Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » 6V-os akkumulátor töltése
Lapozás: OK   4 / 6
(#) szili83 válasza proli007 hozzászólására (») Júl 26, 2013 /
 
Mindent hűtőbordára teszek (Gr, 78M05, , + kap ventillátort egy PC tápegységben, s építek hozzá egy fordulatszám szabályozót is (automata, hőmérséklet függőt).

ventirpm.png
    
(#) szili83 válasza proli007 hozzászólására (») Júl 26, 2013 /
 
A 6V-os variációban hogyan lehetne finomhangolni a töltő feszt? Valami potis megoldás? 1K-s trimmerem lenne...
(#) proli007 válasza szili83 hozzászólására (») Júl 26, 2013 /
 
Nem tudod "finomítani" mert a Led és a dióda feszültségét, referenciának használja az áramkör. A dióda pótolja a kimeneten lévő dióda feszültségesését, a Led, pedig 2,2V feszültségével megemeli az 5V feszültségét 7,2V-ra. A stabi GND lábával sorba ugyan lehetne tenni potit, de miért kell ez? Ha a töltési végfeszültség 7,2..7,4V között van, az bőven megfelelő. Nézd meg mi van az aksira írva..
(#) szili83 válasza proli007 hozzászólására (») Júl 26, 2013 /
 
Akkor azért akkor teszek egy 1K-s potot a 78M05 GND lábára, mert ha a LED nem pont 2.2V-nál nyit, hanem hamarabb, akkor nem biztos, hogy jó lesz az nekem. Ami LED-et rendeltem, annak adatlapja sincs, szóval nekem meg pontos töltő kellene.

Okés, köszönöm! És még egy kérdés, írtad, ha fordított polaritással van az akksira téve, akkor tönkremehet. Hogyan lehetne megvédeni? (kimenetre a dióda jó lenne, de akkor 0.6V-al csökkenne az akksi sarkán a fesz). Vagy van rá valami jó ötlet?
(#) proli007 válasza szili83 hozzászólására (») Júl 26, 2013 /
 
Írtam neked, hogy ez egy egyszerű kapcsolás. Ha mindenféle igényed van, talán mást kellene építeni. Soros dióda nem véd meg a kimeneten, de ha figyeltél volna látnád, hogy jelenleg is van a kimeneten dióda.. Maximum annyit lehet tenni, hogy a kimenetre egy biztit kötsz, a bizti elé, meg egy diódát záró irányban. Ha fordított polaritással teszed a töltőre az aksit, akkor a dióda kiveri a biztit.
Ha "pontos töltőt" akarsz, akkor miért nem építed meg ezt?
(#) szili83 válasza proli007 hozzászólására (») Júl 26, 2013 /
 
Köszi!

Azért nem, mert a 12V-os töltő éppen most lett kész. Ez pedig egyszerű, nincs benne sok alkatrész, és olcsó, szinte minden megvan hozzá.
(#) tiva77 válasza proli007 hozzászólására (») Júl 26, 2013 /
 
Kipróbáltam akksival is a töltőt. Müködik rendesen annyi az eltérés hogy nem tölt 7,2V ig hanem csak 6,9V ig. De gondolom ez a led miatt van hogy nem 2,2V a nyitófeszültsége hanme 1,9V.

Elvileg ha beleraknék még egy 1n4148at a 7805 GND körébe akkor emelkedne a fesz?
(#) szili83 válasza tiva77 hozzászólására (») Júl 26, 2013 /
 
Épp ezért mondtam én is, hogy jó lenne a kis mértékű beállítás. Szerintem ahogy írod jó lesz (LED-el sorba kapásból), a 1N4148 450mV-al emeli meg. Én ide tennék be potit, elvileg proli mester szerint jó lesz. Remélem így gondolta. De én lehet akkor egy 1N4001 (vagy 4004,4007) -t tennék bele, és apotival vissza lehetne szabályozni, nem?
A hozzászólás módosítva: Júl 26, 2013
(#) tiva77 válasza szili83 hozzászólására (») Júl 26, 2013 /
 
hello

A LED alatt lévő 1N4148al kellene berakni sorba még egy ugyanolyan diódát az én esetemben. Igy elvileg 6,9 helyett emelkedve a fesz 7,3ra.
(#) szili83 válasza tiva77 hozzászólására (») Júl 26, 2013 /
 
Nem hiszem:

- A 7805 5V-os kimeneti feszültségét megemeljük egy Led és egy dióda feszültségével. A D1 dióda tulajdonképpen kompenzálja D2 feszültségesését. Egy zöld Led nyitófeszültsége 2,2V (vagy ilyen Led-et kell választani) így az 5V-al együtt, 7,2V lesz a töltési végfeszültség.

Szerintem a LED-del sorba kell kötni. (mert a LED körben határozza meg a töltési feszültséget, ha nem úgy lenne akkor most is 7805+LED+1N4148 lenne, de nem szól bele az eredetiben sem az 1N4148, ezért is kell a LED-del közvetlen kötni. (sztem)
A hozzászólás módosítva: Júl 26, 2013
(#) proli007 válasza szili83 hozzászólására (») Júl 27, 2013 /
 
Hello!
- A kimeneten a dióda nem jó helyen van. Azt a bizti másik oldalára kell betenni. Mert így nem a bizti, hanem a dióda fog megpusztulni fordított polaritás esetén. Valamint miért kellene egy 1A-es töltőhöz, egy 16A-es dióda? Tudod mekkora áramon megy ki egy 16A-es bizti? Mikor már a drót ég..
- Az 1kohm túl sok. Mert ugyan gyártó függő, de a GND láb árama általánosságban 5mA körüli értékű (Bias current) így az 1kohm-ot maximumra tekerve 5V-al növelné a kimenő feszültséget. Vagy is egy 100ohm már bőven megfelel. Egyébiránt én nem trimmert, hanem egy mezei ellenállást tennék be. Mert egyszer kell csak beállítani, utána egy fix ellenállás behelyezhető. Megmérve a kimenőfeszültséget, megállapítható az emelés mértéke. Árammérőt helyezve az ellenállás helyére megmérhető a tényleges ára. Ez után egyszerű Ohm törvénnyel az ellenállás kiszámolható..
üdv!
(#) szili83 válasza proli007 hozzászólására (») Júl 27, 2013 /
 
Köszi, igazad van!!! (Te nagyon vágod a dolgokat!)
Módosítottam. 5A-est tervezek bele, elvileg az már elég. Rajzot is mellékeltem.
(ami itthon van: 200mA, 1A, 5A, 10A, 12A, 16A)
A hozzászólás módosítva: Júl 27, 2013
(#) szili83 válasza proli007 hozzászólására (») Okt 2, 2013 /
 
Megépítettem, és nem működik.... 21W/12V-os izzóval, amivel elvileg 1A töltőáramot reméltünk. De tölteni sem tölt annyit, max 0.45A. Az izzó nem parázslik.

A következőt műveli:
A nyomógombot hiába nyomkodom, addig kialszik a piros LED, majd ha elengedem újra világít. (ez jó)
Dropp állásban a töltőfeszültséget a trimerel szabályozhatom, az jó, de folyamatosan tölt, nem ejti vissza a feszültséget. Mindkét LED világít folyamatosan.
OFF állásban mindkét LED világít, de csak 20mA-el tölt.

Mi lehet a gond?
(#) szili83 válasza szili83 hozzászólására (») Okt 2, 2013 /
 
Itt a NYÁK rajz is, de ebben sem találok hibát...

Esetleg a 12V-os stabilizátor nem kavarhat be? De utána meg van a 12V.

6vtolto.png
    
(#) proli007 válasza szili83 hozzászólására (») Okt 3, 2013 /
 
Hello! Csodálkozom rajtad, hogy annyi mindent ügyesen készítettél már, és akkor egy ilyen egyszerű dolgot meg misztifikálsz.
- Az izzó akkor fog "parázslani", ha a tápfesz és az aksi feszültsége között meg van a megfelelő nagyságú különbség, és folyik is töltőáram rajta. Hiszen ha az LM leszabályozza a töltőfeszültséget, azzal pedig leszabályozza a töltőáramot is. (egyébként teljesen mindegy hogy izzad vagy sem, a Led-ek jelzik az üzemállapotot. Egy izzó, pedig a féltápfeszültségén már alig világít.)
- Az jó, hogy ha a nyomógombot nyomod, kialszik a piros Led (hiszen rövidre zárje), viszont OFF állásban a zöldnek ki kell gyulladnia. Drop állásban meg nem, hiszen akkor a Q3 csak a diódát zárja rövidre.
- A töltési végfeszültséget kell beállítani a trimmerrel, de akkor, mikor az aksi fel van töltve, és nyomod a nyomógombot. Mert a stabi alapvető feladata a töltési feszültség korlátozása.
- A többivel igazából nem kell foglalkozni, mert Drop állásban a Q3 a diódát zárja rövidre, ezért Drop üzemben a töltési végfeszültség ekkor 700mV-al kisebb lesz, mint amit beállítottál töltési végfeszültség gyanánt. OFF állásban meg a stabi kimenete visszajön a 12V köré, így a D2 ekkor lezár. Piros ég, zöld, meg sötét.
- A töltés végén,mikor a töltőáram annyira leesik, hogy az izzón eső feszültség 600mV alá kerül, akkor Q1 lezár, Q2 és Q3 kinyit. Piros Led jelez, a zöld meg ha OFF állásban volt elalszik, ha Drop állásban volt, égve marad.
Ezeket kell leellenőrizni.
(#) szili83 válasza proli007 hozzászólására (») Okt 3, 2013 /
 
Köszönöm, megnéztem, de hibát nem találtam a kapcsolásban. Így 0.5A-t tölt, de nem jón a vezérlése, nem a leírás szerint működik.

Majd a legegyszerűbb, amire gondoltam, az izzó. A 21W-os helyett betettem egy 10W-ost, és láss csodát. Az izzó parázslik, és minden úgy megy ahogy írtad. De a töltő áram így csak 0.25A. Én egy 6V/10Ah-s akksit szeretnék vele tölteni, ez az áram ellenben így kevés nekem. A 0.5A-el esetleg kiegyeznék, de jobb lenne több (0,7-1A), de a 0.25A az kevés....
Mit lehetne csinálni, hogy tudjam a töltőáramot növelni, és a szabályozás jó maradjon?
(#) proli007 válasza szili83 hozzászólására (») Okt 3, 2013 /
 
Nem tudom mi lehet a gondod, de még az is előfordulhat, hogy az aksidat nem töltheted ezzel az árammal, mert felemelkedik a kapocsfeszültsége, ez meg egyből lekapcsol. A kérdést tisztázhatod, ha nyomod a gombot, és méred az aksi feszültségét. Ha kapásból felemelkedik, akkor nem töltheted ezzel az árammal, vagy fel van töltve. üdv!
(#) szili83 válasza proli007 hozzászólására (») Okt 3, 2013 /
 
Köszönöm, kipróbálom.

Majd megírom a fejleményeket.

De szerinted a 21W-os izzó miért nem jó hozzá? Azzal mi lehet a gondja?
(#) proli007 válasza szili83 hozzászólására (») Okt 3, 2013 /
 
Csak a hideg-ellenállására tudok gondolni, valamint arra, hogy az akis nem tudja lenyelni az emelt áramot. Esetleg terheld le az aksit, hogy "tölthető legyen". Vagy tegyél párhuzamosan még egy kisebb izzót a másikkal, akkor mi történik..
A hozzászólás módosítva: Okt 3, 2013
(#) szili83 válasza proli007 hozzászólására (») Okt 3, 2013 /
 
Rendben, köszönöm a tanácsot, szombaton beszámolok.

De akkor nem lövök mellé, ha rendelek 1A-es amper mérőt, nem lesz kevés? Van itthon egy 3A-es, csak azon ha jobb esetben is a max töltőáram 1A lesz, nem lesz jó a felbontása, kisebb töltésnél nem látszik semmi. (mert mire megjön az 3-4 hét)
(#) proli007 válasza szili83 hozzászólására (») Okt 3, 2013 /
 
Nem lősz mellé, legfeljebb nem ezt a mezei kapcsolást kell használni..
(#) szili83 válasza proli007 hozzászólására (») Okt 3, 2013 /
 
Ilyen az akksi: Bővebben: Link

Erre jónak kellene lennie, nem?
Nem akarok más kapcsolást, ehhez meg van minden. Ha kijönne belőle minimum 0.5A az nekem elég, de max 1 A kell. Csak télen kell, amikor nem használom amiben van, szinten tartani. Ha lemerül, akkor még 0.5A-el is feltölti viszonylag gyorsan.
De ha az elején nagyobb a töltőáram, amikor le van merülve, nagyobb töltöttségnél meg kisebb, akár 1-2-300mA, akkor az nekem tökéletes. Szombaton kiderül.

Mekkora a maximális áram amit ki lehet venni, s azt mi korlátozza, az izzó? (1,5A-es 5V-os festabot tettem bele, annak bírnia kell)
A hozzászólás módosítva: Okt 3, 2013
(#) proli007 válasza szili83 hozzászólására (») Okt 3, 2013 /
 
Ez egy "sima aksi" ez lazán kajálnia kell az 1A-t. Mérni kel a feszültséget és az áramot. AZ LM remélem hűtőbordán van, mert beléphet a hővédelme, ha nincs jó hűtése.
Az izzó korlátozz az áramot (persze a stabi 1A-ja alatt, és ha nem meleg.) De úgy is kipróbálhatod, hogy megméred, a nyes 12V-al, bár a 7805 kb. 2V feszültségét le kellene vonni.
(#) szili83 válasza proli007 hozzászólására (») Okt 3, 2013 /
 
Persze hűtőbordán van a 7805CV, és az elötte lévő 7812CV, így kevesebb jut egy-egy festabra.

Megnézem terheléssel ahogy írtad, és az lesz a mérvadó. Köszi!
(#) szili83 válasza proli007 hozzászólására (») Okt 4, 2013 /
 
Ma volt egy kis időm, s kipróbáltam, a következő eredményeket kaptam, és csináltam:

Eredeti felállás:
12V-os festab, és utána a 5V-os, akkor 10W-os izzóval 210mA töltőáram, hiába terheltem az akksit, akkor sem nött az áram jelentősen, csak 220mA-ra, és az akksi kapocsfeszültsége is csak 6.4V. Ha a gombot nyomtam akkor kijött belőle 470mA.

A 12V-os feszültség stabilizátort kiiktattam, akkor 10W-os izzóval 300mA töltőáram, nyomogombot nyomva 720mA. => tehát a 12V-os stabilizátor amit beletettem nem volt jó ötlet.... Majd a 7805 eldiszipálja, amit akar.

Szereztem 12V/16V-os izzót, de azzal nem működik jól. Kipróbáltam a 10W-os izzóval egy párhuzamos 4W-os izzót, és megnőtt a töltőáram 400mA-ra, és a vezérlés is jó volt. Ma veszek egy pár 12V-os izzót, 3-4-5W-osakat, és azokból csinálok egy olyat amivel kivehető a maximális töltőáram, persze, hogy a vezérlés még működjön.
(#) proli007 válasza szili83 hozzászólására (») Okt 4, 2013 /
 
Hello! 12/5W-osban kapható ilyen "drótlábú", azok elég jók szoktak lenni. A kocsiban használják helyzetjelző izzóként. Én azt szoktam venni, mert a próbapanelbe is be tudom dugni, és nem drága.. üdv!
(#) szili83 válasza proli007 hozzászólására (») Okt 4, 2013 /
 
Sajnos azt nem lehet forrasztani, vagyis amit ma vettem ilyet, ezért veszek Ba9S-t. Annak furoky NYÁKba jyulkat, és összeforrasztom.
(#) szili83 válasza szili83 hozzászólására (») Okt 4, 2013 /
 
Sikerült beszereznem 2 és 4W-os izzókat.

Holnap kipróbálom, hogy melyik a legjobb kombináció.
(#) szili83 válasza szili83 hozzászólására (») Okt 5, 2013 /
 
A legideálisabb, vagyis a vége: 8W-os izzóval párhuzamosan egy 4W-os. Így tartósan megy a 420mA-es max töltőáram, és minden vezérlés úgy van ahogy Proli007 leírta.

Remek kis kapcsolás. Ideális motorakksi téli regenerálásához. Lassan elkel majd úgyis.

Már csak az előlap van hátra. Ha kész van majd teszek fel képeket.
(#) szili83 válasza szili83 hozzászólására (») Okt 10, 2013 /
 
Készen van a6V-os töltő, szuperül működik. Köszönöm Proli007!!!
Következő: »»   4 / 6
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem