Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Csöves erősítő készítése
 
Témaindító: seedz, idő: Márc 31, 2006
Témakörök:
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Lapozás: OK   1 / 2208
(#) seedz hozzászólása Márc 31, 2006
Hello!
Mostanában nagyon szerettem volna készíteni egy erősítőt. Mikor meghallottam apukámtól hogy régen a csöves erősítő volt a "divat" utánanéztem interneten és egyböl beleszerettem! A gond csak az hogy eddig még nem találtam jó kapcsolást ami szimpatikus lett volna (én válogatós vagyok) szoval örülnék ha néhányan tudnátok ebbe segíteni! Főleg olyan válasza érdekelne aki már épített is ilyet! De azért más is hozzászólhat :yes:
Előre is köszi!!!
(#) Norberto válasza seedz hozzászólására (») Márc 31, 2006
A legelső és legfontosabb kérdés: mennyi pénzed van a megépítésére?...mert egy normálisabb csöves erősítő nem 5000-nél kezdődik, hanem LEGALÁBB a tízszeresénél...másik nagyon fontos dolog...MARHA NAGY elektronikai tapasztalat kell ahhoz, hogy valaki építsen egy komoly erősítőt úgy, hogy az kifogástalanul szóljon még pár tíz évig, és a hangja se legyen borzasztó!
(#) seedz válasza Norberto hozzászólására (») Márc 31, 2006
Igen! Azzal tisztában vagyok és én ugy gondoltam hogy szépen lassan haladva egyszer majd elkészül!
(#) erobi82 válasza seedz hozzászólására (») Márc 31, 2006
Nemtudom tudod-e de ezeknél az erőssítőknél pl.:a tápfeszültség többszáz volt is lehet, észnél kell lenni az építgetésnél.Tehát tudni kell hogy ez nem TDA ICstb szintű feszültségről megy, (12-40V)ezekhez álltalában a trafót nehezebb megszerezni, ritkán árulnak a boltokba 400-600V + 6,3V szekunder tekercselésű trafót.
Viszont a hangzása elég jó inkább zenekarok használják.
Ez persze nem azt jelenti hogy nem lehet házilag megcsinálni, de egy kicsit babrás.
Remélem nem lomboztalak nagyon le
(#) seedz válasza erobi82 hozzászólására (») Márc 31, 2006
Csak egy picit! az a 400 - 600V megijeszt!! :eek2:
(#) seedz válasza seedz hozzászólására (») Márc 31, 2006
Azt mondták hogy nagyon jó a hangzása csak azt nem, hogy ennyit zabál
(#) zaik válasza seedz hozzászólására (») Márc 31, 2006
azt tudni kell, h a csöves erősítőt ma az épít, aki nagyon vájt fülű, tehát meghallja a különbséget fehér és fehér zaj között. egy erősítő magában kevés. ahhoz audiofil rendszer is kell. rendesen pozicionált nagyon profi (átlagnál drágább) hangszóró és lejátszó (nem iPod!!)
ezek nélkül nincs is értelme sok. szvsz.
a pénz tényleg számít. kapásból egy b300 cső 25ezer. ebből kell kettő... persze vannak olcsóbb csövek is. nem lebeszélni akarlak, ne értsd félre, nálam is tervben van..
akkor: a kondik. legjobb ezüstpapírt kell venni. (átlag: 2000től. ellenállások: ebből is. a legjobbat (egy prosit néztem egy db ellen kb 1000 HUF)
trafó: neked kell tekercselni, neked kell pozicionálni stb.. és nem egyet kell. ...


egyébként emberes kihívás, az eredmény lehet nagyon jó is. én még sajna nem hallottam. környezetemben senkinek sincs. vajh miért?
sok sikert.
(#) szabi83 válasza seedz hozzászólására (») Ápr 1, 2006
Vicsys -nek van egy info itt
(#) vicsys válasza szabi83 hozzászólására (») Ápr 1, 2006
Aha. és eladó
Amúgy nem kell félni a nagyfesztől, csak illendően kell kezelni. A csöves erősítőnek van egy jellegzetes csöves hangja, amit ha egyszer hallottál nem tudsz feledni. (persze jó cucc is kell hozzá)
Személyszerint olyan szép mélyhangokat IC-stől még nem hallottam...
Anno sokat szeánszoltam a vájtfülü barátaimmal, és zömében az én 1956-os Mullard végfokommal vittem el a pálmát.
A csöves cuccokat viszonylag könnyű megépíteni csak 1 vmi rázós...a kimenőtrafó. Ahhoz már 1 kicsit számolni, mérni, meg hallgatni kell...jó sokat.
(#) Tomee válasza vicsys hozzászólására (») Ápr 1, 2006
Az egyik haverom már épített egy csőves erölkődőt, de még nem fejezte ba és már most 30-40 ezer Ft-nál tart. Sterintem ő még olcsón tudott csövet meg trafót szerezni.
De egy másik haverom meg csináltatta a trafókat és neki 30ezerbe volt csak a két kimenő meg a táp trafó.
Szerintem ha van rá min. 50 ezer Ft-od és persze sok kitartásod akkor vágj csak bele.
Az elején gerjedt az erölködő és inkább drága oszcillátor volt mint erölködő.
De a két haverom még a mai napig nem fejezte be. Jó nagy fa volt ez az csöves project...
(#) seedz válasza Tomee hozzászólására (») Ápr 1, 2006
Bocsi! Deee mi az a kimenőtrafó? Ugy rémlik még életemben nem hallottam róla
(#) seedz válasza seedz hozzászólására (») Ápr 1, 2006
Amugy ezt gondoltam hogy megcsinálnám Stereo Tube Amplifier
(#) zaik válasza seedz hozzászólására (») Ápr 1, 2006
az az a trafó, ami (közvetlenül) a hangszóró előtt van. ugyenis itt ezzel megy az erősítés végbe. többek között (nagyon durván szólva)
ezért kell, hogy pontos legyen a trafó.

a képeden is jól látszik. a sp előtt van.
(#) erobi82 válasza seedz hozzászólására (») Ápr 1, 2006
És ott van a nagyfesz is a táptrafónál (600V) amiről írtam!
(#) Mate78 válasza seedz hozzászólására (») Ápr 1, 2006
A Rádiótechnika évkönyvek foglalkoznak vele pár éve,ott sok rajz van,részletes építési leírással.Én is onnan vettem a rajzot,de még nincs kész.A kimenőtrafónál megakadtam,pedig a vas már megvan.Egyébként szerintem is a kimenőtrafón múlik minden,meg persze a pénztárcán.Az új csövek elég drágák.
A táp elkészítése szerintem nem nagy dolog,ha megvan a megfelelő szekunder feszültségű trafó.Én több trafóval csináltam,külön a fűtéseknek,az anódfesznek,stb.
(#) Tomee válasza Mate78 hozzászólására (») Ápr 1, 2006
Még egy érdekesség.
A csöves erőlködőt nem illik terheletlenül bekapcsolni, mert elszáll. De a rövidzártól semmi baja sem lesz...
(#) isamisa válasza Tomee hozzászólására (») Ápr 1, 2006
Nahát erről még nem hallottam :eek2: , Szerintem is nagy fába vágja az a fejszét aki ilyet épít. Személy szerint nekem elsőnek egy jó minőségü hangszóró kéne, akkor talán észrevenném a különbségeket...
(#) NBalage válasza Tomee hozzászólására (») Ápr 1, 2006
én is érdekességképen mondom hogy nekünk van egy 1980as orion erősítőnk. Már abban sincs cső pedig eléggé szépen szól.. Hasonlít a másik erősítőnkhöz a ami egy minőségi házimozirendszer.... csak telljesítményben marad el tőle elég szépen (300W kontra 1KW)
Meg a kimenőtrafóról (ha még nem nézted meg).
Ez a cső és hangszóró közé kell és a cirka 300-400 volt/0,2A-t transzformálja át olyan 40 volt ás min 2-3 amperra. Más néven impedancia átalakító ha jól tudom...
(#) Norberto válasza NBalage hozzászólására (») Ápr 1, 2006
Idézet:
„Hasonlít a másik erősítőnkhöz a ami egy minőségi házimozirendszer.... csak telljesítményben marad el tőle elég szépen (300W kontra 1KW)”


Jézus, minek a lakásba 1 KW-os házimozi??? :idiota: :idiota: :idiota: :wilting:
(#) Takee válasza Norberto hozzászólására (») Ápr 1, 2006
nem mondta mekkora lakás
(#) Oneill válasza seedz hozzászólására (») Ápr 1, 2006
Helo!
Én is nagyon szeretnék egy csöves erősítőt és én is úgy hallottam róla mint te ampumtól. Apámnak van is itthon egy 100W-os Marshall csöveserősítő. Mikor meghallottam elhatároztam hogy építek eggyet.
Tanácsok:
-Ha csöveserősítőt akarsz építeni és azt akarod hogy szépen szóljon és ne legyen zajos akkor NEMSZABAD SPÓROLNI az alkatrészeken.
-Jól válogasd meg hogy milyen trafókat veszel hozzá (gondolom tudod hogy ezekhez az erősítőkhöz 2 trafó kell egy kimenő trafó és egy ami a csöveket és a körítést látja el) FŐLEG A KIMENŐ TRAFÓ LEGYEN A LEGJOBB MINŐSÉG mert ez fogja nagyrészt eldönteni azt hogy mennyire lessz zajos az erősítőd
-Előerősítőnek az ECC83-as csövet tudom ajánlani mert a legjobb hangzású cső ami 8eFt alatt van
-Végcsöveknek az EL34-et (35-45W [munkaponttól függően]) vagy a 6L6-os ( 50-60 W) csöveket tudom ajánlani
-a csöveknél nagyon figyelj arra hogy ha lehet párbaválogatva vedd meg őket ha nem akkor csővoltmérővel össze is lehet mérni őket
-ha te méred össze akkor arra ügyelj hogy a 2 cső között ne legyen 0,8-1% nál nagyobb eltérés
-Itt mint már kedves fórumtársam is említette NEM PÁR VOLT szaladozik ezért NAGYON ÜGYELJ A SZIGETELÉSRE a trafó körül és ne nyúlj menetközben a kondikhoz mert nagyot ütnek
-A munkapontot 2 célpont alapjá állítsd be: 1. a kapcsolási rajz alapján (durva hangolás) 2. fülre állítsd be hogy a lehető legharmonikusabb és legdinamikusabban szóljon a te fülednek. (finomhangolás)
-De arra VIGYÁZZ HOGY nagyon ne térj el a gyárilag megadott értékektől mert azzal nagyon megrövidítheted a cső élettertamát
-Ha nekilátsz a csöveket CSAK KERÁMIA foglalatba tedd mert a bakelit semmit nem ér csak a gond lessz vele

Remélem tudtam segíteni. Ha kérdésed van írj és megpróbálok válaszolni rá
(#) Oneill válasza zaik hozzászólására (») Ápr 1, 2006
HI

Teljesen egyetértek veled.
Nekem itthon apámnak van csöves rendszere.
Annak a hangja valami lélegzetelállító.
És ahogy mondottad nem iPod van rajta hanem egy 130eFt-os Pioneer kvarcvezérelt direktmeghajtású bakalitlemezjátszó 1,5 gramm-os tűnyomással (természetesen gyémánttús)
emellett egy Technics 3 fejes kazettás deck
ezekhez társul 2 db 5 utaj Jamo hangfal
(#) Oneill válasza vicsys hozzászólására (») Ápr 1, 2006
Az biztos hogy egy IC-s erősítőnek sosem lessz olyan telt karakterisztikus hangja mint egy csövesnek. Az IC-s cuccok csak nyögnek mellette.
Mondhatni hogy egy jó csöves 50W-al akkorát szól mint egy 80W-os IC-s.
Sokkal "melegebb, közvetlenebb " hangja van
(#) Oneill válasza isamisa hozzászólására (») Ápr 1, 2006
Azzal nagyon kell tényleg vigyázni hogy hangfal nélkül semmi esetre sem szabad bekapcsolni mert eldurran a cső!!
De viszont előnye is van ennek ===>> Ezen kívűl nem tudsz olyan erősítőtípust mondani ahol akár 1 Ohmig is lemehetsz hangfal terén
(#) Oneill válasza NBalage hozzászólására (») Ápr 1, 2006
Jól tudod.
Amugy az a 1980-as erősítő nem Orion Kleopátra névre hallgat?
(#) isamisa válasza Oneill hozzászólására (») Ápr 1, 2006
Óó de jó cuucai vannak a Faterodnak

Én meg azt hallottam hogy a csövesek szinezetté teszik a hangot. Azért is mert más a torzitási karakterisztikájuk. A méréssekkel ellentétben sokkal "kellemesebben" torzítanak mint a tranyósok.
Az "A" osztályos tranyós erőssítőknek hasonlít rá a hangjuk??

Én mondjuk magamban eldöntöttem hogy az a jófajta erőssítő amivel nem csak egyfajta stílust lehet jól hallgatni illetve ami nem tesz a hangzáshoz semmit. (jó tudom ezek negy szavak )
(#) Norberto válasza isamisa hozzászólására (») Ápr 1, 2006
Hát igen. Ebben igazad van, hogy melyik a jó erősítő. de szerintem nem igazán van olyan, ami minden stílusban megállja a helyét.

Én pl. diszkózenét, technot, drum&bass-t, rock-ot, metalt (egyikből se a legőrjöngősebbre gondoltam és mérsékelt, vagy annál alacsonyabb hangerőn), de a felsorolt típusokhoz egyáltalán nem illik a cső hangja. Szal én azt hiszem sose fogok ilyet építeni

Van erre egy jó kis magyarázatom: ugye köztudott, hogy a Mount Everest a világ legmagasabb csúcsa. Sokan felmásztak rá, sokan szeretik, de én úgy tudom, sokkal több azoknak a száma, akik kisebb hegyek (és környezetük) látványától is mondhatni "elélveznek". Ugyanez van a csöves erősítőknél. Az emberiség csak egy kis hányada részesülhet az élményben, a többiek meg fölfedezik a maradék több más, ezernél ezerszebb gyönyörűbb és érdekesebb dolgot.

Cső maradjon meg a komolyzene-rajongóknak, meg esetleg a jazz-eseknek, blues-osoknak...(szerintem).

Ja igen...és mivel nem vagyok vmi komolyzene rajongó, illetve a mostani erősítőmön is kielégítő a jazz és blues hangja, így valszeg azért nem fogok építeni egyet, hogy a polcon feküdjön és fogja a port A mutogatósdi meg nem az én stílusom.
(#) zaik válasza Norberto hozzászólására (») Ápr 1, 2006
jól beszélsz. :rinya: az audiofil és a high-end kategóriához fül kell és olyan zene. ez valamilyen szinten sznobizmus, ezt kár tagadni. Csak valahogy mégis státusz-szimbólum.

Egy kis adalék. Bátyám ismerőse csinált egy nagyon jó hangú erősítőt. (talán csöveset? itt egy kicsit kopott a sztori ) Olyan hangja volt, hogy mindenki ámult, viszont nagyon csúnya volt a doboza. Ezek után már mindenki lefikázta. Nem is tetszett nekik. érdekes.
(#) Mate78 válasza zaik hozzászólására (») Ápr 2, 2006
Én is egyetértek,a csöves erősítő nem gépzenéhez való.Meg persze nagyon sok múlik az átviteli lánc többi részén.(lejátszó,hangfal,stb).
(#) dilan válasza Norberto hozzászólására (») Ápr 2, 2006
Ez az én éleményem is. Túl jól ismerem a csöves és félvezetős végfokok közötti különbségeket -megvalósíthatóság szempontjából a félvezetős jobb :yes:
A csöves erősítő nem éri meg a macerát. :no:
Ha már macerás erősítő kell, akkor lehet pl. egy full tranzisztoros végerősítőt csinálni - ahogyan azt én is tettem. :yes:
Következő: »»   1 / 2208
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem