Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Rendezvény-hangosítás (PA) hangtechnikái
Lapozás: OK   174 / 244
(#) ptesza válasza univerzum hozzászólására (») Jan 8, 2014 /
 
Nem lesz halkabb csak megformázza a középtartományt.
De miért nem próbálod ki?

Van egy természetes kiemelése mit a csatolt képen is látszik(más hangszóró). Ezt egy jó méretezett elsőrendű váltással szintre lehet hozni.

Az esetek többségében a gyári megoldások is hasonlóak.
(#) univerzum válasza ptesza hozzászólására (») Jan 8, 2014 /
 
Kisarkított példa lesz, de lényegében olyan mint pld a "pwm" integrálása hogy "átlagol" leadott teljesítményt ún tekercs korrigálja?
Otthon vagyok elektrotechnikából, csak nekem ez most nagyon új.
(#) bajtaig válasza univerzum hozzászólására (») Jan 8, 2014 /
 
PA-val foglalkozol, plusz otthon vagy elektrotechnikában, és nem ismered az elsőfokú alul
áteresztő szűrőt?
(#) univerzum válasza bajtaig hozzászólására (») Jan 8, 2014 /
 
Sajnos nem
Amit tudok erősáramos szemléletű nagyon.
A hozzászólás módosítva: Jan 8, 2014
(#) lukacsp válasza univerzum hozzászólására (») Jan 8, 2014 /
 
Mesterem, az L induktivitású tekercs ellenállása frekvenciafüggő, és ennek az ellenállásnak a képlete: XL=2*Pi*f*L.
Tehát ha csak annyit csinálunk, hogy egy hangszóróval sorba kötünk egy tekercset, akkor már aluláteresztő szűrőnk van, mert minnél nagyobb a képletben az f, annál nagyobb lesz az XL tekercs ellenállás.
Legyen sorban egy 0,01H induktivitású tekercs és egy 8 Ohm hangszóró. Legyen a meghajtás (Umh) 40Veff. Számoljuk ki a hangszóróra jutó feszültséget (Uhsz) f= 10, 100, 1000, 10000 Hz-en.
10Hz: Uhsz = Umh * 8/(8+2*Pi*f*L) = 40 * 8/(8+0,0628*10) = 37V (Phsz = 171W)
100Hz: Uhsz = Umh * 8/(8+2*Pi*f*L) = 40 * 8/(8+0,0628*100) = 22V (Phsz = 60W)
1000Hz: Uhsz = Umh * 8/(8+2*Pi*f*L) = 40 * 8/(8+0,0628*1000) = 4V (Phsz = 2W)
10000Hz: Uhsz = Umh * 8/(8+2*Pi*f*L) = 40 * 8/(8+0,0628*10000) ~ 0V (Phsz ~ 0W)

Hát így működik. De persze most mindent meglehetősen leegyszerűsítettem.
(#) ptesza válasza univerzum hozzászólására (») Jan 9, 2014 / 1
 
A gyakorlatban így néz ki.

A téglavörös csík az elsőrendű váltó karakterisztikáját mutatja, hogy az a tekercs hogyan vágna ha az átvitel egyenes lenne. (De nem egyenes, sőt! ) Sötétkék előtte világoskék utána.
Leszimuláltam 0,5 ,1 és 1,5 mH tekercsel is.

A negyedik kép (terv) az nagyon tanulságos. Bejön a képbe negyedik bordó csík is, ez egy cél egy target amire szeretném formázni az átvitelt. 87,5dB magasan van és 2500Hz negyedrendű váltással. Itt 1 mH tekercset használtam, ami ugye elsőrendű váltásnak felel meg, az eredmény mégis negyedrendű váltás lett!

Ha ehhez a hangszóróhoz szeretnék illeszteni egy magasat akkor azt megpróbálnám úgy formázni ,hogy 3000-4000Hz közé essen a keresztezési frekvencia negyedrendű eséssel. Persze nem biztos ,hogy negyedrendű váltó kell majd hozzá! Ez lenne az optimális eset ,amikor majd ahogyan halkul a mélyközép úgy hangosodik a magas, egymást szépen kiegészítve.(váltott.gif ,ez csak egy példa nem azok a hangszórók vannak összeváltva.)

De ennek a hozzászólásnak már erősen a hangváltós topikban lenne az igazi helye.
A hozzászólás módosítva: Jan 9, 2014
(#) vass1024 hozzászólása Jan 10, 2014 /
 
Üdv.
Másnak segítek hangosítani, szóval nem saját felszerelésemmel dolgozok. Adott egy 200/400 Behringer Top (8Ohm) és Behringer 400/800 Sub (8Ohm), az lenne a kérdés, hogy fel lehet őket fűzni 4 Ohm-ra attól függetlenül, hogy nem egyforma teljesítményűek. Azt tudom ha egyformák akkor lehet, tovább viszont nem tudom hogy működik mert nem szoktam fűzni, külön hang(fal)sugárzót külön erősítővel hajtok.
Köszi a válaszokat előre is.
A hozzászólás módosítva: Jan 10, 2014
(#) Szabi1 válasza vass1024 hozzászólására (») Jan 10, 2014 /
 
Hát először is a subban van-e passzív alueresztő hangváltó?
Sokkal jobb volna aktív váltóval két erősítőről jártatni, márcsak azért is mert más frekvenciatratományban dolgoznak.
(#) Davidd válasza vass1024 hozzászólására (») Jan 10, 2014 /
 
Szevasz! Anno nekem is majdnem így lett, hogy ilyen csúnya módon hajtottam volna az összes cuccom t.amp 2400al. Haliapu(nyugodjon békében) méretezett nekem egy passiv crossovert. Nekem is 2 sub 2 top lett volna. Mellékelem neked a crossovert, hogy miből áll. Gondolom a topokban van passziv hangváltó, de az is hadja hogy lemenjenek teljes sávba. Mekkora erősítővel lenne hajtva? Mert ha több mint a topok teljesítménye és nem akarsz belenyúlni, akkor mint a keresztváltoba ami van sorba kell vele kötni a kondit(2x22uf vagy 2x47uF). Ez levágja egy kicsit a mélyeket igy inkább az közép lesz a sub az meg sub. Remélem érthető volt. Elősször kipróbálhatod kisebben is, nézd meg hogy működik(nekem végül nem lett rá szükségem)

Többiekhez pedig lenne egy kérdésem, hogy mi a véleményetek a házilag készített line-array rendszerről. Érdemes velük foglalkozni?
(#) andras99 hozzászólása Jan 11, 2014 /
 
Hegedű hangosításra keresek olcsó mikrofont. Az első szempont az olcsóság, nem olyan komoly cuccon lesz megszólaltatva, a lényeg hogy hallatszódjon. Kinéztem párat, mennyire lehetnek szörnyűek? Bővebben: Link Bővebben: Link Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Jan 11, 2014
(#) steelbird válasza andras99 hozzászólására (») Jan 11, 2014 /
 
Az EM-712A csak olyan keverővel használható (ill. olyan csatornáján) amelyik tud 48V -os phantom tápot biztosítani a mikrofonnak. Viszont ez talán nem annyira gerjedékeny.
A hozzászólás módosítva: Jan 11, 2014
(#) andras99 válasza steelbird hozzászólására (») Jan 11, 2014 /
 
Tudomásom szerint van rajta, de ha nem akkor van az RH Soundnál 6500Ft-ért külső fantomtáp. Te ezt ajánlanád? Hogyan legyen rögzítve? Ezt még nem tudom...
(#) steelbird válasza andras99 hozzászólására (») Jan 11, 2014 /
 
Csak azért ajánlottam inkább ezt, mert ennek vese karakterisztikája van, a másik kettőnek meg gömb. Talán a vese karakterisztikájú nem fog olyan könnyen begerjedni a színpadon.
De lehet, hogy inkább valami piezo pickup -ban kellene gondolkodni. Viszonylag olcsón össze lehet dobni.
Google
képtalálatok

Piezo kontakt mikrofont Kínából ingyen postával már 900Ft -ért lehet rendelni:
Piezo Contact Microphone
A hozzászólás módosítva: Jan 11, 2014
(#) univerzum válasza ptesza hozzászólására (») Jan 11, 2014 /
 
Köszi szépen
(#) Davidd hozzászólása Jan 12, 2014 /
 
Sziasztok! Igaz ezt a kérdésemet az egyik válaszom végére írtam, így lehet jobban elkerűlte a figyelmeteket. A kérdésem az lenne, hogy érdemes házilag line-array hangsugárzókat építeni?
(#) BiG_Lui-Gee válasza Davidd hozzászólására (») Jan 13, 2014 /
 
Nem.
(#) lukacsp válasza Davidd hozzászólására (») Jan 13, 2014 /
 
Attól tartok, nem.
(#) Davidd válasza lukacsp hozzászólására (») Jan 14, 2014 /
 
Köszönöm mind kettőtöknek a választ. Bennem is voltak kételyek, mert hallotam hogy megkell feleljenek valamilyen szabványnak a felfüggesztés. Ne legyen életveszélyes a szerkezet. Egy próbát megért.
(#) DJ_Tacee válasza Davidd hozzászólására (») Jan 14, 2014 /
 
Úgy gondolom hogy esetedben nem a felfüggesztési szabványok jelentenék a problémát. Sem eszközeid sem tudásod nincs egy LA rendszer megtervezéséhez / megépítéséhez.
A hozzászólás módosítva: Jan 14, 2014
(#) Davidd válasza DJ_Tacee hozzászólására (») Jan 14, 2014 /
 
Ez teljes mértékben igaz. Ezközök a megmunkálásra még lehet kialakulna, de olyan minőségi hangszóróra ugy sem lenne anyagi hátter. Azért kiváncsiskodtam egy keveset.
(#) steelbird válasza Davidd hozzászólására (») Jan 14, 2014 /
 
Kb. 60E Ft -ból kijön egy PA rendszerhez való 8 Ohm -os, 200W -os magas és egy 300W mélyközép hangszóró. Tervezéshez vannak programok, szerintem inkább a dobozolás, meg a felfüggesztés megtervezése/kivitelezése a nagyobb gond.
(#) ozpecs válasza steelbird hozzászólására (») Jan 14, 2014 /
 
És ha kész leszel vele akkor is nem annyira fogadják el a legtöbb rendezvényen... a volt kollégám csinált egy egész nagy rendszert (2x4 top 2x12" plussz két driveres magas) meg egy kis külön mélyládát is rendes függesztéssel stb és 5 év alatt talán dolgozott 2-3 rendezvényen vele... Amugy teljesen jól is szól Eminence hangszórókkal szerelt végig marha nagyot is szól és szépen is de ...
(#) steelbird válasza ozpecs hozzászólására (») Jan 14, 2014 /
 
Hmm.. ez megint az az eset, mikor XY -mert ő már nagy sztár- nem hajlandó csak SM58 -ba nyöszörögni a színpadon, vagy SM87A -ba, közben meg élőben olyan a hangja, hogy tök mindegy, milyen mikrofont nyomsz oda neki....
Van példám neves sztárokra, akik egy szót nem szóltak egy koncert után, miközben végig egy hamisított kínai SM58 -ba énekeltek. Csak neveket nem illő írni.. Szóval, erről ennyit...
A hozzászólás módosítva: Jan 14, 2014
(#) lukacsp válasza steelbird hozzászólására (») Jan 14, 2014 /
 
Valljuk be, hogy a PA technika többi részegységében, a helyszín adottságaiban, stb. van annyi "baj", hogy nem igazán az igazi SM58 vs. kínai SM58 átvitelének különbsége fog feltűnni.

Különben is, ha ott a nagy tömeg + a sztár, akkor már jó a buli, és ha nem nagyon szar a kínai SM58 klón, akkor szintén nem fog senkit érdekelni.

De hát a sznobság, az már csak sznobság.
Kívnácsi lennék mit szóltak volna a kolléga házi gyártmányú cuccához, ha egy NEXO, EAW, vagy Meyer tábla lett volna rajta, lehet, hogy akkor már egyből kellett volna. Ezen az emeri magatartáson csak röhögni lehet.
(#) ozpecs válasza steelbird hozzászólására (») Jan 14, 2014 /
 
Ebben igazad van de sajnos van amikor már az árajánlatnál , vagy ha jön a zenekar hangosítója akkor problémák vannak a cuccból persze ez nem mindenhol jön elő. De pl. voltam fesztiválon, ahol a zenekar profi technikusa azzal vigasztalta a fellépőket, hogy csak ez van ( DAS frontrendszer Wharfedale monitorsugárzók, PKN BELL stb végfokok , Soundcraft digit keverő....) ezzel kell beérni. Ja kis kb max 500 fős helyszin volt...És amugy a srác nagyon profi és normális volt...
(#) steelbird válasza ozpecs hozzászólására (») Jan 14, 2014 /
 
Ez igaz, ha jön egy profi hangtechnikus/hangmérnök a bandával, akkor ő minden problémát észrevesz a rendszerben.
Átlag embernek meg nem tűnik fel belőle semmi más, csak az, hogy "már fél órája a dobot állíccsa, mikor kezdik mán..."
A hozzászólás módosítva: Jan 14, 2014
(#) hüblerattila hozzászólása Jan 20, 2014 /
 
Sziasztok! Olyan gondom lenne, hogy szeretnék venni egy Ágota 3 utas aktív crossovert, de nincs rajta fázisfordító gomb, mint a régi crossoveremen. Ilyenkor jó megoldás az ha a hangszórón megcserélem a pozitiv-negatívot? Ugyanazt eredményezi mint a fázisfordító gomb? Illetve a hangszóró ettől nem megy tönkre?
(#) bajtaig válasza hüblerattila hozzászólására (») Jan 21, 2014 /
 
Igen, a hangsugárzónál is lehet fordítani fázist.
Egy tipp: általában a csatlakozótálcán kettő egyforma csati van jellemzően speakon, és ezek párhuzamosan vannak kötve, a tovább fűzési, párhuzamosítási lehetőség miatt. Az egyiket fázishelyesen a másikat fordítva kötöd be, így könnyebb, gyorsabb a fáziscsere, csak ne felejtsd el megjelölni melyik az invert!
Ha pld. minden mély ládát így kötsz be, akkor párhuzamosíthatod fázishelyesen, és ellen fázisban is!
(#) hüblerattila válasza bajtaig hozzászólására (») Jan 21, 2014 /
 
Értem, tehát lényegében a crossover fázisforditója is ezt csinálja, és a hangszóróban nem tesz kárt ha minden igaz.
(#) bencikusz válasza hüblerattila hozzászólására (») Jan 21, 2014 /
 
Nem tesz kárt!
Következő: »»   174 / 244
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem