Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Labortápegység készítése
Egyéb népszerű labortáp témák:
- SMPS labortáp
- Labortáp javítása
Lapozás: OK   590 / 840
(#) Alkotó válasza Justo hozzászólására (») Feb 7, 2015 /
 
R20 5W-os, a többi 0,6W-os nálam.
Helipot trimmerből olyat válassz, aminek a lábai 1 sorban vannak, mert ilyen a panel. Egyébként az eltolt lábút is meg lehet úgy hajlítani, hogy be lehessen tenni gond nélkül.
Potméter ügyben nálam a feszültségnek és az áramnak is egy sima lineáris 1kR-os potméter van betéve. Ez a szabályzást megoldja, de nincs finomállítási lehetőségem.
A rajzot e miatt módosította Proli007, és használ 2,2kR+250R kombinációt. Azért ilyeneket, hogy a finomállítás a teljes skála kb. 10 % fogja át. A rajzon lévő középső poti monó, és ami alatta és felette van az egy sztereó poti két pályája. Ezeket úgy kell bekötni, hogy mikor az egyik nő, akkor a másik csökken (ahogy ez a rajzon is látszik).
(#) neander hozzászólása Feb 13, 2015 /
 
Üdv mindenkinek!
Olvasom a fórumot, látom megy a labortáp építés ezerrel.
Én egy TR9158 -as 40V / 10A -es tirisztoros előszabályzású táp utánépítését tervezem.
Van egy működőképes darabom etalonnak, meg minden rajz hozzá. Javítási útmutató, jelalakok, stb. Van kedve valakinek kóperálni?

ne@nder
(#) Ge Lee válasza neander hozzászólására (») Feb 13, 2015 /
 
Ha engem kérdezel ilyet ma már senki nem csinál. Kapcsolóüzemben kb. negyede a méret, tizede a súly.
(#) Gabó válasza neander hozzászólására (») Feb 13, 2015 /
 
Miben kellene segítség?

Ge Lee:
Szerintem a mai napig is jó tápok, van benne tartalék, könnyen javítható, olcsó alkatrészekből áll, stb. És még tartalék is bőven akad benne. Nekem is volt ilyen kapcs. üzemű cuccom, de inkább elpasszoltam egy ilyen fajta tápra. Persze ha mobil kell, akkor jó, de
(#) dolargaan válasza Gabó hozzászólására (») Feb 13, 2015 /
 
Így igaz. Jók lehetnek a kapcsolóüzeműek, de azok nem mennek el akár 30 évig is. Max a garancia idő lejárata, plusz pár hónap. Jó esetben.
Ezek a TR-ek kifejezetten jók, persze csak saját tapasztalat szerint. Javíthatóság szempontjából is, ha úgy adódik. (Az MC1466 okozhat gondot, az adott típusnál.)
A tirisztoros előszabályzás meg jól teszi a dolgát, már amelyikben van olyan.
(#) dara válasza dolargaan hozzászólására (») Feb 13, 2015 /
 
Nekem Kb nyolc éve megy a labortápom kapcsolóüzemű táppal,naponta kapcsolom ki be 50 szer,és még mindíg működik.Még akkor várok 22 évig és akkor szerinted a leamortizálódik?Vagy nyuljak bele és rontsam el?Az hogy egy elavult kapcsoláshoz ragaszkodtok,???? mit is mondjak erre,nem értetek a kapcsolóüzemhez?
(#) dolargaan válasza dara hozzászólására (») Feb 13, 2015 /
 
Az biztos saját építésű, minőségi alkatrészekkel. A 8 év azért szép idő.
Ne mondj semmit. Nem értünk hozzá, valószínű. Az "elavult" kapcsolásokhoz ragaszkodás más dolog. Nem muszáj megérteni.

Nekem is megy évek óta kapcs. üzemű táp, erősítőhöz használva. De trafósra lesz cserélve. Begyöpösödött hozzáállás, de ez van. A rossz tapasztalat az a mai készülékekhez adott adapterekre értendő. De monitorok, TV-k belső tápjai sem bírják sokáig.
A hozzászólás módosítva: Feb 13, 2015
(#) kivancsi4 válasza dolargaan hozzászólására (») Feb 14, 2015 /
 
Vagyunk itt többen is, akik hasonlóan gondolkodnak, mint te.
A hozzászólás módosítva: Feb 14, 2015
(#) balint730 hozzászólása Feb 14, 2015 /
 
Sziasztok.
Megépítettem az LPSU3A50V-os labortápot az lenne a kérdésem, hogy hogyan kell éleszteni?
Sokat kerestem a fórumon de nem találtam rá egy részletesebb leírást.
(#) proli007 válasza balint730 hozzászólására (») Feb 14, 2015 /
 
Hello! Ha helyesen építetted meg Alkotó terve alapján, akkor sok éleszteni való nem lesz rajta.
- A DCP-ponthoz képest megméred a referencia feszültség nagyságát, ami kb. -5,5V.
- Megméred az IC tápfeszültségét a 4-es lábon ami -12V.
- A P4 és P3 trimmerrel beállítod a maximális kimeneti feszültséget és áramot. Ez kb. a potitk tetején (fejjel lefele) -5V-ot jelent. Vagy maximális áramnál R20-on eső feszültséget kell beállítani R2 ellenálláson. P1 és P5 maximális állása mellett.
- SN és SP pontokat ne feledd el összekötni a kimenetekkel terhelés esetén. Terhelni egy tápot elsőre nem rövidzárral kell, hanem célszerű valamilyen izzóval.
(#) balint730 válasza proli007 hozzászólására (») Feb 14, 2015 /
 
Valami nem stimmel. A kimeneten állandóan 35.4V van, az egyenirányítás után 35,5V a DCP ponthoz képest mindkettő 0V a DCn-hez képest a referenciaponton és az ic tápfeszültsége szintén 35,3 és 35.5V.
Mi lehet a hiba? sajnos nagyon valószínű hogy összeérhet két pont vagy esetleg szakadás van ahol nemkéne. (lyukraszteres panelom készítettem el) Így csináltam meg mert csak egy 24V-os szekunder tekercsem van.
A hozzászólás módosítva: Feb 14, 2015
(#) proli007 válasza balint730 hozzászólására (») Feb 14, 2015 /
 
- Csak a DCP ponthoz mérj, mert ennek a tápnak az a közös "GND" pontja.
- Ha 0V az IC tápfesz, akkor mit vársz a kapcsolástól? Először annak kell meglenni.
(#) balint730 válasza proli007 hozzászólására (») Feb 14, 2015 /
 
Már megvan az ic 4 es lábán a -12V de a tl431-es középső (anód) lábán van a 2,85V nem a referencia lábán. De a kimmenő feszültség változatlan sajnos. A referencia lábon 375mV van.
A hozzászólás módosítva: Feb 14, 2015
(#) scooby_ válasza neander hozzászólására (») Feb 14, 2015 /
 
Sokakkal ellentétben, én bízom ezekben a tápokban. Szerintem meglehetősen üzembiztosak. Már kerestem hozzá gyári nyák terveket, de nem találtam. Neked megvan? Az előszabályzó mindenképp hasznos. A többieknek: ugyan nem mindegy az, hogy az előszabályzást fet vagy tiristor viszi végbe? Analóg vagy épp pwm vezérlés kíséretében? Mindkettőnek megvan a saját előnye és hátránya. A főszabályzó pedig ugyan az a műveleti erősítős felépítés mint amik itt a fórumon fent vannak.... Én ha tehetném, örömmel építenék ilyet. 30 éve mennek...
A hozzászólás módosítva: Feb 14, 2015
(#) neander válasza Gabó hozzászólására (») Feb 14, 2015 /
 
Üdv!
Panel újratervezésben kellene némi segítség. Azért ilye(neke)t építenék, mert vannak jó trafóim, dobozaim, meg alkatrészeim hozzá. Persze meg is szerettem az idők folyamán a típust. A paneleket pedig helytakarékosság miatt szeretném újraterveztetni. Egyre a kettőt, mert nem férnének el abban a műszerdobozban, amit kinéztem neki. Meg nem is ártana a manapság használatos alkatrészekhez igazítani.
A kapcsolóüzemű tápokkal kapcsolatban sincsenek ellenérzéseim, bár maximum számítógéptáp átalakítása jöhetne szóba. Gyenge pontjaik a kondik. Kiszárad egy, leáll, ki tudja mit visz magával, aztán kereshetjük Petőfit. Ok. Vannak ellenérzéseim. Inkább trafós.

Köszönettel: ne@nder
(#) neander válasza scooby_ hozzászólására (») Feb 14, 2015 /
 
Üdv!
Igazad van mindenben. A panelterv nincsen meg, viszont remek fényképeket készítettem az etalonról. Innentől csak egy lépés a másolás. (még a fapados - képszerkesztőben átrajzolós- módszerrel is. Ha kell felteszem ide szívesen, meg a kapcs. rajzot is.
(#) scooby_ válasza neander hozzászólására (») Feb 14, 2015 /
 
Hello!
Én bevállalom nagyon szívesen, hogy lemásolom. Viszont akkor kéne a panel másik oldala is.
Viszont akkor már Én is neki állnék az építésnek.
A hozzászólás módosítva: Feb 14, 2015
(#) proli007 válasza balint730 hozzászólására (») Feb 14, 2015 /
 
- Az R4-en 3V-nak, az R5-ön 2,5V-nak kell lenni.
- A kimentő feszültség akkor lehet maximum, ha a Fet ki van nyitva, vagy zárlatos. (Esetleg a feszültség szabályzó poti maximumon van, mert akkor 50V lenne a kimenet, de a táp nincs annyi.)
(#) balint730 válasza proli007 hozzászólására (») Feb 14, 2015 /
 
Az R4-en (330ohm) 375mV van az R5-ön pedig 2.85V próbálgattam a trimmereket is de semmi nem változott. A DC off kapcsoló működik, ha az áram potmétert letekerem akkor világít a piros LED tehát azis működik de a fesz. potira nem reagál.
A hozzászólás módosítva: Feb 14, 2015
(#) proli007 válasza balint730 hozzászólására (») Feb 14, 2015 /
 
- Én nem tudom Te melyik rajzot nézegeted, az enyémen R4=2,7k és R5=2.2k. És ez a TL431 referencia osztója.
- Ha a DC-off kapcsoló működik, az jó hír, mert a végfok ép. Ezek szerint a feszültség szabályzó nem működik. De nem találgatni kellene egy hibát, hanem mérni a feszültségeket Az IC lábain, mondjuk a poti középállásában. Persze ha a referencia már rendben van..
(#) Gabó válasza neander hozzászólására (») Feb 15, 2015 /
 
Maga a panel "újratervezése" két módon is lehetséges, mint írtad megvan a szervíz könyve, ill vannak fotóid. Vagy csinálsz rendes minőségű, egyenes fotót a panel mindkét oldaláról, beállítod pl Sprint-Layout-ba a panel méretét, hozzáigazítod a nyák vezetősáv felőli oldalát, és átmásolod, vagy tervezel sajátot a kapcsolási rajz alapján.
Nekem is van ilyen 10Aes verziós tápom, bár abba már potikkal van a szabályzás. Amire igazán figyelni illik, hogy ne kínai után gyártott tranyók menjenek bele, mert akkor sűrűn lehet cserélgetni. Nekem egy másik ilyen tápba az eredeti tranyók vannak, és azt kell mondanom, meglepően strapabíróak.
Ami esetleges fejfájást okozhat, az a sönt legyártása.
A hozzászólás módosítva: Feb 15, 2015
(#) proli007 válasza proli007 hozzászólására (») Feb 15, 2015 /
 
Hello! Bocs, miután elküldtem jöttem rá, hogy elfelejtettem, hogy átalakítottad a referenciát. De már kikapcsoltam a gépet.
- Szerintem a 2,85V-ot nem az R5-ön mérted, hanem magát a referenciát nézted. Ha így van, az jó is.
- Meg kell mérni a DCP ponthoz képest a műveleti erősítő feszültségeit, abból látni kellene hol hibádzik valami.
- A C10 kondin megmérni, hogy a feszültség a P2-P6 potikkal állítható-e 0..2,5V között.
(#) balint730 válasza proli007 hozzászólására (») Feb 15, 2015 /
 
A DCP és az anód (tl431-es középső lába) között mérem a 2,85V-ot a DCP és a referencia lábán 370mV-ot. Egy helipotot tettem a P2-re és egy sima potit a P1re. A C10-es kondin folyamatosan 0V-ot mérek :/. A műveleti erősítőn: 1-es lábon:-10,81V 2:-1.3mV 3:-350mV 4:-12,23 6:-1,6mV 7:-2,4V 8:-1,4mV
Az 5-ös lábon lehet hogy rossz a kontakt egyszer -1.5mV egyszer meg 12.2V de nincs befolyással a C10es kondin mérhető feszre.
(#) proli007 válasza balint730 hozzászólására (») Feb 15, 2015 /
 
- A TL431 középső lábán van a referencia, mert ez egy Shunt szabályzó. De a 2,85V az megfelelő.
- Ha a P2 poti tekergetésére a C10-en állandóan 0V van, akkor nem jól kötötted be a helipotot.
- Ha a feszültség szabályzó működni fog, akkor az 6-os és 5-ös lábon ugyanannak a feszültségnek kell megjelenni.
- Ha C10-en 0V van, a táp kimenetén is annak kellene lenni. Hiszen az U3b a referenciát hasonlítja össze a kimenti feszültséggel. De mivel az R18/R15 1:10 arányú, a kimenő feszültségnek is ilyen arányúnak kellene lenni a referenciával..
(#) balint730 válasza proli007 hozzászólására (») Feb 15, 2015 /
 
A NYÁK terv alapján a középső kivezetést tettem a poti középső lábára a DCP és a középső lába között 0ohm van ha minimum állásban van a poti. Melyiket hova kell kötni?
A hozzászólás módosítva: Feb 15, 2015
(#) proli007 válasza balint730 hozzászólására (») Feb 15, 2015 /
 
Ha Alkotó nyáktervét használtad, ott ki van vezetve a potniak a bekötés. De láthatod, hogy a poti a DCP pont, és a P4 trimmer közé van kötve. A csúszka pedig megy a C10 kondira. Mivel azt írtad, hogy tekergetésre a C10-en mindig nulla van, szerintem felcserélted a poti lábait.
(#) balint730 válasza proli007 hozzászólására (») Feb 15, 2015 /
 
Eddig biztosan úgy volt bekötve most a csúszkára kötöttem a DCP-t és az állandó felére a C10es kondit és a P4et kötöttem így már a C10es kondin tudom állítani -4mV és -2.4V között de a műveleti erősítő 5ös lábán továbbra is -1.5mV van a 6os lábon pedig -2.13V van.
(#) proli007 válasza balint730 hozzászólására (») Feb 15, 2015 /
 
Szerintem elnézed a csúszkát és a poti végét. Néha Helipotnál ez nem egyértelmű, ha nem figyelsz. De ha a C1-en meg van a 0..2,4V akkor a 6-os lábon is kb. 0..2,2V-nak kellene lenni..
A hozzászólás módosítva: Feb 15, 2015
(#) balint730 válasza proli007 hozzászólására (») Feb 15, 2015 /
 
Találtam még egy kontakt hibát. Most az 5 és a 6-os lábon megegyezik a feszültség -1,6V tól -2.6V ig lehet állítani. A C10-es kondin most 0V tól -2,35V-ig lehet állítani
(#) proli007 válasza balint730 hozzászólására (») Feb 15, 2015 /
 
Akkor még mindig gond van, mert mint írtam, a 6-oson 0..2,2V-nak kellene lenni. (kb. 10%-al kevesebb mint a potin. Az 5-ös meg követi, mint ahogy a kimenet is, 0..23,5V-ig..
Következő: »»   590 / 840
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem