Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Erősítő mindig és mindig
Mielőtt kérdezel, a következő két dolgot ellenőrizd! I. A helyes tápfeszültségek megléte. II. A kimeneten van-e egyenfeszültség. Élesztés.
Lapozás: OK   1757 / 2483
(#) reloop válasza csa7684 hozzászólására (») Aug 30, 2015 / 20
 
Az hiba volt, de nem okozhatta a tranyó károsodását.
Az élesztést mégegyszer összefoglalom.
1. 40-60W 230V izzószálas lámpa a trafó primertekercsével sorosan. Meggátolja, hogy a trafó szekunderére kötött áramkör 20-30W-nál nagyobb teljesítményt vegyen fel.
2. Ajánlott a pozitív és a negatív tápágba 10 ohm 0,5W ellenállásokat beiktatni, ennek áramkorlátozó hatása van és alkalmas mérőpont az áramfelvétel vizsgálatához. Egyúttal biztosítékként is szolgál.
3. Az erősítőt kisütött pufferekre kössük rá.
4. A bemenetet testrezárjuk és áramalá helyezzük az erősítőt. Elkezdünk imádkozni. Az izzó felvillan, majd elhalványodik, ha nincs zárlat vagy túláram.
5. Ellenőrizzük a kimeneti egyenfeszültséget, mely szimmetrikus tápnál kevesebb kell legyen ±200mV-nál.
6. Beállítjuk az előírt nyugalmi áramot. A 10 Ω soros tápági ellenállással párhuzamosan kötött voltmérőn 1V 100mA áramot jelent.
7. Megnézzük van-e rendellenesen meleg alkatrészünk.
8. A kimenetre 100 ohm 3W soros ellenálláson keresztül kötjük rá a hangszórót, meghallgatjuk jellel is. Az áramkorlátozók miatt csekély hangerőt érünk csak el, de a durva hibák így is megmutatkoznak.
9. A 10 ohm ellenállásokat biztosítékra cseréjük, melynek értéke a tápfeszültség osztva a hangsugárzó-impedancia háromszorosával. Az értéket a szabványoshoz felfelé kerekítjük.
10. Meghallgatásos ellenőrzés, oszcilloszkóp használata ajánlott.
11. Meghallgatásos ellenőrzés a hangszóró 100 ohm korlátozó ellenállás elhagyásával.
12. Ha ezen próbák alatt semmilyen rendellenességet nem tapasztaltunk, ellenőrizzük ismét a kimeneti egyenfeszültséget és a nyugalmi áramot (ez utóbbit az erősítő dokumentációjában ajánlott ponton).
13. A primer tekercs elől eltávolítjuk az izzót és teljesen kivezéreljük az erősítőt. Lehetőség szerint használjunk műterhelést, jelgenerátort és oszcilloszkópot.
Az erősítő panelünket egészítsük ki hangsugárzó-védő áramkörrel, ha a hangszórónk bármi értéket is képvisel számunkra.
A hozzászólás módosítva: Szept 24, 2015
(#) krisz69 hozzászólása Aug 30, 2015 /
 
Már mindenen gondolkodtam. Így kiforrasztottam a régi tranyot megmértem meg megmértem egy újat is tranzisztor teszterel. Nézétek a külőmbséget. Ez okozhatta a gondot?? Még nem tettem be az újat de ha lesz megint energiám megcsinálom.
(#) csa7684 válasza steelbird hozzászólására (») Aug 30, 2015 /
 
Ha kint van a végtranyó nincs melegedés. Előtte megtűrte a végtranyókat is csak egy hiányzó áthidalás (amely az átalakítás végett kelletet volna) miatt nem volt hangja csak recsegés kíséretével. Még az áthidalás berakása előtt gondolt egyet a Q3 - mas és tönkre ment. Az első szakadással a második zárlattal. Már egy lépésre voltam a céltól.
(#) zotya1983 válasza krisz69 hozzászólására (») Aug 30, 2015 /
 
A második képen is 2 n 3440 npn tranzisztor van? Mert ha igen annak a HFE értéke minimálisan is 40 nek kellene lennie! Ebből már ki is derült hogy az a tranzisztor használhatatlan! A 142 hfe érték jó!EZT a leírást javaslom az alkatrészek vizsgálatához,nekem is mentőöv sokszor.
A hozzászólás módosítva: Aug 30, 2015
(#) morzsa15 hozzászólása Aug 30, 2015 /
 
Sziasztok!

A segitsègetekre van szüksègem vagy egy tda7294es erősítőm meg egy bluetoothos hangszóróm a hangszórót kikötöttem ès rá raktam az erősítőre szèpen szól de mikor vège a zenènek el kezd őrülten búgni mi okozhatja ezt a hibát?

Válaszotokat előre is köszönöm!
(#) Buvarruha válasza morzsa15 hozzászólására (») Aug 30, 2015 /
 
Az okozza, hgy a telefon amit rádugsz a végén leállítja a kimenetet és lóg az erősítő bemenete. Kös 10K-t az erősítő bemenete és földje közé.
(#) morzsa15 válasza Buvarruha hozzászólására (») Aug 30, 2015 /
 
Igen ezt próbáltam valamivel jobb lett de meg mindig nagyon hangos.
(#) Buvarruha válasza morzsa15 hozzászólására (») Aug 30, 2015 /
 
Akkor cöskkentsd az ellenállást, vagy használj más forrást.
(#) morzsa15 válasza Buvarruha hozzászólására (») Aug 30, 2015 /
 
Ezt bluetoothon keresztul csinalja akkor rakok oda egy potit es kiderul azzal hatha
(#) reloop válasza morzsa15 hozzászólására (») Aug 30, 2015 /
 
A lezáró ellenállás 100ohm és 470ohm közötti érték legyen.
(#) reloop válasza zotya1983 hozzászólására (») Aug 30, 2015 / 2
 
Szia! A mérésből főképp az derül ki, a kolléga multiméterében elemet kéne cserélni
Egy ilyen hűtéssel is kiegészített tranzisztoron üzem közben biztos nem az a pár uA folyik mint amit a multi mérésre használ. Üzemi áramon egészen másképp erősíthet.
Ezt a cikket ajánlom.
(#) steelbird válasza zotya1983 hozzászólására (») Aug 30, 2015 /
 
Idézet:
„... a HFE értéke minimálisan is 40 nek kellene lennie! Ebből már ki is derült hogy az a tranzisztor használhatatlan!”
A 61 több, mint a 40, nem?
A hozzászólás módosítva: Aug 30, 2015
(#) zotya1983 válasza steelbird hozzászólására (») Aug 30, 2015 /
 
Ja bocs.. De az akkor is nagyon alacsony,bár az a műszeres mérés nem bizonyít semmit egy 9 v os elemmel pláne hogy le is merült. Skory féle leírás alapján viszont ki lehet deríteni.
(#) Szabi1 hozzászólása Aug 31, 2015 /
 
Sziasztok! Megint a Proel PRL 1300-as erősítőről szeretnék kérdezni. Nemrég vásároltam, és az egyik csatornája hibás volt. Nemrég pótoltam a hiányzó alkatrészeket, szépen is ment pár napig, igaz nem vezéreltem ki teljesen csak a signal led villogot. Ma bedugtam a speakont, bekapcsolom a készüléket, és a protect égő nem alszik ki. Kihúztam a hangszórókat, bekapcsoltam, a protect kialudt. Aztán később kiderült, hogy kiment a biztosíték abból a csatornából amit javítottam. Később kimértem egy hibás NPN tranzisztort, az emitter és kollektor állandóan vezet. Mitől mehetett ki csak ő egyedül?
A hozzászólás módosítva: Aug 31, 2015
(#) latyakosa válasza Szabi1 hozzászólására (») Aug 31, 2015 /
 
Kicsit konkrétabban meg tudod fogalmazni (esetleg bekarikázni a rajzon) melyik NPN tranzisztor lett zárlatos ? Pl meghajtó vagy a végfok ?
üdv:
(#) Szabi1 válasza latyakosa hozzászólására (») Aug 31, 2015 /
 
R19 Emitter ellenálláshoz tartozó NPN végtranzisztor. Az egyik kolléga azt állította hogy a tranzisztorok bétája nem megfelelő és az összest párba kellene vállogatni?
(#) csa7684 válasza reloop hozzászólására (») Aug 31, 2015 /
 
Szia! Ha unatkozni fogok átrajzolom a nyákot az általad közzétett átalakításra.
Nem akarok az elvemről lemondani miszerint azt mondhassam "ezt én építettem"
(#) ozpecs válasza Szabi1 hozzászólására (») Aug 31, 2015 /
 
Miután az emitterelenállások értéke meglehetősen nagy szerintem csak szélsőséges esetben lehet az a hiba, hogy nem egyformák a béták. Inkább gyanus, hogy egy hamis tranyó volt a ludas.
(#) Szabi1 válasza ozpecs hozzászólására (») Aug 31, 2015 /
 
Igen most vettem észre hogy a nem hibás oldalon minden végtranyó MEXICO feliratú, és a hibás oldalon vannak vegyesen MEX és MEXICO feliratú tanzisztorok
De ami kipurcant MEXICO feliratú volt...
A hozzászólás módosítva: Aug 31, 2015
(#) latyakosa válasza Szabi1 hozzászólására (») Aug 31, 2015 /
 
Végig mérném a végfok ellenállás és kondenzátorait alkatrészeit, nincs-e valamelyik alkatrész megnyúlva vagy szimmetrikus alkatrészek értékei mennyire azonosak (pl C10, C11), nincs-e tápfesz elbillenés a bekapcsolás során ?
Esetleg érdemes lehet megnézni mennyire egyformák vagy különbözőek villamos szempontból a MEX és MEXICO feliratú félvezetők, olyan módon mint ha párba válogatnád
(#) Szabi1 válasza latyakosa hozzászólására (») Aug 31, 2015 /
 
Mivel bekapcsoláskor romlott el, leginkább a tápfesz elbillenésre gyanakszom... A hibás tranzisztort ellenállás mérővel találtam meg, a jó oldalon egyformán volt 27 ohm körüli ellenállás a Bázis és emitter között az összes végtranzisztoron, a rossz oldalon NPN végtranyóknál 8 -9 ohm körülit mértem, és a rossz tranzisztoron kisebbet. Mikor kivettem a panelből, minden NPN tranyón 27 ohm körülit mértem.
(#) Trivium93 válasza Szabi1 hozzászólására (») Aug 31, 2015 /
 
Az összes bipoláris tranzisztort dióda "vizsgáló" mérővel kell nézni, a sima tranzisztor 600-800 között kell lenni-e.
(#) Szabi1 válasza Trivium93 hozzászólására (») Aug 31, 2015 /
 
Elnézést igen diódavizsgálóval mértem.
(#) (Felhasználó 46585) válasza Trivium93 hozzászólására (») Aug 31, 2015 /
 
Sokkal egyszerűbb kihasználni azt, hogy a BJT-k diódákból állnak ( látszólag ). A FET-eknél meg azt, hogy fel lehet tölteni a G-S kondit. Ehhez csak egy 4,5 V-os elem, egy ellenállás, meg egy LED kell. Ezt úgy hívtuk, hogy lámpázó. Vezeték folyamatosság vizsgálatra is kiváló.
A hozzászólás módosítva: Aug 31, 2015
(#) marone hozzászólása Aug 31, 2015 /
 
Sziasztok !
Kérdezném hogy miben más egy kapcsolás Ha az R4 és R5-öt (a képen látható) elhagyjuk. Mert látni olyan kapcsolásokat ahol ezeken a helyeken nem szerepel ellenállás. Kösz !
(#) reloop válasza marone hozzászólására (») Szept 1, 2015 /
 
Szia! Nagyon ritkán maradnak el azok az ellenállások, feladatuk végső soron a keresztezési torzítás csökkentése.
(#) marone válasza reloop hozzászólására (») Szept 1, 2015 /
 
De ha mondjuk A osztályba vannak állítva a végtranzisztorok, akkor is kell ?
Vagy ez a végtranzisztorokat meghajtó tranzisztort állítja ?
(#) reloop válasza marone hozzászólására (») Szept 1, 2015 /
 
A végtranzisztor meghajtóján attól az ellenállástól kisebb lesz az áram változás a vezérlés során ezért lineárisabban erősít. A-osztályban ennek teljesen lecsökken a jelentősége.
(#) krisz69 hozzászólása Szept 1, 2015 1 /
 
többi
Következő: »»   1757 / 2483
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem