Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » ST151 végerősítő
 
Témaindító: Dzsoni, idő: Szept 5, 2007
Lapozás: OK   60 / 93
(#) Alkotó válasza kezdoke hozzászólására (») Márc 17, 2016 /
 
Passzív borda esetén, AB osztályt feltételezve, függőleges bordairánynál, végtranzisztoronként kb. 250-300 cm2 felület szükséges. Ez esetedben 1000-1200 cm2 csatornánként.
Kényszerkeringetéssel ennek akár a harmada is hasonlóan hatékony lehet, ráadásul az ehhez való bordák sokkal sűrűbbek, ezért kisebb helyet foglalnak.
(#) zotya1983 válasza kezdoke hozzászólására (») Márc 18, 2016 /
 
Kényszerhűtéssel méretes bordával jelentős disszipációt el lehet fújatni,minél nagyobb annál jobb elvet vallom,amekkora csak elfér a leendő gépházban akkora bordát neki
(#) magneto hozzászólása Márc 29, 2016 /
 
Sziasztok!
Nekem nem inkább hibaelhárító, mint inkább működésbeli kérdésem lenne a kedves szakértő fórumtársakhoz. A kérésem/kérdésem az lenne, hogy pontosan hogyan működik az ST151 rövidzár védelme? Annyit már hosszas utánajárással sikerült kiderítenem, hogy ez a fajta megoldás azért jobb, mint a csak sima ellenállásosztó a bázison, mivel a végfok minél jobban ki van vezérelve annál jobban zárnak a védőtranzisztorok.
Amit már vélek tudni a működésről: A D8 az a T10 tranzisztor "fordított" működését hivatott megakadályozni. A C11-nek talán a gyorsabb működésben van szerepe...
A normál működés (ha jól gondolom) úgy történik, hogy a D7 minden félperiódusban kinyit, de a rajta eső feszültség miatt a R17-R18 osztótagokra a D7 dióda nyitófeszültségével kevesebb feszültség jut. Mivel a T10 emittere a kimeneti ponton van, ugyanúgy, mint a T8 végtranzisztor és a vele soros 0,33 Ohmos emitter-ellenállás, emiatt (üzemszerű működés esetén) a T10 védőtranzisztor emittere mindig magasabb potenciálon lesz, mint a bázisa és emiatt zárva lesz, mivel a kimenőpont mínusz a 0,33 ohmon eső feszültség mínusz a D7 diódán eső feszültséget osztja az R17-R18-as páros. (minél jobban kivezéreljük, annál jobban fog zárni. Ha jól gondolom persze, de ez sem biztos... )

És eddig jutottam...

Kérem, hogy egy hozzáértő kolléga magyarázza el a pontos működését ennek a védelemnek. (Főleg akkor, ha átmegy zárlatba a kimenet.)
A hozzászólás módosítva: Márc 29, 2016
(#) reloop válasza magneto hozzászólására (») Márc 29, 2016 / 1
 
Üdv!
Ez egy visszahajló-karakterisztikájú áramkorlát. A beavatkozás a nullátmenet közelében kisebb végtranzisztor áramnál következik be mint a kivezérlés feszültségmaximumánál. Jó ez, mert a tranzisztor terhelését a rajta folyó áram és a rajta eső feszültség szorzata adja.
Nézzük azt az állapotot mikor egy "százas szöget kötünk a kimenetre" azaz rövidzárlat keletkezik. Mikor a vezérlés hatására az R15 ellenálláson 0,6-0,7V esik, T10 nyit és D8-on keresztül elvonja a T7 vezérlőáramát, tovább nem nő a végtranzisztor árama. Ez jelen esetben nagyjából 2A. Az R17, R18, D7 árama ilyenkor elhanyagolható.
Nézzük mekkora áramerősséget enged a kimeneti feszültség +35V-os értékénél! Mostmár az R17, R18, D7-en 5mA folyik, mely az R17-en 1,1V-ot ejt. Ahhoz, hogy T10 bázisára 0,6V jusson az R15-ön 0,6V+1,1V, azaz 1,7V esés szükséges, mivel R17 feszültsége levonódik az előző esethez képest. Az 1,7V/0,33Ω durván 5A-t jelent. Mivel a T9-en is ekkora áram folyik, 10A kimenő áram érhető el.
C11 mérsékli a korlátozás során az oszcilláció (gerjedés) lehetőségét.
(#) magneto válasza reloop hozzászólására (») Márc 30, 2016 /
 
Szia reloop!

Köszönöm a magyarázatot!
(#) HA3GX válasza Alkotó hozzászólására (») Ápr 3, 2016 1 /
 
A 3 pár végtranzisztoros kivitel tetszik, megépítésre kerül, sztereóban. A transzformátor külön dobozba fog kerülni, hiszen toroid hiányában enyhén helyszűkében lennék. Gratulálok az eddig után építőknek!
(#) Alkotó válasza HA3GX hozzászólására (») Ápr 3, 2016 /
 
Ha a hely engedi, célszerűbb egy kicsivel szellősebben elhelyezni a végtranzisztorokat. Itt van ehhez egy tervjavaslat.
(#) HA3GX válasza Alkotó hozzászólására (») Ápr 3, 2016 /
 
Köszi a javaslatot, akkor úgy alakítom ki, hogy elférjen a szellős változat. Lesz bent ventilátor is.

A T5-ös kollektorán levő ellenállás R25 és a T15-ös emitterén is R25 van feltüntetve. Gondolom csupán elírás, csak mikor számolgattam az alkatrészigényt, valahogyan nem akar passzolni a darabszám.
(#) Alkotó válasza HA3GX hozzászólására (») Ápr 3, 2016 /
 
A két új tranzisztornak és a az emitter ellenállásaiknak új pozíciószám kellett, mert többlet alkatrészek az eredeti rajzhoz képest. Ránézésre az R24-es kimeneti ellenállásnak volt a legmagasabb száma, ezt növeltem az új alkatrészeknél. Elkerülte a figyelmem, hogy nem ez volt a legnagyobb érték, ezért van keveredés.
De ezen nem fog múlni a sikeresség, sem értékben, sem méretben nem zavaró a keveredés. Csupán az alkatrészlistán lesz két R25.
(#) vipera1997 hozzászólása Ápr 3, 2016 /
 
Sziasztok!
A 600W-os verzió az az 5 pár tranzisztoros?
600W/8ohm-ra gondolok.
(#) HA3GX hozzászólása Ápr 3, 2016 /
 
A 6 pár végtranzisztor 16 ezer forint körül mozog, sajnos jövő hónapban tudom csak megrendelni.De, addig megépíteném a kisebbik testvérét, amibe TIP3055-TIP2955-öt raknák a végekhez. Itt kérném ki a fórumtársak hozzáértését, miszerint a fenti TIP párosnál (3pár oldalanként) mekkora tápfeszültséget visel el maximum? Kisebb összejövetelekre ezt vinném.

Hétfőre megjönnek az alkatrészek, majdnem kész a tápegység is... Emlékeztek még a régi RH-s rádiók 40kg-os "mobil" tápegységeire? Egyre jobban kezd rájuk hasonlítani.
(#) HA3GX válasza HA3GX hozzászólására (») Ápr 3, 2016 /
 
Közben számolgattam... MEV-es TIP elméletileg CE között 100V-ot bír.
Elméletileg ha 2x35v-ra tekerek egyet, éppen még bírnia kell. Habár nem akarok tranzisztor temetőt, így 2x33v lenne a cél. Szerintetek?
(#) steelbird válasza HA3GX hozzászólására (») Ápr 3, 2016 /
 
Szia.
A TIP csak 60V -ot tud, úgyhogy a max táp +/- 30V lehet, az pedig túl kevés a kapcsolásnak.
(#) steelbird válasza HA3GX hozzászólására (») Ápr 3, 2016 /
 
A MEV már 30 éve leégett.
A hozzászólás módosítva: Ápr 3, 2016
(#) HA3GX válasza steelbird hozzászólására (») Ápr 4, 2016 /
 
Elég sajnálatos dolog volt. Olvastam pár éve az összeesküvés elméleteket, de a lényegen nem változtat. Van egy jó pár MEV-es TP-em, akkor teszem vissza a fiókba őket.
A végtranzisztoroknak nem ismersz valamivel olcsóbb beszerezhetőséget?
(#) reloop válasza HA3GX hozzászólására (») Ápr 4, 2016 / 1
 
Eddig nem okozott csalódást.
Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Ápr 4, 2016
(#) HA3GX válasza reloop hozzászólására (») Ápr 4, 2016 /
 
És ilyenkor fogom a fejem!
Hetente-kéthetente rendelek "csinából" Japánból, de ez meg sem fordult a fejemben. Miért akartam itthon mindenáron beszerezni...
(#) steelbird válasza reloop hozzászólására (») Ápr 4, 2016 /
 
Azt mondod, tudják azt, amit a katalógus megad rájuk? 175Ft/db árért elég gyanúsnak tűnik.
(#) reloop válasza steelbird hozzászólására (») Ápr 4, 2016 /
 
Csak annyit tudok, hogy a belinkelt 4ohm/200W erősítőmben bírja a gyűrődést.
(#) zenebolond válasza HA3GX hozzászólására (») Ápr 4, 2016 /
 
Szia HA3GX!

Ha rendelni fogsz ilyen tranyót gondolnál rám is egy garnitúrával? Természetesen postaköltség meg hasonlók állom, csak nekem nincs ebay-em.
(#) zenebolond válasza steelbird hozzászólására (») Ápr 4, 2016 /
 
Szia Steelbird!

Igaz nem a témába vág, de rendeltek már nekem ledvezérlőt 3W-os power ledhez egy nullával a végén kevesebb árért/db. Mindkettő ugyanaz a típus volt. Csak az egyik hazai bolt a másik "csina"-i.
(#) HA3GX válasza zenebolond hozzászólására (») Ápr 4, 2016 / 1
 
Igen, rendelek neked is. A többit privátban írom.
(#) HA3GX hozzászólása Ápr 5, 2016 /
 
2SA1943-as alá a 20x25-ös csillám elegendő? Adatlapja szerint 20x26-os.
A hozzászólás módosítva: Ápr 5, 2016
(#) dvd hozzászólása Ápr 6, 2016 /
 
Sziasztok! Először is nagyon jó a topic, rengeteg az infó. Reloop javaslatára kerültem ide és úgy döntöttem hogy ezt a kapcsolást fogom megépjteni a basszusgitár erölködőmhöz. A tápfeszültségem +-60VDC lesz amit egy 300W-os toroid fog biztosítani. Kapni fog hangszóró védelmet és ventillátoros hűtést is. Annyi kérdésem lenne hogy amiket csatoltam, azok jók lesznek igaz? Elég sok variációt találtam olvasgatás közben. Köszi
(#) reloop válasza dvd hozzászólására (») Ápr 6, 2016 /
 
Szia! Lévén szó hangszererősítőről, beraknám a harmadik pár végtranzisztort is, tehát a ±80V-ra rajzolt kapcsolást választanám.
(#) dvd válasza reloop hozzászólására (») Ápr 6, 2016 /
 
Szia Reloop!És úgy is elég lesz neki a 60V? Jól emlékszem hogy ahhoz is van itt valahol nyákrajz Sprint Layout-hoz?
(#) reloop válasza dvd hozzászólására (») Ápr 6, 2016 /
 
Az R25-öt kell 15k-ra módosítanod. NYÁK-hoz ezt ajánlom.
(#) dvd válasza reloop hozzászólására (») Ápr 9, 2016 /
 
Szia Reloop. Mi a helyzet R4, R13 és az emitter ellenállásokkal? Végtranzisztornak az MJL-t kell használni gondolom. Köszi.
(#) reloop válasza dvd hozzászólására (») Ápr 9, 2016 /
 
Az R4 33Ω, R13 68Ω. A végtranzisztorok 2SC5200 és 2SA1943 is lehetnek. Az emittereik ellenállásai 470mΩ-osak.
(#) HA3GX hozzászólása Ápr 15, 2016 /
 
ST151 v1.7 mod-2 +-80V/4R

Elkezdtem beültetni a diódákat, csak 1N4145-öt nem kaptam. Melyiket használjam helyette? 1n4004, 1n4148, esetleg 1n4007?
A hozzászólás módosítva: Ápr 15, 2016
Következő: »»   60 / 93
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem