Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Labortápegység készítése
Egyéb népszerű labortáp témák:
- SMPS labortáp
- Labortáp javítása
Lapozás: OK   622 / 839
(#) scooby_ válasza edison14 hozzászólására (») Dec 6, 2015 /
 
Ha van egy működő paneled, akkor érdemes lenne először is vizuálisan összehasonlítani a két panelt, nem-e került valahová rossz értékű ellenállás, esetleg fordítva valamelyik dióda.
Ha nem, akkor méricskélni kell, és összehasonlítani a két tápegység méréseit, ez a legegyszerűbb mód. A BC556 nem hiszem, hogy gondot okozhatna. Egyébként én is azt ültettem bele mindenhová, holnap kiderül milyen.
(#) edison14 válasza scooby_ hozzászólására (») Dec 6, 2015 /
 
Mindent átellenőriztem vizuálisan és mindent rendben találtam. A mérésekre is gondoltam, de mivel nagyjából tudom hogy működik ezért nem is hasonlítgattam még a két táp méréseit. Az az érdekes hogy a C10-esen a feszültség tökéletesen állítható 0-5V-ig de amikor elérem az 1,1V-ot ami a kimeneten 11V akkor hirtelen a kimeneten elkezd csökkeni a fesz. Ami nem tudom mitől lehet.
(#) Alkotó válasza edison14 hozzászólására (») Dec 6, 2015 /
 
Az áram referencia is jól állítható? IC-k tápja rendben van? A panelt a hátoldalon is nézd át (becsúszik néha egy-egy apróság)
Ha van tartalék és foglalatos az IC, akkor egy próbacsere se haszontalan.
(#) edison14 válasza Alkotó hozzászólására (») Dec 6, 2015 /
 
IC-t cseréltem de nem oldotta meg a problémát. A hátoldalt is letisztítottam és kimértem, de minden stimmelt. Az áram referencia az amit még nem ellenőriztem, az IC tápja pedig rendben van.
(#) Alkotó válasza edison14 hozzászólására (») Dec 6, 2015 /
 
Az áram azért lehet érdekes, mert akár annak hibája is okozhatja a feszültséganomáliákat. Az áramszabályozás is a feszültséget csökkenti, mindaddig még be nem áll a beállított árammaximum.
A feszültség jó tartományában terhelve is stabil a kimeneti feszültség?
(#) edison14 válasza Alkotó hozzászólására (») Dec 6, 2015 /
 
Terhelve még nem néztem mert az áramszabályzás nem működött. Tehát akkor igazad lehet ezzel. Na utánamérek és megpróbálok rájönni hogy hol lehet a gond.

Köszönöm a rámutatást a problémára.
(#) elactrofan hozzászólása Dec 7, 2015 /
 
Üdv!


Egy kis segítséget szeretnék kérni. Megépítettem Bővebben: Link ezt a kapcsolást.

Áram korlát állítással lenne problémám. Mo okozhat olyat hogy az áramkorlátot nem tudom állítani?
(#) edison14 válasza elactrofan hozzászólására (») Dec 7, 2015 /
 
Ha elolvasod a cikket, benne lesz hogy hol kell mérni bizonyos nagyságú feszültségeket. Először mérd át hogy mindenhol meg e vannak ezek a feszültségek.
(#) elactrofan válasza edison14 hozzászólására (») Dec 7, 2015 /
 
Egyetlen egy feszültségről van szó az IC1 6 lábán 11,2v na ez nálam csak 11V hol veszhet el 0.2 volt?
Ez lehet oka hogy nem lehet állítani?
(#) edison14 válasza elactrofan hozzászólására (») Dec 7, 2015 /
 
Az nem lehet az oka. Mérd meg hogy az IC3-as 6-os lábán mekkora a fesz ha a kimenetet terheled. Ugyanis ha a kimenetet rövidrezárod akkor az IC3-as 6-os lábán a feszültségnek közel 0V-ra kéne csökkennie ami az IC2-es 3-as lábán is feszültséfgesést eredményez. Mérd a kimeneten a feszültséget, hogy le e esik ha rövidrezárod a tápegység kimenetét.
(#) Alkotó válasza elactrofan hozzászólására (») Dec 7, 2015 /
 
Hogyan teszteled az áramkorlát jóságát? Hátha csak a módszer a hibás.
(#) elactrofan válasza Alkotó hozzászólására (») Dec 7, 2015 /
 
Kimenetet rövidre zártam Árammérőn keresztül és próbáltam az áram állító potit tekerni de nem történt semmi.

Teljesítmény ellenállás és a tanyó se melegedet egyáltalán.

Feszültség nullára volt állítva, mint ahogy a linkelt oldalon is le van írva.
(#) scooby_ válasza elactrofan hozzászólására (») Dec 7, 2015 /
 
Ha nincs ami a töltéseket hajtja, akkor hogy follyon áram? Eleve, ez a táp nem az áramot, hanem a feszültséget szabályozza akkor is, mikor áramgenerátoros üzemről beszélünk, mint minden táp. Na most ha a feszültség nulla, így az "áramgenerátornak" sincs már miből lejjebb szabályoznia, ugyan is a nullánál lejjebb nem tud szabályozni szegény.
Feszültséggenerátort állítsd 1V-ra, majd utána zárd rövidre a kimenetet a műszereddel. Így már működnie kell az áramgenerátornak is.
A hozzászólás módosítva: Dec 7, 2015
(#) Alkotó válasza elactrofan hozzászólására (») Dec 7, 2015 /
 
Scooby jól leírta a problémát.
Talán annyit tennék hozzá, hogy ne árammérővel zárt rövidre, mert ez elég agresszív dolog az élesztési szakaszban. Valamilyen fogyasztót használj, mondjuk egy izzót, amin ha baj van sem tud csak pár száz mA folyni (mondjuk 12V/10W).
Ha jó az áramszabályás, akkor feltekert feszültség mellett is, az árampoti tekergetésével a fényerő változni fog. Éppen úgy, mintha a feszültséget tekergetnéd feltekert áramhatárnál.
(#) scooby_ válasza edison14 hozzászólására (») Dec 7, 2015 /
 
Szia!
Sikerült valamit lépni a tápegységgel kapcsolatban?
Ma én is elkezdtem feléleszteni, ugyan ezzel a hibával küzd az én tápegységem is. A pufferelt feszültségem 40V, Referencia 5,6V, segédtáp -12V. P1 és P2 középső lábán (nekem nincs finomszabályzás) 0-5,6V között lehet szabályozni a feszültséget. U3b 6-os lábán szintén ugyan ez az érték jelenik meg. 5-ös lábon szintén, a két bemenet egyforma, a táp kimenetén is szépen változik a feszültség, viszont csak 12 és 40V között, nem tudok 0V-ig leszabályozni vele.

U3a 2-es lába 0V, 3-as lába 0-0,7V között változik, ha terhelve van a kimenet, akkor is.
U3b úgy viselkedik mint egy komparátor, végállásnál átbillen.
DC-OFF állásban a táp kimenete lemegy 0V-ra, én ebből arra következtetek, hogy a BC556 nem éppen volt jó választás Q1 helyébe.
Nálam az áramtükör előtét ellenállása 100K ahogy Proli javasolta, valamint Q6 BC557-et is kicseréltem BD140-re. Próbáltam az áramtükör előtét ellenállását csökkenteni, de nem hozott változást. Holnap kicserélem Q1-et és meglátjuk.
A hozzászólás módosítva: Dec 7, 2015
(#) edison14 válasza scooby_ hozzászólására (») Dec 7, 2015 /
 
Szia!

Még nem foglalkoztam vele mert közben sikerült tökrevágnom a Q3-as mosfetet szóval titok marad a megoldás amíg ki nem cserélem. A Q1-et nem kell cserélned mert ha a DC-OFF kapcsolót bekapcsolod akkor a kimeneten levő fesznek le kell mennie nullára.
(#) scooby_ válasza edison14 hozzászólására (») Dec 7, 2015 /
 
Szia!
Ha DC-OFF-ot kapcsolom, természetesen le kell mennie nullára, ezzel én is tisztában vagyok, ez a funkció tökéletesen működik is. Viszont itt már csak Q1 az ami eltér mindkettőnk esetében. Nálad a működőképes panelben is BC556 van?
(#) edison14 válasza scooby_ hozzászólására (») Dec 7, 2015 /
 
Igen a működőképesben is az van.
(#) Alkotó válasza scooby_ hozzászólására (») Dec 7, 2015 /
 
A rajzon lévő piros, és kék vonal össze van kötve 1-1 vezetékkel?
Milyen terhelés van a kimeneten, mikor a feszültséget tekergeted?
Az állítható tartományban stabil a kimeneti feszültség?
A hozzászólás módosítva: Dec 7, 2015
(#) scooby_ válasza Alkotó hozzászólására (») Dec 7, 2015 /
 
Természetesen, a vonallal jelölt pontokat összekötöttem.
A kimenetre egyenlőre csak egy 100Ohmos ellenállást mertem rakni.
Igen, a kimenő feszültséget stabilan tartja.
(#) Alkotó válasza scooby_ hozzászólására (») Dec 7, 2015 /
 
Várjuk meg Proli007 véleményét/tanácsát is. Jó eséllyel valamilyen apróság okozza a gondot.
(A panelt átnéztétek, esetleg nem követtem én valamilyen elírást vagy elkötést?)
A hozzászólás módosítva: Dec 7, 2015
(#) edison14 válasza Alkotó hozzászólására (») Dec 7, 2015 /
 
A kék és a piros vonalat miért kell összekötni vezetékkel? Az SP és SN pontok nem csak a panelmérőhöz vannak kivezetve? Vagy most nem értem miért kéne összekötni?
(#) Alkotó válasza edison14 hozzászólására (») Dec 7, 2015 /
 
Ezeket mindenképpen össze kell kötni. Azért vannak ilyen módon jelölve, mert így lehetőség van az összekötés helyét pl. a kimeneti csatlakozón megtenni. Ebben az a jó, hogy az összekötési ponton lesz stabil a feszültség, kiküszöbölve a kábeleken eső feszültségeket. Ez egy félig 4 vezetékes megoldás. A tesztek idejére, magában a csatlakozóban célszerű az összekötést megtenni.
Mellékelt fotón az én összekötésemet látod.

így.jpg
    
(#) edison14 válasza Alkotó hozzászólására (») Dec 7, 2015 /
 
Értem. Én ezeket nem kötöttem össze. De akkor megteszem a legközelebbi próbánál.
(#) scooby_ válasza Alkotó hozzászólására (») Dec 7, 2015 /
 
A kimeneten a két PTC összeköti egyébként azt a két pontot!
Az viszont kizárt, hogy Te követtél volna el bármi hibát, mivel ebből a tápból elkészült már pár darab ami működik, edison14-nél is működik egy példány, úgyhogy itt valamit mi néztünk el de nagyon.
Én mondjuk a javított rajz ellenére is beleestem abba a hibába, hogy Q1 helyére BC546-ot ültettem be, aztán kicseréltem azt is 556-ra...
A hozzászólás módosítva: Dec 7, 2015
(#) lajbi81 hozzászólása Dec 8, 2015 /
 
Üdv.
Segítség kellene.Megépíteném az alkotó féle labortápot.Az 1n4001 helyett jó az 1n4007?Csak a feszültség különbözik.Ez nem lehet probléma?
Előre is köszönöm.
(#) Hp41C válasza lajbi81 hozzászólására (») Dec 8, 2015 /
 
Jó bele.
(#) lajbi81 válasza Hp41C hozzászólására (») Dec 8, 2015 /
 
Rendben köszi.
(#) scooby_ válasza edison14 hozzászólására (») Dec 9, 2015 / 1
 
Szia!
Volt időm foglalkozni kicsit a táppal.
Sokat gondolkodtam rajta, hogy mi lehet a gond? Kiindultam abból, hogy ha a DC-OFF érintkezőket rövidre zárom, akkor a táp kimenete is le megy 0V-ra, és ott is marad, viszont a szabályzás csak 12...40V-ig jött létre. Ezért elkezdtem az áteresztő körül keresgélni a hibát, próbáltam a GATE-lezáró diódát kisebbre cserélni, az ellenállást kisebbre cserélni -semmi sikerrel. Észre vettem, hogy sokszor elég a 0V-ig való leszabályzáshoz annyi, ha egy csipesszel hozzáérek a FET GATE lábához, és rögtön lemegy 0V-ra a kimenet. Sajnos a hiba nem ott keresendő, az IC nem az igazi... Sokszor beszélgettem az ismerősömmel erről, hogy nagyon sok IC-nél Pl. két gyártó ugyanazon típusú IC-i között is borzasztó nagy százalékban eltérő offset-hibákat tapasztaltunk, valószínűleg itt is az a helyzet, és ezért nem képes az IC leszabályozni 0V-ig. Kipróbáltam egy másik TL072-vel is (ugyan az a gyártó), ugyan azt a hibát produkálta. Végül beleraktam egy más gyártótól származó, kicsit precízebb, OPA2132 típusú műveleti erősítőt, és a hiba megszűnt, a tápegység tökéletesen szabályozható mind áramgenerátor, mind feszültséggenerátor szempontjából. Lehetséges, hogy ez a táp is olyan, mint KD-mester passzív RIAA korrektora: Csak ST-s TL074-gyel szól szépen. Annyi volna a javaslatom, ha a tápjaidban foglalatban vannak az IC-k, hogy próbáld meg kivenni a másikból, és áttenni a "hibás" tápba. Ha megoldódik a gond, akkor tényleg az IC hibája lesz... Nálam most megoldódott. Esetleg megoldás lehet az is, hogy szerzel a fent említett típusú IC-t, esetleg van még nekem is 2, ha gondolod belenyomom az enyémbe és letesztelem hogy biztosan leszabályoz-e vele, így már nem fog meglepetés érni.
Készítettem szimulációs rajzot a tápról, ha érdekel valakit.
A hozzászólás módosítva: Dec 9, 2015
(#) edison14 válasza scooby_ hozzászólására (») Dec 9, 2015 /
 
Szia!

Én is kipróbáltam több IC-t és mivel egyikkel sem működött ezért nem is gyanakodtam tovább az IC-re. Amint megjönnek az áteresztőtranyó már cserélem is ki és próbálkozok mert van itthon egy tucat TL072-esem.
Következő: »»   622 / 839
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem