Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Crystal radio - detektoros rádió
Lapozás: OK   102 / 152
(#) mustang74 válasza Kera_Will hozzászólására (») Júl 3, 2015 /
 
Ha az egyik szoba ablakának sarkából a másik szoba ablakának ellenkező sarkáig egyenesen kívül kilógatok vezetéket az jó? Egyenest van vagy 20 méter.
(#) hatvanasjocó válasza Kera_Will hozzászólására (») Júl 3, 2015 /
 
Felejtsd el! Az igaz hogy jó antennaillesztővel akár a kályhacső is kihangolható bármely frekvenciára(bár ezt inkább rövidhullámokra értsd!) Még egy 20 méteres "hosszú huzal antenna" is extrémen rövid a középhullám vételére de ez elég lehet a solti adó relatív nagy teljesítményére!
(#) Kera_Will válasza mustang74 hozzászólására (») Júl 3, 2015 /
 
Elvileg jó lehet , DE a vasbeton falhoz viszonylag közel van pár centire,igy méginkább "árnyékolhatja" plusz még az egész éplület is.
Inkább lógassál ki az ablakon/erkélyen , ha másnem(pecabot híjján) pár darab egymásba dugdosott 2m körüli villanyszerelő műanyagcsövet és erre tekert drótot.
(#) Gyantáscin válasza Kera_Will hozzászólására (») Júl 9, 2015 / 1
 
Ha egyszer lesz időm, (mert a nyuggernek abból van a legkevesebb) megpróbálok kísérletezni a seprűantannával. Itt egy érdekes cikk, sajnos angolul a seprűantenna feltételezett m...éséről A cikk durván elnagyolt lényege az, hogy a seprű szálainak hegyes végén a légköri statikus elektromos térben (100-200 V/m) koronakisülés történik, ami a levegőben egyébként is jelenlévő ionokat megsokszorozza. Így az antenna fölött bizonyos mértékig vezetővé váló levegő mintegy megnöveli az antenna magasságát.
(#) Gyantáscin hozzászólása Júl 9, 2015 / 1
 
Szükségantennák Boriszov könyvéből.
(#) Kera_Will válasza Gyantáscin hozzászólására (») Júl 10, 2015 /
 
Csak tiszta forrásból!!!
A hozzászólás módosítva: Júl 10, 2015
(#) Gyantáscin hozzászólása Júl 14, 2015 / 1
 
Belinkelek egy cikket, ami annyiban érdekes, hogy nekem hasonló megoldással sikerült megfognom Miskolcon a solti adót. Persze elég macerás két forgóval keresni, ezért bepróbálkoztam azzal, hogy csak a hangolt antennakört használtam. Teljes siker. A jelet a forgókondenzátor és a tekercs csatlakozási pontjáról illetve a földelésről veszem le egy 20 pF-os kondenzátorral, egy feszültségduplázó diódakettős végzi az egyenirányítást.
(#) Gyantáscin hozzászólása Júl 14, 2015 / 2
 
Ez lenne a feszültségduplázó kapcsolás.
(#) exabit hozzászólása Júl 15, 2015 /
 
Detektoros rádióhoz lehet használni ilyen induktivitást?
(#) Gafly válasza exabit hozzászólására (») Júl 15, 2015 / 2
 
Lehet, csak nem illik
(#) Kera_Will válasza exabit hozzászólására (») Júl 15, 2015 / 1
 
Kicsit nagy a belső ellenállása jósága kicsi így szelektivitása nem túl jó.
(#) exabit válasza Kera_Will hozzászólására (») Júl 18, 2015 /
 
És ha van egy fazékvasmagom amire az van ráírva hogy Al=4900, akkor abból ha 8 menetet tekerek rá az megfelelő lehet?
(#) Gyantáscin válasza exabit hozzászólására (») Júl 18, 2015 / 1
 
Meg kell próbálni, mert 8 menetet egyserűbb föltekerni, mint a válaszok közül kiválasztani a frankót
(#) gkari válasza exabit hozzászólására (») Júl 18, 2015 /
 
Én a helyedben nem görcsölnék az ilyen tekercsekkel. Ha ebben a topicban visszaolvasol, rájöhetsz, hogy a detektoroshoz a legjobb a légmagos tekercs-ha lehet, kosárfonatú.
(#) pisti hozzászólása Júl 28, 2015 /
 
Egy detektoros rádió építését határoztam el. A fejhallgató 2×2000 ohm, az OA1182-es dióda valamint a régi rádióból kivett forgókondenzátor is meg van. A mellékelt kapcsolást néztem ki, csak nem találom a tekercsszámot. Sok-sok kapcsolásban a tekercsnek több leágazása is van. Erre miért van szükség, hiszen a forgókondenzátorral elméletileg hangolható a rezgőkör? Van-e valami "elegánsabb" a régi készülékekhez jobban hasonlító kapcsolása valakinek?
Köszönöm!

rádio.png
    
(#) Kera_Will válasza pisti hozzászólására (») Júl 28, 2015 /
 
A leágazások az "optimálisabb" terhelés (dióda ,fejhallgató) és az antenna illesztését valósítják meg.Ezzel a rezgőkör szelektivitását is javítják vagy rontják.
Általános tekercs adatok: 100-150 menet 60-120 mm átmérőjű hengerre feltekerve 0,3-1 mm CuZ.Megcsapolások 10 menetenként , az elején 5 menetenként az első 20 menetig.
Ezzel meg kell szólalnia a rádiónak.
(#) Gafly hozzászólása Júl 31, 2015 / 1
 
Valaki nagyon szeret faeszergálni
(#) Kera_Will válasza Gafly hozzászólására (») Okt 30, 2015 / 4
 
Hasonló , de még se ...
Ezt építettem meg 2015 tavasszal, egy általános iskolai rádiós bemutató alkalmából.A gyerekek csodálkozó, mosolygós arccal, mondták : Hogy ez szól ?! .
Miután fülükhöz emelték a fejhallgatót.
Átló 1 méteres .15 menet, menetek közötti távolság 0,5 cm.
Szegek lettek beverve , ezekre lett a ~0.3 CuZZ feltekerve.
Forgó 2*500 pF egyik szegmense bekötve(500pF).
Detektor BAT4x schottky , passzív piezzo csipogó párhuzamosan 30-50 kohm ellenállás.
Napközben 5 6 adó fogható rajta, Kelet-Nyugati keret tájolás esetén a KN06ij QRA lokátorban.
A hozzászólás módosítva: Okt 30, 2015
(#) zx80 válasza Kera_Will hozzászólására (») Nov 1, 2015 / 4
 
Ezt én is megépítettem, ajánlom mindenkinek. Egy kis kedvcsináló a képeken.(A bicikli szelepszár tökéletes kristály befogó).
(#) zx80 válasza elektroncso hozzászólására (») Nov 1, 2015 /
 
Nekem mindennel ment ami a kezembe akadt ( 1N4001 bc182 és kitudja még mi ) jó részük jobb is volt az oa1160-nál.Nem is értem miért van ez így túlmisztifikálva.Persze a legelegánsabb a kristály.
(#) elektroncso válasza zx80 hozzászólására (») Nov 1, 2015 / 2
 
Még a nyár elején készítettem egy kristály detektort, pirit kristállyal.

detektor.JPG
    
(#) papus51 válasza elektroncso hozzászólására (») Nov 1, 2015 / 5
 
Szia! Én is próbálkoztam pirit kristállyal, de nem akart egyenirányítani. Azt olvastam múlt századi leírásban, hogy szennyezett pirir vagy galenit a megfelelő.
Ezek után eszembe jutott, hogy még gyerekkoromban csináltam otthon galenitet. Nosza elővettem egy pár darab ólom sörétet, némi kénport és kémcső nem lévén itthon egy ampullában melegítettem fel a keveréket. Az így készült galenit mikrokristályos, de tökéletesen működik. Készítettem még wood fémet és azzal foglaltam be.
A hozzászólás módosítva: Nov 1, 2015

PIC_0119.JPG
    
(#) gernerakos válasza Kera_Will hozzászólására (») Nov 1, 2015 /
 
Manapság az csodának számít, ha valamin nincs lcd kijelző, és működik.
(#) elektroncso válasza papus51 hozzászólására (») Nov 1, 2015 /
 
Nem tudom,hogy szennyezett-e, de nekem működik. Talán a váci természetrajzi múzeumban vettük a kristályt, de már régen volt. Akkor még nem gondoltam volna, hogy erre fogom használni, emléknek lett megvéve. Később próbáltam csak ki mint detektort.
(#) _BiG_ válasza papus51 hozzászólására (») Nov 1, 2015 /
 
Régi szaklap szerint a pirit nem túl jó. Galenit vagy cinkit volt a menő, főleg a mesterséges, mert azt megfelelően lehetett szennyezni.
A karborundummal is szórakoztak, előfeszültséggel tudott működni jobban. Illetve, mint negatív ellenállású jelleggörbeszakasszal bíró anyag, rezgéskeltőnek is kapcsolható volt.
(#) papus51 válasza elektroncso hozzászólására (») Nov 1, 2015 /
 
Én a 'Vakerán' vettem, gyönyörű volt, így útólag kár volt darabokra törni.
(#) papus51 válasza _BiG_ hozzászólására (») Nov 1, 2015 / 1
 
Annak idején próbálkoztam zsilettpenge és grafit párossal is, sikerrel.
A hozzászólás módosítva: Nov 1, 2015
(#) papus51 hozzászólása Nov 1, 2015 /
 
Múlt héten, Egerben a Kisasszony piacon vettem Erdélyből származó galenitet. Ki fogom próbálni, kíváncsi vagyok miként szuperál?
(#) Gyantáscin hozzászólása Nov 1, 2015 /
 
Itt egy régi cikk a rézoxidul detektor házi előállításáról (Gondolom, a salétromsavas művelet valami kíméletes mechanikai módszerrel kiváltható)

Sirutor.pdf
    
(#) papus51 válasza Gyantáscin hozzászólására (») Nov 1, 2015 /
 
Salétromsav kapható, nem is túl drága.
Következő: »»   102 / 152
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem