Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Labortápegység készítése
Egyéb népszerű labortáp témák:
- SMPS labortáp
- Labortáp javítása
Lapozás: OK   605 / 839
(#) Pioneer válasza riddler17 hozzászólására (») Jún 27, 2015 /
 
Először is ki kellene deríteni miért csak 22V van a Z3-as zeneren (valami a kelleténél több áramot vesz fel). A csatolt képen van az áramkorlát LED-jének működéséért felelős rész. Röviden a működéséről: A műveleti erősítő nem invertáló bemenetére egy feszültségosztóval (R16, R17) beállítunk egy az áramkorlátozó műveleti erősítő kimenetén (8-as láb) lévő feszültségnél kisebb feszültséget. Így a LED meghajtó műveleti erősítő kimenetén közel 0V-nak kell lennie (tehát a LED nem világít). Mikor az áramkorlát működésbe lép, a műveleti erősítő 8-as lábán a feszültség csökkenni kezd, így a LED meghajtó műveleti erősítő invertáló bemenetén kisebb feszültség lesz mint a feszültségosztóval beállított neminvertáló bemenetén, tehát a LED elkezd világítani.
Még mindig azt mondom tessék mérni és alaposan szemügyre venni a panelt akár többször is. Mondtad, hogy van egy jól működő panel is, így még egyszerűbb, mert össze tudod hasonlítani a mért értékeket.
A hozzászólás módosítva: Jún 27, 2015
(#) alteck válasza qvasz2 hozzászólására (») Jún 29, 2015 /
 
Most olyan gondom lett,hogy állítólag ha egy trafót egyenirányítok akkor 1,4 szeresére nő,ami ha terhelem össze esik a trafó feszültségére,már 1-1,5A nál is közelít erősen!vajon ez tényleg így van?
Arra gondoltam,hogy áttekercselem a toroidokat és akkor fel nyomom 30V-ra váltóban!
És ha azt egyen irányítom akkor felmegy 42V ra,de viszont nem találok olyan dc-dc convertert ami 42-röl leosztaná a feszültséget.
esetleg tudna valaki valamit ajánlani?


A kérdésedre a válasz: nagy teljesítményű ellenállásokkal mértem.
Alap feszültség: 22,7v
trafónál: 16,5ohmnál 1,29A 21,95v esik
8,5ohmnál 2,52A 21,30v
egyenírányitási fesz: 30,7V
egyenirányítva,kondikkal: 16,5ohm 1,58A 26,1V
8,5ohm 2,8A 24,3V
(#) papus51 válasza alteck hozzászólására (») Jún 29, 2015 /
 
Mekkorák azok a kondik?
(#) Ge Lee válasza alteck hozzászólására (») Jún 29, 2015 /
 
A trafó feszültsége a belső ellenállása és a szórási induktivitása miatt csökken, 2,5A-nél az a kb. 1,5V teljesen rendben van.
A DC fesz pedig leginkább a kevés puffer miatt csökken, illetve a diódákon az átfolyó áram növekedésével a feszültségesés is nő. Tegyél bele jóval nagyobb kondit. Nagyobb áramokon az egyenirányításra is érdemes odafigyelni, van olyan dióda amin 2-3A esetén már több mint 1V esik, meg olyan is amin 30A esetén is csak 0,5V.
(#) alteck válasza papus51 hozzászólására (») Jún 29, 2015 /
 
2db 4700uf kondik!
de ki próbáltam már 4db 4700 azzal is ugyan ezt csinálta!
(#) alteck válasza Ge Lee hozzászólására (») Jún 29, 2015 /
 
Az előző hozzászólásomban láthatod mennyi kondit tettem hozzá!
Áttekercseltem a toroidokat és most 30V tud váltóban.
Ami egyen irányítva 40v körül mozog.
Azt egy dc-dc konverterrel lenyomom 32V körülire.
Azt fogom rákötni a tápra.
Szerintetek a kínai Dc-Dc konverterek mennyire megbízhatóak?
bár a vezérlés is egy kínai vezérlés!
(#) Ge Lee válasza alteck hozzászólására (») Jún 29, 2015 /
 
Akkor hova lesznek az elektronok a kétszer akkora töltést tároló kondikból? Ha ez a táp ilyen körülményes hogy összeesik a DC, meg DC-DC konverter kell hozzá akkor jóval egyszerűbb lett volna egy PC tápot átalakítanod, és ahhoz nem kell sem nagy puffer, sem toroid, sem pedig DC-DC konverter.
Csak rákötöd a hálózatra, és a kimeneten beállítod a potikkal a kívánt feszt és áramot.
(#) riddler17 válasza Pioneer hozzászólására (») Jún 29, 2015 /
 
Színkód alapján "mérem" őket, mert beültetve már kicsit más értéket mutatnak, de mindenképpen a végére fogok ennek járni, biztosan megoldom. Volna egy másik észrevételem is. Meg szerettem volna tudni, hogy hány A terhelhetőségű a trafóm. Feszültségmérőt és árammérőt csatlakoztattam a kimenetre, ahogy kell, majd rövidre zártam a kapcsokat egy vezetékkel huzalellenállás hiányában. Mivel nem akartam, hogy nagyon melegedjen, így közepes sebességgel csavartam Iki potméterét. Kb. 2A-ig minden rendben ment, 2,5A körül elszálltak a végtranyók, pedig 4-et kötöttem párhuzamosan, gondoltam, így majd jobban bírja a terhelést. Át kellene méreteznem néhány alkatrészt nagyobb áramértékre, vagy pedig a tápegység nem bírja a kimenetein a tartós rövidzárat?
(#) Ghoost válasza riddler17 hozzászólására (») Jún 29, 2015 1 /
 
Nekem volt egy tap specifikus listam az alkatreszekrol.
Egyesevel merve, epitettem be a megfeleleo helyre oket.
Igy kuszobolve ki a csereket.

Merd meg a szekundered vastagsagat es szamolj feluletet. Ha ezt megszorzod mondjuk 5A/mm2 aramsuruseggel, kaphatsz egy jo erteket a kivancsisagod kiegyenlitesere.
Idézet:
„.. egy vezetékkel huzalellenállás hiányában..”
Ennel azert egy mezei izzo is jobb lett volna! - mondjuk egy 12V 55/60W-os -
Nalam a 4A-t tartja kordaba egy 3055 trio. gyorsan melegednek, de a vedelem résen van
Idézet:
„..tápegység nem bírja a kimenetein a tartós rövidzárat?..”
Gondolom azert epitened, hogy tudja!
A kapcsolas sokunknal tudja es teszi a dolgat. Nalad se lehet ez maskepp.
(#) papus51 válasza alteck hozzászólására (») Jún 29, 2015 /
 
Utánaszámoltam én a trafódnak az általad megadott adatok alapján, és szerintem nagyjából rendben van az.
Figyelembe véve a diódákon maradó feszültséget és a 2x4700µF kondenzátor kisülési karakterisztikáját és azt, hogy egyenirányítás és puffereléskor a trafón a visszatöltés miatt nagyobb áramok folynak, nekem úgy tűnik, hogy az összeállítás ismeri a fizikát.
(#) papus51 válasza Ge Lee hozzászólására (») Jún 29, 2015 /
 
Nem azt írta, hogy összeesik, csak nem érti.
(#) alteck válasza Ge Lee hozzászólására (») Jún 30, 2015 /
 
Hát ez az én sem értem! De most már jó lesz szerintem így!
Ha nem lenne jó a dc-dc konverter akkor le cserélem pc tápra!
Ám egy ilyen tápról van szó! - Bővebben: Link

mod: használd a link gombot, javítva.
A hozzászólás módosítva: Jún 30, 2015
(#) alteck válasza papus51 hozzászólására (») Jún 30, 2015 /
 
Akkor jó tettem hogy a toroidok feszültségét feljebb vittem?
(#) Ge Lee válasza alteck hozzászólására (») Jún 30, 2015 /
 
Annak az árából 3 labortápot lehet építeni, ha nem számolom a trafót.
(#) granpa válasza alteck hozzászólására (») Jún 30, 2015 /
 
Ha már áttekercselted, csinálhattad volna arra a feszültségre, amire szükséged van, nem DC-DC konverterezni.
(#) riddler17 válasza Ghoost hozzászólására (») Jún 30, 2015 /
 
Ma vettem egy 12V 50W-os izzót, ahogy írtad. Beállítottam a 12V-ot, majd rákapcsoltam az izzót. Az áramkorlátot 0-ról szép lassan kezdtem el növelni. Nagyjából 1A tájékán kezdett izzani az izzó, tovább tekerve 1,6-1,7A-nál hirtelen teljes fénnyel elkezdett világítani, majd a 4 teljesítménytranyó elszállt. Mit csinálhattam rosszul?
(#) Alkotó válasza riddler17 hozzászólására (») Jún 30, 2015 /
 
A részletek ismeret nélkül:
1. Nagy valószínűséggel, a tranzisztorok hűtési megoldása nem volt megfelelően hatékony, és a nagyobb áramtól túlmelegedtek. Az analóg labortápok áteresztős formájánál komolyan kell venni a melegedést. 1-200 W hőteljesítmény az mondjuk 4 db kattogós Wellerrel azonos, és az bizony még a forrasztó ónt is elolvasztja.
A melegedés azért halálos, mert ahogy melegszik a félvezető lapka, rohamosan csökkennek az ő teljesítmény paraméterei, és lavinaszerűen összeomlik.
A katalógusadatok ellenére, nálam a TO3-as tokozás vált be a leginkább ilyen célra.
2. Nagy valószínűséggel, csak 1 áteresztő tranzisztor lett zárlatos, mert utána ez a zárlatos tranyó "megvédi" a többit.

Nem látok fotót a tápegységről. Tegyél fel párat, amin látszanak a fontos részletek.
A hozzászólás módosítva: Jún 30, 2015
(#) riddler17 válasza Alkotó hozzászólására (») Jún 30, 2015 /
 
Első lépésként cseréljem ki a tranyókat? BD249-et használok és 2N3055-re cserélném, 4db-ra, megfelelő volna?
(#) Ge Lee válasza riddler17 hozzászólására (») Jún 30, 2015 /
 
Első lépésként derítsd ki hogy mitől ment tönkre. Egy labortápnak (még ha rövid ideig is) a rövidzárat is bírnia kell, ha nem bírja akkor az nem labortáp. Egy 50W-os világító izzótól pláne nem mehet tönkre, 1,7A átfolyó áramtól.
Amit a volt kollégámnak csináltam legutóbb (723-al tenyérnyi nyákra) abban 2db BD245 van összesen, és 2,5A körül van a max kivehető áram. Ezt beállítottam, rövidrezártam a tápot egy darab dróttal, majd 15 perc múlva visszamentem megszüntetni a rövidzárat. Ennyitől semmi baja nem lehet, nem is lett.
A végtranyók hűtésén kívül ott más gubanc is lehet, mert nálad 4db tranyó disszipált egyszerre, és ahhoz képest elég gyorsan tönkrement. A 3055-öt felejtsd el, macerás szerelni (én már neki sem állnék), keveset bír, és a 21. században vagyunk. Vannak jó minőségű tranyók, vagy még inkább fetek, amik jobban megfelelnek áteresztőnek, mellesleg alapból bennük van a nagy áramú body dióda az induktív meglepetések ellen.
És a tranyóval ellentétben melegíthető egészen addig amíg már a bordának is messziről jön a szaga.
(#) Alkotó válasza riddler17 hozzászólására (») Jún 30, 2015 /
 
A leglényegesebb a fotók megtekintése. Megnézném milyen az egész.
(#) Ghoost válasza riddler17 hozzászólására (») Jún 30, 2015 /
 
Szia!
Nalam ilyen az egyik moka.
Lathatod 3db 2N van benne es nem epp hutoborda az amire epitettem.
40V es 4A rovidzar => birja de rovid idon belul kozbe kell a vedelemnek is lepnie, mert a melegedes az nem gyenge! NTC-FAN4
(#) riddler17 válasza Alkotó hozzászólására (») Jún 30, 2015 /
 
Itt van róla egy kép, módosított panel, de berajzoltam, hogy az átkötések hova mennek. A módosítás annyit tartalmaz, hogy betettem még egy huzalellenállást a 4. végtranyó miatt. A 0,22Ohm-os huzalell. alatti tranzisztor (T6) és T1 egymással szemben vannak beültetve. Valamint a mérőműszerhez való részt én nem építettem be.

DSC_8069.JPG
    
(#) alteck válasza granpa hozzászólására (») Jún 30, 2015 /
 
Arra lett tekercselve! De mivel a kondi olyan magasra felnyomja,hogy csökkenteni kell!
Nekem 30V kell 3A a toroidból egyenirányítva,te hogy oldanád meg?
(#) alteck válasza Ge Lee hozzászólására (») Jún 30, 2015 /
 
Megnézném melyik tudna ki,be menő feszültséget,áramot,teljesítményt, kimutatni plusz arról nem beszélve,hogy milyen kicsi az egész!!
A kijelzője valami nagyon szép!
Olyan szépen lelehet olvasni mindent még 1-2 méterről is!
(#) granpa válasza alteck hozzászólására (») Jún 30, 2015 /
 
Ha ezt átgondolod, rájössz, mit írtam.
(#) alteck válasza granpa hozzászólására (») Jún 30, 2015 /
 
Most arra gondolsz,hogy tekercselhettem volna 22V-ra ami egyenírányitással együtt 30v?
Mert eddig úgy volt és az nem jó,mert össze esik majdnem 22v-ra!
(#) Alkotó válasza riddler17 hozzászólására (») Jún 30, 2015 /
 
Nem akarsz megérteni/együttműködni. Azt kellene látni, miként hűtöd az áteresztő elemeket, illetve általánosságban mennyire tűnik gondosnak a kivitelezés. (Sajátos álláspontom szerint, a paneláttervezés általában tragikus eredményeket hoz, de biztos jó okod volt rá...)
A hűtés nem misztikus dolog, de kellően komolyan kell hozzáállni. Elfogadva az ellenvéleményeket, a TO3 tokozás nálam még mindig jobban tűrte a pillanatnyi hőmegfutást, mint a lapos tokozások. Ez utóbbiakkal akkor tudtam elfogadható eredményt elérni, ha kivettem alóla a csillámot, és/vagy leszorító kengyelt is alkalmaztam a rögzítéshez.
(#) granpa válasza alteck hozzászólására (») Jún 30, 2015 /
 
Ott valami más hiba van. Ha már tekercseltél; néhány csapolás, és a megfelelőt használod.
(#) alteck válasza granpa hozzászólására (») Jún 30, 2015 /
 
Állítólag így kell hogy működjön!
Én eddig úgy tudtam hogy ha megterhelem a trafót akkor a kondi megtartja a feszültséget.
De nem így van!
Ezért felnyomom egyenben 40V-ra, aztán dc-dc konverterrel vissza húzom 30-32V-ra,így ha esik a kondi akkor se fogja érzékelni a vezérlés!
(#) riddler17 válasza Alkotó hozzászólására (») Jún 30, 2015 /
 
Itt a kép a hűtésről. Nagy borda van rajta és vastag is. Én is alkalmaztam leszorítót, ahogy a jobb oldalon is látszik. Még pasztát is kentem alá.

DSC_8073.JPG
    
Következő: »»   605 / 839
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem