Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Erősítőhöz való hangsugárzó védelem (koppanásgátló)
Lapozás: OK   148 / 195
(#) Gyozo92 hozzászólása Dec 29, 2015 1 /
 
Sziasztok!

Mosfetes hangszóróvédelmet keresek, vagy bármilyen más megoldást, ami képes 1000 wattot csatornánként továbbítani, és valóban képes megszakítani az egyenáramot, meghibásodás esetén, nem úgy, mint a relé. Valaki épített már mosfetekkel ilyesmit? Félek, hogy nagy veszteség esne a feteken, és egy egész rakás kéne belőlük. A relék érintkezői megsülnek idővel, és félek, hogy ekkora feszültségen simán áthúzna az ív, ha baj van.
(#) reloop válasza Gyozo92 hozzászólására (») Dec 29, 2015 /
 
Szia! MOS-Fet hangszóróvédelem.
Ha az erősítő tudja kezelni a kimeneti rövidzárlatot, akkor ilyet építenék.
(#) Gyozo92 válasza reloop hozzászólására (») Dec 30, 2015 /
 
Hmm, ilyesmire gondoltam. Talán van is itthon hozzá jó mosfetem. A kérdésem lehet, hogy hülyeség lesz, de ha hidalt végfokról van szó (4 monoblock 2-2 hídban) kb +,- 80 voltról, akkor nem 80v+20% fesztűrésű mosfet kell, ahogy a cikk írja, hanem 160v+20% tűrésű. Említi az IRFP240-et, van is itthon, 200 voltos, ha jól értelmezem, a túl nagy Rds(on) csökkentésére kettőt vagy többet ajánl paralellben. Gondolom ettől függhet a rajta eső veszteség is.
(#) reloop válasza Gyozo92 hozzászólására (») Dec 30, 2015 /
 
Egyik ujjadat meg kell harapnod Az Ultra-Low RDS(on) teljesítmény MOSFET-ek meg 40-60V feszültségtűrésűek, legalábbis azok melyekkel eddig találkoztam.
(#) Gyozo92 válasza reloop hozzászólására (») Dec 30, 2015 /
 
Akkor végzek egy kis eszmefuttatást, tehát: Az IRFP240N Rds(on)-ja 0,18 ohm.

4x1,5mm2 hangfalvezeték 10 méter hosszú, az oda-vissza 20 méter, 3mm2-en, 0,018-as fajlagos ellenállással az egész kanóc 0,12ohm, ha nem kalkuláltam el semmit

Egész kóceráj 8,3 ohm, akkor a kerekítéseket elnézve 2,16% esik a feten, és 1,44% a vezetéken. Ha 1000 watt a kimenő teljesítmény, akkor így 21 wattot disziplálna a fet.

Ha elnézem a kapcsolást, két fet van sorban, tehát máris 42watt lenne, de 2-2 fettel paralellben újra 21 watt. Javítsatok ki, ha tévedek.
(#) reloop válasza Gyozo92 hozzászólására (») Dec 30, 2015 /
 
Perfekt.
(#) Massawa válasza Gyozo92 hozzászólására (») Dec 30, 2015 /
 
Nem egészem értem mire lenne ez jo, egy megbizhato minöségi relét > 1000W kapcsolo teljesitményre könnyebb szerezni mint ilyen Fetekkel vergödni. ( de lehet, hogy csak én látom igy).
(#) Gyozo92 válasza reloop hozzászólására (») Dec 30, 2015 /
 
Szerinted lehetne túláramvédelmet csinálni úgy, hogy ezeket a feteket használnánk söntnek, és így a kimeneten mérnénk áramot? Mondjuk a változó frekvenciák miatt talán nehézkes lenne.
(#) Gyozo92 válasza Massawa hozzászólására (») Dec 30, 2015 /
 
Nem az a baj, hogy a relé ne bírná el a teljesítményt, de ha baj van, és kiül 120 volt egyenáram, azt a relé nem fogja tudni megszakítani, mert ívet húz a két érintkező között, így mintha ott se lenne, értelmét veszti, mint egyenáram védelem.
(#) reloop válasza Gyozo92 hozzászólására (») Dec 30, 2015 /
 
Nem vészes.
(#) Gyozo92 válasza reloop hozzászólására (») Dec 30, 2015 /
 
Tényleg...

A fet adatlapja min 2, max 4 voltra teszi a nyitófeszültséget. Jól látom, hogy nem használ gate ellenállást? Azért ez elég tág határ.
(#) reloop válasza Gyozo92 hozzászólására (») Dec 30, 2015 /
 
Szerintem az adatlap szaturációs ábráját kéne nézned, nem az ON feszültséget.
(#) steelbird válasza reloop hozzászólására (») Dec 30, 2015 /
 
Ezzel esetleg: IRFB4228 150V/83A, 12mOhm ?
A hozzászólás módosítva: Dec 30, 2015
(#) Gyozo92 válasza steelbird hozzászólására (») Dec 31, 2015 /
 
Hát, ha belenyúlunk az árba, akkor igen, vagy akár ez is, de ez még egy ezressel drágább
IRFP4668 N-MOS 200V 130A/520Ap. 520W 0.008R (92A) elég komoly. Majdnem 3 ezer, de cserébe csak kettő kell Ráadásul TO247 tokos. Habár a kínaiaktól megkapni ezt is tizesével 10 dolcsiért, az IRFB4229-eim is onnan vannak a végfokomba, és hibátlanul funkcionálnak, egyedül az MBR20200-al nem vagyok elégedett, annak elég vékonyka lábai voltak, igaz valami vicces áron volt.
(#) quantum93 hozzászólása Jan 10, 2016 /
 
Sziasztok!
A következő problémám lenne: építettem egy "A" osztályú fejhallgató erősítőt amihez szeretnék építeni egy "fejhallgató hangszóró" védelmet lehetőleg a legkevesebb alkatrészből és ha lehet a helytakarékosság miatt smd-ből de ha nem az se baj de nem találtam olyan kapcsolást ami megfelelt volna it a fejhallgató előerősítő kapcsolása:
Előre is köszönöm mindenkinek!
(#) Helios hozzászólása Jan 12, 2016 /
 
Sziasztok. Ismét a Majki-féle koppanásgátlóval kapcsolatosan érdeklődnék. Hogyan alakulna a kapcsolás akkor, ha én a két CLIP áramkör helyett csak egyet használnék, de azt is úgy, hogy mindkettőre jelezzen? Előre is köszönöm a válaszokat!
(#) Klorid hozzászólása Jan 15, 2016 /
 
Sziasztok! A mellékelt képen található rajzon R11/1 és R11/2 ellenállást nem lehet egyszerűen egy 3,3k-val helyettesíteni? Nem igazán értem miért van ott két párhuzamosan kötött ellenállás.
(#) Alkotó válasza Klorid hozzászólására (») Jan 15, 2016 /
 
Azért kettő, mert így dupla a teljesítmény. Ha 1db 3,3kR-ot teszel be, akkor ellenőrizni kell az aktuális feszültségek mellett a várható teljesítmény igényt.
(#) Klorid válasza Alkotó hozzászólására (») Jan 15, 2016 /
 
Köszi! 40V-ról fog üzemelni. 1db 3,3k/0,6W elég lesz oda.
(#) Alkotó válasza Klorid hozzászólására (») Jan 15, 2016 /
 
A tranyón meg a leden esik valaim de akkor is marad vagy 38 V, ami 38x38/3300=0,44 W-al fog fűteni. Ez egy 0,6W-os ellenállást durván felmelegít. Sokkal jobban jársz a rajz szerinti kialakítással.
Csak megjegyzem, hogy 40 V-hoz és kb. 10mA-hez már 3,9 kR kellene, ami még mindig 0,37W, tehát az is melegedne.
(#) Massawa válasza Gyozo92 hozzászólására (») Jan 15, 2016 /
 
Milyen egyenáram ülhet oda ki?
Ha ott megjelenik néhány 10 V DC akkor már égnek az ellenállások. Épp karácsony elött volt egy esetem amikor egy marék 0,33 Ohmos ellenállás füstölt el ( meg valamennyi félvezetö).

Amugy azt is meg lehet szakitani, csak nem mezei relével meg esetleg egy ivnyelö áramkörrel. ( Rendszeresen müködnek ilyen relék sok helyen és nem 120-200 V-t szakitanak meg hanem akár 1000V DC-t.)
(#) Klorid válasza Alkotó hozzászólására (») Jan 15, 2016 /
 
Majd meglátom mennyire vakít a led. Ha nagyon zavaró, akkor csökkentem az áramot.
(#) nagysasy hozzászólása Jan 15, 2016 /
 
Sziasztok !

Nincs meg valakinek véletlenül Alkotó által tervezett koppanásgátló v.3 verziója lay formátumban vagy inverzben? Köszönöm.
(#) steelbird válasza quantum93 hozzászólására (») Jan 15, 2016 /
 
Szia.
Látom, nem írt vissza senki. Építsd meg SMD kivitelű 555 -ös időzítővel.
(#) feccus hozzászólása Jan 15, 2016 /
 
Sziasztok!
A segítségeteket kérném,megépítettem a cikkekben szereplő koppanásgátlót. A gondom az lenne hogy elindul rendesen behúz a relé, de az egyik hangfal csak akkor szólal meg ha feltekerem a hangerőt. Bekapcsolva az erősítőt kis hangerőn csak az egyik hangfal szól,nagyobb hangerőnél csatlakozik a másik oldal is. Mi lehet a probléma?
(#) feccus válasza feccus hozzászólására (») Jan 15, 2016 /
 
Van még egy koppanásgátlóm amivel az a gondom hogy nem tudom hogyan kellene bekötni.
A táp,és a be-ki menők azok tisztázottak csak azt nem tudom hogy ahol a 250 és 249 van azon vezetékekkel mit kell kezdeni. Egy bd 249-250-es erősítőben szolgált.
(#) feccus válasza feccus hozzászólására (») Jan 15, 2016 /
 
a képek lemaradtak.

1.jpg

2.jpg
   
(#) Alkotó válasza nagysasy hozzászólására (») Jan 15, 2016 /
 
Nekem valószínűleg megvan. Mit értesz "v.3" verzíó alatt? Ha ezt sikerülne tisztázni, tudnék inverz képet csinálni.
(#) nagysasy válasza Alkotó hozzászólására (») Jan 15, 2016 /
 
A Te V.3-as verziód az egypaneles. Meghülyült a acrobatom nem nyomtat hiába invertálom a színeket.
(#) Alkotó válasza nagysasy hozzászólására (») Jan 15, 2016 /
 
Játszhatjuk ezt a végtelenségig, de hidd el nekem, hogy fogalmam sincs milyen védelemre gondolsz. Ha nem akarod megmondani, akkor egy link is segíthet, mert jó eséllyel onnan is be tudom azonosítani.
Egy halom védelemhez csináltam paneltervet, és ezeknek mind van több verziója is.
Következő: »»   148 / 195
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem