Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Csöves erősítő készítése
 
Témaindító: seedz, idő: Márc 31, 2006
Témakörök:
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Lapozás: OK   1685 / 2208
(#) mofesa válasza mmajka hozzászólására (») Nov 26, 2014
Ha ez a rajza a rádiónak, amiből bontottad, akkor az a kis tekercsrész tápfojtóként üzemelt. Nem szükséges használni.
(#) mmajka válasza mofesa hozzászólására (») Nov 26, 2014
Igen a rajz megfelelő, csak azzal a különbséggel, hogy 8Ohm os hangszóróra volt illesztve. Kicsit meglepett, de nem jelent gondot.

Azt gondoltam, hogy a következő kapcsolás megfelelő lesz de keresnem kell másikat.
A hozzászólás módosítva: Nov 26, 2014
(#) bta válasza djhans hozzászólására (») Nov 26, 2014
Idézet:
„Igazából csak ilyen foglalatom volt.”

Jó ez a foglalat, és teljesítménycső foglalatát akkor se lenne korrekt dolog egyoldalas NYÁK-ba forrasztani, ha csak a kis EL84 vagy ECL..
ECC-knél nincs vele baj, csak a lapos lyukakat volt strapás rábűvészkedni az első phomóm NYÁK-jára
(#) bta válasza imre.beres hozzászólására (») Nov 26, 2014
Idézet:
„Gyári SE trafóknál divat volt egy kis plusz tekercs beépítése a kimenőkbe, amely amellett, hogy egy CLC szűrő része volt...”

Az kizárt. Kimenőtrafó tekercsét váltóáramúlag lesöntölni?!:LOL:
Az előmágnesező egyenáram "kioltását" széles sávban nagyimpedanciás áramgenerátorral tehetnénk meg, illetve az ellenáramú tekercs szórási paraméterei is "játszanak".
(#) bta válasza V1rusH hozzászólására (») Nov 26, 2014
Ha az ellenütemben működő csövek között nagy a különbség, és az anódáramot sem lehet csövenként beállítani (tipikus katódellenállásos előfeszítés), a kimenő vasa bekapcs után akár telítésbe vagy annak közelébe mágneseződhet - és akkor a hangminőségnek tényleg lőttek.
(#) mofesa válasza bta hozzászólására (») Nov 26, 2014
Miért ne lenne korrekt dolog? Én ezeket használom nyákba ültetve is. Teljesen stabil, nem lötyög össze-vissza. A lapos, lukas részt kell átalakítani tüskévé.
(#) bta válasza mofesa hozzászólására (») Nov 26, 2014
Egyoldalasról beszéltem, a tied pedig kétoldalas
(#) mofesa válasza bta hozzászólására (») Nov 26, 2014
Majdnem jó volt a tipp, de mégsem. Ez is egyoldalas nyák, csak a fólia oldalon vannak a foglalatok.
(#) bta válasza zimi1991 hozzászólására (») Nov 26, 2014
Idézet:
„Hallottam olyanról, hogy a csöves egyen irányítás révén stabilab pontosabb tápot kapunk.”

Semennyire, viszont jobb hang érhető el vele. Vagy nem...
(#) Lázár Péter hozzászólása Nov 26, 2014
Alakulnak az erősítők az egyik kész is, a másikhoz meg sikerült EL34 csövet szerezni úgy, hogy megkerestek vele ez ügyben. Volt itthon PL csövem 7db és tartozékok arra cseréltem el, úgy sem jutottam volna oda, hogy egy PL500 PP kapcsolást összehozzak a kimenőtrafó hiánya miatt. Itt található kép leírással a végeredményről.
(#) messius hozzászólása Nov 26, 2014
Sziasztok!
Egy "klasszikus" ECC83 + EL84(vagy EL34) SE gitár erősítőt szeretnék alkotni. Segítséget/tanácsot szeretnék kérni kimenőtrafó ügyben! Van pár darab régi rádióból származó kimenőtrafóm amit EL84 "hajtott" anno. Ha jól tudom az EL84-hez nagyjából 5 Kohm-os primerű kimenőtrafót használnak, viszont az általam használni kívánt régi rádiók kimenője kb. 550 ohm-os. A kérdésem pont ez lenne, mennyire befolyásolja a kapcsolás működését, hangzást, stb. Egyáltalán lehet-e használni ezt a jóval kisebb primer értékű kimenőt?!
Az erősítő nagyjából hasonló lenne:
kapcsolás
(#) Orbán József válasza messius hozzászólására (») Nov 26, 2014
Szia! Ha eddig EL84-el PP erősítőé volt a trafó, eztán is jó lesz. A trafó DC ellenállása ne tévesszen meg, az nem egyezik az illesztéssel, pl. 5k:8 Ohm.
(#) mofesa válasza Orbán József hozzászólására (») Nov 26, 2014
Inkább SE lesz az Józsi, PP -nél 8K. Anódfeszültségre van inkább hatással. Nem mindig hátrány a primer tekercs huzalának vékonysága, többnyire jó, szekunder oldalon már inkább hátrány.
(#) Orbán József válasza mofesa hozzászólására (») Nov 26, 2014
Naja...Nekem volt egy bolti, az 5.2k-s volt, SE, igaz.
A hozzászólás módosítva: Nov 26, 2014
(#) mofesa válasza messius hozzászólására (») Nov 26, 2014
Ha rádió kimenővel szeretnél építeni, azt egy generátoros teszt alapján meg tudnád nézni, de ha nincs műszered, akkor marad a fülteszt. Mondjuk, építés közben sem árt többször meghallgatni. Illesztés mérése, számítása itt van.
(#) messius válasza mofesa hozzászólására (») Nov 26, 2014
Köszönöm a tanácsokat! Gondoltam rá, hogy nem multiméterrel kellene megmérni a kimenőtrafó értékeit, de "amatőrségemet" nézzétek el, kezdő vagyok csőépítésben.
Amúgy az említett kimenő ebből a rádió kapcsolásból származik:
sófia
A középcsapolást nem használnám, csak a két végét.
(#) imre.beres válasza bta hozzászólására (») Nov 26, 2014
Hááát, nem tudom. De román rádiókban előfordult pl ittBővebben: Link. vagy Bővebben: Link De német rádióban is láttam már ezt a megoldást, és mintha mmajka által mutatott kapcsolás is ilyen lenne. Lehet csak én nem fejeztem ki jól magam.
A hozzászólás módosítva: Nov 26, 2014
(#) messius válasza mofesa hozzászólására (») Nov 26, 2014
Amúgy milyen következménye van ha egy adott végfok csőhöz nem a megfelelő illesztésű kimenőt használom? Hibát okozhat, cső tönkremehet, stb...?! Vagy csak hangzást befolyásolja?
(#) Orbán József hozzászólása Nov 26, 2014
Üdv!
Panelszinten idáig jutottam egy PPP erősítővel. Aztán, ha jönnek hozzá a trafók, továbblépek, addig készülnek a dobozaik - igen, dual mono lesz a kicsike, 2x40W kb.
Csőkészlet: ECC83-ECC81 és 2x 6550

P1160261.JPG
    
(#) mofesa válasza messius hozzászólására (») Nov 26, 2014
Majdnem minden cső adatlapján van egy ajánlott munkaponti beállítás, ahol megadják a cső illesztését az adott munkaponthoz. Ettől el lehet térni, de nem csak a munkapont, hanem az illesztés is változik. Pár 100 ohm eltérés még nem okoz nagy gondot. Én is használtam már EL84 -et 5K -s kimenővel. Ennél nagyobb eltérés már okozhat gondokat, megnő a torzítás is.
Minden csőnek van anódvesztesége, azaz disszipációja. Ez is fel van tüntetve az adatlapon, amit ha átlépsz, akkor az élettartama csökken.
(#) Robid válasza Orbán József hozzászólására (») Nov 26, 2014
Ígéretesnek tűnik !
(#) pucuka válasza bta hozzászólására (») Nov 26, 2014
Pedig a belinkelt rajzok azt bizonyítják, hogy az anódegyenáram ellentétes irányú átengedése a kimenőtrafón javít a mélyátvitelen, a kisméretű trafó ellenére. Gondolom a "Simfonija"elnevezés is a némileg jobb hangminőségre utal.
(#) zimi1991 válasza bta hozzászólására (») Nov 27, 2014
Nem értem, most jobb érhető el vele vagy sem?
(#) mofesa válasza zimi1991 hozzászólására (») Nov 27, 2014
Stabilizált, pontos tápot csak a stab. táptól kaphatsz, az egyencsőtől nem, anódkésleltetést viszont igen. Vannak, akik szerint lágyabb hangzást ad, de szerintem ez csak fikció. Miből tudnák a csövek, hogy honnan is kapják a feszültséget? Ugye, hogy sehonnan.
(#) Doncso válasza Orbán József hozzászólására (») Nov 27, 2014
Nagyon szép igényes épitmény!
(#) szili83 válasza Orbán József hozzászólására (») Nov 27, 2014
Jó, szép munka, de én mindig úgy csinálom, hogy a vezető oldalra teszem a csőfoglalatot, és akkor a kondikra nem megy úgy a meleg.

Az ELKOKra szerintem ne capton szalagot tegyél, hanem inkább egy vékony Al lemezt tegyél, úgy nem kap annyi hőt. A két végcső mellett lévő ELKOkra szintúgy.
(#) Orbán József válasza szili83 hozzászólására (») Nov 27, 2014
Köszönöm az észrevételeket!
Az a helyzet, a nagyja nem az én érdemem, kész tervvel dolgoztam...
A fekvő, kaptonos elkók a villamos szigetelés miatt olyanok, álló kondikkal voltam kénytelen dolgozni. A fekvő kondik 3x annyiba kerültek, így nem vettem olyat. Aztán a negatív lábat visszavittem felül és szigetelőcső meg kapton a villamos szigetelésre van.
A csövek hőjétől nem akartam ezzel védeni, messze van tőlük és szándékozom megfelelő hűtő, szellőző nyílásokat fúrni-faragni a dobozra. A végcsövek közti 4 db elkó a képen csalós, valójában a tetejük majdnem egyvonalban van a végcsövek foglalatának aljával.
Én nem merek eltérni a kottától valóban, a másik oldalon elhelyzett alkatrészek lennének igazán jó megoldások a meleg ellen. A nyákon is vannak szellőző furatok a légáramlás elősegítésére, aztán majd használat közben látom meg, milyen melegség van a nyák körül...
Esetleg a négyes elkócsoport tetejére ragasztok majd valami hőterelő, visszaverő anyagot...
(#) mark.budai válasza Orbán József hozzászólására (») Nov 27, 2014
Csöves áramköröknél egyszerű a dolog, csak meg kell tükrözni a nyáktervet, és már mehet is a fóliaoldalra a cső. Persze ha nincs más alkatrész, ami miatt ez nem kivitelezhető, vagy azt vissza kell fordítani és áttervezni a hozzá tartozó vezetőket.
Publikus ennek a dokumentációja? Én 6P3Sz-el építkeznék valamit, csak még nem tudom, hogy PP legyen, vagy PPP.
A hozzászólás módosítva: Nov 27, 2014
(#) Orbán József válasza mark.budai hozzászólására (») Nov 27, 2014
Én a következő erősítőt csinálom ezzel az orosz csőcsaláddal...
A PPP egy régi Elektoros újságban van dokumentálva. Hozzáértők szerint nem igazán bonyodalom mentes, de ki szeretném próbálni. A tervet, újságot nem tudom linkelni, de mailba elküldhetem, valahonnét úgy kaptam, nem a hálón találtam.
Az Experience electronic máig is árulja kittben, monoblokkban és egybe építve is, ha jól tudom.
(#) szili83 válasza Orbán József hozzászólására (») Nov 27, 2014
Akkor jó.
Én is utólag a NYÁK-ra tettem pár furatot, mert a GU nagyon melegít. Ezen még nem látszik.
Következő: »»   1685 / 2208
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem