Fórum témák

» Több friss téma
Lapozás: OK   3 / 4
(#) zenetom válasza Fulcrum hozzászólására (») Szept 11, 2013 /
 
Szia!
Mint már írta proli007, a tranzisztort nem tudod teljesen lezárni, ergo a LED-ek mindig világítani fognak. Szóval a PIC 5V-ja kevés lesz, vagyis csak az alacsony szintet tudod direkt felhasználni, a Q1 lezárásáról egy felhúzó ellenállás gondoskodik. Nem biztos hogy tökéletesek az ellenállások értékei, de sémának jó lesz.
(#) zenetom válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Szept 12, 2013 /
 
Azt majd beletervezi a kérdező
Este volt már.
(#) zenetom válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Szept 12, 2013 /
 
Egyefene...
A hozzászólás módosítva: Szept 12, 2013
(#) proli007 válasza Fulcrum hozzászólására (») Szept 13, 2013 /
 
Hello! Oké, de ettől még az áramkör ugyan úgy rossz mint előtte. Szerintem Te egy 5V-ra épülő kapcsolásnak egyszerűen 12V-ot adtál, ami nem megfelelő.. 5V táp mellett a tranyó jól működik, mert Ha a PIC kimenet 5V-on van, akkor a tranyó bázis-emittere ugyan azon a potenciálon van, következésképpen zárva van. Ha meg GND a PIC kimenete nyitva a tranyó.
De jelenleg az a helyzet áll fenn, amit előző hozzászólásomban írtam. Nem érted amit írtam, vagy nem gondolkodtál el rajta?
A tranyó és a PIC közé, még egy tranyót (meg néhány ellenállást kel tenni, hogy az vezérelje a másik tranyót a 12V-on. De ez invertálni fog. Vagy is a programot át kell írni. Ha ez nem megy, más megoldást is lehet keresni, vagy az ULN-nek van párja, ami "felső oldali" meghajtó, azt kell betenni.. üdv!
ui: Most olvasom,majdnem megválaszolták..
A hozzászólás módosítva: Szept 13, 2013
(#) zenetom válasza proli007 hozzászólására (») Szept 13, 2013 /
 
Szia!
Miért csak majdnem?
(#) Fulcrum válasza proli007 hozzászólására (») Szept 13, 2013 /
 
Hello.
Köszönöm a hozzászólásokat / segítséget. Megcsináltam a fenti változtatást és a hiba ugyanúgy fennáll. Amit leírtál az teljesen érthető és köszönöm. Csak azt nem értem, hogy 7 szegmenses kicsi kijelzővel tökéletesen működött. Ott is 12V-ról ment ugyan ez a kapcs. A program átírásával nincs gond, ha invertálni kell, akkor átírom. Mindenesetre köszönöm még egyszer, még küzdök az elemekkel.
Üdv:
Fulcrum
(#) Orbán József válasza Fulcrum hozzászólására (») Szept 13, 2013 /
 
Üdv! Zenetom ajánlása tökéletes, invertálni kell a vezérlőjelet, az a legkézenfekvőbb.
Hogy én is hozzátegyek valamit az R2-ő nem kell bele, ha a PIC vezérlő kimenete csak L és H szint lehet.
(#) proli007 válasza Fulcrum hozzászólására (») Szept 13, 2013 /
 
Hello!
" Csak azt nem értem, hogy 7 szegmenses kicsi kijelzővel tökéletesen működött. Ott is 12V-ról ment ugyan ez a kapcs." Azt engedd meg, hogy ebben kételkedjek. Ha az emitter a 12V-on volt, és a bázist a PIC vezérelte, nem lehetett jó!
De ha gondod van vele, akkor vizsgáld meg az áramkört statikusan. Vagy is dug össze a két meghajtót egy próbapanelen, és mérd meg, mikor vezérled az ULN és a ztanyó bemeneteket a feszültsége/áramot.
Az még elképzelhető (az első pontot leszámítva) hogy maga a PIC programban nem jó a kijelző vezérlése (időben) ezért "összeégnek" a szegmensek. Lehet a kis kijelző fényereje sokkal kisebb volt, és a nagy kijelző Led-ek, ha nagy fényerejűek, kisebb hiba is jobban látszik, mert már mikroamperre is képes már derengően világítani..
üdv!
(#) proli007 válasza zenetom hozzászólására (») Szept 13, 2013 /
 
Azért írtam hogy "majdnem", mert nem hívtátok fel a figyelmét, hogy a vezérlés fordul.

Egyébként így is megoldható, és nem is invertál.. üdv!
A hozzászólás módosítva: Szept 13, 2013
(#) proli007 válasza proli007 hozzászólására (») Szept 13, 2013 /
 
Elfelejtettem írni, hogy egyetlen esetben működne a kapcsolás, ha a tranyó meghajtása az Aporta 4. bitjéről menne, mert a nyitott Drain-es kimenetű. De általában csak ez az egy kimenet ilyen. (Persze fogalmam sincs milyen procit használsz.)
(#) proli007 válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Szept 13, 2013 /
 
Nem önmagában, hanem az eredeti kapcsoláshoz képest..
(#) zenetom válasza proli007 hozzászólására (») Szept 13, 2013 /
 
Ja vagy úgy. Hát gondoltam, hogy gondolja.

Fulcrum!
Az ULN2803 "COM" lábára (10) is rákötötted a 12V-ot?
(#) Fulcrum válasza proli007 hozzászólására (») Szept 13, 2013 /
 
Hello! Köszönöm a segítséget, úgy néz ki, hogy ezzel a megoldással, bár még csak "próba padon", de működik. A Zenetom féle kapcs-csal sem volt jó. Most jelenleg az ULN com lábára egyébként nincs rákötve a +12V.
Köszi a segítséget, remélem élesben is jó lesz.
Üdv: Fulcrum
(#) zenetom válasza Fulcrum hozzászólására (») Szept 14, 2013 /
 
Idézet:
„az ULN com lábára egyébként nincs rákötve a +12V”

Akkor lehet, hogy ezért nem működik jól?!
(Igen, ezért.)
(#) Fulcrum válasza Fulcrum hozzászólására (») Szept 15, 2013 /
 
Hello! Úgy néz ki, hogy jó a javított kapcsolás egy dolgot leszámítva.
Teljes fényerő mellett kb. 35-40 mA-t kellene felvennie szegmensenként. Viszont nem vesz fel csak kb 8 mA-t! Tehát jóval gyengébben világít. Miért van ez?
Köszi a választ.
Üdv: Fulcrum.
(#) proli007 válasza Fulcrum hozzászólására (») Szept 15, 2013 /
 
Hello! Nem csodálkozni kell, hanem mérni.
- Ha az áramkorlátozó ellenállás ennyit enged meg, akkor ennyi lesz.
- A PNP tranyó bázisárama kb. 4mA. Hét szegmens/40mA-el, a kollektoráram ekkor 280mA. A tranyó bétájának minimum ezen az áramon minimum 70-nek kell lenni. Ha kevesebb, van kollektor-emitter maradék feszültsége. Mint ahogy a ULN-nek is kb. 1V van a darlington kapcsolás miatt.
- Vagy is szépen minden feszültségesést meg kell mérni és akkor lehet okosodni.. üdv!
(#) he.henrik6626 hozzászólása Dec 5, 2014 /
 
Üdv! FPGA-val és ULN2803a-val szeretnék vezérelni 2 darab 2 csatornás relét, hogyan kellene bekötni?
(#) proli007 válasza he.henrik6626 hozzászólására (») Dec 6, 2014 /
 
Hello! Ez meglehetősen egyszerű, mert relék meghajtására van kitalálva. De nem írtad, a relé feszültségét.
- Az IC-ben 8db meghajtó van. A 9-es GND lábat, össze kell kötni az FPGA GND pontjával, valamint a reléket meghajtó feszültség negatív pontjával.
- 1..8-as láb a bementek. Ezeket lehet közvetlen az FPGA-ra kötni.
- Ennek megfelelően a 18..11-es lábra lehet kötni a reléket.
- A relék másik lábát, a relémeghajtó feszültség pozitív pontjára kell kötni. Mint ahogy az IC 10-es lábát is.
- Védődióda nem kell a relékre, mert az be van integrálva az IC-be.
Amúgy nem tudom mi az a "kétcsatornás relé". Mert vagy a DPDT relére gondolsz,vagy az impulzussal működtethető polár relére.
(#) he.henrik6626 válasza proli007 hozzászólására (») Dec 6, 2014 /
 
Kösz a választ, a relék feszültségét még nem tudom pontosan, mivel még nem került beszerzésre, valószínű 12 vagy 24V-os lesz, két darab DPST relét kell vezérelni, ami 1 darab DC motort hajt meg
(#) vilmosd válasza he.henrik6626 hozzászólására (») Dec 7, 2014 /
 
Talan a bemeneti nyitofeszultseggel lehet problema. mert a ULN2x03 nyitofeszultsege 3.5 V. 3.3 voltos rendszeren nem igazan hasznalhato.
(#) kegyetlen19 hozzászólása Nov 15, 2015 /
 
Sziasztok
Az ULN2003 maximális „össz” kapcsolási áramerőségére lennék kíváncsi. Keresgéltem, de nem jártam sikerrel. (Kimenetenként az 500mA az tiszta).
De van-e „össz”maximális korlát?
Egy 7 szegmenses kijelzőt készítek led-szalaggal, szegmensenként kb. 170mA-rel. Így az „össz”áramfelvétel a 7 szegmensnek kb. 1,2A.
Mivel ez egy stopper lesz, az első pár karakter sokáig 0 fog állni, aminek az áramfelvétel kb. 1A.
Ha az ULN2003 –as 7 kimenetelét nézem, 500mA-enként, az 3.5A. Ez így tökéletes is lenne, de ezt egy időben, folyamatosan is tudja?
Válaszokat előre is köszönöm.
(#) Hp41C válasza kegyetlen19 hozzászólására (») Nov 15, 2015 /
 
Idézet:
„Ha az ULN2003 –as 7 kimenetelét nézem, 500mA-enként, az 3.5A.”

Nem terhelhető ennyire.
Adatlapból:
Absolute Maximum Ratings: Total emitter-terminal current max. 2.5A
Figure 14, 15: Egyszerre 7 kimenetet vezérelve 100% kitöltéssel a megengedett áram kimenetenként műanyag DIP tokban kb. 110mA, SOIC tokban kb. 70-80mA.
Ha a kijelzőn csupa 8 -as jelenik meg, egyszerre mind a 7 kimenet vezérelt.
(#) kegyetlen19 válasza Hp41C hozzászólására (») Nov 15, 2015 /
 
Köszi a gyors reagálást.
Akkor sajna bajba leszek vele.
Van hasonló icé, ami nagyobb áramot tud? Kimenetenként kb. 200mA. És persze nem ököráron.
(#) atus1981 hozzászólása Jún 3, 2016 /
 
Sziasztok!
ULN2803 tok alkalmas 8 darab 720Ω tekercs ellenállással rendelkező relé meghajtására, akár egyszerre is?
Köszi
(#) Massawa válasza atus1981 hozzászólására (») Jún 3, 2016 /
 
Néhány sorral lejjebb van a váalsz, érvényes a 2803-sra is.
(#) proli007 válasza atus1981 hozzászólására (») Jún 3, 2016 /
 
Hello! Egyébként meg lehetséges..
Nem írtad a relé feszültségét, csak ellenállását, így nem lehet tudni az áram értékét.
De a lényeg, hogy a tok maximális adatait nem lehet túllépni.
Ha pld. 48V-os a relé (mert a tok maximum 50V-ot visel el), akkor a relé árama 66,66mA.
A 8db. relé esetén ez 533mA. Mivel a terhelés kimenetenként 100mA alatt van, a kimenet maximális szaturációs feszültsége 1,1V. Ez 533mA*1,1V=586mW hőt termel.
A tok maximális disszipációja 2,25W (Amit én egyébként 1W fölé nem vinnék a tok 55K/W hőellenállása miatt) belefér az 586mW.
Így 30°C környezeti hőmérséklet mellett, a tok belül kb. 61°C-ra fog melegedni.
(#) atus1981 válasza proli007 hozzászólására (») Jún 3, 2016 /
 
Kedves Gábor!
Köszönöm válaszát!
Sajnos hiányosan adtam meg az adatokat, elnézést.
A relé 12V-os és adatlapja szerint 200mW a teljesítménye a tekercsnek. Továbbra is 720Ω az ellenállása a tekercsnek.
Gondolom így még kevésbé fog melegedni.
(#) Mzolee hozzászólása Nov 22, 2017 /
 
Sziasztok! ULN2003 van egy elektromos tűzhely vezérlőjében kapcsolgat reléket. Áramot adva minden relé megy. IC-t kiforrasztottam adtam neki 12V ot majd méregettem üres bemenetekkel 6V van minden kimeneten és bármely bemenetre adva feszt 12 V megjelenik egyszerre minden kimeneten (a többi bemenet persze ekkor is szabadon van) eldobható? Mi a helyes viselkedése?

uln2003.jpg
    
(#) Bakman válasza Mzolee hozzászólására (») Nov 22, 2017 /
 
Az összes bemenetet kösd GND-re, a kimenetekre pedig egy-egy pl. 1 kOhm-os ellenálláson keresztül köss 12 V-ot, majd így méregesd az IC-t. Ha a bemenet a GND-re van kötve, az IC kimenetén 12 V-ot kell mérned. Ha egy bemenetre adsz feszültséget (a többi marad a GND-n), akkor a kimeneten maximum 1 V-ot szabad mérned. A bemenetre elég 5 V-ot kötni.

A helyén kellett volna kezdeni a méregetést, mert ha minden bemenet kap vezérlést, akkor nem ez az IC hibás.
A hozzászólás módosítva: Nov 22, 2017
(#) Tomi111 válasza Bakman hozzászólására (») Nov 23, 2017 /
 
Üdv! Érdekes dolgot tudnak ezek művelni, ha tönkremennek. Egyszer az kapunyitóhoz hívtak, hogy összevissza működik villámlás után: magától kinyit, félúton megáll a kapu, lámpa összevissza jelez. Egy PIC-től kapta a vezérlést, a bemenetein stabil jel volt, a kimenetein meg véletlenszerűen kapcsolgatott. Kicseréltem( foglalatot is tettem be), azóta is jó a kapu.
Következő: »»   3 / 4
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem