Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Hangszórójavítás (otthon)
 
Témaindító: weasels, idő: Márc 18, 2007
Témakörök:
Lapozás: OK   49 / 119
(#) Bonanza02 válasza Dj Decybell hozzászólására (») Jan 6, 2013 /
 
Nekem van tekercselő gépem, jó dolog. Feszes tekercset lehet vele készíteni. Kezdő koromban amerikánert használtam, az is jó volt nagyon. Ajánlom kipróbálni.
Delejező akkor lenne jó, ha tudnál szerezni ilyen alakú porvasakat. Azt pedig kétlem. Nekem van több kg porvasmagom, de ilyet nem lehet belőle összehozni sajna. Lemágnesezőt tudsz csinálni, ha akarsz. A delejező különben nem is rossz ötlet, mert ezek a 30 éves hangszórók már veszítettek a mágneses erejükből rengeteget, ami a hatásfokot lerontja tetemesen. Gondolkodok a projecten. Végülis egyenáramú felmágnesezőt kell csinálni, ami nem is túl bonyolult.
A hozzászólás módosítva: Jan 6, 2013
(#) Bonanza02 hozzászólása Jan 6, 2013 /
 
Amúgy most van egy olyan projectem, hogy 80 cm-es membránú hangszórót kezdtem el gyártani. Egy saját fejlesztésű hangszóró, mágnes nélkül.
(#) Dj Decybell válasza Bonanza02 hozzászólására (») Jan 6, 2013 /
 
Ferrit gyűrűt legalább 5 helyről lehet beszerezni itt ungriban, azt már néztem még tavaly. Hallomásom szerint drágán delejeznek hangszórót, (főleg ha PA) Ezért elvetettem az ötletet a "polcra"
(#) Dj Decybell válasza Bonanza02 hozzászólására (») Jan 6, 2013 /
 
Netán egy jelre 2 tekercs egymáshoz képest fordított polaritással és az egyik rögzítve?
(#) Dj Decybell válasza Bonanza02 hozzászólására (») Jan 6, 2013 /
 
Ha megkérlek dobsz fel képeket vagy ez "TopSecret Prototyping" ?
Nagyon kíváncsi vagyok!
(#) Bonanza02 válasza Dj Decybell hozzászólására (») Jan 6, 2013 /
 
Az egyik tekercs jele állandó. Nem újdonság, hiszen az őskorban így kezdődött a hangszórók gyártása.
(#) Dj Decybell válasza Bonanza02 hozzászólására (») Jan 6, 2013 /
 
Nem hallottam róla.
Az miért jó??? Nincs akkora mágnes ami neked kéne, vagy nagyobb a hatásfok? -Pontosítok egyenletesebb a mágneses tér?
(#) Bonanza02 válasza Dj Decybell hozzászólására (») Jan 6, 2013 /
 
Most még egyenlőre top secret. De annyit el tudok árulni róla, hogy 2000 Wattot tud a "kicsike" majd, és elég jó hatásfokkal.
(#) Bonanza02 válasza Bonanza02 hozzászólására (») Jan 6, 2013 /
 
Egy koncerten ezekből 10 db az már elég jól dübörög.
(#) Gery78 válasza Dj Decybell hozzászólására (») Jan 6, 2013 /
 
A hangszórónak van egy gerjesztőtekercse is, egyenáramú előmágnesezést kap. Régen ezt használták a rádiókban fojtónak. Hátránya, hogy a hangszórónak nem csak hangfrekis jel kell, hanem a mágnesezéshez szükséges egyenáram is.
A hozzászólás módosítva: Jan 6, 2013
(#) Dj Decybell válasza Bonanza02 hozzászólására (») Jan 6, 2013 /
 
Végtelen számú fejlesztési ötletem van, és sokban biztos vagyok hogy működne.
Mivel nem vagyok mérnök, kizárt hogy bárki is pénzt invesztálna ötleteimbe a 2szépszememért...
Én sem "merem" kitárgyalni egyedi ötleteimet...
(#) Dj Decybell válasza Gery78 hozzászólására (») Jan 6, 2013 /
 
Magyarán elektromágnes egyenáramról?
(#) Gery78 válasza Dj Decybell hozzászólására (») Jan 6, 2013 /
 
Nagyon sok találmány veszett így oda, hogy aki értett hozzá az ellopta az ötletet és meggazdagodott rajta, a feltaláló meg mehetett a sóhivatalba.
(#) Gery78 válasza Dj Decybell hozzászólására (») Jan 6, 2013 /
 
Így van egy elektromágnes egyenáramról. Váltóáram nem lehet mert az elég érdekes jelenségeket produkálna.
(#) Bonanza02 válasza Gery78 hozzászólására (») Jan 6, 2013 /
 
Igen, de pont a kinetikai munka az, amit jóval hatásosabbá kell tenni, mint a jelenlegi dinamikus hangszórók esetében. Mert ugye az erősítőből kimenő teljesítmény (Pt) most "elmegy" kinetikai teljesítményre (Pk), levegőnyomás változásra (Pp) , és az illesztőn (doboz) keresztül lesz a hangteljesítmény (Pa). Az illesztő és a hangszóró hatásfoka elég rossz, nem beszélve a sávszélességről. Ezért kell valami újat alkotni.
(#) Dj Decybell válasza Bonanza02 hozzászólására (») Jan 6, 2013 /
 
Igen...
Netán egy kis-mozgású nagyfelületű "jól rezgő"-mégis rövid lecsengésű membránnal?

Hirtelen ez jutott eszembe... Bocs ha hülyeségnek hangzik.
(#) sound.man válasza Dj Decybell hozzászólására (») Jan 6, 2013 /
 
Ez a ritkán tekerést sehol se láttam, lehet van én még nem találkoztam vele. Menet menet mellé! Na így igen, így szokták, azért tekerték talán feljebb ritkábban, hogy megtartsa pl az anyagot amire tekerik. A belső-külső oldalán is van drót azt úgy lehet pl csinálni, hogy megvan a forma, rátekered csak így a drótot utána ragasztó, rá a lengőhordozó, ragasztó, és a második réteg. Amúgy nem csak papír, alu, üvegszál van hanem van kapton is arra is szoktak tekerni. Arra is figyelni kell, hogy a tekercs ugyan annyira magasan legyen kint mint bent. Igazából engem még az érdekelne ki milyen ragasztóval ragasztják a tekercset, az se jó ha túl rideg mert lepattog az se jó ha túl puha, nagyon hőállónak kell lennie stb, esetleg valami lakk. Láttam olyan autós lakkot, ami kipufogóra van és 600 fokik hőálló. Eminence szórót úgy leégettem, hogy kapton egybe maradt, tekercs is, semmi súrolás, egy menet se pottyant le, viszont teljesen fekete volt és menetzárlatos. Na ilyen ragasztóra lenne szükségem ami így összefogja az egészet, nem csak, hogy "valamikétkomponensűbiztosjóóoda" stb. Mert ez egy 8-10" hangszóróhoz biztos jó, meg otthonra hifihez, de egy 18" PA szóró kapja hajtást reggeltől estig, előfordul a torz jel is, oda kell, hogy bírja.
(#) telnagyapo válasza sound.man hozzászólására (») Jan 6, 2013 /
 
Akivel én találkoztam, mindenki kétkomponenses Araldite-t használ.
Holnap esete leírom a pontos típusát. Nekem eddig nem volt vele bajom, igaz amikor a lengő elkészül, akkor kb 100 C° 1 órát "sütöm rezsón.
Engem az érdekel hol tudok beszerezni kaptont?
Eddig alu-ra tekertem vagy prespánra. A nagyobb teljesítményű 4 soros lengőnek a nyomdai nyomólemez vált be nálam. 0,15 mm vastag és elég merev ahhoz hogy a tekercs tövénél ne törjön el a lengő (MacAudio Absolute). Mert ugye a gyárilag 0,5 mm-es huzallal készítik és azt valaminek meg is kell tartani.
(#) Dj Decybell válasza sound.man hozzászólására (») Jan 6, 2013 /
 
A ritka tekerést kollégánk írta itt. Nekem is szokatlan...itt
(#) ptesza hozzászólása Jan 6, 2013 /
 
Hát fiúk ,ez a pár hozzászólás többet ért mint az eddigi 1500 db.
(#) Dj Decybell válasza ptesza hozzászólására (») Jan 6, 2013 /
 
Egyetértek!

Én is nagyon örülök hogy ilyen szépen és hasznosan össze gyültünk!
(#) telnagyapo válasza Dj Decybell hozzászólására (») Jan 6, 2013 /
 
Szerintem csak arra szolgál az a néhány menet hogy rögzítse a hordozót, én is így csinálom.
(#) Akashi hozzászólása Jan 6, 2013 /
 
Örülök, hogy beindult végre a topik.
Én személy szerint azzal a kevés tapasztalattal amim van, így raktam össze a hangszóróim: (A képen a fekete textilszélű. A barna szélű epokittel lett ragasztva régebben)
Adott volt 4 szétpukkant RFT, és ehhez rendeltem viktoros membránt, tekercset pillét textilszélt stb..
A szétszedéssel nem volt gond mivel kukás volt minden. A kosárról a ragasztót higitóval és szikével tudtam leszedni, de aztán egy kis csiszolóvászon is besegített
Szerencsére a mágnes csavarral van ehhez a kosárhoz rögzítve így az nem zavart.
A textilszélt most kívülről ragasztottam a membránhoz palmatex segítségével. Egyébként nem tudom van-e jelentősége, hogy kívülről vagy belülről ragasztja-e az ember. (?) A pillét és a lengőtekercset kétkomponensű eporapiddal, amivel eddig nem volt gondom. Sajnos sikerült jól elmaszatolni előröl, ahogy a képeken is látszik, mert csak egy fogpiszkáló volt kéznél... na mind1.
A ragasztásokat úgy csináltam, hogy mindent szépen beleillesztettem a kosárba, beállítottam a lengőt filmmel, be a pillét, rá a membránt, és így helyén ragasztottam meg. Mikor megszáradt kivettem az egészet, hogy bekössem a bevezetőszálakat.
Öngyújtóval a lakkot leégettem a tekercs kivezető huzaljáról, kicsit szikével megkarcoltam még ezután. A membránon csináltam kivezetőszálanként 2 lukat amin átfűztem a kivezetőt, és csipesszel egyszer áttekertem a lengő megtisztított huzalját. Így ráforrasztottam, és egy kis palmatexet cseppentettem mindkét oldalon a kivezetőszál tövére, hogy fixen álljon a membránban.
A kosárba visszacsavaroztam a mágnest, bekentem palmaval a ragasztási helyeket (és a komplett membránon is), és film segítségével központosan belehelyeztem az egész komplett membránt a kosárba, és jól odanyomogattam a ragasztásnál. Van amikor nem sikerül pont központosra csinálni, de mivel a mágnes csavaros, ezen könnyen lehet segíteni
A porvédőt később rakom majd fel. Még gondolkodom, hogy palmát, vagy kétkomponensűt használjak-e. Mondjuk textil, így inkább palma.
Jól szól, jó lett. Szerintem. Persze bele lehet kötni.
A láda csak próbaláda, nem ez lesz, csak ebbe szereltem most bele, hogy halljam hogy szól.
(#) Dj Decybell válasza Akashi hozzászólására (») Jan 6, 2013 /
 
Ügyes!
Mekkora a tekercs átmérője? Nekem nagyon karcsúnak tűnik a teljes átmérőhöz. (az mennyi is?
(#) telnagyapo válasza Akashi hozzászólására (») Jan 6, 2013 /
 
Gra. tökéletes. Fogpiszkáló helyett én kihegyezett hurkapálcát használok a ragasztók kenésére. A peremet kívülre vagy belülre ragasztod, csak akkor van jelentősége, ha a lengő már bent van a membránban. Egyébként én először a kosárra helyezem a peremet, majd óvatosan ráeresztem a membránt, lehetőleg középre. Utána kiemelem és jól összenyomkodom a ragasztási felületeket. Majd a lengőt kihézagolom a mágnesben, és beállítom a magasságát is. Végül behelyezem a membránt az alsó pillével együtt. Ha külön van a pille, akkor értelem szerűen először a pillét, és úgy membránt.
(#) telnagyapo válasza Dj Decybell hozzászólására (») Jan 6, 2013 /
 
Nekem úgy rémlik hogy az RFT-nek 37,5mm a lengő belső átmérője. a teljes átmérő pedig kb 30 cm.
(#) Dj Decybell válasza telnagyapo hozzászólására (») Jan 6, 2013 /
 
Nem ismerem a márkát jól sejtem h hasonló kategória mint a Videoton? (ezt természetesen pozitív értelemben mondom)
A hozzászólás módosítva: Jan 6, 2013
(#) telnagyapo válasza Dj Decybell hozzászólására (») Jan 6, 2013 / 1
 
Rundfunk- und Fernmelde-Technik. Német (volt keletnémet) Vermona és Regent hangszórók.
(#) Akashi válasza Dj Decybell hozzászólására (») Jan 6, 2013 /
 
37mm átmérő a tekercs, és 30cm a teljes hangszóró.
Eredetileg papírszélű széles sávú hangszóró volt (annak gyártották), de mivel én basszerra szeretném használni másfajta membránt (erősebb, vaskosabb papír, és más az íve) használtam, és textilszélt.
Terveim között szerepel, hogy építek nekik ládát. A tervet egy ismerősömtől kaptam, szerintem megfelel majd a hangszóróknak.
Egyébként nekem úgy általában hangszóró összeépítésnél mindig a központosítás a legnehezebb. Ti is így vagytok vele?
(#) Dj Decybell válasza Akashi hozzászólására (») Jan 6, 2013 /
 
A központosítás a legegyszerűbb ha azzal kezded hogy kerítessz föntgen fóliát!
-Igaz ilyen kicsi tekercset még csak leégve láttam és nem dolgoztam vele. (Pedig lassan idő szerű lesz :/ 20W-100W csipogóhoz van egy halom komplett 'mágnesem') meg sok 30as kávám... A lényeg adott csak hozzá kéne fogni.... Meg némi zseton...

Tényleg amúgy mennyibe fájt a hangszóró rendbetétele mindenestül? Munkadíj nem lényeg mert magamnak akarom Csak maga az alapanyag ragacs meg miegymás...
Következő: »»   49 / 119
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem