Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Házilag akku galvánelem
Lapozás: OK   7 / 8
(#) korni.papp válasza korni.papp hozzászólására (») Okt 1, 2013 /
 
*Sercegett valami.
(#) Vackor hozzászólása Okt 1, 2013 /
 
Sziasztok!

Egy túlélő elem.

Edény és egyik elektród: Alumínium sörösdoboz pohár alakra vágva, belsejéről a védő műanyag fólia lecsiszolva.
Másik elektród: elhunyt laposelem cellából kitermelt grafitrúd.
Elektrolit: flóraszept/víz 1:1 arányú keveréke.
1 volt körüli feszültséget ad, csak fix üzemre jó.
(#) kellarlaci hozzászólása Márc 30, 2014 /
 
Üdv. Szeretnék némi útbaigazítást kérni.. szakirodalmat
Akkumlátor egyszerű anyagokból
A méret lényegtelen, mert telepített akksi lenne.
Ne termeljen veszélyes gázokat töltés közben.
A hatásfok, az önkisütés nem annyira fontos tényező.
Ami jó lenne: igénytelen legyen, érzéketlen túlfeszültségre túltöltésre teljes kisütésre.
ne keljen összetett töltésvezérlő. Tehát egy rémegyszerű dolog
ami a méretével, időtállóságával, ciklus számával kompenzálná a hiányosságait.
Lúgos aksira gondoltam elsőre, de nemigazán van forgalomba
és amit találtam az is csak párszáz ciklust bír az "elit-pro" széria 1000 körili ciklust bír.
Az életartam/ár aránya semmivel sem jobb mint az ólomsavas aksiké ( első nekifutásra durván számolva )
Gondolok itt Edison akkumlátoraira, van ami még a mai napig üzemképes (100 éves dolgok ezek )
Ami még igazán fontos lenne hogy fel lehessen újítani ha már elfáradt... gondolok itt folyadékcserére, lemezek tisztítására.
Az anyagok tekintetében nincs olyan nagy választék... kb vas réz alumínium esetleg ólom
savnak/lúgnak is valami természetes dologra gondolok. de gondolom egy épkézláb működő akkuhoz nem elég valami citromsav vagy ecetsav...
ami viszont talán működhet az a hamu/hamulúg
Erről anyit olvastam hogy hamuba/vizes hamuba dugott alu sörösdoboz pár hónap alatt elbomlik és közbe adja az 1.2V-ot
Aki jártas az elektrokémiába az felvilágosíthatna hogy egyáltalán lehetségese ilyen gyenge savakkal lúgokkal használható akkumlátort készíteni. Meg egyáltalán a fémek alkalmasak-e aksihoz.
Elemet azt lehet azt tudom, de a folyamat viszafordításához milyen elektrolit kellene...
Esetleg mik ennek folyamatnak az alapszabályai...
Milyen változóktól függnek az aksi paraméterei, mint ciklusszám, hőmérséklet tűrés, önkisütés... stb
Szóval minden érdekelne... sajna nem sok infó van a neten ilyen szinten.
Ezer hála a segítő hozászólóknak
(#) GPeti1977 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Márc 31, 2014 /
 
Csakhogy NiFe akkut nem lehet kapni a kereskedelemben.
Vajon miért? Túl jó?
(#) GPeti1977 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Márc 31, 2014 /
 
Elolvastam, sajnos házilag nem hiszem hogy el lehet készíteni olyan akkumulátort ami terhelhető is azaz nem csak egy LED pislog róla. Nem lehetetlen de ahhoz akkor kellenek a gyártáshoz szükséges alapanyagok, gépek.
(#) kellarlaci válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Márc 31, 2014 /
 
Köszi a linket, de már az egész oldalt átolvastam, hasznos volt de ennyi infóból nem tudok megtervezni egy terhelhető akkumlátort.
Az anyagok tekintetében a vas könnyen beszerezhető de a nikkel már problémásabb, egy oldalon láttam hogy foglalkoznak ilyesmivel de árakat nem közöltek.
A vas-nikkel akksiba kálilúg kell ha jól tudom, pl azt se szoktam látni boltokban
A kivitelezést tekintve, ha táblásítva megveszem az a kétféle anyagot és a cella méretére feldarabolom majd egymás mellé teszem őket kis távtartókkal, akkor menyire leszek távol egy normális akkumlátortól? Tehát ez menyire számít amatőr kivitelezésnek. Az első akkuk sem voltak összetettebb tákolmányok...
A terhelhetőséget, hogyan tudom megnövelni? Nagyobb felszín?
Mit kell elképzelni egy modern aksinál mekkora felszínt érnek a lemezeken, vagy mitől függ még a terhelhetőség élettartam?
Esetleg a kálilúg kicserélhető-e, pl hamulúgra és ha igen akkora menyit esik az aksi működőképessége, hatásfoka.
Lehet, hogy teljesen rossz irányba tapogatózok, de azért van mert én ehez nem értek, ezért vagyok itt mert ti igen
Az se zavar ha végösszegbe többe jövök ki mintha megvenném készen, de akkor legalább tudom hogy 50 év múlva is számíthatok rá hogy, ott van és működik,ha mégsem akkor meg fel tudom újítani. Én így vagyok programozva egy valamit, csak egyszer akarok megcsinálni.
Mégeszer, köszönöm a rámfordított időtöket!
(#) kellarlaci válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Márc 31, 2014 /
 
Köszi a bíztatást De attól tartok a jelenlegi tudásommal csak addig jutnék, hogy éppen csak nem robbantom fel magam az első próbatöltésnél a hidrogéngáz fejlődése miatt
Van egy régi könyvem valahol ami ezzel a témával foglalkozik, és elég régi a könyv ahoz, hogy részletes leírást adjon, képletekkel és mindennel együtt, a baj az hogy elég régi ahoz is, hogy ne tudjam hol van...
(#) granpa válasza kellarlaci hozzászólására (») Márc 31, 2014 /
 
Feltétlen csinálni akarsz? Van néhány 'antik' bányász-barlangász lámpába valóm, ha érdekel keress meg.Nem hirdetés!
(#) kellarlaci válasza granpa hozzászólására (») Márc 31, 2014 /
 
Köszi mindenképp meg lesz építve, amennyiben meg lesz a szükséges tudás a biztonságos kivitelezéshez. Amit elfelejtettem közölni, ha bár csak az elmélet fontos a tervezéshez. Ennek az akkupaknak egy családi házat kellene ellátni szigetüzeműen. Tehát szürreálisan és nevetségesen nagy méret kell hogy fedezzem az alacsony hatásfok okozta hiányosságokat.
Egy zseblámpánál nem aggódnék hogy tönkremegy az aksi, de amikor 1-1,5 milliót kellene kifizetnem akksira, ( és büszkén közlik, hogy akkár 10 évig is működik ) akkor inkább megnézem hogy mit lehet összehozni házilag.
Tudom, hogy erre nem sok reális esély van, de azt a kicsit szeretném megragadni
Egyébként sem szeretnék vele semmilyen mérnöki díjat nyerni... csak működjön.
Mivel ezt egy megújuló energiaforrás ( szél) fogja táplálni ezért nem foglalkozom a hatásfokkal, ha csak 10% marad nekem akkor annyi, de az tényleg inygyenes és tényleg megújuló.
(#) ujfalusi válasza kellarlaci hozzászólására (») Márc 31, 2014 /
 
Ha ennyi pénzt szánsz rá, akkor érdemes rendes lugos aksit venni. Nem 10 de 20 év garanciát is adnak rá, és ha rendesen karbantartod, akkor ez hihető is. Probléma csak a káli lúg amihez méreg engedély kell. Ami pedig a saját készítést illeti ne próbálkozz úgy sem sikerül. Már volt itt erröl vitám így ebbe belesem megyek.
(#) granpa válasza ujfalusi hozzászólására (») Márc 31, 2014 /
 
Vasutassal, Matávossal kell barátkozni. Ott még van kálilúg.
(#) kellarlaci válasza ujfalusi hozzászólására (») Márc 31, 2014 /
 
Lehet, hogy igazad van és nem sikerül, de én még nem látom elveszett ügynek.
Mindettől függetlenül ha nem nagy fáradság szívesen olvasnám, hogy te mit látsz benne ami megnehezíti a kivitelezést.
Biztos nem egy sétagalopp meg szórakozás. De mi az ami egyértelműen meghiúsítja.
Esetleg a lemezek kialakítása jelenti a bonyolultságát, gondolok itt a felszín növelésére, mindenféle rácsszerkezet. Azt én is látom, hogy az egymásmellé felsorakoztatott lemezek, finoman szólva nem jelentik az ipar csúcsát
Ha még a káli lúgot ki is vesszük a képletből.
Ha csak elméleti szinten is maradunk engem kifejezetten érdekel... főleg hogy ennyit olvastam már róla
A hozzászólás módosítva: Márc 31, 2014
(#) kellarlaci válasza ujfalusi hozzászólására (») Márc 31, 2014 /
 
Ami a 20 éves garanciát illeti, ahogy írtam már lentebb is, az "elit-pro" kategóriába tartoznak csillagászati árakon. Az ár/élettartam arány itt sem jobb. Ólomsavas "bóvli" aksiból lenne 1 millió, ami meghal kb 10 év alatt, ha veszek 20 éves életartamra akkor dupláját fizetem ki. Nagyon ügyesen kitalálták ezt a piárosok ( vagy kik foglalkoznak ezzel...). Mindegy mit veszel a nagy cég akkor is lehúzza rólad az utólsó bőrt is és nem enged el, Akkor is vissza kell menned a "következő adagér".
A hozzá állásom megvitatása szerintem nem erre a fórumra illő téma, hogy miért nem szeretnék függni a gyáraktól meg a multiktól.
De köszönöm a hozzászólást. Mire odakerülök és nem győzöm meg magam az ötletem életképességéről, és kivitelezhetőségéről akkor úgy is marad a bolti, de addig is igyekszem.
Talán találok valakit aki megtudja nekem tervezni úgy hogy könnyen kivitelezhető legyen.
(#) ujfalusi válasza kellarlaci hozzászólására (») Márc 31, 2014 /
 
A megoldás nálad is az ólom akku lenne. 10 évet csak speciális ólom akku bir ki (pácél akku, itt az ólom "por" műanyag tasakban van vagy a régi űveg edényes akku, itt a lemezek kb. 1.5 cm vastagok). Az autó akkuk nem. Ezek készülnek telepítés céljára. Az áruk biztos húzós.
A hozzászólás módosítva: Márc 31, 2014
(#) kellarlaci válasza ujfalusi hozzászólására (») Márc 31, 2014 /
 
Na most leírok ide egy ötletet... max nevetsz egy jót a zavaros elmém szüleményein ...
A lúgos aksik bírják elég sokáig, igénytelenek is minden szempontból.
Mivel az elektrolit nem oldja a fémeket ezért, a folyadékcserével elméletben halhatatlanok.
Ha a beruházás orökéletű akkor belemegyek a nikkel lemezes felállásba.
A káli lúg mint említetted is nem künnyen beszerezhető dolog. Veszélyes mérgező.
A pH- értéke 14, érthető is, hogy nem osztogatják mindenhol
A fa hamu ( na ezen még én is elmosolyodok ) is erősen lúgos 10-13 a pH értéke
De ez összetett, sok mindent tartalmaz.
Mivel én nem vagyok kémikus nem tudom még csak megsaccolni sem, hogy miképpen működhet.
Ha viszont működik akkor szerintem egy nagyon életképes elképzelés lehet. Fahamu könnyen előállítható, nem olyan veszélyes és a környezetre nincs káros hatással. Bármikor kicserélhetem az elektrolitot.
Gondolom a hatásfok már valahol a béka segge alatt lesz, és a mérettel lehet megint csak kompenzálni, őrültségnek hangzik egy ilyen rossz rendszerre beruházni, de végül is az is lehet,hogy nem marad le nagy mértékben a gyári rendszertől.
Vélemény?
(#) GPeti1977 válasza kellarlaci hozzászólására (») Márc 31, 2014 /
 
10 darab cefrés hordó. Csak egy gond van hogy ennyi nikkel lemez nagyon drága lehet. Szerintem a vaslemez nikkel bevonása nem elég mert a nikkel részt vesz a reakcióban. Ami szerintem szóba jöhet a LiFe akku. Nézd meg a tech mobile oldalát ott vannak ilyen akkuk sziget üzemre is.
(#) ujfalusi válasza kellarlaci hozzászólására (») Márc 31, 2014 /
 
Mint ahogy te is említetted ott van a a béka alkatrésze ami miatt már elkezdeni sem érdemes. De hát ez ne vegye el a kedvedet. Hajrá.
(#) kellarlaci válasza ujfalusi hozzászólására (») Márc 31, 2014 /
 
Nem is annyira a kedv kérdése, sokkal inkább a realitás, persze én se akarok poénból elverni százezreket. Csak jó lenne kicsit számszerűsíteni a dolgokat.
Egyszer már megtaláltam az akkumlátor árameröségének a számítását, de hülye fejjel nem mentettem le... meg kellene még pár számítás, leginkább kémiai reakció levezetése...
A nikkelt szívesen lecserélném valami olcsóbra... mondjuk alumíniumra de azt meg oldja a lúg...
meg akkor a vas sem jó... akkor az helyére meg kell a réz az meg megint drága...
(#) giskard válasza kellarlaci hozzászólására (») Jún 11, 2014 /
 
" Tulajdonságai
Feszültség: kereken 1,2 volt (cellánként)
Elektrolit: kálilúg (KOH) vizes oldata.
Anód: vas
Katód: Nikkel-oxid-hidroxid
Energiatároló-kapacitása 55W/kg.
Nem igényel gondozást.
Élettartama rendkívül hosszú.
Könnyen kezelhető.
Tűz és robbanásbiztos.
Túltölthető, illetve teljesen lemeríthető és hosszabb ideig töltetlenül hagyható károsodás nélkül.
Könnyen elveszti a töltést állás közben.
Nagy a belső ellenállása. "

Én is ilyenen töröm a fejem, de egyelőre a fantáziálásig jutottam el.
A ház egy 200 literes műanyag hordó lenne ebbe merülnének a lemezek sűrűn (és a nikkel lemez beszerezhetősége valamint az anyagiak függvényében folyamatosan bővülne).
De a lényeg: szerzel egy kis darab nikkelt és kipróbálod miniben (én is ezt fogom tenni).
A szél szerintem nem lesz elég, ki kell egészíteni napelemmel (500W-nyi napelem teljesítményt ki lehet hozni 80-90 ezer forintból (szigorúan sk, cellákból építkezve) ). Az elektronika meg a legolcsóbb része az ilyen rendszereknek (természetesen csakis sk)
A hozzászólás módosítva: Jún 11, 2014
(#) erbe válasza giskard hozzászólására (») Jún 11, 2014 /
 
Ennek nem ártana utánanézni!
A megadott teljesítménysűrűség csak megfelelő felületkialakítás mellett várható, mint ahogy a nem túl nagy belső ellenállás is. Ez NiCd akkuknál úgy néz ki, hogy rácsos keretbe sűrű dróthálót sajtolnak. Mint ahogy az ólomakkuknál is rácskeretbe ólomport és ólomdioxid port.
Ezután ki kellene számolni, hogy egy hordó kálilúg, laboratóriumi tisztaságú vagy éppen a kívánalmaknak megfelelően ötvözött nikkel és vasdrót (szita-háló) árán mennyi kész ólomakkumulátort lehetne kapni!
(#) ujfalusi válasza erbe hozzászólására (») Jún 11, 2014 /
 
Na meg az sem elhanyagolható hogy a kálilug méreg engedélyhez kötött.
(#) kameleon2 hozzászólása Júl 25, 2015 /
 
Sziasztok! Mivel egyre népszerűbbek a grafénnal foglalkozó videók, DIY megoldások, gondoltam rákérdezek, hátha többeket is érdekel a téma. Elsőként egy gyors ámde nem túl magas szakmai nívót képviselő kísérletet végeztem - azonban azonnali sikerrel! Sok videót néztem meg, sokféle megoldást, amikor kigyúlt az isteni szikra. A lézernyomtató toner pora tartalmaz kormot (talán szenet is, mivel szép fekete). Gyorsan, ezen felbuzdulva ki is nyomtattam egy téglalapot teli feketében. A tiszta oldalra felragasztottam egy öntapadós alu ragasztócsíkot. Olyat, mint amit a kémények szigeteléséhez használnak (ez volt itthon. Levágtam ollóval méretre és mivel csak vízkőoldóm volt itthon, abba mártottam. Ekkor jött a meglepetés. Áramot termelt! Az egyetlen bibi az volt, hogy a savtól kicsit elkezdett felhólyagosodni a papír. Ha azonban celluxxal bevontam - ez elkerülhető volt. Szerintetek - lehet ezt tuningolni? Érdemes? Sok helyen olvastam, hogy NaOH -val jobb eredmény érhető el. Az előhívő nem ilyet tartalmaz? Az én kísérleti telepem mindössze 0,3V-ot adott le.
A hozzászólás módosítva: Júl 25, 2015
(#) kameleon2 hozzászólása Júl 25, 2015 /
 
Sziasztok! Most gyorsan a gyerek kedvéért összedobtam megint egy cellát. Levágott alkatrészlábakat használtam kivezetésként. A vízkőoldót leváltottam Előhívó oldatra és 0,48V-0,58V közötti értékeket mértem, igaz a kontaktus nem valami stabil. A dolog különlegessége az azonnali, gyors reprodukció lehetősége és az hogy mindez hajlékony. Talán felfújom az arcom holnap és legyártok egy teljes telepet úgy 4-5 cellából, remélem lesz annyi időm. Az már egy ledet elvisz . Az eddigi megoldásokkal éppen az volt a bajom, hogy nagy anyagrudak, edények stb kellettek. Ehhez meg egy lézernyomtató, papír, öntapis aluszalag és cellux. No és előhívó, ami még megmaradt (az is lehet, hogy frissel sokkal jobb lenne az eredmény, mert ez már igen fáradt). Mellékelem a friss fotókat is.
(#) ordas52 hozzászólása Szept 6, 2016 /
 
Üdv.
Van egy Power 326 tip akkus csavarozógépem. Vettem bele egy 4,8 v 1800 mh aksit, de elfelejtettem, hogy a töltő csatlakozó két vezetékét, hová kell forrasztanom.
Ugyanúgy, mint a motort a plusz mínusz kivezetésre?
(#) weend hozzászólása Feb 14, 2017 /
 
Ez sem a Varta gyár, még egy kisfilm a nagyvilágból
Bővebben: Akkugyár
Jó lenne tudni, a kissrác mit spaklizik a lemezek közé, és honnan szerezte.
A hozzászólás módosítva: Feb 14, 2017
(#) ujfalusi válasza weend hozzászólására (») Feb 14, 2017 /
 
Nem szerezte hanem a gyárban készítik. Ólom por varisperzse korom stb kénsavval keverve.
(#) weend hozzászólása Feb 15, 2017 /
 
És egy érdekes cikk, ajánlom mindenki figyelmébe az utolsó bekezdés első pár mondatát!
Bővebben: A valóság!
(#) weend válasza ujfalusi hozzászólására (») Feb 15, 2017 /
 
Szia!
Erről a "varisperzse" nevű élőlényről, mesélnél kicsit?
(#) ujfalusi válasza weend hozzászólására (») Feb 15, 2017 /
 
Sokat nem tudok róla, ez egy fehér csillám szerű adalékék. Egyébként a gyárak különböző adalékokat használnak, ami saját recept, és nem nyilvános.
(#) weend hozzászólása Feb 21, 2017 /
 
Sziasztok!
Megtaláltam egy pár régi képet, amin egy sokak által „zselés” akkumulátornak nevezett akku látható belülről. Feltöltöm ide, hogy mindenki lássa, ezekben az akkukban zselének nyoma sincs.
Következő: »»   7 / 8
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem