Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Léptetőmotorok (vezérlése)
Lapozás: OK   1 / 161
(#) Pethy hozzászólása Okt 3, 2005 /
 
Sziasztok! A kérdésem a következő léptető motorokkal szeretnék "játszani" Tudnátok segíteni? Kivezetések, vezérlő IC stb. Sajnos nem tudom konkrétabban, mert ezek a motorok némiképp különbözik egy sima egyenáramú motortól. Ott egyszerű az illesztés /PC-hez például/ Vezérlő híd, egy opto-csatoló, és már rá is lehet akasztani az LPT1-re Na de léptető motorral mindezt hogyan kell? Segítségeteket előre is köszi.
(#) source2 válasza Pethy hozzászólására (») Okt 3, 2005 /
 
Hali

Ehhez annyit kell csinálnod, hogy írsz egy progit pascal, c, stb amibe tudod és jelet adsz a step lábnak ha már úgy is csináltad nem jelent gondot
http://www.aaroncake.net/circuits/stepper.htm

http://www.electronics-lab.com/forum/index.php?topic=4142.0

Ehhez már komolyabb programozás szükséges de itt már állíthatod a fordultot és a forgásirányt is.

Vagy használhatsz Vezérlő IC ét (drága) és akkor nem kell gép és olyan komoly elektronika
(#) Topi válasza Pethy hozzászólására (») Okt 3, 2005 /
 
Jelenleg épp egy robotot építek ami szintén léptető motorokkal működik.
Én az LPT1-et nem javaslom, sok bajod lesz vele. Egyszerű, de nem jó.

Fogsz egy PIC et és egy felettébb egszerű pár soros programmal lehet akár bonyolult műveleteket is végrehajtani vele. A PIC ez összekötöd a gép sorosportjával, és máris kész. Ad1 sorosportra egszerűen lehet üzenetet küldeni még delphi / c vagy akármi alól. (Persze paszkál is.)
És egyetlen bytot kell küldened, amiben megadhatod, hogy merre forogjon, és mennyit.

Ezzel egy sokkal dinamikusabb sokmindenre alkalmas cuccot készítesz.
Az LPT ráadásul már nem is minden gépen van. A soros port meg még igen. Mondjuk a mai notebookokra nem jellemző.

Üdv. Topi.
(#) source2 válasza Topi hozzászólására (») Okt 3, 2005 /
 
Tervezzük USB-re
(#) Aurum válasza source2 hozzászólására (») Okt 3, 2005 /
 
Épp most építek egy habvágót, X-Y tengely irányokban működik és 2db léptetőmotor hajtja a menetes szárakat.

Én egy 4 tekercses középkivezetéses motorhoz egy 4070 és egy 4027 IC-t használok, DIR, STEP bemenetek vannak a vezérlőn és 4db tranyó van a végén, ami a tekercseket kapcsolgatja.

Nekem ez eddig bevált és szerintem kezdőknek sem rossz.

De bárhogy is döntesz, tapasztalatot mindenhogy szerzel...!
(#) Pethy válasza Aurum hozzászólására (») Okt 6, 2005 /
 
Bocs a késői válaszért, köszi mindenkinek. Tudjátok én lelkes amatőr vagyok az elektronikában mondhatnám még "szűz" Ezért volna két kérdésem még: Egy gyors kérdés: Mit ajánlotok? Csináljam magam a nyákokat, használjak próba-panelt, /tudjátok ami raszteres felosztású, előre gyártott és szinte úgy kell "bele drótozni" egy áramkört/, vagy valami nyák expressz szolgáltatást? Melyik az olcsóbb? A másik az USB-ről tudtok valami doksit? Mert nekem van egy a német ELEKTOR magazinból, de az német. Ha más nincs, akkor a magyar is jó Köszi mégegyszer. :yes:
(#) NBalage válasza Aurum hozzászólására (») Okt 12, 2005 /
 
Hello.
Enmgem is érdekel a léptetőmotor csak az a bajom, hogy semmit sem tok róla
Erre tudsz valahol leírást vagy linket?
Szívesen rákattannék a dologra bár én szerintem egy pártábú robottal kezdeném
Abban van élvezet
(#) G-Lex hozzászólása Okt 13, 2005 /
 
Hi!

Legalább 2 léptetőmotort szeretnék párhuzamos portról vezérelni. a motoroknak mindkét irányba fordulniuk kell.
(#) asi válasza G-Lex hozzászólására (») Okt 13, 2005 /
 
Léptetőmotorból azért sokféle van...
(#) Cyberex válasza asi hozzászólására (») Okt 14, 2005 /
 
0670/613-1813
(#) Moderátor hozzászólása Cyberex hozzászólására (») Okt 14, 2005
 
Ne mobil teló számot írj, hanem megoldást!
Ez a fórum nem telefon szám cserélő!
Azért van, hogy ha később másnak is ilyen gondja lesz, akkor meg tudja nézni, hogy oldották meg!
Nem telefonon kell megbeszélni!

Üdv. Topi.
(#) Cyberex válasza (») Okt 15, 2005 /
 
fogj egy 7404 es 12Ft-os alkatrészt, amiben négy inverter van, sorbakötsz két két invertert, igy lesz két bemeneted, és négy kimeneted.(1 a két inverter között, egy pedig a második inv után).minden kimenetre egy 1kOhmos ellenállás, ami egy - egy BFY33 as tranyo bazisara megy, az emitterek a foldre, a kollektorok egy - egy védődiódán keresztül a moci kimeneteire, a moc 5. lábát +12V-ra kötöd, így mind a négy tekercset tudod rángatni 2-2-őt invertálva, 00 - 01 - 11 - 10 az előre irany, 00 - 10 - 11 - 01 a hátra. ebből a kapcsból csinalsz kettőt, amit rakötsz a printerportra (2-9 lábak az adatkimenetek, 278h 378h 3BCh cimen érheted el a printerport ezen kimeneteit *a biosbeállításodtól függ)
példaprogi borland vagy turbo c-ben:

#include
#include
main()
{
home:
outportb(0x378,0x00);
delay(100);
outportb(0x378,0x01);
delay(100);
outportb(0x378,0x03);
delay(100);
outportb(0x378,0x02);
delay(100);
goto home
}
ez meg fogja tekerni.:yes:
(#) Cyberex válasza Cyberex hozzászólására (») Okt 15, 2005 /
 
fontos, hogy 7404-es legyen és ne 74hct04 stb, mert annak kevés a kimeneti powerje a tranyok meghajtasara.

+++ ha az ellenállások helyett 330 ohmosakat teszel+ egy soros ledet, akkor tényleges visszajelzést kapsz a kimenetekről és megspóroltad a ledek illesztését, ha négykivezetéses a léptetőmocid, akkor írj oszt küldöm azt is.
(#) G-Lex válasza Cyberex hozzászólására (») Okt 16, 2005 /
 
Hi!

Köszo! Ez jónak tűnik! Már csak az a probléma, hogy ebből nem értettem sok mindent. Amúgy valószínüleg egy floppy meghajtó motorját fogom használni. úgy sokkal jobban megérteném, ha inkább egy rajzot küldenél. Bocs.
(#) hilbi válasza G-Lex hozzászólására (») Okt 17, 2005 /
 
http://www.aaroncake.net/circuits/stepper.htm ---> a legegyszerübb kapcsolás.
http://www.epanorama.net/circuits/parallel_output.html#relaycontrol ---> lpt portra valo csatolas, van több kapcsolás inkább "Optoisolated high power control circuit" ez alat a fejléc alat keresd mert ez opto csatolos..

és értelem szerüen építesz ezekből annyit amennyi kell..
(#) G-Lex válasza hilbi hozzászólására (») Okt 19, 2005 / 1
 
Hi!

Ezeket már néztem. jó is lenne, de ez csak egy irányba forog és az nagyon nem jó nekem!

nem ismertek valami spec ICt erre a célra? hallottam, hogy van olyan aminek 2 vezérlő lába van (STEP+DIR). na ez lenne a legjobb!
(#) hilbi válasza G-Lex hozzászólására (») Okt 19, 2005 /
 
hmm, akkor kezdjük.
http://www.aaroncake.net/circuits/stepper.htm kapcsolason azt (s1) kapcsolot avezérlés egy bizonyos portjára kötöd egy otocsatoloval hogy áthidald a +5 és +12 v közti rést,(És megvéd a számító gépedet).akkor forgás irányt tudsz váltani.
tehat ha nullára húzod<- akkor ez eggyik irányba forgatja a motort, +5 húzod akkor a masikirányba!!! ha a stepre kiküldesz egy 5v t+ persze valami otocsatolos védelmen keresztül, akkor lép a megadott irányba. ha nem akarsz fél lépéseket akkor ez a kapcsolás tökéletes számodra.

Az optocsatolos kapcsolásokat meg a megirt második link bizonyos pontján találod.
(#) Ant hozzászólása Feb 18, 2006 /
 
Hi!
Ha tudtok légyszi küldjetek olyan kapcsolásokat, amelyek egy egyszerő cd-olvasómotort vagy HDD motort tudnak vezérelni sima egyszerű 12 V-ról, PC nélkül.
Repülőgépbe kellene.

Ant
(#) Kucu válasza Ant hozzászólására (») Feb 18, 2006 /
 
A CD-olvasóban és HDD-ben biztosan léptetőmotorok vannak?
Mert bár én még nem szedtem szét winyót, de CD-olvasót már többször, és eddig mindben három darab DC motort találtam (ajtó nyit-csuk; fejpozíciónáló; és mégegy, ami a korongot forgatja).
(#) Ant válasza Kucu hozzászólására (») Feb 18, 2006 /
 
ami a fejet mozgatja az lehet, de ami a korongot az nem itt van a kezemben!!
(#) gerpetya válasza Kucu hozzászólására (») Feb 18, 2006 /
 
Elvileg léptetőmotor kell mind a fejhez, mind a forgatáshoz, mert fontos a pozíció és a sebesség.
Ez pedig a sima DC motoroknál nehezen megvalósítható.
(#) (Felhasználó 1306) válasza Kucu hozzászólására (») Feb 18, 2006 /
 
A fejet általában nem, de a korongot szinte mindíg léptetőmotor hajtja. Először azt kell megtudni, hogy bipoláris, vagy unipoláris az a motor. Mert teljesen más a vezérlésük.
(#) Tomee válasza (Felhasználó 1306) hozzászólására (») Feb 18, 2006 /
 
Szerintem több falyta konstrukció van jelen a cd meghajtók terén is.
Én is találkoztam már DC illetve léptető motoros cd rom meghajtókkal.
Ha csak két kanóca van a motornak akkot, hogy lehet léptető motor? (lehet, hogy léptető, de kétvezetékes...)
(#) (Felhasználó 1306) válasza Tomee hozzászólására (») Feb 18, 2006 /
 
Hát igen, ha 2 kanóca van, akkor nem igazán léptető motor lesz.
(#) nyulbul válasza (Felhasználó 1306) hozzászólására (») Feb 18, 2006 /
 
OK.
És akkor ez?

DSC00201.JPG
    
(#) pedrock válasza nyulbul hozzászólására (») Feb 18, 2006 /
 
Ez se léptető motor. Egy léptető motornak igencsak több tekercse van...
(#) _JANI_ válasza nyulbul hozzászólására (») Feb 18, 2006 /
 
Idézet:
„És akkor ez? DSC00201.JPG”
Mibevolt beépítve

A CD-lemezforgató motorja, a wincsik motorja, és a floppy lemezforgató motorjai szintén "DC" motorok.
Csak a komutálás nem hagyományos mehanikus, hanem elektronika végzi el. Ezzel a megoldással roppant stabil lesz a kimenő fordulat. Tehát ezt a motort önmagában nemtudod használni, "ki kell termelni hozzá a meghajtó áramkört is!". Az elektromika nélkül tényleg lehetne alkalmazni mint léptetőmotor, de ezeket nem erre találták ki!
Egy adatlapot is mellékelek, hátha tudod alkalmazni.
(#) Ant válasza _JANI_ hozzászólására (») Feb 19, 2006 /
 
HI!
De szerintetek megy ezzel a kapcsolással csak ledek helyett a tekercsek vezetékei
http://www.freeweb.hu/bss/index.php?id=127
(#) _JANI_ válasza Ant hozzászólására (») Feb 19, 2006 /
 
Közvetlenül a 4017-es kimenetéről NEM! De tranyókkal megerősítve, lehetséges.

De ennél a megoldásnál nemlessz visszacsalotásod! Azért egy próbát megér.
Következő: »»   1 / 161
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem