Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Erősítő mindig és mindig
Mielőtt kérdezel, a következő két dolgot ellenőrizd! I. A helyes tápfeszültségek megléte. II. A kimeneten van-e egyenfeszültség. Élesztés.
Lapozás: OK   1520 / 2489
(#) (Felhasználó 46585) válasza pjg hozzászólására (») Márc 10, 2014 /
 
Csak a hangszórók hatásfoka sokkal jobb volt...
(#) steelbird válasza pjg hozzászólására (») Márc 10, 2014 /
 
Sok???
A 60 kW sok, de 2 kW már nem nagy durranás autóban.
(#) Szabi1 válasza steelbird hozzászólására (») Márc 10, 2014 /
 
Hangosításon a 32kW RMS NEXO line array system volt nagyon durva. NA DE TÉRJÜNK A LÉNYEGRE!
A hozzászólás módosítva: Márc 10, 2014
(#) Primary hozzászólása Márc 10, 2014 /
 
Tanácsot szeretnék kérni.
Mély hangszórókhoz (8 ohm) kellene nekem 2x 80-100W, de ezt úgy, hogy ne legyen az egekben a torzítás, Tehát nem 10% THD-vel kell nekem. Az átvitelét tekintve szeretném, ha 20-25 Hz alatt lenne a határfrekvenciája(-3 dB). Felül a 16-20KHz a felső határ az már több, mint elegendő. Elég lenne kevesebb is.
Még nincs trafó sem, csak az igény.
AB osztályú TDA IC-s erősítőkkel elbánok, eddig ilyet építettem.
Megfordult a fejemben a TAS5630 is, kész panelként vásárolva. Ez 50V-os táppal hídban 8 ohmon 125 W-ot tud 0,1% THD mellett az adatlap szerint.
A cél az az lenne, hogy ne az erősítőkapcsolás határait feszegessük. Az a baj, hogy +/-40V mellett egy szimpla TDA7294 IC ha 100W körül szeretnék kivenni.
A hídtól meg picit ódzkodom. Főleg mert ha valamikor 4 ohmos hangszóróval használnám, akkor azt nem szeretné annyira a legtöbb esetben.

Ezek a megoldások vannak a szemem előtt:
TDA7294 híd, TAS5630 ebay panel, VF6
Melyikkel járnék a legjobban? Főleg 20-3000 Hz között kellene helyt állnia. Ha van valakinek valami egyszerű bevált kapcsolása, akkor ne fogja magát vissza.
(#) Szabi1 válasza Primary hozzászólására (») Márc 10, 2014 /
 
TDA 7294 hídhoz ha nem adsz nagyon nagy tápot akkor használhatod szerintem 4 ohmon.
(#) Tiggey válasza Primary hozzászólására (») Márc 10, 2014 /
 
Én TDA 7294-et használtam hídban autó erősítőben. +-30V tápfeszt kapott. Egy lapos lemezzel leszorítottam a toknál fogva az ic-t kétoldalról. Így sokkal jobb a hőkontakt, mint a gyári lefogató "fülével". Természetesen 4ohmos terheléssel. Ha jól oda van szorítva a bordához az ic, lehet "nyírni" rendesen.
(#) Primary válasza Tiggey hozzászólására (») Márc 10, 2014 /
 
+-30V? +-25-öt javasol az adatlap 8 ohmhoz.
(#) Tiggey válasza Primary hozzászólására (») Márc 10, 2014 /
 
Rezonáns tápról ment 4 db. Teljes hangerőn leesett +-24-ig. Adatlap van több is, ha utána nézel, és nem mind azonos. Maga az ic elviseli biztonságosan. 2 évig ezt az erősítőt használtam, nem volt vele baj. Azért vettem ki, mert a 2 szubcső elfoglalta a csomagtartót. A lényeg: először is, valami jó minőségű ic-t kell beszerezni, másodszor a hűtését kell precízen megoldani. Az a gyári M3-as csavar egymagában az felejtős. Hűtőtönk felpolíroz, ic hűtőzászlója szintén, ha érdes, kell egy leszorító pánt az ic tokjára amit kétoldalról M4-es csavarokkal jól meg lehet húzni.
(#) Szabi1 válasza Szabi1 hozzászólására (») Márc 10, 2014 /
 
Szerintetek elég volna FET-eket cserélni, vagy kéne FETeket bekötni párhuzamosan? Olyan 150-200w ot szeretnék kifacsarni a kapcsolásból.
(#) reloop válasza martin66789 hozzászólására (») Márc 10, 2014 /
 
Bejelöltem.
Szerk.: nézegetem a rajzot, az R905-ös 100 ohm ellenállásra mérj már rá!
A hozzászólás módosítva: Márc 10, 2014

IC901.gif
    
(#) szamóca válasza steelbird hozzászólására (») Márc 10, 2014 / 1
 
Jaj!

MsUI5.gif
    
(#) martin66789 válasza reloop hozzászólására (») Márc 11, 2014 /
 
Megpróbálkozok vele sajna egy kicsit rossz helyen van a hűtőborda felette van, de majd megoldom.
(#) 13_Balu50 hozzászólása Márc 11, 2014 /
 
Sziasztok !
Megjött ehhez a végfokhoz a trafóm 2x36,5 V egyenirányitva kb +- 52 V.A végtranzisztorok MJ 15003-15004 helyett 3 pár BD249 C-250C került bele. MJE15030-15031 helyett BD241C-242C tettem bele. MJE 340-350 helyett BD139-140-et . A BC546-556 helyett BC182-212 . Az IC 5534 helyett sima 741 IC-t tettem bele. A végfok +-40V-al tökéletesen működik .Kérdezném , hogy elbírja –e ezt a feszültséget, vagy valamelyiket mindenképpen cserélni kell.
(#) zsozso72 válasza 13_Balu50 hozzászólására (») Márc 11, 2014 / 1
 
Szia! Ha jól emlékszem a BD párost az 50V megállítja,így ne nagyon menj vele a megadott feszültség fölé sőt nem szerencsés határ feszültségen járatni sem mert a hállózati ingadozás miatt hamar fölkúszhat egy két voltot.És ez hamar a végét jelentheti.
(#) 13_Balu50 válasza zsozso72 hozzászólására (») Márc 11, 2014 /
 
Melyikre BD-re
gondolsz? BD139-140-re. Én azt tartom neccesnek.A BD249-250 C tipus 110 V -ot még elbír.A BD241-242 C már nem tudom.
(#) granpa válasza 13_Balu50 hozzászólására (») Márc 11, 2014 / 1
 
Adatlapot nézd meg (amúgy 100V-os).
(#) 13_Balu50 válasza granpa hozzászólására (») Márc 11, 2014 /
 
Hát igen kb 5 V-al túllépném, eléggé kockázatos lenne. Valószinüleg maradok a kisebb feszültségnél, mig nem tudom cserélni őket a megfelelőre.
(#) zsozso72 válasza 13_Balu50 hozzászólására (») Márc 11, 2014 / 1
 
Szia! Nem,pont hogy a BD249-250 párosra gondolok.Jó pár éve készítettem egy Quad405 typ.erősítőt és abban volt vele problémám.Jelzem akkor még szó sem volt tranzisztor hamisításról.Az erősítő +-50V nál kilőtte a BD249-es tanzisztorokat kb egy óra üzem után,ha lejjebb vettem a feszültséget semmi gond nem volt vele,nagyon sok bulit átvészelt de a sört nem szerette,ez lett a veszte.
(#) 13_Balu50 válasza zsozso72 hozzászólására (») Márc 11, 2014 /
 
Oké, köszi akkor marad így , 6 db végtranzisztorra már nem költök annyit,nem éri meg. Inkább csak kíváncsiságból építettem meg 1 modult . Még +-40V -al is túl sok nekem a szobában sub erősítőnek.
Ja a sört én se szeretem, legfeljebb nyáron a pince hideget ,amikor már nem lehet máshogy elbírni a meleget.
(#) mythbuster hozzászólása Márc 12, 2014 /
 
Sziasztok!

Az STK-463 -ról hogy tudom leszedni a hálózati 50Hz -s frekit? Picit búg az erősítő, igaz csak akkor érződik ha a mélysugárzó előtt parkolsz, de marha idegesítő mert mindíg ott vagyok.

Az 50Hz -s frekit alapjáraton(bemeneti kábelek nélkül) mértem a kimenetem az új MX-25303 műszeremmel. A tápot 2 x 10.000µF szűri, a ventilátort egy 4700uF, és már csak ettől a nagyon kis zajtól nem tudok megszabadulni...

Tudom hogy aluláteresztő szűrő kell, paraméterek érdekelnének.

Üdv!
(#) Alkotó válasza mythbuster hozzászólására (») Márc 12, 2014 /
 
Ha a végfok bemenetét rövidre zárod (közvetlen a panelon), akkor is zúg?
(#) steelbird válasza mythbuster hozzászólására (») Márc 12, 2014 /
 
Szia!

Ez a búgás nem inkább valami földhurok miatt van?
Ha saját építés, akkor inkább ez az lehet a jelenség oka.
(#) mythbuster válasza steelbird hozzászólására (») Márc 12, 2014 /
 
Szia!

Biztosan van benne földhurok, sőt egy jó vastagot saját magam kábeleztem be hogy jó pár db-t tompítsak rajta ami sikerült is. Megpróbáltam azt is, hogy a jelföldet külön viszem, de nagyon búgott. Amúgy japán erősítő, fémházas és földelésmentes. Földhurokmentesítőre is jöhetnek ötletek, de nagyon kevés hely van a dobozban!
(#) lukacsp válasza mythbuster hozzászólására (») Márc 12, 2014 /
 
Szerintem földhurkod van, és az ilyen jellegű zavarjel magában az erősítő készülékben keletkezik, így a bemenő jelre kötött szűrővel nem kiküszöbölhető. Át kéne nézni a készülék kábelezését, elrendezését, ha tudsz küldj képet róla, az alapján szerintem tudunk segíteni.

Elvonatkoztatva ettől, és feltételezve, hogy külső forrásból származik a zavarjel, 50Hz-es, vagy 100Hz-es zavarjeltől nem tudom hogyan tudnál megszabadulni aluláteresztő szűrővel.

Felüláteresztővel még éppen lenne esély rá, csak annyi szépséghibája van a megoldásnak, hogy ez a zavarjel frekvencia a "szub" csatorna spektrumának közepén van, így szűrő alkalmazásával a puffogó mély hangoknak is búcsút mondhatnál.
(#) mythbuster válasza lukacsp hozzászólására (») Márc 12, 2014 /
 
Azért gondolom, hogy a tápból jön, mert ha kikapcsolom az erősítőt a két nagy kondi(10.000uF) miatt még jó 6-8 másodpercig működik az erősítő és pörög a venti, viszont a búgás azonnal megszűnik.
(#) DJ Szabcsa válasza mythbuster hozzászólására (») Márc 12, 2014 /
 
Nem lehet hogy a trafó zavarja be a végfokpanelt? Az audio jel árnyékolt kábelen megy a készüléken belül mindenhol?
(#) mythbuster válasza DJ Szabcsa hozzászólására (») Márc 12, 2014 /
 
Igen, árnyékolt.
(#) lukacsp válasza mythbuster hozzászólására (») Márc 12, 2014 /
 
Akkor összefoglalnám:
- STK-463 végfokkal szerelt,
- japán
- kettős szigetelésű készülék
- bemeneteit szabadon hagyva búg (50Hz?)
- 10.000 µF tápszűrés, 4.700 µF segédtáp szűrés
- kikapcsolás után amíg a kondik töltöttek nem búg

Ez már valóban tök sok információ, de azért egy fénykép még mindig sokat segítene. Esetleg egy blokksémás rajz ha valamit módosítottál rajta. Konkrét típus, ha gyári készülék (meglehetősen sok japán erősítő van).
(#) Tiggey válasza mythbuster hozzászólására (») Márc 12, 2014 /
 
A búgás azért szűnik meg, mert a trafó szórt mágneses tere képes gerjeszteni a hurkot. Ettől még lehet, ha 100nf körüli kondikat pakolnál a tápágakra, vagy akár az ic táplábaira, javítana a dolgon.
(#) blaci válasza blaci hozzászólására (») Márc 12, 2014 /
 
Köszönöm a segítséget. A mellékelt elrendezés, plusz a végfokokon két-két 470nF kondenzátor teljesen elnémította a nem kívánt zajokat.
A tapasztalataim alapján a hűtés erősen túlméretezett, azon lehet, hogy módosítok majd.
Következő: »»   1520 / 2489
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem