Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » 2N3055 hűtése
 
Témaindító: Ferix_, idő: Márc 27, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   1 / 2
(#) Ferix_ hozzászólása Márc 27, 2006 /
 
2N3055 ezt a tranzisztort szeretnem valahogy lehuteni. otleteket varok h olson h lehet lehuteni. en ugy gondoltam h egy aluminium lemezt meghajlitani es arra felfurni egy bordat a lemezre meg a tranzisztort.de a tranzisztor tokozasat szigetelni kellene de nem tudom mivel lehetne leszigetelni ugy h a hovezetés is jo legyen.
Segitsegeket tippeket varok
thx
(#) eSDi válasza Ferix_ hozzászólására (») Márc 27, 2006 /
 
Hello!

A boltokban lehet venni jó nagy hűtőbordát kb 1000Ft-ért. A boltba meg kérsz hozzá szigetelő csillámot és a csavarok alá szigetelő alátéteket. És hővezető pasztát.
(#) _JANI_ válasza eSDi hozzászólására (») Márc 28, 2006 /
 
De megoldás az is, hogy minden tranzisztort külön hűtőbordára szerelsz. Ez esetben a tranzisztort nem kell elszigetelni a hűtőbordától, tehát jobb lesz a termikus vezetés a tranzisztor és a hűtőborda között. Hátránya ennek az elrendezésnek az, hogy a hűtőbordák feszültség alatt vannak, és emiatt nem lehet a dobozon kívülre szerelni! Vagyis a doboz belsejébe kell elhelyezni szigetelten. Lehet ilyen egytranzisztoros bordákat is venni. Kis szerencsével a rögzítő furatok is rajtavannak... Ja a hővezető pasztát (szilikon pasztát) itt is célszerű alkalmazni.
Különben megéri gyári hűtőbordát szerezni, mert: jól néz ki; nagyobb a hasznos felülete, mint a háztájinak; és könnyű vele dolgozni.
(#) Ferix_ válasza _JANI_ hozzászólására (») Márc 28, 2006 /
 
koszi a segitseget es meg egy kerdesem lenne ami nem ide illo csak mar nincs pofam topicot nyitni
valami olyan kapcsolas kene ami stabil 5V tud nekem eloalitani akarmekkora feszkobol
olyan 30 V az akarmekkora hatara
de lenyeg az ha 12 V rakom nem 30 V ra akkor is stabil 5V alitson elo erre valakinek otlet?
(#) eSDi válasza Ferix_ hozzászólására (») Márc 28, 2006 /
 
Fórum témák közt biztos találsz. már párszor írtunk ilyenről.
(#) Ferix_ válasza Ferix_ hozzászólására (») Márc 28, 2006 /
 
valami ilyet sikerult kihozni
(#) Ferix_ válasza Ferix_ hozzászólására (») Márc 28, 2006 /
 
jah szimetrikus -5 es +5 kellene
(#) eSDi válasza Ferix_ hozzászólására (») Márc 28, 2006 /
 
Nah! Ez jó lett. Csak én tennék a csavar feje alá is szigetelést. Ami neked kell az 7805-ös és 7905-ös stabilizátor IC.
(#) Ferix_ válasza eSDi hozzászólására (») Márc 28, 2006 /
 
eztmegépitettem
de nekem nem akart muxeni
ha pl 20 V adtam neki akkor mar nem 5 V adot le
nekem meg ilyan kellene ami 30 vagy 20 V is 5 V ad le stabilan
(#) eSDi válasza Ferix_ hozzászólására (») Márc 28, 2006 /
 
Pedig azt lell hogy leadjon. A 7905-nek nem ugyan az a bekötése mint a 7805nek!!!! mondjuk az a két 1k ellenálás nem tudom mire jó. elemről igy biztos nem fog rendesn műxszeni.
(#) Ferix_ válasza eSDi hozzászólására (») Márc 28, 2006 /
 
akkor letudnad nekem rajzolni h hogy csinaljam meg h fixen mukodjon?
vazlatosan lege paintbe
(#) dilan válasza Ferix_ hozzászólására (») Márc 28, 2006 /
 
hi!

az lehet a baj, hogy a két 1k-s ellenállás nem "fogja meg" a földet. ugyanis - ámbár logikusnak tűnik - hiába kötsz össze egy 7805 és egy 7905ös ict, azok nem fogják a közös pontjukhoz képest előállítani a saját +5 és -5vos kimeneti feszülstéget.
tegyük fel, hogy a fenti kapcsolásban 100mA-rel tereljük a +5v-os kimenetet.
ennek hatására a 7805 kimenetén 100mA folyik kifelé, de merre folyik tovább a 100mA? a 7905 föld kivezetésén át biztosan nem, az 1k-n keresztül megintcsak nem.
ez a kapcsolás talán abban az esetben ad helyes kimeneti fesültségeket, ha a két oldal terhelése egyenlő vagy közel egyenlő.
(az 1k-kra nincs szükség, helyette tápfelező kápcsolás kell; azzal működni fog.)
(#) eSDi válasza Ferix_ hozzászólására (») Márc 28, 2006 /
 
Na. itt a kép. így kellene.

Image2.gif
    
(#) _JANI_ válasza eSDi hozzászólására (») Márc 29, 2006 /
 
Van egy módszer amivel vituális földet létrelehet hozni, nagyobb teljesítményben is (1-2A gondolom). Csak plussz elektronikát igényel, hogy a terhelőárakokat megossza.
A kettőstápegység alkalmazása mindenképp célszerűbb...
(#) _JANI_ válasza eSDi hozzászólására (») Márc 29, 2006 /
 
Lehet, hogy a másikoldalon az anyaffelöl szigetelte el
Idézet:
„(#17010) Ferix_”
... mivel a tranyó fámházáról is kell egy lecsatlakozás!
(#) Ferix_ válasza _JANI_ hozzászólására (») Márc 29, 2006 /
 
valahogy igy nem lehet megepiteni? h mind a 2 ic t igy epitem meg mert a progiban nincs benne a negativ tapfesz ic je

KEP.JPG
    
(#) eSDi válasza Ferix_ hozzászólására (») Márc 29, 2006 /
 
A leg egyszerűbb ha két egyforma kapacítású és feszültségű kondit sorba kötsz és a két végét a tápra vagy elemre kötöd. és akkor a kondik közös pontja lesz a 0V, a pozitiv sarka a +valahány volt a negatív sarka pedig a -valahány volt. A kondi így feszültség osztóként fog működni.
(#) _JANI_ válasza Ferix_ hozzászólására (») Márc 30, 2006 / 4
 
Csak tiszázás képpen!

Van a bemenö "nyers" feszültség. Ez egy szimpla tápegység. A 7805-ös IC-t a fent említett módon bekötve a kimenetén a stabil 5Volt megjelenik.

Ez eddig OK.

Ha ebbe a kapcsolásba egy 7905-öt bekötnék, akkor az valahogy így nézne ki.
Mint önálló egységek mind a két stab IC müködik. De ha ezt a kapcsolást alaposabban szemügyrevesszük, akkor észrelehet venni, hogy mind a két ic majdnem ugyanazt az 5Volltot állitja elő!
Tehát erről a kapcsolásról el lehet modani azt, hogy a +5V és -5V-t egyszerre nem fogja leadni... úgy, hogy közös legyen a testpontjuk.
EZ NEM JÓ! Nemfogműködni mint kettős tápegység. Legfeljebb mint "kettő" tápegység.
(#) Ferix_ válasza _JANI_ hozzászólására (») Márc 30, 2006 /
 
koszi a segitseget! sztem akkor megprobalom megcsinalni azt ami a hobbielektronikan van stabilizalt tapot. emg egy kerdes ezt melyik tinaval csinaltad?
(#) forsat hozzászólása Nov 2, 2007 /
 
Halihó!

Nem akartam új témát nyitni, ezért írtam ide ezt...

VAn egy rakatnyi bdy73 és 2n3055 tranyóim. Ezekből szeretnk erősítőt csinálni. Adat lap szarint 2n3055 bétája 15 és 60v ot bír. szerintetek ezekből hány wattot lehetne kihozni? Vagy ne foglalkozzak velük?
És tudtok e kapcsolásirajzot küldeni ehhez. Nekem kb 70W nagyon jó lenne 8ohmon....ha lehetséges.

Előre is köszi!
(#) Medve válasza forsat hozzászólására (») Nov 2, 2007 /
 
Bővebben: Link
google: 2n3055 amplifier
(#) sound.man hozzászólása Nov 2, 2007 /
 
Én még ilyen tokozású tranyókkal nem nagyon csináltam semmit de most egy erősítőt mj 15003-al és a teteje eléggé melegszik.... Az lenne a kérdésem hogy ez normális?? Persze bordán van csak melegedik eléggé a teteje..... Szerintem nem gond... csak mégis szeretek biztosra menni Kicst amúgy hülye kérdés
(#) Medve válasza sound.man hozzászólására (») Nov 2, 2007 /
 
Ha azt mondod "eléggé melegszik", akkor nincs jó hőkapcsolat a tok és a hűtőborda között.
(#) potyo válasza sound.man hozzászólására (») Nov 3, 2007 /
 
Attól függ, mit értesz az alatt, hogy "eléggé melegszik"? Ha úgy 70-80 fokot, akkor az még elmegy. Ha 120 fokot, az már nem jó, akkor már javítani kellene a hűtésén.
(#) Slope hozzászólása Nov 9, 2007 /
 
Nem tudom, hogy Nektek mi a véleményetek, de nekem nagyon nem szimpatikus.
Miután megszaladt egy 2n3055 felfeszítettem a sapkáját, és belenéztem... a kép magáért beszél.

A másik kép a netről van... szintén egy 3055-ös, csak egy csöppet máskép néz ki, már ami a belsejét illeti.

Amit szétkaptam az egy állítólag ST gyármány volt, de a teteje olyan volt, mint amit megcsiszoltak...
(#) Dióda válasza Medve hozzászólására (») Nov 9, 2007 /
 
Jajj anyám ezt kár volt belinkelni mert ez az erősítő nem megy 2n-nel mert annak max 60V-a csúcsfeszültsége.Láttam már én is olyan adatlapot aminél 100V-ot írtak de az hülyeség . A 2n3055 annakidején is csak 60V-ra készített tranyó volt.Tapasztalatból mondom mert játszottam vele eleget hogy nem szabad magasabbról járatni mert repül de kegyetlenül.A hűtésre csak egy tipp hogy érdemes : 4-5 miliméter vastag 40x40 vagy 50x50 -es alu "szögvas" eggyik oldalára a 2n a másikat meg lehet hűtőbordázni.
(#) Pafi válasza Dióda hozzászólására (») Nov 9, 2007 /
 
Idézet:
„Jajj anyám ezt kár volt belinkelni mert ez az erősítő nem megy 2n-nel mert annak max 60V-a csúcsfeszültsége.”


Attól még a kapcsolási rajz lehet jó, csak csökkenteni kell a tápfeszt!

Idézet:
„Tapasztalatból mondom mert játszottam vele eleget hogy nem szabad magasabbról járatni mert repül de kegyetlenül.”


Speciel én meg éveken keresztül használtam 90 V tápfesszel, csak előtte kiválogattam a nagy feszültségű példányokat. Kb. 40 tranyóból találtam 20-at, ami kibírt 110 V-ot. A 40-ből egyetlen egy volt (egy Tesla gyártmányú), ami már 65 V-on letört, az összes többi 75 V fölött. Persze nem 1-1 tranyó volt a kapcsolásban, hanem 5-5 párhuzamosan, de nem a feszültség, hanem a teljesítmény miatt (2 ohm terhelés)!
(#) Dióda válasza Pafi hozzászólására (») Nov 9, 2007 /
 
Elég nagy mákod volt akkor velük mert nekem ezekből ezekszerint nem jutott egy sem.A régi beag cuccok tele voltak velük de azok sem bírták a kiképzést mindet ki kellet váltani nagyobbra.Lehet hogy az áram miatt nem bírták nekem a dolgot de 60v-tól kissebb feszről járatva nagyon stabil tranyók voltak az tuti.Mellesleg elég szép hangjuk is volt nekik.De ma már ugye sokkal jobb tranyók vannak mint anno.De hajj a szép idők mikor még csak 2n tranyókat lehetett beszerezni és azokból is ez volt a legnagyobb és szinte minden kapcsolásban ezek voltak micsoda nosztalgiát hozott rám.De hogy útálltam ezeket fizikailag szerelni.
(#) Dzsoni hozzászólása Nov 9, 2007 /
 
furcsa, mert én is sok 3055-öt lemértem már az évek alatt és a letörési fesz általában ~100V
dióda, te valszeg a biztonságos működési tartományt léphetted át, vagy elégtelen volt a hűtés, vagy pedig a másodfajú letörés viccelt meg
(#) Dióda válasza Dzsoni hozzászólására (») Nov 9, 2007 /
 
Lehet nemtudom de hogy csak úgy röpködtek el mint a madár az tuti.Álltalában én barom állat mindig túlméretezek mindent ergo a hűtést is. Nálam előfordul az a probléma hogy ráteszem egy 2*20W-os erősítőre azt a bordát amit mások 100W-osra tesznek.Nem tehetek róla én olyan oroszosan építek cuccokat "legyen meg benne az anyag".Nekem olyan 60v és 50W-ig voltak stabilak a 2n3055-ök , ez fölött kegyetlen halálozási aránya van.Bár lehet ha duplázva vagy triplázva vannak akkor bírják de simán magában nemigazán bírta nekem.
Következő: »»   1 / 2
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem