Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Rossz HDD javítás, mentés
 
Témaindító: deniel, idő: Jún 16, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   44 / 72
(#) masi1 válasza pittti hozzászólására (») Máj 13, 2015 /
 
ide-s még bios látja rendesen viszont nem kizuhant ,nem elejtett szerkezet menet közben kiirta a no media disk-et, azota ezt csinálja...
A hozzászólás módosítva: Máj 13, 2015
(#) pittti válasza masi1 hozzászólására (») Máj 14, 2015 /
 
Szúrjál be egy képet a lemezkezelőről. Nézzél rá a HdTune nevű programmal, és a „Health” fül alatti képet is tedd be. A szóbeli információ ide már nem elég...
(#) Busz hozzászólása Máj 16, 2015 /
 
Adott egy WDC WD320BEVT-22ZCT0 laptop merevlemez. A laptopot újratelepítettem, HDD Sentinelt felraktam, a HDD-t 100%-osnak mutatta, semmi problémára utaló jel nemvolt.
A HDD Sentinelben elindítottam egy "Részletes Öntesztet".

Az hogy mit is takar ez most bemásolom:
"Merevlemez Tesztelés
A Hard Disk Sentinel alkalmazással lehetőség nyílik a merevlemezek beépített hardver öntesztjeinek indítására. Ezek a tesztek hatékonyan képesek ellenőrizni az egyes merevlemez-komponensek állapotát (például fejek, szervó, átmeneti tároló a Rövid ön-tesztesetén). A Részletes ön-teszt pedig teljes felületellenőrzést is tartalmaz, mely feltárja az esetleges "gyenge" adatterületeket és javítja (áthelyezi) a talált hibás szektorokat. Ez szoftveres felületellenőrzéssel (pl. scandisk) nem lehetséges."
Azért érdekes ez a dolog mert a HDD-vel idáig nem volt gond, de mikor elindítottam ezt az ellenőrzést és magára hagytam a gépet utánna arra tértem haza hogy a WIN7 indítási javítója végtelen ciklusban ragadt és újra is újra ellenőrzi a merevlemezt majd újraindítja a gépet.
A program azt írta hogy: Hibás a lemezen lévő rendszerkötet.
Ekkor tudtam hogy ennek már annyi.
Partícion Magiccel próbáltam partícionálni, meg is csinálja de hibaüzenettel:
Ntfs is inconsistent
corrupted file $upcase failed to mount /dev/sda1':input/output error

Ha két partíciót csinálok akkor csak az egyikhez, de kirak egy piros felkiáltójelet is. ext3 fájlrendszerben megcsinálja hibaüzenet nélkül, csak NTFS fájlrendszernél ír felkiáltójelet a partíció mellé. De ebben az esetben is megcsinálja a partíciókat.
Utánna windows telepítőt indítva a telepítő leáll "A fájl vagy könyvtár sérült vagy olvashatatlan" hibaüzenetek tömkelegével.
WDC gyári tesztprogrammal lefutattam a gyorstesztet, nem ír ki hibát. Hirenboot cd-ről a HDDSentinel még mindig 100%-osnak mutatja a winyót.

A gyári programmal a WRITE ZEROS -t is lefuttattam, teljesen törölte még a partíciókat is, de utánna hiába partícionáltam újra, a fentiek semmiben sem változtak.

Tudtok valami tippet adni hogyan lehelhetnék vele életet? Mi történhetett vele?
A WIN7 és a hdd sentinel telepítő is kipróbált és használt másik gépen.
A winyót is beleraktam másik gépbe... a tesztprogik szerint tökéletes, gyakorlatban nem lehet formázni, vagy ha igen az oprendszer nem megy fel.
Olyan mintha felejtene a winyó.
Itt van a tesztekről pár kép:
Bővebben: Link - Bővebben: Link
Másik számítógépben is ezt mutatja a HDD Sentinel: Bővebben: Link

De formázni nem mindig lehet: Bővebben: Link

Ha sikerül formázni is, az adatok rátölthetőek, vissza is olvashatóak, de az oprendszer olvasási hibával nem megy fel rá.
Aztán a chkdsk hibákat talál a fájlrendszerben.
Tehát valami hiba van hogy formázni nem mindig lehet, oprendszer olvasási hibával leáll, a rá másolt fájlok olvashatóak, de a chkdsk újraindításkor már javítja a fájlrendszert.
De ha hibás a merevlemez akkor hogyan lehet hogy a tesztprogramok ezt nem jelzik ki?
Mert itt egy riport róla:
-- Fizikai Lemez Információ - Lemez: #2: WDC WD3200BEVT-22ZCT0 --
Lemez Tulajdonságok
Lemez sorszám . . . . . . . . . . . . . . . . . : 2
Interfész . . . . . . . . . . . . . . . . . . . : S-ATA II
Lemez vezérlő . . . . . . . . . . . . . . . . . : NVIDIA nForce3 250 Serial ATA Controller (v2.6) (ATA) [VEN: 10DE, DEV: 00E3]
Lemez pozíció . . . . . . . . . . . . . . . . . : Primary ATA Channel, Device: 0
Lemez modelszám . . . . . . . . . . . . . . . . : WDC WD3200BEVT-22ZCT0
Lemez revízió . . . . . . . . . . . . . . . . . : 11.01A11
Lemez sorozatszám . . . . . . . . . . . . . . . : WD-WXS1E20UM111
Teljes méret . . . . . . . . . . . . . . . . . . : 305242 MB
Energiatakarékossági üzemmód . . . . . . . . . . : Aktív
Jelenlegi hőmérséklet . . . . . . . . . . . . . : 33 °C
Maximális hőmérséklet (valaha mért) . . . . . . : 47 °C, 2015.05.09. 22:41:06
Minimális hőmérséklet (valaha mért) . . . . . . : 27 °C, 2015.05.10. 4:50:00
Maximális hőmérséklet (teljes élettartam alatt) : 73 °C
Működési idő . . . . . . . . . . . . . . . . . . : 512 nap, 13 óra
Becsült hátralévő élettartam . . . . . . . . . . : több mint 1000 nap
Kondíció . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . : #################### 100 % (Kiváló)
Teljesítmény . . . . . . . . . . . . . . . . . . : #################### 100 % (Kiváló)

A merevlemez állapota hibátlan. Nem található hibás vagy gyenge szektor, nincsenek felpörgési és adatátviteli hibák sem.
Nincs szükség beavatkozásra.
A hozzászólás módosítva: Máj 16, 2015
(#) pittti válasza Busz hozzászólására (») Máj 16, 2015 /
 
Szervusz!
Igen jó és részletes leírást adtál, látszik hogy nagyon a szívedhez nőtt ez a merevlemez. Pedig nem tudok mást tanácsolni, vegyél egy újat (esetleg nagyobbat) és cseréld ki! Ezt a winchestert pedig szereld be egy külső USB házba (kb. 3000 Ft), lesz egy adathurcolászásra alkalmas eszközöd, lehet hogy így még sokáig használhatod.

A hiba oka - sokminden lehet, de ebben az esetben a legvalószínűbb:
Idézet:
„Maximális hőmérséklet (teljes élettartam alatt) : 73 °C”

Ezt a hőmérsékletet a mai modern merevlemezek már egyáltalán nem tolerálják, közvetlenül a lemeztárcsákon helyileg ennek akár a duplája is lehet (a légpárna súrlódása miatt), ez pedig megközelítheti, vagy akár el is érheti a mágnesezett réteg úgynevezett Curie pontját. Ennél a hőmérsékletnél mind a felírt adatok, mind a gyári preformattált információk sérülhetnek - magyarán mondva „megfőzted a saját levében” ezt a merevlemezt.

A rossz hír pedig az, hogy semmiképpen nem javítható...
A hozzászólás módosítva: Máj 16, 2015
(#) Busz válasza pittti hozzászólására (») Máj 16, 2015 /
 
Azért foglalkozok vele ennyire mert egy ilyen súlyos hibát egy tesztprogramnak ki kellene hogy jelezze. De hogy se a HDD Sentinel, se a saját gyári tesztprogramja, se semmilyen más smart adatokat értékelő program nem tudta kimutatni. Sőt a HDD belső öntesztje sem mutatja ki.
De nemcsak a smart adatok hanem a felületteszt sem hozta ki hibásnak:
Bővebben: Link

Tehát tesztprogramok ide vagy oda, szerintük jó, gyakorlatban meg nem.
Hogy miért baj ez? Leesik ez nektek gyorsan:
ha felraknám a vaterára.... kelendő lenne a HDD Sentinel riport alapján.

De ilyet nem is szándékozok tenni, nem véletlen raktam ki a sorozatszámát sem, de ennyi erővel ne is vegyek használt HDD-t??

Én azt hittem a smartból minden kiderül. Hát közel sem.

Írni fogok a HDD Sentinel gyártójának hogy van egy ilyen hiba, mármint az ilyen felejtős stb lemezeket nem tudja kimérni a programja.
Csináljanak egy olyan tesztet ami pl felírja az adatokat és nem azonnal rögtön hanem pl egy állítható időköz után, pl 1 óra után visszaolvasná azokat.
Mert a frissen írt adat tökéletesen olvasható, de lehet a 10 perce felírt adatot meg már nem tudja visszaolvasni.
Mert az ilyen tesztprogramok megírják a szektort és azonnal vissza is olvassák. Ha lezajlik akkor minden ok. De lehet fél óra múlva már megint nem lesz jó.

Mert fura nekem hogy egy linux telepítő telepítéskor kivágja rögtön hogy "hibás a lemez", addig egy direkt erre a célra gyártott program meg azt írja hogy jó.

Amúgy 70 foknál vagy ilyen nagyon magas hőmérsékletnél miért nem tilt a HDD? Mert szerintem a laptop gazdája ágyban használta, letakarta, aztán éjjel meg pl elindult egy automata töredezettségmentesítés...
A hozzászólás módosítva: Máj 26, 2015
(#) pittti válasza Busz hozzászólására (») Máj 16, 2015 /
 
Alapszabály - csalhatatlan tesztprogram nincs.
Nekem is volt olyan, hogy minden teszten átment, telepíteni mégsem lehetett rá (hidd el, húsz év alatt jóegypár érdekes esettel találkoztam már, talán nincs is olyan winchester hiba ami még nem fordult elő nálam).

A S.M.A.R.T. sem mindentudó, egyes hibák csak késve, vagy egyáltalán nem kerülnek bejegyzésre.

Tehát ilyen esetben sokkal jobb megoldás a csere, mint esetleg egy bizonytalan merevlemezzel használni a gépet, ami bármikor megbolondulhat. Amúgy is öreg már, ez a működési időből nagyon jól látható - az akkori árából ma már Terás méretű is kapható.
(#) Busz válasza pittti hozzászólására (») Máj 16, 2015 /
 
Van egy másik lemezem( WD800BB, 80giga), 1285 nap üzemidővel rendelkezik, 3560 start/stop ciklusra.
Egy másik pedig SP2014N 200 giga, 946 nappal, 3057 ki-be kapcsolással.
Mindkettő 100%-os, bár a hátralévő élettartamnak nem "Több mint 1000 napot" hanem "Több mint 539 napot" ír.

Akkor tudsz nekem üzemidőket mondani hogy hány nap vagy óra amit kibírnak ezek?
Tehát nekem a rekord lemezem ami tökéletesen 100%-os smarttal működik az 1285 nap vagyis 30840 üzemórát teljesített.

Ehhez képest a szóban forgó lemez felét sem üzemelt és már azt írod hogy öreg. Majd veszek hozzá egy SATA-USB átalakítót és a tévés set top boxhoz megpróbálom használni filmrögzítésre.
Ha elszáll egy felvett film az nem nagy kaland, de ha felismeri a box arra még tökéletes lesz szerintem.
(#) Buvarruha válasza Busz hozzászólására (») Máj 16, 2015 /
 
Ez nem matematikai képlet, hogy lehet mondani élettartamot, függ az indulások-leállások számától, attól, hogy épp hogy sikerültek a forrasztások a panelen, a csapágyak, illesztések stb. Egy lemez, sőt 100 alapján se akarj véleményt mondani mindegyikről és azt sem lehet kijelenteni, hogy akkor minden 100%-os HDD hibás amiket 100%-osnak árulnak... Most teszteltem kb 50db HDD-t, van ami 2280nap üzemidővel teljesen hibátlan, van ami 30 nap üzemidővel fejhibás. Javítani nem, csak tesztelni szoktam HDD-ket már sokszázon vagyok túl és így sem lehet egyértelműen kimondani, hogy melyik hibás, melyik nem, ami biztos, hogy a seagate HDD-k kevésbbé megbízhatóak, mint bármelyik másik, a samsung-nak is vannak gyakrabban hibásodó darabjaik, de előfordul, hogy egy csomagban épp az említettek szerepelnek jól, szóval ennek a filozófiálgatásnak igazából nem sok értelme van szerintem. A tied elromlott X idő után és előfordul, hogy ennek semmi előjele sincs, sőt az öndiagnosztika sem mutat semmit, ez van lépj tovább
(#) vadasz66 hozzászólása Máj 21, 2015 /
 
Helo.
Tudna valaki segíteni ? Kapott egy túláramot a Seagat Barracuda 2000 GB külső hdd-m,ezért nem indul el. Úgy néz ki leéget a panelje. Még garanciális ki is cserélnék,de sok rajta a kép,amit nem szeretnék elveszíteni. Meg lehet valahol javíttatni, másik panelt beszelni vagy valahogy ?
Az adatmentés horror összeg !!
Mit lehet tenni ?
köszi minden javaslatot !
(#) pittti válasza vadasz66 hozzászólására (») Máj 21, 2015 /
 
Idézet:
„Még garanciális ki is cserélnék...”

Kétlem - a túláram okozta zárlat nem a merevlemez hibájából adódik.
Az esetleges segítséghez kellene egy éles fotó a tetejéről, és a leszerelt panel belső oldaláról (ahol az alkatrészek vannak).
(#) colka92 hozzászólása Máj 25, 2015 /
 
500 gb-os sata 3-as toshiba (asztali) winchesterem a számitógéppel eggyűtt kb 20 cm-ről leborult rögzítetlen, és bekapcsolt állapotban. Azonnal egy ritmusban kattogni kezdett, és egy reset után a bios már nem látta. Kb 1 perc múlva elkezdett csipogni, és ezután kivettem a gépből, és azóta is áramtalanítva van.

Elsődleges cél a javítása lenne, a rajta lévő adatok megóvásával, ha ez nem megoldható, akkor adatmentés.

Gondolom, kéne hozzá egy donor is.
Előrwe is köszönöm a válaszokat.

* A külső tárhelyre mutató képek törölve!
A hozzászólás módosítva: Máj 26, 2015
(#) Buvarruha válasza colka92 hozzászólására (») Máj 25, 2015 /
 
Felejtsd el, a belső alkatrészek fizikai hibája adja magát, tehát másik elektronikával semmire sem fogsz menni.
(#) colka92 válasza Buvarruha hozzászólására (») Máj 25, 2015 /
 
Bocsi, hogy bunkó módon szóltam hozzá.
Sajnos már nem sikerült szerkesztenem.

Ezek szerint semmi esély a javításra?
(#) pittti válasza colka92 hozzászólására (») Máj 25, 2015 /
 
Idézet:
„Kb 1 perc múlva elkezdett csipogni...”

Ez így nem egészen egyértelmű.
Tápfeszültségre kapcsolás után rendesen felpörög és csak azután kezd el csipogni, vagy olyan furcsán rángatva akar indulni és közben adja ezt a hangot?
(kézben tartva kell indítani, akkor érzed amit leírtam. A legtisztább megoldás az volna, ha egy árammérő műszeren keresztül történne az indítás, ez sokat elárulna)
A hozzászólás módosítva: Máj 25, 2015
(#) Ge Lee válasza vadasz66 hozzászólására (») Máj 25, 2015 /
 
Előre kell gondolkodni, és akkor a drágábbnak tűnő megoldás lesz az olcsóbb. A fontos adatokkal sosem mertem megkockáztatni hogy egyetlen helyen tárolom őket, pláne a folyamatosan használatban lévő vinyón.
Ha vettél volna még egy vinyót tartalékba és arra is rámásolod ami kell, akkor sosem fordul elő olyan hogy adatot kell mentetni egy vagyonért.
Ami számomra különösen fontos adat, azzal azt szoktam csinálni hogy rajta van a vinyón, rajta van egy külső vinyón, meg még lemezre is ki van írva. Nyilván a HD filmek meg a 40GB méretű játékok nem tartoznak ide, mert az bármikor letölthető újra, így nem terabájtokban kell számolni.
(#) colka92 válasza pittti hozzászólására (») Máj 25, 2015 /
 
Több gépbe is ki lett próbálva, és minden alkalommal ugyanaz.
Felpörög, 2-3 másodpercig normálisan tölt, majd ritmusosan elkezd kattogni. Majd kb 1 perccel később ezen felül elkezd sípolni 2 másodpercenként, de még ekkor is ugyanúgy kattog. Sajnos mérőműszerem nincs.

Arra tippelek, hogy a fejegység sérülhetett, vagy maga a lemez. De ez csak egy lajikus tipp.
A hozzászólás módosítva: Máj 25, 2015
(#) pittti válasza colka92 hozzászólására (») Máj 25, 2015 /
 
Ha működés közben borult, akkor erre nagy az esély. Ha már a post alatt elkezd kattogni, akkor nem tudja az SA területet olvasni, nem tudja inicializálni magát - ezért nem jelenik meg a biosban. Ez valóban fej, vagy felületsérülésre utal - esetleg mindkettőre.

A későbbi sípolásra csak tippem van - ha a központosított tartótengely elmozdul, csapágyrezonancia léphet fel a surlódás miatt. Mikor az elektronika korrigál a hang megszűnik, majd a fordulatszám változásával újra kezdődik. Viszont ehhez meglehetősen nagy ütődés kell.

Mindenesetre jól elintézted...
(#) colka92 válasza pittti hozzászólására (») Máj 26, 2015 /
 
Olyasmi sípolás/csipogásra gondolj, mint a bios hibajelzője, amikor pl 1 rossz ram-ot beleteszel, vagy hasonlók. Csak a winchester adja ki, és az elektronikából hallani, nem a nem a házból.
Megpróbálom felvenni.
(#) colka92 válasza colka92 hozzászólására (») Máj 26, 2015 /
 
Elkészült a felvétel. Csak tápkábelt dugtam bele, az adatkábelt nem.
Egy sima asztali mikrofont rögzítettam a winyóhot, és ezt a felvételt készítette. Viszont a csipogás most elmaradt, és kb 2 perc után abbahagyta a kattogást majd még egyszer kétszer újra csinálta, de azóta nem. 3:50 nél meg lett vágva, mert közbe letettem a kezemből.

A felvétel: Bővebben: Link

A vágás utáni részt csinálja azóta is. Jelenleg is megy, és veszi a mikrofon.
Olyan, mint ha folyamatosan olvasna...
A hozzászólás módosítva: Máj 26, 2015
(#) Buvarruha válasza colka92 hozzászólására (») Máj 26, 2015 /
 
Szerintem ezt kár is tovább ragozni, nem tudsz vele mit kezdeni.
(#) colka92 hozzászólása Máj 26, 2015 /
 
Ugy nézki, csoda történt, mert a felvétel után újraindítottam a gépet, és vele a winyót is, és megszűnt a kattogás, és felismerte a bios.
Most egy telepítőlemezről indított chkdsk fut rajta, és úgy nézki, hogy megsérült a lemez, de az adatok többsége olvasható, de nagyon lassan ellenőrzi, úgyhogy szerintem lesz rajta jócskán bad szektor... De legalább elindult. Ez is valami.
(#) Buvarruha válasza colka92 hozzászólására (») Máj 26, 2015 /
 
Nálam is történt hasonló, csak nem leesett a gép, ahnem eldőlt, de az teljesen megszorult, majd indításkor oldalbavágtam és elindult és azóta is üzemel valakinél. Amúgy nem szórakoznék a chkdisk-el, ahnem kapásból menteném a menthetőt.
A hozzászólás módosítva: Máj 26, 2015
(#) colka92 hozzászólása Máj 26, 2015 /
 
Köszi mindenkinek a segítséget.

Viszont van nálam 3 db rosz ide-s vinyó, amikkel én nem igazán tudok mit kezdeni:
Samsung sv2042h megbontott, valószínűleg javított mert rá van írva, hogy 3 nap próbagari 20,4gb
Samsung sp1614n megbontott 160gb
Quantum Fireball (IBM) qml20000ld-a 20,4gb
A hozzászólás módosítva: Máj 26, 2015
(#) colka92 válasza colka92 hozzászólására (») Máj 26, 2015 /
 
Ha lefutott a chkdsk, szerintetek indítsak egy öntesztet? HD Sentinelből.
(#) Buvarruha válasza colka92 hozzászólására (») Máj 26, 2015 /
 
Kezdd el az adatmentést amíg még megy mit tökölsz vele még mit akarsz azzal?
(#) cupika97 válasza colka92 hozzászólására (») Máj 26, 2015 /
 
Mentsd a menthetőt minnél gyorsabban.
(#) pittti válasza colka92 hozzászólására (») Máj 26, 2015 /
 
Hello!
Ne tesztelgesd, hanem azonnal mentsél róla minden fontos dolgot.
Lehet, hogy mégegyszer nem indul el.

Ha sikerült, akkor először is egy teljes formázás (nem gyors!), ez elvileg kizárja a hibás szektorokat - ezután lehet tesztelgetni, nyúzni.
(#) minitrue hozzászólása Jún 18, 2015 /
 
Sziasztok!

Van egy WD5000AAKS HDD-m. Évekig normálisan működött egy gépben, utóbbi két hónapban kétszer került átszerelésre másik gépbe.
A jelenlegi gépben időnként azzal szórakoztat, hogy működés közben újraindul (vannak napok, amikor nem csinálja, van, amikor sorozatban többször megteszi).
A rendszerlogban (Linux) változatos SATA hibák jelennek meg, gondolom attól függően, hogy milyen művelet közben történt az újraindulás.
Táp és adatkábelét már cseréltem másikra. Érdekes lehet, hogy néhány éve hasonlót produkált az akkori gépben, de akkor a csatlakozók megmozgatása után nem csinálta többet.
A jelenlegi gépben a kőkorszaki hardver miatt SATA1-re jumperolva megy. A gépben másik két HDD normálisan működik.

Kérdésem az, hogy mire gyanakodjak:
- zajos tápfesz ?
- forrasztáshiba a vinyó NYÁKján (a csatlakozók lábainál) ?
- esetleg előjele egy típushibának ?
(#) abcdabcd válasza minitrue hozzászólására (») Jún 18, 2015 /
 
A tápkábelcserét úgy értetted, hogy a tápot cserélted ki? Én egy bizonyos "noname"(nem jegyeztem meg a pontos típust) típusú táp két egyforma példányánál láttam azt a jelenséget, hogy a vinyó menetközben újraindult... és ott leginkább akkor, amikor a sajátgép került megnyitásra, de lehet máskor is előfordult működés közben... az egyik gépnél arra is emlékszem, hogy egy vinyóval úgy tűnt minden tökéletes, a második winchester beépítésével jött elő a dolog, és két teljesen különböző típussal is ugyanezt csinálta... a tápcsere megoldotta a gondot... Vagy te is erre értetted a "tápkábel" cserét? Vagy esetleg ide(molex)-->sata átalakítóval használod és csak azt cserélted?
Szóval, ha nem tetted, próbáld ki egy jó(kipróbált) táppal...
A hozzászólás módosítva: Jún 18, 2015
(#) pittti válasza minitrue hozzászólására (») Jún 18, 2015 /
 
Idézet:
„...Kérdésem az, hogy mire gyanakodjak?”

Amennyiben a S.M.A.R.T. adatokat (HdTune - Health fül) beszúrod ide, akkor még tudnánk is érdemben segíteni. Így minden csak találgatás...
Következő: »»   44 / 72
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem