Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Hangsugárzó építés, javítás - miértek, hogyanok
Lapozás: OK   490 / 727
(#) zut hozzászólása Ápr 14, 2014 /
 
illetve még azt is szeretném kérdezni hogy az mitől lehet hogy egy 3 utas sztereó hangszóróban sorba elromlanak a hangszórók az alábbi sorrendben: először a jobb közép utána bal közép és most a bal mély kezd dögleni.
a hangszórók 6 ohm-osak az erősítő pedig 8.Nem értem miért
köszi
(#) andras99 válasza zut hozzászólására (») Ápr 14, 2014 /
 
Több oka is lehet. Az erősítő nagyobb teljesítményű és tönkreteszi a hangszórókat. A másik lehetőség, hogy kicsi az erősítő, és torzításba vezérled. A harmadik hogy régiek és/vagy gagyik a hangszórók. A negyedik pedig hogy valami gond van a hangváltóval.
(#) Benji94 válasza andras99 hozzászólására (») Ápr 14, 2014 /
 
De az mindenféleképpen súlyosbító tényező, ha szereted adni neki a kakaót
(#) ptesza válasza zut hozzászólására (») Ápr 15, 2014 /
 
Szia.

Olvassad el és próbáljad meg tanulmányozni. Ebben minden kérdésedre megtalálod a választ.
(#) Primary hozzászólása Ápr 15, 2014 /
 
Tudtok valami jó irományt, könyvet a hangról? A hangok terjedése, hullámhosszok, szobaakusztika érdekelne.
(#) szamóca válasza Primary hozzászólására (») Ápr 15, 2014 /
 
Alapok majd Tarnóczy Tamás könyvek.
(#) ptesza válasza ptesza hozzászólására (») Ápr 15, 2014 /
 
Hja.

Mármint ezt.
(#) hid0 hozzászólása Ápr 15, 2014 /
 
Sziasztok! 4000 ohm-4kohm) impedanciára kis hangszoró és fejhallgató készitése mennyire nehéz? Mágnes van. A tekercs?.. Köszi.
(#) reloop válasza ptesza hozzászólására (») Ápr 21, 2014 /
 
Szia! Sort kerítettem a mérésre. A reflex cső tengelyvonalának hossza 14cm, keresztmetszete 23cm2 (megfelel átmérő 5,4cm-nek). Ez a donor. A villám sújtotta elektronikája reménytelen, magának doboznak az a szomorúsága, hogy minden mély hangot meglehetősen egységes búgásként ad vissza.
(#) ptesza válasza reloop hozzászólására (») Ápr 22, 2014 /
 
Gondolom a sárga görbe az szabadon lett mérve. A zöld két-púpú görbe mélypontja a hangolási freki (Fb) ez itt 50 Hz szerintem. A búgó hangot a kicsi doboz okozza , ami az átvitelben kb 70~100 Hz -ig egy kiemelésként van jelen, ami a mellékelt képen pirossal van meghúzva. A hangolási freki 40 Hz-re csökkentésével ez a görbe jelentősen csillapodik ,és talán enyhül a búgó hang is (fehér görbe). A csövet valami barkácsolással 20 centire kellene megnyújtani. Kb 50W ig terelhető ezzel a csővel, ha megfelel a hangja. Ellenkező esetben inkább tényleg egy nagyobb dobozt kell majd tervezni neki. Ezek egyébként nem véletlen dolgok a gyártó részéről, szándékosan tervezik így. Ezek a hangok mozgatják az ablaküveget a poharakat a vitrinben stb. Laikus fül becsapható.

reloop.png
    
(#) golem hozzászólása Ápr 23, 2014 /
 
Sziasztok!

Lenne egy képen látható hangsugárzó érdemes haza hoznom és valami dobozt csinálni neki.
Mert most egy kerwin vega studió monitor dobozába van benne.
(#) rejtettlampas hozzászólása Ápr 24, 2014 /
 
Sziasztok! Problémám a következő: van nekem két Reloop RSP-30 tipusú hang(falam*)sugárzóm. Az egyikben tönkre ment a driver (hangszóró). Gondolkoztam, hogy ha már cserélem, akkor valami jobb minőségűre. Viszont a probléma ott van, hogy ebben a driver 4 ohm-os (a másik hang(fal)sugárzóból kivettem a jó drivert (hangszórót)és multiméterrel mérve 4.4 ohm volt az impedanciája). Boltban pedig javarészt 8 ohm-os drivereket (hangszórókat) lehet kapni. Lehet-e baj abból, ha én 8 ohm-osat rakok bele? Egy kétutas hangváltón keresztül kapja a jelet, valamint a hangváltó után még sorba van kötve a driverrel (hangszóróval) egy 10 ohm-os 20W-os ellenállás. Valamit kell-e változtatni a rendszeren, vagy csak helyettesítsem a drivert (hangszórót) egy 8 ohm-ossal és jó lesz?

*Sárga mezőt elolvasni, használni. Mod.
A hozzászólás módosítva: Ápr 24, 2014
(#) andras99 válasza rejtettlampas hozzászólására (») Ápr 24, 2014 /
 
Kicserélheted nyugodtan 8Ohmosra, de arra számítanod kell, ha nem pontosan az eredetivel egyező drivert teszel bele valószínűleg módosítani kell a váltón. Egyébként lehet hogy 8Ohmos a driver, te csak egyenáramú ellenállást mértél. Mérj egy impedanciamenetet. Így.
(#) golem hozzászólása Ápr 25, 2014 /
 
Sziasztok!

Az elöző hozászólásomba Bővebben: Link lévő hangszórót hogyan tudnám megkeresni mert nekem nem talált semit a Google. Jó lenne tudni hogy milyen hangszoró ez meg jó lenne mélysugárzónak esetleg?
Köszönöm.
(#) Szpisti válasza golem hozzászólására (») Ápr 25, 2014 /
 
Nem egy mai gyerek, és tényleg nem túl publikusak az adatai (legalábbis a neten nem terjedt el). Viszont nem rigófütty amire képes, becsüld meg!
A gugli egy ilyent dobott egy hasonló kérdésre nekem:
Idézet:
„If the McKenzie's are model number C15-250BS, they have an efficiency of 99 dB, free air resonance 39 Hz, Qms 4.78, Qes 0.34, Qts 0.32 and Vas 160 Liters.”
Innen
(#) golem válasza Szpisti hozzászólására (») Ápr 25, 2014 /
 
Szia!
Köszönöm már össze is dobtam neki egy dobozt.
Bár kevéslem a mélyet de lehet hogy erősitőm gyenge neki.

P1000130.JPG
    
(#) Primary hozzászólása Ápr 25, 2014 /
 
Sikerült már valakinek összehoznia valami egyszerű hangváltót a Sony 134-hez valami hasonlóan olcsó magassal? (Valahol samsung néven fut: 3001-001134)
Eredetileg aktív hangváltóval gondoltam valamihez, de aztán most jobbnak látok egy passzívat, feltéve ha van valakinek elfogadható működő megoldása.
(#) pont válasza Primary hozzászólására (») Ápr 25, 2014 /
 
Szerintem pontosítsd a kérdést, konkrét magas típussal, hol akarsz vágni, és egyáltalán hány 134-es lenne egy dobozban stb...Hátha valaki bevállalja...
(#) Primary válasza pont hozzászólására (») Ápr 25, 2014 /
 
Magas még nincsen. Alapvetően a Sony 637-re gondoltam, vagy a Philips PSS 297-re, de inkább az előző.
Egy darab 134-es lesz egy dobozban. Vágni szerintem 3 kHz környékén kellene.
(#) Tiggey válasza golem hozzászólására (») Ápr 25, 2014 /
 
Nem kicsi az a doboz egy kicsit?
(#) Benji94 válasza Primary hozzászólására (») Ápr 25, 2014 /
 
A Sony 637-et én semmi esetre sem párosítanám 2 utas verzióban ezzel a mélyközéppel. Nekem van ilyenem, bejön a hangja, de 3 kHz körül vágni nem érdemes. Túl mélyen van neki.
Elsőrendű váltóval kísérleteztem mindenfélével, de a gyárilag ráapplikált 1,5 µF-ost tartottam a legnagyobbra választható kapacitásnak, de az csak tényleg nagyon magas hangokat enged rá a hangszóróra. A PSS 297 egyértelműen jobb választás mindenféle szempontból, jobban illik a képbe mindenféleképpen. Az már mehet 3 kHz-től másodrendű vágással. Továbbá, a 637 rögzítése nehézségekkel járhat, a PSS 297 beszerelése viszont pofonegyszerű.
De amúgy meg, azt javaslom, vegyél pár hangváltó-alkatrészt, meg mindkétféle magasból szerezz be egy-egy db-ot legalább, majd kötögessél, kísérletezz egy kicsit. Aztán így biztosan el tudod dönteni, melyik összeállítás tetszik jobban, melyik jön be jobban neked. A 637 nem nagy tétel, nem terhelhet meg a vásárlása.
Kíváncsi leszek az eredményre, főleg, ahogy eddig elnéztem Primary elvtárs hozzászólásait, valószínűleg nem fogja összecsapni, akármi sül is ki a dologból, az csak jó lehet
(#) Szpisti válasza Tiggey hozzászólására (») Ápr 25, 2014 /
 
A megadott paraméterekből már egy tervező programmal elég jól lehet kalkulálni ládaméreteket hozzá, de hogy ennél legalább 4x nagyobb űrtartalmút kíván ránézésre is, az zicher!
(#) golem válasza Tiggey hozzászólására (») Ápr 26, 2014 /
 
Szia!
Lehet hogy kicsi neki de enyi anyagom van most itthon.
Meg nézegetem a neten azok sincsenek nagyob dobozba.
Meg ez a pár adatom van amit a koléga be irt több nincs.
Nehéz lesz jó dobozt tervezni neki.
(#) Szpisti válasza golem hozzászólására (») Ápr 26, 2014 /
 
Így tényleg nehéz lesz jó dobozt tervezni, ha abból indulsz ki amit a sufniban találsz!
Ehhez a hangszóróhoz pedig illene valami neki valót kitalálni, mert megérdemelné a paraméterei alapján.
Egy hevenyészett Boxplot betöltés után kb. a következő jött ki nekem:
Dobozméret 150-165L > kb 80x55x34 cm. Reflexnyílás 12 cm átmérővel cső nélkül.
El kell menni egy lapszabászatba a megtervezett lapméretekkel, és készrevágva csak össze kell állítanod a ládát.
(#) golem válasza Szpisti hozzászólására (») Ápr 26, 2014 /
 
Neten találtam én is doboz méretezőt nekem csak 75 litert adot ki. Biztos jó amit te irtál azt fogom megépiteni.
(#) Szpisti válasza golem hozzászólására (») Ápr 26, 2014 /
 
Amint említettem csak hirtelenjébe ütöttem be az adatokat egy Boxplotba, és így utólag nézve nem tetszik az eredmény, a Tiéd közelebb állhat az igazsághoz.
Most elővettem egy BassBox 6 pro programot (érdemes levadászni netről, elég aprólékos részletekre is kitér) és egészen más adatok jöttek ki, amik már hihetőbbeknek tűnnek.
Ezzel subládaként 93L-t javasol 73x45x28 cm méretekkel, és 8 cm-es reflexnyílással.Így elvileg lemegy 40 Hz-re az alsó frekihatár.
De ennél kisebbre is méretezheted a dobozodat a reflexcső átméretezésével, vagy az alsó határfreki kismértékű emelésével - a program egyből dobja az új méreteket.
Biztosan lesznek itt nálam sokkal gyakorlottabb ládatervező kolegák akik még segítenek(pl Ptesza fórumtárs kitűnő blogot írt a témakörben.
Érdemes több progit is kipróbálni mielőtt nekiállsz fűrészelni, mindig az optimálisat próbáld kihozni abból amid van!
(#) ptesza válasza golem hozzászólására (») Ápr 26, 2014 /
 
Ez nem fog túl mélyre menni . Az érzékenységnek ez az ára.
150-160 liter egy kicsit túlzás. A 60-75 liter inkább optimálisabb. A hangolás 40-45Hz-re.
(#) ptesza válasza Szpisti hozzászólására (») Ápr 26, 2014 /
 
Az jó kis progi.
(#) golem válasza ptesza hozzászólására (») Ápr 26, 2014 /
 
Szia!
Csatoltam hogy nekem mi jöt ki.
(#) ptesza válasza golem hozzászólására (») Ápr 26, 2014 /
 
A lower F3 elegendő 40-43 Hz-re belőni ,de az uppert feljebb kellene vinni 150 Hz-ig.
Következő: »»   490 / 727
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem