Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » B5 és B8 végerősítő
 
Témaindító: banyaiakos, idő: Máj 31, 2008
Lapozás: OK   60 / 62
(#) rarobika válasza reloop hozzászólására (») Márc 17, 2015 /
 
Hmmmm.... Mind a kettő előírt 10kR
(#) reloop válasza rarobika hozzászólására (») Márc 17, 2015 /
 
Az R36 220 ohm lenne a terv szerint, ezt nem is mérni kéne hanem kiiktatni! T13 felőli áramszivárgást gyökeresen megszüntetné.
A forrasztási oldal le van tisztíva a fölös gyantától, nehogy ott kússzon az áram?
(#) rarobika válasza reloop hozzászólására (») Márc 17, 2015 /
 
Félre néztem, összekevertem a R37-el.
Kiforrasztottam, közbe meg is mértem 220Ω volt. De így is csak akkor indul, amikor rövidre zárom a R33-at.
(#) rarobika válasza reloop hozzászólására (») Márc 17, 2015 /
 
Bár most már (miután előbb rövidre zártam). Ha lekapcsolom a főkapcsolót és újra fel, akkor már kapcsol a relé, nem kell újra rövidre zárnom. Valami még fel lenne töltődve?
(#) reloop válasza rarobika hozzászólására (») Márc 17, 2015 /
 
Annyira természetellenes a panel működése, hogy jó lenne képet látni aljáról, tetejéről.
(#) rarobika válasza reloop hozzászólására (») Márc 17, 2015 /
 
Most mióta kiforrasztottam a R36-ot szépen működik. (Lehet előbb gyorsabban zártam rövidre mint megvártam volna.)
Mellékelem a képeket. Az alja még nem szép a sok forrasztás kísérlet, meg relé kísérlet miatt. Meg telefonról csináltam a képet ezért nem az igaz.
(#) reloop válasza rarobika hozzászólására (») Márc 17, 2015 /
 
A T14 bázisa testhez képest lemegy már 8V környékére kiemelt R36-tal? Pár másodperc természetesen kell míg a 100µF feltöltődik.
(#) rarobika válasza reloop hozzászólására (») Márc 17, 2015 /
 
Igen, B:7,7V ; EésC: 8,4V, juhuu
(#) reloop válasza rarobika hozzászólására (») Márc 17, 2015 /
 
Átnéztem a panelt, nem szúrtam ki semmi feltűnőt.
Azt már tudjuk, hogy T13 felől jön be a hiba, van is rá egy elméletem, de azt az R33 rövidzár eleddig hatástalansága cáfolja.
Visszaforrasztott R36-tal megpróbálnád mégegyszer az R33 rövidzárat?
(#) rarobika válasza reloop hozzászólására (») Márc 17, 2015 /
 
Működik, mintha több idő kéne pár másodperccel a záráshoz, de működik rövidzárral és visszaforrasztott R36-al. Lehet előbb nem vártam ki a megfelelő időt, mert csak kézzel egy vezetékdarabbal zártam rövidre. Bocsánat, hogy feleslegesen, mentünk egy kört.
(#) reloop válasza rarobika hozzászólására (») Márc 17, 2015 /
 
Semmi gond, biztos voltam benne, csak jól esik a megerősítés
A probléma a következő: a T11 -es (BC212) tranzisztor bázisa gyakorlatilag lóg a levegőben. A tekintélyes bétája következtében a környezeti elektromos zavaroktól képes kinyitni. A küldött kép csak tovább szilárdította azt a nézetemet, hogy a trafó szépen megszórja. Ezért volt hatással az áramkörre a nyugalmi áram állítás, kisebb terhelésnél, kevesebb a szórt mágnesesség.
A T11 a pufferek töltésekor, másodpercenként 100-szor, kinyitott egy pillanatra és kisütött valamennyit C32 töltéséből. A mérések sokfélesége abból is adódhatott milyen pozícióban állt a panel a trafóhoz illetve a vezetékekhez képest.
A megoldás szerencsére roppant egyszerű, a T11 bázis-emitter közé (T11 bázist T12 kollektoron is megtalálod, hogy szép legyen) forrassz be egy 10k-nál nem kisebb, 100k-nál nem nagyobb ellenállást (magam 100k-t használok Bővebben: Link). Praktikusan a forrasztási oldalra.
Ha előjönne az a panasz, hogy a reléd nem oldott mikor kellett volna, ugyan így kell eljárj T15 bázis-emitterével.
Más trafótávolsággal, huzalozással lehet semmi gondod nem lett volna, ez viszont nem menti a tervezési hibákat
(#) rarobika válasza reloop hozzászólására (») Márc 17, 2015 /
 
Szuper, köszönöm, erre soha nem jöttem volna rá
De akkor mindent megmagyaráz, ahogy viselkedett. (Bevallom őszintén soha nem bíztam benne, hogy ezek a rejtélyek (pl.: nyugalmi áram állításnál elindul) megmagyarázhatóak lesznek). De sikerült neked, ráadásul a távolból, látatlanul, ami valljuk a be az egyik legnehezebb dolog. Látszik jól érted a dolgod
Akkor lehet, egyből beforrasztom a T15-höz is, biztos ami biztos, nehogy menet közbe derüljön ki, hogy mégse old, mikor kéne.
Köszönöm még egyszer a segítséget. Vásárlok ellenállást és azért jelentkezem, a sikerről.
(#) reloop válasza rarobika hozzászólására (») Márc 17, 2015 /
 
Köszi! Ezt a teóriát csak logika alapján építettem fel, kíváncsian várom a gyakorlat ebből mit igazol vissza.
(#) rarobika válasza reloop hozzászólására (») Márc 18, 2015 /
 
Teóriád igazolva, beforrasztottam. Tökéletesen működik.
Köszi szépen még egyszer a hosszú segítséged.
(#) reloop válasza rarobika hozzászólására (») Márc 18, 2015 /
 
Szívesen
(#) ABU hozzászólása Márc 29, 2015 /
 
Sziasztok!

Most tartok ott, hogy a kb 1 éve megépített B8-at véglegesen bedobozolom. Ebben szeretnék egy kis infót kérni, hogy a kábelek elrendezésénél van-e valami szabály, amit ennél a végfoknál célszerű betartani, gondolok itt a táp és kimeneti vezetékekre.

Itt jól látni, hogy az összes tápvezeték és a kimenet egy csokorban fut.

Tavaly bekábeleztem az asztalon csak egy próbára kb fél óra után véletlenül lecsúszott a jel-be vezeték és azonnal elszállt a +- tápbizti az egyik oldalnál, a kábelek igaz össze-vissza álltak, ahogyan sikerült... Szerencsére megúsztam T8-T9 cserével. Az én verzióm egy nyákon van közös hűtéssel, de minden másban függetlenek egymástól.
A hozzászólás módosítva: Márc 29, 2015
(#) Anden válasza ABU hozzászólására (») Márc 29, 2015 /
 
Szia!!Az àltalad említett erősítőt én építettem anno!A képen nem igazàn vehető ki,de a tàp vezetékek, és a kimeneti vezetékek egyesével külön csőben futnak..Ígaz hogy össze vannak fogatva,de a végfok teljesen zajtalan üres bemenettel,max hangerőn is..Ami szerintem fontos,hogy a bemenő jel vezetékek legyenek árnyékoltak, és legyenek teljesen külön a tàp,és kimenő vezetékektől! De biztosan lesz aki okosabb e témàban..
(#) rarobika hozzászólása Ápr 21, 2015 /
 
Sziasztok,
újabb érdekességet vettem észre az épített B5 erősítőmön (KD mester tervei alapján.)
Már tökéletesen szól De...
Egyik oldalt a kimeneti offset az első kb.2 percben 400mV-ot növekszik. Tehát a 22kOhm-os ellenállást úgy kell beállítanom, hogy bekapcsolás után azonnal mérve -400mV-ot mutasson az offset (ez csak azért baj, mert még fel nem épül a kimeneten a minimum, addig R30-okon 59mV, még az R29-eken 0mV van, aztán mikor a kimenet kinullázódik (2 perc leteltével) feláll a 15mV-15mV a R29 és R30-on). Mindez terhelés (bemenő jel) nélkül megtörténik.
Van ötletetek mitől, minek a melegedésétől lehet ez? R17 és R18-on a feszültség 1,29V -1,29V egyaránt végig.

Köszönöm véleményeitek előre is.
(#) reloop válasza rarobika hozzászólására (») Ápr 22, 2015 /
 
Szia! Nézd meg, hogy ez a 400mV változás észlehető-e már a T3, vagy T4 kollektorán!
(#) rarobika válasza reloop hozzászólására (») Ápr 22, 2015 /
 
Szia,
igen. Most például T3 kb.0,6V-ról megy felfelé 1,26-ra a T4 fentről kb.2V-ról indul 1,26V-ra.
Most hidegebb van itthon, mint eddig így már 800mV-ról indul. (De a 22kOhmos ellenálláson nem kellett állítanom a 400mV óta, csak most bekapcsolás után azonnal 800mV a különbség és a végén ugyan úgy mint 400-nál, 0ra áll vissza, állítás nélkül)
(#) reloop válasza rarobika hozzászólására (») Ápr 22, 2015 1 /
 
A T3, T4-et durván 5mA és 30V szorzata, azaz 150mW hevíti, ami nem elhanyagolható. Termikusan jobban együttfutó párokkal, ami sokszor a véletlenen múlik, nem lenne ilyen probléma.
Megjegyezem, egy ilyen végfok költségvetése elbírna egy DC szervót. Az U2 és környezete szemlélteti az elvet.
(#) rarobika válasza reloop hozzászólására (») Ápr 23, 2015 /
 
Ahaaa, értem. Köszi szépen.
Akkor lehet veszek 5-5db-ot és keresek egy jó párt
(#) kalmangabi hozzászólása Jún 10, 2015 /
 
Sziasztok!

A következő problémával fordulok hozzátok:
A cikkek közt leközölt eredeti B5 végerősítőt építem. Az erősítőt élesztve beállítottam a megfelelő nyugalmi áramot (15 mV a 0,33 Ωos ellenállásokon) majd az offszetet +-5mV on belülre. A tápfeszültségem +-36 V.
Egy 8 Ωos kis hangszóróra kötve az erősítő kimenetét az jól működött így az élesztéshez használt 10ohmos ellenállásokat 2A-es biztosítékokra cseréltem a foglalatokban és rákötöttem egy 4 Ωos hangfalat.
Miután bekapcsoltam pár pillanat alatt előtte a biztosítékokat. Azóta megintcsak 10 Ωos ellenállásokkal próbálkozva világossá vált, hogy kb 6 Ωosnál kisebb terhelésnél az ellenállások elhaláloznak, felette semmi gond nincs.

Szerintetek mi okozza ezt és hogyan küszöböljem ki?

üdv: gábor
A hozzászólás módosítva: Jún 10, 2015
(#) reloop válasza kalmangabi hozzászólására (») Jún 10, 2015 /
 
Szia! A ±36V tápfeszültséghez 4 ohm terhelésnél kevés a 2A-es tápági biztosíték. Teljes kivezérlésnél a biztosítékon folyó áram átlagértéke meghaladja a 3A-t.
A bementi pontot helyben kösd a GND-re, hogy az árnyékolatlan bementi vezeték és a kimenet közötti "áthallást" ami oszcillációt eredményezhet tejesen kizárhassuk. Így nézd meg mit reagál 4 ohm-os hangszóróra (bár műterhelés jobb lenne).
Mivel mértél feszültségesést a 0,33 ohm ellenállásokon, feltételezem a végtranzisztorok el vannak a bordától szigetelve, csak a paszta takarja el teljesen
(#) kalmangabi válasza reloop hozzászólására (») Jún 10, 2015 /
 
Köszi a választ!
A bemeneti rca csatlakozó földje egyenesen a csillagpontra van kötve és közel sem volt teljesen kivezérelve. Vezérlés nélkül is ezt csinálja.
Az összes tranzisztor el van szigetelve a hűtőfelületektől.
A hozzászólás módosítva: Jún 10, 2015
(#) reloop válasza kalmangabi hozzászólására (») Jún 10, 2015 / 1
 
Érdemes akkor helyben a NYÁK GND-re kötni a bemenetet egy darabka huzallal és úgy indítani az erősítőt.
(#) kalmangabi válasza reloop hozzászólására (») Jún 10, 2015 /
 
No úgy néz ki, hogy a bemenet átkötése a csillagpontról a nyákra megoldotta a problémát
Köszönöm!

Még annyi kérdésem lenne, hogy ha mindkét végfok bemenet földjét a nyákokra kötöm, onnan pedig a végfokok földjét a csillagpontra, ezután pedig a két bemenet földjét összekötöm egy jack-rca átalakítóval akkor földhurok szempontból ez okozhat e problémát és ha igen akkor milyen irányelvet érdemes követni? Mert egyébként ezért kötöttem a bemenetek földjét össze aztán pedig a csillagpontra. (gondoltam így legalább az erősítőn belül nem lehet hurok)
(#) reloop válasza kalmangabi hozzászólására (») Jún 10, 2015 / 1
 
A jelföldeket 10-10 ohm-on keresztül kösd a csillagpontja. A két csatorna bemeneti testpontjának egyesítéskor korlátozott áram fog folyni a hurokban, ami jelentéktelen feszültségesést hoz létre a jelföld vezetékben. Tapasztalatom szerint ez az eljárás megközelíti a dual mono-nál elérhető alapbúgást, azaz a teljes csendet
(#) kalmangabi válasza reloop hozzászólására (») Jún 10, 2015 /
 
Rendben! Köszi mindent!
(#) belganarancs hozzászólása Jún 18, 2015 /
 
Sziasztok!

B8 élesztéséhez nem készített a Mester leírást?Eddig hiába kutattam,nem találtam.
Következő: »»   60 / 62
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem