Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Labortápegység készítése
Egyéb népszerű labortáp témák:
- SMPS labortáp
- Labortáp javítása
Lapozás: OK   507 / 840
(#) mekmester67 hozzászólása Szept 7, 2013 /
 
Üdv! Bocsi a beleszólásért de ha van hely, akkor a rugós szorító helyet,megfelelő méretű lemezcsíkkal és csavarral lehet rögzíteni a tranzisztort a hűtőbordához.
(#) Travolta válasza pz87 hozzászólására (») Szept 7, 2013 /
 
Vedd ki a 7905-ös stab IC-t a panelmérőből, ha magáról a tápegységről kapja a betápot!
Erre vonatkozóan ír is Attila86 a cikkben!
(#) szili83 hozzászólása Szept 7, 2013 /
 
Most az egy nap alatt elbizonytalanodtam, hogy mit vegyek a 2N3055 helyett, hogy ne mondja be az unalmast a labortápegységem...
Találtam 2N3442-t itt olcsóbban (350Ft) : Bővebben: Link
és ugyanitt van 2N3773 is (550Ft) Bővebben: Link Ez utóbbi többet bír mint a 2N3442, és ugyannyi itt, mint a HE storeban.
És ami még képbe jött, de adatlapja szerint a 2 SC 5200 nem bír anyit mint a 2N3773, és felfogatás szempontjából is bizonytalanabb, könnyebben megtörténik a hőmegfutás...
Szóval adatlap szerint 25 fokon DC Ic áram Uce0=60V esetéven (nekem 52V lesz, és összesen 2.5A, ami ha egyenletesen oszlik el az áram akkor 0,85A, de ha egyenlőtlenebb akkor is szerintem max 1A tranzisztoronként; inkább túlméretezem az alul méretezett 2N3055 után)
2N3055: 0,8A
2SC 5200: 1,8A
2N3442: 2A
2N3773: 2,5A

Szóval szerintetek a 2N3773 jóbb választás-e az általam linkelt helyről, mint a 2N3442, és megéri-e?
Nagyon nem szeretnék megint belefutni tranzisztor elhalálozásba, nem lenne gazdaságos...

A feleségem már így is szid, hogy állandóan a netet bújom a tápegységem miatt, és a pénzt arra verem el, pedig a gyerekek szeptemberben sokba kerülnek a suli/ovoda miatt... mondta most rendelhetek utoljára ebben az évben.
(#) Attila86 válasza pz87 hozzászólására (») Szept 7, 2013 /
 
Igen ez sem mindegy. De a panelmérő nyákjáról forraszd ki a 79L05-öt! Ezt írtam is a panelmérő II cikkében egyébként. Némelyik 79L05 nem szereti hogyha a bemenetén nincs feszültség, de a kimenetén van. Ilyenkor kb 100mA folyik bele a 79L05-be. Nem mondom hogy ez okozza most a hibát, de azzal mindenképp jót teszel ha kiforrasztod.
(#) sargarigo válasza _vl_ hozzászólására (») Szept 7, 2013 /
 
Köszönöm, végül én is erre a megoldásra jutottam. Két tiny13 fogja mérni a dolgokat, és optóval átküldik egy mega8-nak, ami megjeleníti.
(#) szili83 válasza szili83 hozzászólására (») Szept 7, 2013 /
 
Ebben tud valaki tanácsot adni?
(#) qvasz2 válasza szili83 hozzászólására (») Szept 7, 2013 /
 
Elvileg a 2N3442 már elég kell legyen, ha tényleg tudja, amit a katalógus ír.
Sajnos manapság gyakran futunk bele olyan félvezetőkbe, ami nem teljesíti az elvártakat. Ez persze mindig csak utólag derül ki, amikor már beépítetted, és elszállt
Én annak idején, végül 2N3773-at rendeltem, közel 1000 Ft / db áron, és az tényleg az, ami rá van írva. Sajnos 500 Ft-ért nem biztos, hogy ugyan azt kapod.
(#) szili83 válasza qvasz2 hozzászólására (») Szept 7, 2013 / 1
 
Beszéltem éppen nem rég a tulajjal. Ő is mondta sok a vacak, de azokat nem hozza el ahonnan beszerzi, mindig inkább kiválogatja.
A 2N3442 -ről tényleg jó lenne egy olyan grafikon, ami hőmérséklet alapján van az Ic áram, de sehol sem találok ilyet.
A 2N3442 Motorola, a 2N3773 pedig Toshiba.

Te mekkora feszültségen s áramon használod? A hővédelmed mikor kapcsolja le a tápegységet? Ezzel sokat segítenél, köszi!
A hozzászólás módosítva: Szept 7, 2013
(#) pz87 válasza Attila86 hozzászólására (») Szept 7, 2013 /
 
Kivettem, de semmi változás.
Tudnál ajánlani az ACD végződésű TLC től is kisebb offset feszültségű műveleti erősítőt amit beépíthetnék? Én az OPA2188-at néztem ez jó lenne?
És akkor már mind a hármat cserélném lehet megoldás lenne a másik problémára is.
(#) helektro válasza qvasz2 hozzászólására (») Szept 7, 2013 /
 
Nincs ezzel semmi baj, csak fantázia kérdése. Nem kell ilyen szorítót használni, ez csak egy tipp volt, meg szemléltetni akartam miről van szó. Amúgy ilyet a legtöbb, legnagyobb alkatrész boltokba lehet kapni. És nem csak ekkora bordára van ilyen megoldás.
De pl. ha van kettő vagy több tranzisztorod (mint pl. egy labortápba kell), akkor lehet pl a kettő közé furni egy 4mm-es lukat és a 2 tranzisztort egy vastagabb acél lemezzel odaszorítani úgy, hogy a lemez közepén van a luk, a lemez meg ráfekszik a tokokra és a toknál fogva rászorítja a bordára a tranzisztorokat. A lényeg, hogy az acél (vagy bármilyen anyag) nem hajoljon meg a csavarnál. De kapni is ilyet: http://uk.farnell.com/laird-technologies/tsc506-zp/clip-2-x-to-218/...520135
(#) Attila86 válasza pz87 hozzászólására (») Szept 7, 2013 /
 
Az OPA2188 első ránézésre jónak tűnik. Viszont hol lehet ilyet kapni?
Ez azonban egy auto-zero opamp, nem tudom megjósolni hogy a chopper-stabilizálás hogyan fog hatni a szabályozásra. Ja várjunk csak, most nézem hogy az IC6 másik fele nem vesz részt a szabályozásban, csak az üzemmód-jelző LED-et vezérli. Hmm, ezek szerint elég alaposan átgondoltam a tervezéskor hogy melyik OPA hol legyen. Nagyon helyes...
Szóval így viszont nyugodtan beteheted az IC6 helyett ezt a OPA2188-at. A szabályozást végző IC5A viszont maradjon a TLC2272.

De egyébként nálam TLC2272-vel is teljesen jól működik a táp és a panelmérő! Bár most nem tudom neked megmondani hogy mi az én OPA-im pontos típusa.
(#) pz87 válasza Attila86 hozzászólására (») Szept 7, 2013 /
 
Oké, akkor nem bolygatom a többit, az IC6-ot meg kicserélem.

Köszönöm a segítséget, majd írok mire jutottam, valószínű már csak jövőhét vége fele.
(#) qvasz2 válasza szili83 hozzászólására (») Szept 7, 2013 /
 
Az én tápom 60V-ot kap, 50V a vége, és 3A körül tud.
A hővédelmet 80 fok körülre tedd, mivel csak a külsejét tudod mérni, belül a csip ilyenkor már jóval melegebb.
Grafikont pedig ilyet szoktak feltenni, ezen azt látod, hogy valahol 100 fok körül már a felét sem tudja a megadott teljesítménynek.

2N3442.jpg
    
(#) szili83 válasza qvasz2 hozzászólására (») Szept 7, 2013 / 1
 
Az jó nekem 52V a max puffer feszültség, s 2.5A-en járatom, azaz pontosan a maximális disszipáció 130W.

Nálad 180W, ugyhogy lehet belevágok a 2N3442-be.

A hővédelmet én úgy gondoltam, hogy az NTC ellenállást az egyik tok tetejére fogatom fel, mert azok kézzel is melegebbek, mint a borda. (és még 80 fokig sem engedem el, nem akarok tranzisztor tönkremenetelt, és ami rá van kötve annak sem lenne egészséges az 52V DC)

Ezeket a grafikonokat megtaláltam, de azt lenne jó tudni, hogy magasabb hőmérsékleten mekkora Ic-t tud. Habár nálam ha 2N3442 lesz (60V-al számolok inkább túlbiztosítom) 25 fokon 2A-t tud... Ha 75 fokig engedem a tok tetejét, akkor is maximális disszipáció 70%-át tudja, s nem gondolom, hogy a kollektoráram 1A alatt lesz. <=ezt lenne biztosan jó tudni
A hozzászólás módosítva: Szept 7, 2013
(#) pz87 válasza Attila86 hozzászólására (») Szept 7, 2013 /
 
Jaj még azt elfelejtettem, hogy AC 41V-os trafóval használom ez DC 55V-körül van, így a max beállítható feszültségem 47V ami elég is de az áram "csak" 8,3A.
Ha csökkentem az R39-et mondjuk 1,5-2K ra akkor kitudom hozni belőle a 10A-t?
A hozzászólás módosítva: Szept 7, 2013
(#) proli007 válasza szili83 hozzászólására (») Szept 7, 2013 /
 
"most rendelhetek utoljára ebben az évben"
Ebben az esetben öreg-hegyi őzpörköltet kérjél zsemlegombóccal, és egy üveg
villányi Cabernet Sauvignon-t, de a 2007-es évjáratból..
A hozzászólás módosítva: Szept 7, 2013
(#) szili83 válasza proli007 hozzászólására (») Szept 7, 2013 /
 
Rendben mester!

Te melyik tranyót vennéd, elég szerinted nekem a 2N3442?
Ha Te megnyugtatsz, akkor rendelem is. (És asszony is büszke lesz rám, darabonként spóroltam 200Ft-ot. )
(#) Attila86 válasza pz87 hozzászólására (») Szept 7, 2013 /
 
Nem. Az osztó melynek az R39 is a része úgy van méretezve hogy a kimenő áram valami 2A-től ha jól emlékszem 10,5A-ig beállítható legyen. Ha nem folyik ki 8,3A-nél több az nem azért van mert az R39 túl nagy... Hanem például azért mert a trafó nem bír ekkora áramot. Azt ugyanis nem írtad mekkora áramterhelhetőségű a trafó.
(#) pz87 válasza Attila86 hozzászólására (») Szept 7, 2013 /
 
Akkor nem boost konverterként működik az első fokozat?
Én azt hittem, hogy kisebb feszültségen képes nagyobb áramot leadni.
Pl. ha 50V és 3A-es trafó lenne akkor 25V-on 5A-körül tudna.

2db 4A-es trafó van párhuzamosan kötve.
De kipróbáltam 1db trafóval is és azzal hajszálra ugyan annyi áramot tudtam kivenni rövidzárban.
A hozzászólás módosítva: Szept 7, 2013
(#) fordkapcs válasza pz87 hozzászólására (») Szept 7, 2013 /
 
Nem az előszabályzó korlátoz be? Mintha lett volna valami sönt cserebere abban a verzióban...?
Amúgy buck (vagy step-down) konverter.
A hozzászólás módosítva: Szept 7, 2013
(#) Schnitt válasza pz87 hozzászólására (») Szept 7, 2013 /
 
A trafókat előbb párhuzamosítottad, utána egyenirányítod, vagy trafónként van egy diódahíd, puffer, majd párhuzamosítás, szűrés, és utána a táp áramkörbe kötve?
(#) pz87 válasza fordkapcs hozzászólására (») Szept 7, 2013 /
 
Lehet, nem tudom megmondani. Melyik verzióban? Én a javasolt és végleges verzióhoz való alkatrészekkel építettem meg.
Jaj tényleg step down konverter, hisz lefelé megyünk nem felfelé.
A hozzászólás módosítva: Szept 7, 2013
(#) pz87 válasza Schnitt hozzászólására (») Szept 7, 2013 /
 
Trafókat előbb párhuzmosítom, egyszerűbb mint még plusz schottky diódákat összekábelezni.
A hozzászólás módosítva: Szept 7, 2013
(#) Schnitt válasza pz87 hozzászólására (») Szept 7, 2013 /
 
Az csak akkor ajánlott, ha a trafók dropjai megegyeznek (zárlati feszültség és névleges feszültség hányadosa).
Ha 2 tökegyforma trafóról van szó, nem szóltam. Persze a fázist ott is figyelni kell, nehogy ellenfázisban dolgozzanak a szekunderek.
(#) Attila86 válasza fordkapcs hozzászólására (») Szept 7, 2013 /
 
Igen, de csak annyi hogy betettem egy negyedik 0,1Ohm-ot az elődjéhez képest:
(#) pz87 válasza Schnitt hozzászólására (») Szept 7, 2013 /
 
Persze, ezekkel tisztában vagyok. Azonos trafók vannak, azonos menetszámmal.
(#) misi93 válasza szili83 hozzászólására (») Szept 7, 2013 /
 
szili83:
oké köszi az ötletet megnézem majd a választékot
helektro:
Igen én is azon gondolkoztam hogy a tokját le kéne szorítani vastagabb alu lappal vagy valamivel ( valahol itt a fórumon fetet fogattak le ilyen módon pontosan nem tudom hol már )
Ghoost:
Igazad van az ellen nincs védelem, csak megelőzés Köszi a linkeket.
AzIgaziCsaby:
Milyen méretű és vastagságú profilod van? Ingyen nem kérem majd elboltoljuk
(#) titike01 hozzászólása Szept 8, 2013 /
 
Elnézést, hogy kéréssel fordulok hozzátok de a 100-dik hozzászólástól olvastam végig mert szeretnék egy tápot készíteni és Alkotó tápjára esett a választás.
De sajnos annyi adatott olvastam és persze le is töltöttem hogy kicsit kába vagyok de valahol a topikban volt egy olyan rajz magyarázattal együtt, hogy két ellenállást raktak pluszba be a nyákba és így a lekapcsoláskor a kimeneten nem nőtt meg a feszültség. De persze most meg nem találom sehol ezt a rajzott. Ebben kérem a segítségeteket, hogy ne keljen újból végig lapoznom a topikot.

Előre is köszönöm a segítséget.
(#) AzIgaziCsaby válasza misi93 hozzászólására (») Szept 8, 2013 /
 
Az aluprofilok 40x40-es L profilok, 4 mm-es falvastagsággal. Kb. 150 mm hosszú darabok vannak. Újak, ezek szerkezetépítésből leeső darabok.
(#) granpa válasza titike01 hozzászólására (») Szept 8, 2013 /
 
Nézd meg a téma képeit; 4 oldal vissza, ott van a bal szélen, 4. sor. A 2.7.4 variáció.
Következő: »»   507 / 840
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem