Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Infra távirányítás
 
Témaindító: Zsolti1980, idő: Feb 10, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   10 / 16
(#) Inhouse válasza Wind-Storm hozzászólására (») Márc 10, 2015 / 1
 
Van egy visszarajzolt és már megépített működőm. Este megkeresem a rajzot.
Van egy TSOP IR vevő az elején (nekem egy régi videóból bontott kis fémdobozos van még, azzal is jó), aztán egy 555 modulál vissza és a végén az IR LED-(ek).
(#) Wind-Storm hozzászólása Márc 10, 2015 /
 
Rendben, köszi.
Várom!
Az elemes működés gondolom felejthető lesz?
(#) nedudgi válasza Wind-Storm hozzászólására (») Márc 10, 2015 / 1
 
Meg lehet próbálni az elemes megoldást is, de akkor mikrokontroller kell hozzá.
Az infra jel egy (általában) 38 kHz frekvenciával szaggatott jel. Ezért a jel ismétlése csak akkor lehetséges, ha a vevő kimenetét ezzel a frekvenciával szaggatjuk. El tudok képzelni egy megoldást logikai kapuval, tranzisztorokkal is, de elemes megoldás esetén ez sem az igazi. A vevő alaphelyzetben 1mA körül fogyaszt, ezt ugyan le lehet valamennyire csökkenteni, azonban kevesebb fejfájást okoz, ha hálózati tápot használsz.
(#) Wind-Storm válasza Inhouse hozzászólására (») Márc 11, 2015 /
 
Akkor várom.
(#) Inhouse válasza Wind-Storm hozzászólására (») Márc 11, 2015 /
 
Bocs, simán elfelejtettem, de talán ma!
(#) Wind-Storm válasza Inhouse hozzászólására (») Márc 11, 2015 /
 
Már csak holnap.
(#) Inhouse válasza Wind-Storm hozzászólására (») Márc 12, 2015 /
 
Az semmi, de tegnap sem ültem le otthon a gép elé, így újra elmaradt...beállítok egy emlékeztetőt a telefonomon. Közben körbekerestem a netet, hátha valahova már felraktam, de nem...
(#) Wind-Storm válasza Inhouse hozzászólására (») Márc 12, 2015 /
 
OK, várom egyre türelmetlenebbül.
A hozzászólás módosítva: Márc 12, 2015
(#) nedudgi válasza Wind-Storm hozzászólására (») Márc 12, 2015 /
 
Újra átgondoltam a dolgot. Az egész kütyü fogyasztásában a készenléti fogyasztás a legtöbb. Ez csökkenthető, de fele nem lesz, marad az 1mA környékén. Ezért, ha a hálózatról való működést el tudod fogadni, akkor egyszerű a dolog. CMOS NAND kapukkal építesz egy oszcillátort 38kHz-re, a kimenetére egy harmadik kapu, ami az infra LEDet kapcsolja. A kapu egyik bemenete a 38 kHz jel, a másik bemenet pedig egy TSOPxx38 kimenetére kerül. Ezt akár egy 18650 akku is elviheti egy-két hónapig.
(#) proba válasza nedudgi hozzászólására (») Márc 12, 2015 /
 
Hamár nandkapukból építkezel, lehet az oszcillátornak sem kellene folyamatosan menni. Ha azt is a tshop indítgatná kevesebbet fogyasztana. (akár úgy hogy minden impulzusra beindulna egy időre az oszcillátor , a kimenet meg kapuzná a jel ütemében.)
(#) nedudgi válasza proba hozzászólására (») Márc 12, 2015 /
 
Ezen és is rágódtam, nem tudom, hogy a táp megjelenésére milyen jelalakkal indul be az oszcillátor, és ezt hogy reagálja le a távvezérelt eszköz...
(#) proba válasza nedudgi hozzászólására (») Márc 12, 2015 /
 
Úgy gondoltam, a tápot kapja folyamatosan ( a CMOS ick szinte nem fogyasztanak váltás nélkül) a megjelenő TSOP kimeneti jelre indulna egy monostabil, ami az oszcillátort indítaná a teljes ciklus ( de leginkább a következő impulzus ) idejére, a kimenetét meg az eredeti elképzelés szerint a vett jellel szaggatni. Így csak az első jel lenne torz az oszcillátor indulása miatt.
(#) nedudgi válasza proba hozzászólására (») Márc 12, 2015 /
 
Ennyi erővel a monostabil annyi időre is kapcsolhatna, hogy a táp meglegyen az elvárható következő gombnyomásig.
Ezt talán teljesen kiragoztuk. Van értelme Inhouse-ra várni?
(#) Inhouse válasza nedudgi hozzászólására (») Márc 12, 2015 /
 
Én már mindenképpen felrakom, ha kell nektek, ha nem, punktum!
Egyébként ebben egy 555 adja a 36-38kHz-et.
(#) Inhouse válasza Inhouse hozzászólására (») Márc 12, 2015 /
 
Na akkor, íme. Gyári cucc.
Ettől függetlenül most látom, hogy volt vele bajom:
Idézet:
„Átnéztem az infrás cuccot, az 555-ig jó, aztán eszembe jutott, hogy be sem állítottam az 555 frekvenciáját. Belőttem 38kHz-re, semmi, akkor biztos 36kHz! Nem, úgy sem jó... Nem tetszett a kimenet, hogy alapból világítottak a LED-ek, és azt szaggatta. Átalakítottam, akkor villog amikor nyomom. Újra 36-38kHz, semmi. Mérgemben végigtekertem a potit, és elkezdett működni az egyik végállásban. Megmértem, 27,4kHz!”
Egy Digis Hyundai dual beltéri megy róla (7160).
Ja, és a kimeneti részben be voltak öntve az IR LED-ek, nem tudom, hogy volt-e még benne ellenállás. Én csak egyet raktam és ehhez méreteztem egy soros ellenállást. Amit még majd módosítanom kell, mert szerintem kisebb áram kell neki. Így (szinte hozzáér a vevőhöz a fogadó oldalon) túlvezérelheti a vevőt, ezért kell a fogadó oldalon félre tartanom a távirányítót.
A hozzászólás módosítva: Márc 12, 2015
(#) nedudgi válasza Inhouse hozzászólására (») Márc 12, 2015 /
 
Valószínűleg az lehet a gond vele, amivel én is szembesültem, amikor az 555 kalkulátorral próbáltam méretezni egy 38kHz szimmetrikus négyszögjelet - nem sikerült. Gyakorlatban meg nincs lehetőségem összedugni ilyesmit.
(#) Wind-Storm válasza Inhouse hozzászólására (») Márc 12, 2015 /
 
Köszi, ezer hála!
(#) Wind-Storm hozzászólása Márc 12, 2015 /
 
Látom valahogy sikeresen átvivődött a gondolatom a fórum soraiba..
Pont ezen gondolkoztam, csak a megvalósításon nem annyira.
Tehát mégis lehetséges volna az elemes üzem..?
Én kizárólag hangerőszabályzáshoz használnám ezt az áramkört (ami folyamatosan nyomva tartott gombot jelent), így a retriggerelhetőség is fontos lenne ez esetben. Tehát minden egyes bemeneti infra jelnek resetelnie kéne a monostabil multivib időzítését.
A hozzászólás módosítva: Márc 12, 2015
(#) proba válasza Wind-Storm hozzászólására (») Márc 12, 2015 /
 
Szerintem nem érted a működését (vagy nem az Inhouse által belinkelt kapcsolásról írtál)
Az infravevő veszi a távirányító jelét, ez több rövid csomagból, a csomagon belül több rövid impulzusból áll. A funkciók nem változtatják meg a csomag felépítését, csak a tartalmát. (ez így pontosan nem igaz, de a lényeget tekintve mégis ) . Az Inhouse által belinkelt kapcsolás a csomagon belüli impulzusok idejére engedélyezi az 555 oszcillátorát ( ezáltal a kimeneti ledeket villogtatja) Így a retriggerelésnek nincs értelme.
A másik esetben ha az oszcillátort folyamatosan járatod a csomag alatt és csak szaggatni akarod , akkor minden csomagon belüli impulzus újra indítja a késleltetést , így amíg a csomag tart folyamatosan lesz oszcillátor, ha az időzítő hosszabb mint a csomagon belüli leghosszabb impulzus idő. A csomagok közötti idő megint nem számít jobb esetben, mert jellemzően minden csomag egy vevő agc-t beállító impulzussal kezdődik, ami alatt azért illik egy oszcillátornak elindulni.
Szerintem teljesen mindegy milyen csomagot küldesz, a csomag szabályok mindegyik gombra vonatkoznak.
(#) abcdabcd válasza proba hozzászólására (») Márc 12, 2015 /
 
Vagy onnan is meg lehet közelíteni a dolgot, hogy infravörös jel sokféle forrásból érkezhet, például különböző lámpák, vagy akár a napfény, és ezek mind zavarként jelentkeznének egy ilyen átvitelnél... Valószínű emiatt találták ki azt, hogy az infra vevők után egy sávszűrővel le lehet csökkenteni a zavarok hatását. Maga a jel viszont valamilyen digitális jelsorozat, amiben 0-k és 1-esek teljesen összevissza sorrendben is következhetnek, így állandó frekvencia nincs... Viszont így meg mit lehetne szűrni... Erre találták ki, avagy kitalálni nem kellett, a Morzézéshez is alkalmazott ASK modulációt, ami lényegében azt jelenti, hogy egy oszcillátor frekvenciáját a a jel magas szintjekor a kimenetre kapcsolják... tehát lényegében a távirányító morzézik... és így erre a frekvenciára lehet szűrőt csinálni, és annak a kimenetét detektálni, és akkor a vevőnek ekkor "sima" magas szintet kell kiadnia, ha meg nincs jel, akkor alacsonyat... aztán majd a kódokat értelmező egység meg értelmezi, hogy értelmes-e, ami jött...
A hozzászólás módosítva: Márc 12, 2015
(#) IOsys hozzászólása Ápr 15, 2015 /
 
Sziasztok! Egy UPD6122 IC-vel épített távirányítóhoz milyen IC-vel kell vevőt építenem? A célom az, hogy Arduino nélkül 2-3 dolgot tudjak ki-be kapcsolni.
(#) proba válasza IOsys hozzászólására (») Ápr 15, 2015 /
 
Adatlap első bekezdés vége :
Idézet:
„It can
be used for various systems through decoding by a microcontroller”

Valamilyen processzor igencsak ajánlott.
(#) IOsys válasza proba hozzászólására (») Ápr 15, 2015 /
 
Olvastam, csak azt hittem, van valamilyen erre kihegyezett IC. Köszi.
(#) Gafly válasza IOsys hozzászólására (») Ápr 15, 2015 /
 
Idézet:
„Usually, the MCU is used as decoder in the TV set, therefore there is no single purpose decoder IC.”

Azaz mivel úgyis van proci, ezért nem kell cél IC a vevő oldalon. Az adó oldalon meg nem kell proci, mert ott a cél IC
(#) IOsys válasza Gafly hozzászólására (») Ápr 15, 2015 /
 
Így már világos, majd valószínű kopogtatok még MCU ügyben.
(#) nagysasy hozzászólása Máj 2, 2015 /
 
Sziasztok!

Megépítettem ezt a kapcsolást és az a baj vele, hogy gyári távirányítóra nem reagál egyedül a propeller clockhoz készült távirányító jelét veszi. Ötlete valakinek?

cct-large.png
    
(#) proba válasza nagysasy hozzászólására (») Máj 2, 2015 /
 
Átírod a programját, vagy a hozzá valót használod. (esetleg egy tanítható táv használata)
(#) nagysasy válasza proba hozzászólására (») Máj 2, 2015 /
 
A hozzá valót használom. A meglévő távirányítók kódjait kellene kiolvasnom. Ez a programja.
A hozzászólás módosítva: Máj 2, 2015

firmware.zip
    
(#) zilahi hozzászólása Máj 6, 2015 /
 
Sziasztok!

Két kérdésem lenne:
Az lenne az első kérdésem, hogy miből tudom megállapítani, hogy egy infra led pl.: 950nm jó lesz-e egy 28 kHz infra vevőhöz?

A második kérdésem, hogy van egy kisautóm. Út melletti infra adókkal meg akarom állítani. A kocsiban van egy (optokapuból kiszedett) infra vevő, aminek a jelét egy 2N3906-os tranzisztor erősíti és az egy 3V-os villanymotort vezérel. Ezzel az a gondom, hogy az infra adót 2-3 cm-re kell helyeznem a vevőtől hogy megálljon. A vevő jelét már próbáltam több tranzisztoron keresztül erősíteni, de nem segít.

Nem lehet, hogy az adó-vevő nem jó egymáshoz, vagy a vevő elég érzéketlen?
A válaszokat köszönöm.
(#) Wind-Storm hozzászólása Máj 6, 2015 /
 
Helló!

Bár nem távirányítás, csak az infra téma kapcsán írok ide.
Átalakításra (szóló lítiumcellás üzem) vennék egy a képen látható PIR-es mozgásérzékelőt.
Valaki tudja hogy milyen lehetséges IC-k fordulhatnak elő egy ilyenben?
Én a BISS0001 típusú IC-t ismerem, nem lenne rossz ha valamelyik konkrét típusban olyan lenne.

PIR.jpg
    
Következő: »»   10 / 16
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem