Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Páratartalom érzékelő
 
Témaindító: Pepör, idő: Szept 23, 2006
Lapozás: OK   5 / 6
(#) pogany.tamas válasza pogany.tamas hozzászólására (») Jún 27, 2012 /
 
Na úgy néz ki valóban úgy működik, ahogy leírtam. R3-at kicseréltem egy potméterre, és bekalibráltam. Most tesztelés alatt áll, remélem a degradáció nem változtatott a jelleggörbéjén, akkor rendben is lenne a dolog.
(#) Kovidivi hozzászólása Okt 19, 2015 /
 
Sziasztok!
Tudtok ajánlani egy páratartalom mérő szenzort Ebay-ről, ami megbízható is?
DHT-11 kizárva, az biztos. Emiatt félek a DHT-22-től. SHT termékcsalád kicsit drága, de biztosan megbízható. AM2302 szimpatikus, habár nem használtam még, és pont úgy néz ki, mint a DHT-11. Ha valaki végzett már összehasonlítást, és a digitális követte a "gyárit", akkor kérem ossza meg, melyik típusú szenzor volt. Köszönöm.
(#) holex válasza Kovidivi hozzászólására (») Okt 19, 2015 /
 
Mi a baj a DHT11-gyel?
(#) Kovidivi válasza holex hozzászólására (») Okt 19, 2015 /
 
Szerintem hamisítják, vagy hibás szériával van tele az Ebay. Régen vettem 1db-ot, szuperül mért, 15-től 60%-ig láttam számokat rajta. Véletlenül fordítva kötöttem be. Vettem kapásból 2db-ot, fél évvel később. Mindig ugyanazt mutatták, ha bevittem a párás fürdőbe fél órára, emelkedett 5%-ot az érték... Ha kint zuhogott az eső egész nap, volt, hogy nem is változott az érték, pedig nyáron az ablak is nyitva van. Röviden ennyi. Azóta vettem még pár db-ot, mindig más eladótót, és mindegyik ugyanolyan. Semmi értékelhetőt nem mutat. Mikor reggel kapar a torkom, mert olyan száraz a levegő, akkor is 40%-ot mutat, meg több hónappal ezelőtt is 40%-ot mutatott, amikor még bőven nyár volt.
A hozzászólás módosítva: Okt 19, 2015
(#) Ivan93 válasza Kovidivi hozzászólására (») Okt 19, 2015 /
 
Szia!
Nekem ilyen van: htu21d. Szerintem hihető értékeket ad, de sikerült már 110%-ot is mérni, amikor fagyasztóból kivéve hirtelen melegedni kezdett. Talán a hirtelen páralecsapódás okozta, de a természetben ilyen nem fordul elő.
(#) Kovidivi válasza Ivan93 hozzászólására (») Okt 19, 2015 /
 
Szia.
Ez olyan, mint az SHT21, csak annak a másolata, vagy mi? Mert az SHT ára az 7$-tól indul.
Szerintem benevezek egy ilyenbe. Rendeltem egy 2$-os LCD-s páratartalom mérőt is, hogy legyen mihez hasonlítani.
Amit még találtam: Si7021, ez is hasonló árban van.
Vicces, hogy ezen: Bővebben: Link a leírásban írják, hogy van benne FET-es 3V3 5V illesztő, de kép nincs róla. Nem tudom, hogy higgyek-e neki... Amit linkeltél, az pedig nem szállít hozzám. De lehet rákérdezek.
A hozzászólás módosítva: Okt 19, 2015
(#) Ivan93 válasza Kovidivi hozzászólására (») Okt 19, 2015 /
 
Az sht21-et nem ismerem, de a neve nagyon hasonló, viszont más a gyártója. Az adatlapot gyorsan összehasonlítva ugyanazt a képletet használja mindkét szenzor. Elképzelhető, hogy másolat.
Szerk.: nekem nincs rajta szintillesztő, 3v3-ra illeszteni kellett.
Szerk2: a si7021-es linken a képen mindhárom név rá van szitázva
A hozzászólás módosítva: Okt 19, 2015
(#) Kovidivi válasza Ivan93 hozzászólására (») Okt 19, 2015 /
 
Amit linkeltél, azon van szintillesztő, és a leírásában is benne van. Én rendeltem másikat, aminek a leírása ugyan az volt, mint a tiédnek, meg a nyák egyik oldala is ugyan az. Majd kiderül, hogy menni fog-e!
(#) Kovidivi válasza Kovidivi hozzászólására (») Jan 12, 2016 /
 
Ez az SHT-21 vagy DHU-21 nagyon király IC-k. I2C-n keresztül könnyen lekérdezhető, nem blokkolja a program futását, pontos is. Elkezdett főzni az asszony, egyből elkezdett kúszni felfelé a páratartalom. A hőmérője is nagyon pontos. Én mostmár ilyet fogok venni, 3$ körül beszerezhető. Amit én vettem, a hátulján van stabilizátor (662k smd jelzésű SOT23-as alkatrész) és szintillesztő is, 5V-ot adok a VCC lábra. Nem kell interruptot sem tiltani, mint a DS18b20-nál, a hardveres I2C modul elvégzi a kommunikációt a háttérben.
(#) Kovidivi válasza Kovidivi hozzászólására (») Jan 13, 2016 /
 
DHU-21 nincs is. HTU-21-es akartam írni, vagy ebből a termékcsaládból bármelyik hasonló szenzor szuper. Ilyen kicsi a különbség a két IC között: Bővebben: Link.
(#) Kovidivi válasza Kovidivi hozzászólására (») Jan 13, 2016 /
 
Egyébként érdemes a DHT-11-ben levő páramérő szenzorokkal próbálkozni? Ilyen van benne: Bővebben: Link. Ugye a visszakapott érték hibás, viszont a szenzornak jónak kell lennie. És ahogy olvastam, ezek már kalibráltak gyárilag bizonyos tűrésen belül, szerintem +-10%-on belül tudna dolgozni. Ilyen szenzorból van vagy 3db-om.
(#) atidiak válasza kipi0804 hozzászólására (») Feb 20, 2017 /
 
Sziasztok!

LM325 -ös IC-t mivel tudom helyetesiteni?

Köszönöm!
(#) proli007 válasza atidiak hozzászólására (») Feb 20, 2017 /
 
Hello! Az LM325 egy kettős +- kimenetű stabilizátor. De vélhetően Te erről a kapcsolásról beszélsz. Ha igen, itt csak elírta valaki az LM324-et LM325-re. (De ha csak két műveleti erősítő van az áramkörben, akkor egy LM358 is megfelel hozzá. Hiszen abban egy "fél" 324 van..
(#) kitartás hozzászólása Jan 2, 2018 /
 
Sziasztok!
Páratartalom érzékelőt érzékelőt keresve akadtam tavir oldalán a BME280 szenzorra. Van valakinek tapasztalata vele?
(#) baloghvl hozzászólása Júl 17, 2018 /
 
Sziasztok!

Egy olyan kérdésem lenne, hogy van-e valamilyen képlet vagy közelítő számítás egy valamilyen hőfokú és relatív páratartalmú levegőnek egy másik hőfokon lévő páratartalmának kiszámítására?

Én mindenhol csak ezt a Mollier diagramot találom amiből ki kell olvasni az adott hőfokhoz tartozó maximális vízmegkötési mennyiséget amit g/m3 -ben ad meg. És aztán ezzel az értékkel lehet tovább számolni.
Itt van írva hogyan kell alkalmazni:
Bővebben: Link

Köszönöm!
(#) PGNet hozzászólása Dec 5, 2018 /
 
Hello!
Kinéztem egy hőmérő-páratartalom mérő IC-t (Si7021), viszont a Silicon Labs gyártja, és néhány megnézett elektro-üzlet nem árulja. (a chip kell csak, modulos megoldás nem jó)
Szóval a kérdés: valaki tudja, hogy melyik budapesti üzlet foglalkozik Silicon Labs alkatrészek eladásával? (kis darabszámra vonatkoztatva.... egy óbudai disztribútort már kérdeztem más SiLabs chip beszerzésről, de még csak nem is válaszoltak...)
Vagy van más olyan hőmérő-páratartalom mérő chip, amin I2C-vel lehet lekérdezni az adatokat, és tényleg nagyon kicsi a fogyasztása, plusz van sleep üzemmódja?
(#) rolie válasza PGNet hozzászólására (») Dec 5, 2018 /
 
Szia! Itt tudsz rendelni, akár személyes átvétellel: FDH.
(#) Ferkógyerek válasza PGNet hozzászólására (») Dec 5, 2018 /
 
Szia! Én SHT31-et használok, kicsit nagyobb a fogyasztása mint az SI-nek, de talán még elfogadható. Itt és itt is kapható.
A hozzászólás módosítva: Dec 5, 2018
(#) PGNet válasza Ferkógyerek hozzászólására (») Dec 6, 2018 /
 
Köszi a választ!
Közben találtam ilyen IC összehasonlító oldalakat is, linkelem, hátha mást is érdekel:
https://www.kandrsmith.org/RJS/Misc/Hygrometers/calib_many_addsht31.html
https://www.facebook.com/notes/phil-moyer/comparing-temperaturehumi...05557/

Si7021 lassabban éled fel, és van power-up áramfelvétel is (peak current), hiába alacsony alapban a mérési áramfelvétel, talán az SHT31 a gyorsabb mintavételezéssel idővel arányosan kevesebb áramot fogyaszthat... de persze ezt mérni kell.
(#) telectro hozzászólása Jan 18, 2020 /
 
Hali,

Egymás mellé tettem egy AM2302 és egy AHT10 pára/hőmérőt, sőt összetekertem őket ragasztószalaggal egymáshoz és bezártam őket egy üvegbe.
Most már 3 napja percenként kiolvasom az egy perc alatt kb. 30-szor vett mintáknak az átlagát.

AM2302 : 19.58 C - 48.42 % RH
AHT10 : 19.23 C - 38.90 % RH

A hőmérséklet eltérés az 2-3-4 tized foknyi nem is annyira zavaró, de a páratartalomnál masszívan 10 a különbség.
A gyári adatlap alapján is csak max. 5 % az adott hőmérséklet/páratartalom mellett a mérési hiba, de itt jelen esetben 20-30 % a hibája valamelyiknek vagy lehet mindkettőnek ?!
Melyik lehet a valós ?

Tapasztalt más is ilyet ?
A hozzászólás módosítva: Jan 18, 2020
(#) Gafly válasza telectro hozzászólására (») Jan 18, 2020 /
 
Sajnos megromlanak ezek...
(#) Kovidivi válasza telectro hozzászólására (») Jan 18, 2020 /
 
Páratartalom méréshez komoly, megbízható szenzor kell. Nekem sincs ilyen, nem is tudok ajánlani, de már nem is érdekel a téma, sokat csalódtam.
Ha túl nagy a páratartalom, azt úgyis érzem
(#) Bakman válasza telectro hozzászólására (») Jan 18, 2020 /
 
Próbáld ki a vizes sós tesztelést, az sokat nem hazudhat. Én az Si7021-re szavazok, nekem viszonylag jól működnek.
(#) ronin75 válasza telectro hozzászólására (») Jan 18, 2020 /
 
"páratartalomnál masszívan 10 a különbség"

Ezek szerint mind a kettő jól mér "relatívba", csak a kijelzett érték nem stimmel.
Nem lehet valami szoftveres probléma? Esetleg ha tudnád a helyes értéket egy szofveres kalibráció/korrekció segíthet.
(#) exabit válasza telectro hozzászólására (») Jan 18, 2020 /
 
A relatív páratartalom mérés trükkös dolog.
Ha érdekel itt van róla egy nagyon jó cikk ahol összehasonlítanak különböző szenzorokat és kalibrálják: Bővebben: Link
Ugyanitt megtalálod a tesztelés mikéntjét is. Lényeg, hogy telített konyhasós oldat fölötti gőztérben a relatív páratartalom 75.3% kellene hogy legyen, független a hőfoktól.
(#) Inhouse válasza telectro hozzászólására (») Jan 18, 2020 /
 
Ahány páratartalom mérőt egymás mellé raktam (gyáriak), mind mást mutatott hasonló nagyságrendi eltéréssel...igazából nem a szenzoron múlna, hanem a kalibráláson, nem?
(#) telectro válasza Gafly hozzászólására (») Jan 30, 2020 /
 
Idézet:
„Sajnos megromlanak ezek...”


Ez úgy jó kedvet csinált a mai napra
(#) telectro válasza Inhouse hozzászólására (») Jan 30, 2020 / 1
 
Azóta az alábbi fejlemények történtek:

Kivettem őket az üvegből és a szabad levegőn közelítettek egymáshoz a pára értékek, de még mindig van eltérés. Ez úgy elég abszurd, hogy egy változó közegben "jobban" teljesítenek, mint egy zárt rendszerben.

Aztán keresztpróbával kicseréltem egyik s majd másik érzékelőt is.
Természetesen ahány csere annyiszor más értékeket kaptam.
kb. ugyanazt mint ahogy Inhouse fórumtárs írta, hogy ahány annyi féle.
A valamikori tranzisztoros komplementer válogatáshoz hasonlítanám, hogy sok százból ki lehet választani olyanokat amik egyformán mutatnak.

A sós vizes páratesztelésre nem tudtam magam még rávenni, majd ha egyszer nagyon pihent leszek...

Én a magam részéről az alábbi konklúziókat vontam le:

- ár/érték kategóriában jó
- ár kategóriában verhetetlen
- érték kategóriában egy kalap szamóca
- pontosan mérnek csak nincsenek kalibrálva megfelelően
- az egyenként kalibrálás hiánya miatt ilyen olcsó
- lehet egyenként kalibrálni, de az női munka
- marad a kompromisszum, mutat amit mutat azt jól van.

Köszönöm mindenkinek.
A hozzászólás módosítva: Jan 30, 2020
(#) andrÁSZ hozzászólása Márc 12, 2021 /
 
Üdv mindenkinek!
Kis fiamnak van egy akkus kis traktora, ezek az új modellek már úgy jöttek ki, hogy pára érzékelővel vannak ellátva . 44 % a garázsban a páratartalom és nem indul el, a szobában 60 % ott is meg keveredik! Hogy tudnám kiiktatni az érzékelőjét hogy ne tiltson le ?A régi autója is ilyen fejegységel van szerelve hat éve működik folyamatosan! A képen szerintem a bal alsó sarokban van az érzékelő .
Ezt áthidaljam ,leragasztva nem működött, össze forrasszam ,melyik megoldással tudnám kiiktatni!? Köszönettel
A hozzászólás módosítva: Márc 12, 2021
(#) Kovidivi válasza andrÁSZ hozzászólására (») Márc 12, 2021 / 1
 
Ilyet még nem hallottam, hogy páratartalom függő egy játék működése. A bal alsó sarokban egy RF/bluetooth antenna van, én semmi páratartalom érzékelőt nem látok...
SHT21 vagy DHT11 kellen, hogy a panelon legyen, de ilyen nincs!
A hozzászólás módosítva: Márc 12, 2021
Következő: »»   5 / 6
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem