Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   1910 / 3949
(#) vladcepes válasza vladcepes hozzászólására (») Jan 26, 2013 /
 
Ha ott egy az egybe elvágom, gondolom nemcsak azokkal a billentyűkkel marad el a kommunikáció.
(#) vladcepes válasza reloop hozzászólására (») Jan 26, 2013 /
 
Az elektronikát átraknám a másik sarokba az nem gond. (vagy egy picit visszább mint ahol levágnám) az új sarokba.
A hozzászólás módosítva: Jan 26, 2013
(#) ColT válasza vladcepes hozzászólására (») Jan 26, 2013 /
 
Értelmesebb, ha veszel egy kisebbet (lehet kapni).
Ha mindenáron műteni akarsz, akkor - ha fóliás - csak a fóliát kell levágnod. Na persze, ha nem pont azon a részen van az elektronyik csatlakozója
A hozzászólás módosítva: Jan 26, 2013
(#) vladcepes válasza ColT hozzászólására (») Jan 26, 2013 /
 
Okés köszi! Van vagy 3 ilyen billentyűzet megmaradva és ha megoldható akkor nem vennék(pont ez a lényeg benne) az egyiket megműtöm. vagy kibírja vagy nem. Azért kértem segítséget hogy nehogy az ütőerét vágjam széjjel . Köszi a választ. Üdv.
(#) tibee_boy hozzászólása Jan 26, 2013 /
 
Nem tartom valószínünek, hogy háttérvilágítás, ugyanis totál fekete kép, aztán EKG szerü vagy zöld vagy piros cikcakkok aljától felfele, fentről lefele, ezek erősödnek és utánna kapcsol be... amugy minden megy rendesen ezután...
(#) reloop válasza vladcepes hozzászólására (») Jan 26, 2013 /
 
Úgy tudunk segíteni, ha lefotózod a belsejüket.
(#) zolek hozzászólása Jan 26, 2013 /
 
LM2931 regulatort szerintetek mivel lehet ne helyettesíteni

LM2931.jpg
    
(#) NyariG válasza vladcepes hozzászólására (») Jan 26, 2013 /
 
Műanyagot(borítást) vágd le a belsejét meg hajtsd alá
(#) pucuka válasza vladcepes hozzászólására (») Jan 26, 2013 /
 
A billentyűzet egy roppant egyszerű jószág, legalábbis elektronikus szempontból. Sajnos a billentyűk mátrixba vannak kötve, és ezt kérdezi le folyamatosan egy 8042 típusú mikrovezérlő. Ez egy cél mikrovezérlő, semmi más dolga nincs, mit érzékelni a lenyomott billentyűt, vagy billentyűket, és sorosan kiadni a hozzá tartozó kódot.
A szétfűrészelésnek az az akadálya, hogy megbontod ezt a mátrixot.
(#) granpa válasza zolek hozzászólására (») Jan 26, 2013 /
 
Attól függ: mekkora a bemeneti feszültséged, kell-e LDO-s, és milyen pontos 5V kell?
(#) gyulank válasza kadarist hozzászólására (») Jan 26, 2013 /
 
Írtam oda is, de azt nem látogatja senki.
(#) Samus1989 hozzászólása Jan 26, 2013 /
 
Sziasztok.
Olyan ötletem támadt, megelégelve az adaptereket, hogy a router-modem pároshoz kellene készíteni egy kis egyszerű adapter-t, ami 220ról megy, stabilizált és szűrt. A jelenlegi felállás, hogy a router igénye 9V-800mAh, a kábelmodemé 12V-1A. A dogot úgy képzeltem el, hogy a két eszköz kap egy szép házat, és ebben lesz a táp, az adapterek vége a sima dugós dolog (mi ennek a neve?), ilyet gondolom kapni szerelhető változatban. Tehát a dobozba lesz egy sima PC tápkábel aljzat, ebbe megy be a feszültség, belül pedig egy egyszerű kapcsolás kellene, trafóval. Aminek a kimenete egy 9V 1A terhelhetőségű és egy 12V 1A terhelhetőségű ág, stabilizálva, szűrve, biztos, ami biztos, illetve külön kapcsolhatóra a két ágat. Mennyire bonyolult ezt megművelni, és milyen alkatrészek kellenek? Gondolkodtam még biztosítékok beiktatására is, nem tudom, szükséges-e. Illetve ezek az alap routerekhez adott adapterek milyen minőségűek...A két adapter három helyet foglal, mert pont akkora, hogy az elosztóba nem fér be egymás mellé a kettő, kell egy szünet, és oda sem fér be semmi....
A hozzászólás módosítva: Jan 26, 2013
(#) gyulank válasza Samus1989 hozzászólására (») Jan 26, 2013 /
 
De most hogy? Mi a problémád? Az a baj, hogy van egy tápja a routernek, és van 1 tápja a modemnek is, és mindkettőt be kell dugni a konnektorba? Ha egy valamit dugsz a konnektorba, akkor is rá kell kötnöd mindkét eszközt. Mivel jobb? Akkora trafók kellenek, amik leadják azt a teljesítményt, és lehetőleg olyan feszültséget is adjanak le, aztán egy 2 utas egyenirányító, és egy stabilizáló IC a legegyszerűbb szerintem. De a meglévő tápok már kész vannak, és pont nekik való.
(#) blackdog hozzászólása Jan 26, 2013 /
 
Sziasztok!

A mellékelt rajzon egy motor indítás látható. Jól értelmezem a működését? Ami szerintem:
X3: a betáp; F5:fázisőr; K1,K2:kontaktorok; R1,2,3:lágyindításhoz ellenállások; Z3,4,5: hevenyészett fázisjavítás; M1 a motor
Szóval, ha a motornak indulnia kell akkor először K1 meghúz és R1,2,3 ellenállásokon keresztül kapja a motor a tápot. Majd kis idő múlva meghúz a K2 ezzel söntölve az R1,2,3 ellenállásokat így már 'direkbe' kapja a tápot a motor.
Z3,4,5 nem igazán világos mert azok állandóan rajta vannak a motoron. Én úgy gondolom valamiféle fázisjavítás lehet.
Mit gondoltok?

jol-ertem.jpg
    
(#) kadarist válasza blackdog hozzászólására (») Jan 26, 2013 /
 
Szia!
A Z-vel jelzett R-C elemek inkább szikraoltó-zavarszűrő szerepet töltenek be.
A hozzászólás módosítva: Jan 26, 2013
(#) blackdog válasza kadarist hozzászólására (») Jan 26, 2013 /
 
És ez mit jelent pontosan? Az eredeti leírásban ez van: Anti-interference capacitors
Ezzel sajnos nem tudtam mit kezdeni.
Azt jól látom, hogy a K1,2 nyitott állapotában ezek ott vannak a motor kapcsain és amikor a kontaktorok meghúnak akkor ezek is söntölve lesznek?
(#) kadarist válasza blackdog hozzászólására (») Jan 26, 2013 / 1
 
Mindent jól látsz, és az interferencia (elektromos) zavart jelent.
(#) Samus1989 válasza gyulank hozzászólására (») Jan 26, 2013 /
 
Mi a baj? hatalmas a kábelkavalkád az asztalom alatt, három elosztó van, hogy nagyjából külön lehessen mindent kapcsolni. Ezzel a megoldással, amit felvázoltam, egy elosztó kiesik. A tápok készen vannak, de nem igazán van kedvem szétkapni őket (mondjuk lényegesen egyszerűbb lenne, nem kellene semmit építeni. Akarok egy kis házat kreálni a kütyüknek, és ebbe akarok tenni egy a tápot.

Tehát akkor kell egy trafó, amiből 12V jön ki, és legalább 4A terhelhetőségű, a két utas egyenirányító, így lesz 2x12V DC feszültség, 7812 IC (vagy UA7812-ST), a 12V-ra, és 7809 IC a 9V-ra, és kész? Ennyire egyszerű lenne?
(#) blackdog válasza kadarist hozzászólására (») Jan 26, 2013 /
 
Akár, hogy nézem a soros RC tagokat akkor sem értem.
Azt tudom, hogy az interferencia elektromos zavart jelent. De egy mezei 3 fázisú motornál eddig nem láttam ilyen megoldást.
Mivel az RC tag sorba van a motorral miért áll mikor a kontaktorok nyitva vannak? A kondenzátorok reaktanciája akkora, hogy nem tud elindulni?
A hozzászólás módosítva: Jan 26, 2013
(#) pucuka válasza blackdog hozzászólására (») Jan 26, 2013 / 1
 
Azok nem sorban vannak a motorral, hanem párhuzamosan a két kapcsolóval. Az RC kör impedanciája olyan nagy, hogy a motor észre sem veszi, viszont a kapcsolók nyitásakor keletkező impulzus feszültség csúcsokat csillapítja.
(#) kadarist válasza blackdog hozzászólására (») Jan 26, 2013 /
 
Persze, hogy nem a motor zavarát csökkenti, mert annak nem nagyon van, hanem a kapcsolók zavarát csillapítja.
(#) blackdog válasza pucuka hozzászólására (») Jan 26, 2013 /
 
Igen látom, hogy a kontaktorokkal párhuzamosan van. De mikor ezek nyitva vannak akkor sorba van a motorral.
Ekkor elvileg nem mérek feszültséget a motor kapcsain. Valamit nem értek/nem fogok fel ezzel kapcsolatban
(#) fogó hozzászólása Jan 26, 2013 /
 
Sziasztok!
A segítségeteket szeretném kérni a képen látható az áramkör működésének megfejtésében. Az áramkör akkumulátor töltöttségét jelzi ki színes ledek kigyulladásával.
A kérdéseim:
- az áramkört egyszerűen kössem be párhuzamosan az akku által működtetett áramkörrel?
- a ledeken a rajzon írt feszültség esik, vagy ilyen feszültségű ledet kérjek a boltban?
- ha az akku feszültsége például 10,6V, akkor csak a narancs színű led világít?
- milyen Watt-értékű ellenállásokat érdemes használni?
Köszönöm!
(#) pucuka válasza blackdog hozzászólására (») Jan 26, 2013 /
 
Mekkora a motor ellenállása? Kb néhány ohm körüli, vagy alatti a motor teljesítményétől függően, a zavarszűrőben pedig biztos hogy 100 ohm nagyságrendűek.
A hozzászólás módosítva: Jan 26, 2013
(#) blackdog válasza pucuka hozzászólására (») Jan 26, 2013 /
 
Elnézést az értetlenkedésért.
Közben rajzolgattam és számolgattam. A váltakozó áram néha még összezavar. Főleg, ha három fázis és induktív a fogyasztó.
Most már értek mindent. Köszönöm kadarist és pucuka.
(#) zolek válasza granpa hozzászólására (») Jan 26, 2013 /
 
9V-ról lenne üzemelve , csak a rajzon ez van megadva és biztos akarok lenni benne hogy ha be helyettesítem a működésében nem lesz gubanc
(#) granpa válasza zolek hozzászólására (») Jan 26, 2013 /
 
9V-ról 5V-ot bármelyik stab.kocka tud (minek egy ilyen spéci LDO-s??), de nézd meg a PIC mennyire kényes a pontos 5V-ra (szerintem nem nagyon, de nézd meg az adatlapján), max. beraksz egy cénert még. Egy 78l05 is tud 100mA-t. Persze a szűrő tagokat szépen bele kell tenni (adatlap).
A hozzászólás módosítva: Jan 26, 2013
(#) gyulank válasza Samus1989 hozzászólására (») Jan 26, 2013 /
 
De nem változtat semmin amit csinálni akarsz. Tegyük fel 1,5m hosszú kábel jön ki az adapterekből. Most a routertől, és a modemtől 1,5m-re vannak a tápok, és onnan vannak bedugva a 2 eszközbe. Te 1,5m-re egy valamit akarsz bedugni, és a tápok dobozát gondolom az eszközök mellé tenni, és abból a dobozból adsz tápot a routernek, és másik vezetéken a modemnek. Felesleges. Ugyanezt megteheted egy hosszabbítóval, vagy elosztóval. De ha annyira külön akarsz kapcsolgatni, még olyan hosszabbítók is vannak, amiken minden csatlakozót lehet külön kapcsolni. A kétutas egyenirányítás nem=2 külön feszültséggel, csak a váltakozó feszültség mindkét periódusát felhasználja, és valamivel nagyobb feszültség lesz egyenirányítva (Tán 1,2xUbe). Aztán még egy nagy pufferkondenzátort sem árt tenni az egyenirányítás után. De a legjobb, és legegyszerűbb, és legolcsóbb azt használni, ami van hozzá.
(#) Samus1989 válasza gyulank hozzászólására (») Jan 26, 2013 /
 
Látom nem tudom megértetni magam. Képzelj el egy 20x20x15cm-es dobozt (SzxHxM), ebben van benne a modem és a router. A dobozban van egy ventilátor oldalról szellőztet. A dobozba hátul bedugsz egy darab PC tápkábelt, és ennyi. Belül pedig a már említett épített táp, nem sokkal nagyobb helyen elfér, mint egy adapter mérete, ebből kijön két dugó, amit a megfelelő eszközökbe csatlakoztatva öröm és boldogság van. De lehet tényleg jobban járok egy külön kapcsolható hosszabbítóval, de van egy olyan gyanúm, hogy nem olcsó mutatvány...
(#) proli007 válasza fogó hozzászólására (») Jan 26, 2013 /
 
Hello!
- Ez egy egyszerű de nem korrekt kapcsolás. De párhuzamosan kellene kötni az aksira.
- Nem, a feszültség ami a Led hivatkozásával van felírva, azt jelentené, hogy attól a feszültségtől "felfelé" világítani fog az adott Led.
- Ha az akku feszültsége eléri, vagy meghaladja a 10,6V-ot, világítani fog a D1. (Ha szerencséd van.)
- Az ellenállásokra jutó teljesítményét mindig ki kellene számolni, és az alapján meghatározni hogy mekkora teljesítményű kell bele minimum. Mindig a leg rosszabb esetet kell számításban venni. Itt ez akkor van, amikor az aksi mondjuk 15V-ot eléri. Ekkor kell meghatározni az ellenállásra jutó feszültséget. Majd U^2/R alapján számolható a teljesítmény.

De ez a kapcsolás, nem sokat érő. Ugyan is, az, hogy hol fog a Led jelezni, az attól függ, hogy mekkora a zénerdióda, és a Led nyitófeszültségének összege. Innen kezd el majd világítani, és nő a fényerő, ahogy a feszültség emelkedik. (Természetesen ez után ahogy az ellenállás korlátozza az áramot. A Led nyitófeszültsége függ a színétől, de függhet egyedi példányától is. Tehát a jelzés kezdetének feszültsége annyi lesz épp amennyi. Valamint beállítani sem lehet, csak a zéner cseréjével. Határozott feszültségpontú jelzésre sem lehet számítani, valahol el kezd világítani, aztán nő ahogy nő a fényerő.
A Led fénye az Led áramától függ. Leszimuláltam számodra az első D1 dióda áramát. 1,5V-os Led és 9,1V-os zéner esetén. Nézd meg, szerinted melyik feszültségnél fog már világítani?
üdv! proli007
A hozzászólás módosítva: Jan 26, 2013
Következő: »»   1910 / 3949
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem