Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Ventilátor javítás
 
Témaindító: ádinka, idő: Júl 30, 2013
Témakörök:
Lapozás: OK   2 / 2
(#) gunman hozzászólása Aug 24, 2014 /
 
Sziasztok! Nálam olyan hiba ütötte fel a fejét hogy megy a ventillátor majd belassul, nem áll meg és ezután ujraindul felpörög és ujra belassul. Wd40 el befujkáltam a forgó részeket utana jo volt napokig. Most egy hétig állt és megint kijött ez a probléma. Ennek mi lehet az oka? Javítható?
(#) Gafly válasza gunman hozzászólására (») Aug 24, 2014 /
 
Milyen ventillátor, WC szagelszívó?
(#) Zsolt_HUN hozzászólása Szept 30, 2014 /
 
Üdv!
Került hozzám egy állványos szobai ventilátor, 3 fokozat 1 lámpa. A motor álló részéből ki lettek forrasztva a kábelek. Szeretném beüzemelni, csak nem tudom mit hova kössek mert 7 drót jön ki a tekercsekből, de csak 5 eres a vezeték ami lemegy a kapcsolóhoz és a segédfázis kondenzátorához.
Lerajzoltam kb hogy is áll össze a tekercselése és mellékeltem egy képet, hogy szerintem milyen típusú tekercselése lenne ha csak egy fordulat volna.
Tulajdonképpen ez egy segédfázisos asszinkron motor volna csak több tekercsel?
Nem gondolom hogy minden fordulat beüzemelhető már rajta, mert valószínűleg nem ok nélkül szedték szét.

A rajzon, a halvány kék vonalakkal a tekercsek közötti átkötést jelöltem. (mármint amit láttam)
A színekkel pedig a szembe lévő tekercseket amik szerintem összetartoznak (javítsatok ki ha tévedek)

Előre is köszönöm a segítséget
(#) Gafly válasza Zsolt_HUN hozzászólására (») Okt 1, 2014 /
 
A tekercsek egy része direkt sötétebb?
(#) Zsolt_HUN válasza Gafly hozzászólására (») Okt 1, 2014 /
 
Sehol nem látok rajta égésre utaló nyomokat.
(#) kubuta hozzászólása Jún 25, 2019 /
 
Sziasztok! Nekem is álloventilátor gondom van, nincs benne fokozat,csak lassan forog ha 3fokozatra kapcsolok is. Már a kapcsoloját és a kondit is néztem ,jók. Ezért szeretnék tőletek tanácsot kérni.
(#) proba válasza kubuta hozzászólására (») Jún 25, 2019 /
 
Leveszed a lapátot, öntesz a tövébe a tengelyre némi olajat, megmozgatod le-fel, forgatod egy kicsit. Ezt megismétled néhányszor, és már megy is. Amelyik ventilátor erre nem indul el, azt a talpánál fogva addig kell pörgetni, míg a kukáig nem repül. Egyszerűbben mondva, más baja sosem volt még, ami gazdaságosan javítható. ( gondolom az újratekercselés már nem fér bele a gazdaságos javítás költségvetésébe.) Ha az olajozást takarítást elvégzed, ha kicsit belassult, ill. szezon elején, akkor viszont örök élet.
(#) raczg hozzászólása Márc 18, 2021 /
 
Sziasztok. Valaki javított már ilyen ventit? Az a baja hogy csak magas fordulaton hajlandó forogni, nem lehet a gombokkal szabályozni. Ötlet? Kondicsere megvolt.
(#) fecameca válasza raczg hozzászólására (») Márc 18, 2021 /
 
Azokat a kis fekete 3 lábú izéket kéne megméregetni zárlatra. Mivel 50 Hz ~ váltóáramról megy, én triacra gyanakszom, de a nevük alapján rá kellene keresni. A vezérlés meg törpefesz (R-C-tag + zéner), de ha a Ledek jól működnek, akkor abban nem lehet hiba.
A hozzászólás módosítva: Márc 18, 2021
(#) raczg válasza fecameca hozzászólására (») Márc 18, 2021 /
 
Szia. Azok a törpe izék, triakok és müködnek is, bár ki nem forrasztottam őket csak műszerrel mértem. A tipusa mac97a8
A hozzászólás módosítva: Márc 18, 2021
(#) fecameca válasza raczg hozzászólására (») Márc 18, 2021 /
 
A ki-be kapcsolás működik? Vagy a legmagasabbon pörög egyből, ha bedugod? Ha mind ki van kapcsolva, és akkor nem forog, akkor csak jók lehetnek. A Ledek mit mutatnak? Így semmi infóból nem tudok vele mit kezdeni. Legrosszabb esetben kidobod a panelt, és teszel bele kapcsolókat. Max. nem lesz távirányítós, csak helyben tudod kapcsolgatni. Nem azért mondtam, ha nekem nincs távirányítós, akkor neked se legyen. Dobta is a Google egyből, hogy az triac. De azt még mindig nem közölted, a visszajelzés mit mutat? Ledek, csipogó? Jónak tűnik a távirányító?
A hozzászólás módosítva: Márc 18, 2021
(#) raczg válasza fecameca hozzászólására (») Márc 18, 2021 /
 
Igen minden rendben működik. A visszajelző ledek rendesen mutatják az éppen kiválasztott funkciót a csipogó is működik. Amikor bedugom csak a power led világít, ahogy bekapcsolom máris teljes fordulaton forog, és hiába nyomkodom a speed gombot nem változik a fordulat, a ledek a nyomkodásra változnak. A távirányító nincs nálam, de ez most nem is fontos, szerintem.
(#) fecameca válasza raczg hozzászólására (») Márc 18, 2021 /
 
Minden triacra megy egy vezeték. A motor leágazásai. Hacsak nem a motoron belül lehet a zárlat, lövésem nincsen, miért foroghat mindegyikről ugyanakkora sebességgel. Ha az egyik vezetéken rajta a fázis, a motor leágazásai a többihez is odavezetik. Nem tudok mást javasolni, csak hogy kikötöd a motort, és egyenként próbálod ki a vezetékeiről mit csinál? Vigyázz, hogy meg ne rázzon, csak kihúzott állapotban nyúlkálunk!
A hozzászólás módosítva: Márc 18, 2021
(#) raczg válasza fecameca hozzászólására (») Márc 18, 2021 /
 
Ez a kikötés tetszik, kipróbálom. Köszi
(#) szlacis70 hozzászólása Aug 17, 2021 /
 
Sziasztok,
Segítségre lenne szükségem.
Miért nem pörög fel, csak búg a ventilátor?

Adott egy régebbi nagy padló ventilátor (Selecline WS-18), ami picit már nehezebben indult
az utóbbi időben, aztán egyszer szólt a gyerek, hogy nem indul. Ekkor nagyon halkan búgott
bekapcsolásnál de nem indult kézi rásegítéssel sem, lapát kicsit szorult.

Szétszedtem, kitakarítottam, gömbperselyeket kitisztítottam, olajoztam, összeraktam továbbra sem indult. A motorban a hőbiztosíték (2A, 102 C) szakadt volt, ezt kicseréltem egy 10A 98C hőbiztosítékra.

Összeszerelve a ventilátor lapátok kézzel pörgetve könnyen forognak, viszont bekapcsolásnál most hangosan búg a motor és kézzel pörgetve is nehezen forgatható, a motor lefogja a venti lapátokat.

Mi lehet a gond?

Kapcsolót szétszedtem, rendben.
Kondenzátort kimértem, kapacitása 8-10%-al kevesebb a gyári értéknél.
A motorba 6db vezeték megy be: 1,2,3 kapcsoló álláshoz tartozó fázis, PE (sárga zöld), N (kék) és a kondenzátor másik lába (piros). Égés nyom, szakadás nem látszik.

Az ellenállás a kondenzátor másik lába (piros vezeték) és a tekercsekbe (1,2,3 állás) bemenő fázis vezetékek között rendre: 280ohm, 200ohm, 150ohm,
Az ellenállás a kondenzátor első lába (N, kék vezeték)és a tekercsekbe (1,2,3 állás) bemenő fázis vezetékek között kb: 340ohm-280ohm

Hogyan tovább??

Előre is köszönöm a segítséget
Laci
(#) dB_Thunder válasza szlacis70 hozzászólására (») Aug 18, 2021 / 2
 
Annyit tehetsz hogy cserélsz kondit!
Ha ez se segít akkor csak megsült..
(#) ferci válasza szlacis70 hozzászólására (») Aug 18, 2021 / 1
 
Szia!
A kondicsere elvileg szükséges lenne, de szerintem a szétszedés-összerakás sokat ártott neki: nem sikerült központosan összeraknod és az állórész odakapja a forgórészt indítás után.
Áram nékül még el tudod forgatni a lapátokkal.
(#) istvanstvn válasza kadarist hozzászólására (») Aug 26, 2021 /
 
Tekercsjavulást okoz a tengely zsírozása? Mi köze van a tengely kenésének a tekercseléshez?

Nincs zsír, az nem jó: vazelin vagy váltóműolaj!
(#) djuice hozzászólása Júl 3, 2022 /
 
Üdv!

Állványos vagy oszlop ventiben mit ajánlanátok ami jó és nem egy vagyonba kerül?
(távirányítós előny!)
Köszi!
(#) Hutty válasza djuice hozzászólására (») Júl 3, 2022 /
 
Ha aludni is akarsz mellette ( csendes alacsony fordulaton ), nagy fordulatszámtartomány 12 lépés, távirányító...

2019-ben nekem még 33.500 volt...

ventill

A többit nem ismerem, akár másik is jó lehet.
(#) Zseni hozzászólása Aug 6, 2022 /
 
Sziasztok kicsit zavarban vagyok van ugyanis az a fa lapátos 4 izzós menyezeti ventillátor. Aztán a kimenő vezetékek szinei, KÉK FEKETE FEHÉR . Melyik hová megy? a föld ha jol láttam akkor maga a tartó fém csöre de melyik melyik? Vagy mindegy lenne ? csillárkapcsoló fontos vagy csak 1 billenökapcsolóval is megoldhatom? köszönöm.
Következő: »»   2 / 2
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem