Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Labortápegység készítése
Egyéb népszerű labortáp témák:
- SMPS labortáp
- Labortáp javítása
Lapozás: OK   491 / 840
(#) janikukac válasza vicsys hozzászólására (») Aug 16, 2013 /
 
Én is azt használtam, de én rámelegítettem. Becsavartam, és jól szigetel a multiméter szerint, 6,2k ellenállás van a csavar feje és az alu lemez között.
(#) Travolta válasza janikukac hozzászólására (») Aug 16, 2013 /
 
Akkor bizony az nem szigetel jól! Ott végtelen nagy ellenallasnak kéne lenni, azaz szakadasnak!
(#) janikukac válasza Travolta hozzászólására (») Aug 16, 2013 /
 
Nem értem. A multiméter rövidzármérője viszont nem sípol, hanem egy számot ír ki (már nem emlékszem mennyit is)...
(#) denon888 válasza janikukac hozzászólására (») Aug 16, 2013 /
 
Persze hogy nem sípol. A rövidzár mérés funkciónál ez már egy nagy érték. Igazából ilyenkor semmit nem szabad neki kiírni vagy jelezni. Mert az a szakadás. Ha valamit ír az ott már jelent valamit.
(#) mex válasza denon888 hozzászólására (») Aug 16, 2013 /
 
Szerintem meg elemcserés lehet a multiméter....
Persze egyszerűen meg lehetne győződni a kifogástalan működőképességéről, ha egy ismert értékű, például 100 ohm -os ellenállást megmérne a "sípolós" állásban.
(#) _vl_ válasza mex hozzászólására (») Aug 16, 2013 /
 
Szerinted 6.2k vagy 100 ohm az rövidzár, amire sípolnia kéne annak a multiméternek?
(#) mex válasza _vl_ hozzászólására (») Aug 16, 2013 /
 
Egyikre sem kell sípolnia, de mint írtam a műszer ellenőrzésére megfelelne. Ez a 6.2k kissé misztikus számomra, pláne, ha nem változik az értéke. Bár janikukacnál nem mindig lehet tudni...
(#) Alkotó válasza _vl_ hozzászólására (») Aug 16, 2013 /
 
Az Én multiméterem nem csak a rövidzárra "sípol". Pontosan le van írva a kezelési utasításában, hogy szakadásvizsgáló állásban 200ohm alatti értéknél sípol (ha jól emlékszem az értékre).
Van egy tranzisztorvizsgáló készülékem (ilyen), ami egy mutatós műszer, egy elem és egy ellenállás sorosan kötve. Ezt használom bordától való elszigeteltség ellenőrzésére. Ha kézzel megérintem a két vezetékét, akkor már megmozdul a mutató.
(#) Moderátor hozzászólása Aug 17, 2013
 
Azt hiszem, a multiméter ellenállás-mérő funkcióját kellően kitárgyaltátok, tehát akár vissza is lehetne térni az eredeti témához, azaz a labortáp építéssel kapcsolatos kérdésekhez és válaszokhoz.
Köszönöm.
(#) Mexbacsi hozzászólása Aug 17, 2013 /
 
Sziasztok!

Szeretnék egy változtatható értékű labortápegységet építeni, de nem találtam még olyan kapcsolást, ami egy kezdő szintjén is elkészíthető, persze vigyázva a nagyfeszültségre. Adott a mellékelten csatolt trafó és d.híd. Illetve van LM350 és LM338-am (tehát ~30V és ~5A körüli kapcsolást keresek, ha a trafóból kihozható) és egy 6800mA-es 63Vos pufferkondim. Ezek az alkatrészek figyelemebevételével lenne szükségem egy olyan kapcsolásra, amely méri is a kimenő áramot és feszültséget is digitálisan.
(#) szili83 válasza Mexbacsi hozzászólására (») Aug 17, 2013 /
 
A trafód alapján ebből 5A-t sec oldalon nem hozol ki!
Primer 0.48mm huzal az 0,45A
Secunder 1,05mm huzal 2,2A

2,2A-nál nagyobbat elvileg nem hiszem, hogy ki tudsz belőle hozni hosszabb távon, ha 5A kellene, akkor kell egy másik transzformátor.

LM350: 3A (+)
LM338: 1,5A (-)

(tranzisztorokkal ez feljebb tornászható)
(#) Mexbacsi válasza szili83 hozzászólására (») Aug 17, 2013 /
 
Nekem így is megfelelne, ha 2 felett tudok vmit kihozni vmit belőle. Kompromisszumképes vagyok
(#) Csongi_ válasza Mexbacsi hozzászólására (») Aug 17, 2013 /
 
(#) Mexbacsi válasza Csongi_ hozzászólására (») Aug 17, 2013 /
 
Tetszik és láttam is már itt fent a leírást, de a meglévő alkatrészeimet szeretném felhasználni.
(#) szili83 válasza Mexbacsi hozzászólására (») Aug 17, 2013 /
 
Alkotó 2.7.4-es tápegysége neked jó lenne, a feljebb linkelt is jó, de Alkotó megoldása gazdaságosabb.
(#) szili83 hozzászólása Aug 17, 2013 /
 
Sziasztok!

Ha alkotó 2.7.4-es labortápegységedbe 36.5V-os szekunder feszültségű (2.2A-es áramú) transzformátort teszek, akkor miket kell változtatnom, hogy jó legyen?
Gondolom a 40V-os kondikat 50V-ra lenne ajánlott megváltoztatni. Mennyi kondi kell? Ahogy én tudom 1000µF/1A, de ez esetben több kell, vagy elég annyi, vagy maradjon a 10000uF?
R2-t is ajánlott megváltoztatni, ha jól számolok 50V-24V/12,5mA=2.08K => 2K2
Ezen kívül valamit még kell?
De a 2.2 A miatt nem kell valaminek az értékét csökkenteni?
(#) janikukac válasza mex hozzászólására (») Aug 17, 2013 /
 
Jelentem, most semmilyen értéket már nem mutat a multiméter, levettem a szigetelést, újra ráraktam, s a szakadás jelző az alapállapotbeli 1-es számot mutatja, sípszó nélkül.
A hozzászólás módosítva: Aug 17, 2013
(#) Travolta válasza janikukac hozzászólására (») Aug 17, 2013 /
 
Akkor ez így már tökéletes! Minden tranzisztornál ezt az értéket kell mutassa!
(#) mex válasza janikukac hozzászólására (») Aug 17, 2013 /
 
Nos, ha valóban 1-es szám jelenik meg, akkor jó elvileg....
Pontosabb eredményt a készülék puferfeszültségének megfelelő méréssel lehetne realizálni, de remélhetőleg ez is megteszi.
"Jelentem, most semmilyen értéket már nem mutat a multiméter". Ez viszont ebben a formájában nem igaz, vélhetően be volt kapcsolva.
A hozzászólás módosítva: Aug 17, 2013
(#) scooby_ válasza szili83 hozzászólására (») Aug 18, 2013 /
 
A visszacsatolásokat érdemes megváltoztatni, hogy normálisan szabályozzon a tápod. Már nem emlékszem fejből a rajzra, annak idején mikor ezt a tápot használtam Én számolgattam hozzá visszacsatolást.
A hozzászólás módosítva: Aug 18, 2013
(#) Ghoost válasza szili83 hozzászólására (») Aug 18, 2013 /
 
Idézet:
„...40V-os kondikat 50V-ra ...”
En 63V-t tennek be. 36.5 x gyok2=50.76
(#) szili83 válasza Ghoost hozzászólására (») Aug 18, 2013 /
 
Határeset ám.
De nem vontad le az egyenirányítás miatti 2*0,65(0,7) feszültséget.
(36,5-1,3)*1,41=49,8

Éppen határérték.
De vajon feszültségben menyire kritikusak, mekkora tűrésük van? Mert ha felfelé többet bír akkor jó, de ha kevesebbet akkor az szívás.
De én is a 63V felé hajlok.

De 2.2A-hoz mennyi kell, nem elég 4700uF? (1A-hez 1000µF-ot szoktak)
(#) qvasz2 válasza szili83 hozzászólására (») Aug 18, 2013 /
 
Attól függ hány napra építed a tápodat. Ha elég neked néhány hónap működés, akkor jó az 50V-os
Amúgy semmi nem szeret határon dolgozni, és nem is célszerű erőltetni !
Értékre számolhatsz amperenként 2000 µF -al, így a 4700 még éppen jó, de nem fog haragudni, ha többet kap.
(#) Ghoost válasza szili83 hozzászólására (») Aug 18, 2013 /
 
Tudom, direkt volt. S az indokot magad is leirtad.
Idézet:
„Éppen határérték.”

S qvasz2, is megrositett ebben
Idézet:
„...semmi nem szeret határon dolgozni,....”
(#) _vl_ válasza szili83 hozzászólására (») Aug 18, 2013 /
 
Idézet:
„De vajon feszültségben menyire kritikusak, mekkora tűrésük van?”

Nagyon necces a dolog! 49V-os csúcsfeszültségre nem rakunk be 50V-os kondit! Pláne nem, ha emelt hőmérsékleten akarjuk használni (egy disszipatív labortápban nem 25 fok lesz a hőmérséklet).
Amit javaslok ugyanezen okból kifolyólag: 105C fokra tervezett kondi használata. Ez valószínűleg jelentősen leszűkíti a választékot, ill. valószínű kisebb kondikból kell többet párhuzamosan kötni, de ritkábban kell majd a kondikat cserélgetni. A 85C fokos és a 105C fokos kondik várható élettartama között van egy laza 5-ös szorzótényező.
Idézet:
„De 2.2A-hoz mennyi kell, nem elég 4700uF?”

Sacc/kb. a 4700µF (vagy 2x2200uF, vagy 4..5x1000uF) elég lesz. Ennél nagyon lejjebb azért nem mennék.
(#) szili83 válasza _vl_ hozzászólására (») Aug 18, 2013 /
 
Köszönöm a tanácsokat, a tanácsoltaknál maradok.
(#) Alkotó válasza szili83 hozzászólására (») Aug 18, 2013 /
 
Honnan van az AC36,5V-os érték? Gondolom a trafó adatlapjóról származik. Ide általában azt írják, ami a névleges terhelés hatására mérhető, mégpedig névleges hálózati feszültség mellett. Én azt sem tudom mennyi a névleges hálózati feszültség, mert olyan nagy a tűrése. Mindenesetre 400/gyök3=231V, de nálam mégis 239-246V tartományba esik a mérhető érték, tehát a 230V-ot minimumnak tekinteném a helyedben.
Ezek alapján ha mondjuk 5% primer túlfeszültséget tételezel fel, illetve mondjuk szintén 5% feszültségesést az üresjárati és a névlegesen terhelt szekunder értékek között, akkor a névleges 36,5V-ból 36,5*1,05*1,05=40,2V várható maximum lesz, amire méretezni érdemes. Ha ennek veszed a csúcsértékét, akkor az már bőven 55V körül lesz.
Egyébként a kondik elvi feszültségtűrése +10 és +50% között mozog (újonnan és hidegen), de rendkívüli vakmerőség ezt ki is próbálni.
(#) janikukac hozzászólása Aug 18, 2013 /
 
Sziasztok!
Kicsit kételkedem, hogy jó-e az a bizonyos BD tranyó szigetelése, amiről tegnap is beszéltünk, ezért készítettem egy videót, hogy lássátok mi a helyzet... VIDEÓ
A másik kérdésem pedig, hogy a R26-ot akkor nem kell beépíteni , ugye?
(#) BarnaPili válasza janikukac hozzászólására (») Aug 18, 2013 /
 
Szerintem ez el van szigetelve a bordától.Ha kapcsolgatod a multimétert mérés közben,az csinálhat ilyen látványosságokat.Nem így mérünk normál esetben.Ha ezt megcsinálod feszmérés közben,könnyen ki is nyírhatod a műszert.Egyszerre több szegmenshez is hozzáérhet a csúszka a méréshatárváltáskor.
István
(#) vicsys válasza janikukac hozzászólására (») Aug 18, 2013 / 1
 
Na, kérem. Akkor most végezz el 3 mérést:
- multimétert 200 ohm végkitérésbe kapcsol és a mérővezeték összefog. Mennyit mutat?
- Multiméter marad 200 ohmban, és a csipeszeket a borda 2 szélére teszed. Mennyit mérsz?
- Multiméter marad, egyik csipisz a bordán, másik a tranya középső(!) lábára. Mennyit mérsz?
Következő: »»   491 / 840
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem