Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Bluetooth audio modul interferencia
Lapozás: OK   1 / 2
(#) flerkmisk hozzászólása Máj 27, 2016 /
 
Sziasztok!

Az autóm fejegységét szeretném "felokosítani", hogy bluetooth-on keresztül lehessen rajta zenét hallgatni, ezért az E-Bay-ről vásároltam hozzá egy BLK-MD-SPK-B Bluetooth audio modult.
A tápellátását LM317 feszültségszabályzó segítségével oldottam meg, amelyet beállítottam úgy, hogy az akkuról jövő 12V-ot 4,2V-ra szabályozza és a modul megfelelő kivezetéseit összekötöttem az említett fejegység AUX bemenetével.

Működik is a dolog, a probléma csak annyi, hogy a Bluetooth átvitel jele valamiért bekerül a hangba ezért ha bármilyen adatátvitel van a modul és zenét lejátszó eszköz között, azt nagyon jól lehet hallani és így ez használhatatlan, hiszen lejátszás közben folyamatosan zúg.

Az utánakerestem a jelenségnek és találtam is egy videót róla, mely alatt azt írja a feltöltő, hogy a probléma abból adódik, hogy az erősítő és a modul ugyan azt a testet használja, megoldásként pedig 1:1 audio transzformátort használt, hogy leválassza egymásról a kettőt.

A kérdésem az volna, hogy valóban ez-e a legjobb megoldás? Nekem logikusabbnak tűnne egyből a modul tápellátását leválasztani, viszont erre nem találtam semmilyen módszert. Ha külön akkuról táplálom a modult akkor minden tökéletes, nincs semmi zúgás, de nem szeretnék ezért külön akkut beépíteni

A válaszokat előre is köszönöm!
A hozzászólás módosítva: Máj 27, 2016
(#) Buvarruha válasza flerkmisk hozzászólására (») Máj 27, 2016 /
 
Csökkentheted a zajt azzal, hogy a földet közvetlenül a fejegységről vezeted a modulra, annak is a bemenetéről és a tápot is a fejegység tápjáról vezeted minél közelebbről.. Akár be is építheted a fejegységbe (nem tudom mekkora ez a modul) annak a valamelyik belső stabilizátoráról járatva.
A hozzászólás módosítva: Máj 27, 2016
(#) flerkmisk válasza Buvarruha hozzászólására (») Máj 27, 2016 /
 
A földet és a tápot is a lehető legközelebbről vettem, de így is használhatatlanul zúg. A fejegységet viszont nem szeretném megbontani.
A hozzászólás módosítva: Máj 27, 2016
(#) Buvarruha válasza flerkmisk hozzászólására (») Máj 27, 2016 /
 
De a föld legyen maga az audio jel földje ami megy a bemenetre.
(#) flerkmisk válasza Buvarruha hozzászólására (») Máj 27, 2016 /
 
Szóval ha jól értem a fejegység AUX-ának földjéről adjam a modulnak a GND-t? Csak mert ez esetben a modul SPKN és GND kivezetése össze lenne kötve, ami nem tudom mennyire egészséges
A hozzászólás módosítva: Máj 27, 2016
(#) Buvarruha válasza flerkmisk hozzászólására (») Máj 27, 2016 /
 
Azok amúgy is egy potenciálon vannak. Ilyenkor az történik, hogy a modul által felvett áram miatt a kábelen eső feszültség tulajdonképpen megjelenik a bemeneten, de a modul áramfelvétele gondolom nagyon alacsony, így elhanyagolható ez a hiba. Amúgy azt csak feltételezni tudom, hogy mi az az SPKN, gondolom a kimenet földje és az amúgy is ugyanaz.
(#) flerkmisk válasza Buvarruha hozzászólására (») Máj 27, 2016 /
 
Igen, a modul hangkimenetének földje, viszont megnéztem a multiméter szakadásvizsgálójával és nincs közte és a GND kivezetés között kapcsolat.
(#) Buvarruha válasza flerkmisk hozzászólására (») Máj 27, 2016 /
 
Ez érdekes. Akkor vagy emiatt van a zaj, vagy leválasztott már a kimenete és egyszerűen ennyire gagyi a cucc, mert amikor rádugod a magnóra, akkor is összekötöd a GND-t és a kimenet földjét amivel jó nagy hurkot csinálsz és ez a zaj okozója átlagos esetben. Biztos, hogy jól mértél, nem lehet, hogy nem ért oda rendesen a mérőtüske? Most megnéztem a képet a modulról és a kialakításból ítélve szerintem az egy az egyben a GND ezért is van mindjárt a GND-k mellett.
A hozzászólás módosítva: Máj 27, 2016
(#) flerkmisk válasza Buvarruha hozzászólására (») Máj 27, 2016 /
 
Leellenőriztem, de tényleg nincs semmi kapcsolat köztünk, mérhető ellenállás sem.
(#) Buvarruha válasza flerkmisk hozzászólására (») Máj 27, 2016 /
 
Azt mérd meg, hogy csak tápot adva neki, tehát a kimenete legyen teljesen lekötve mindenról, a kimenet földjén van-e DC? Gyanítom, hogy virtuális föld a kimenet és a modul féltápfeszét fogod mérni rajta...
(#) flerkmisk válasza Buvarruha hozzászólására (») Máj 27, 2016 /
 
A modul pozitív tápja és modul kimenetének földje (SPKN) között 3,22V-ot mérek, ha erre gondoltál.
(#) Buvarruha válasza flerkmisk hozzászólására (») Máj 27, 2016 /
 
Inkább a GND és a kimeneti GND között mérj feszt.
(#) flerkmisk válasza Buvarruha hozzászólására (») Máj 27, 2016 /
 
Ja értem, így 0,9V-ot mérek.
(#) Buvarruha válasza flerkmisk hozzászólására (») Máj 27, 2016 /
 
Akkor ezt mindenképpen le kell választani. Egyik megoldás lehet még, hogy a bemeneti GND-nek is a táp GND-t használod, és a kimenetet soros kondenzátorral csatolod (2.2µF például) Ha polarizált elkót használsz csatolásra, akkor a pozitív legyen a modul felé. Gondolom amikor csendben van, akkor a kimeneteken is ugyanezt a DC szintet méred, vagy?
A hozzászólás módosítva: Máj 27, 2016
(#) flerkmisk válasza Buvarruha hozzászólására (») Máj 27, 2016 /
 
Igen, a GND és a kimenetek (SPKLP és SPKRP) között is 0,9V-ot mérek. Akkor keresek is 2,2µF-os elkókat és megpróbálom amit javasoltál.
(#) Buvarruha válasza flerkmisk hozzászólására (») Máj 27, 2016 /
 
Lehet az elkó több is kevesebb is, igazából a bemenet impedanciájától és a kívánt mélyátviteltől függ, szóval nem történik tragédia, akkor sem ha 1, 4.7, vagy csak 10uf-ot találsz.
(#) flerkmisk válasza Buvarruha hozzászólására (») Máj 27, 2016 /
 
Megpróbáltam 2,2-esekkel, de nem vettem észre változást, ugyan úgy zúg :/
(#) Buvarruha válasza flerkmisk hozzászólására (») Máj 27, 2016 /
 
Semmi baj, most jön az első vezió, hogy csak a jelföldön kap GND-t, viszont ez ezúttal nem lesz gond.
A hozzászólás módosítva: Máj 27, 2016
(#) flerkmisk válasza Buvarruha hozzászólására (») Máj 27, 2016 /
 
Megpróbáltam, de így is ugyan úgy zúg
(#) Buvarruha válasza flerkmisk hozzászólására (») Máj 27, 2016 /
 
Akkor ez a történet vége. Vagy trafóval leválasztod, vagy beépíted.
(#) flerkmisk válasza Buvarruha hozzászólására (») Máj 27, 2016 /
 
Értem, akkor ezek szerint arra nincs lehetőség, hogy a modul tápfeszültségét válasszam le, úgy mintha egy másik áramforrásról menne?
(#) Buvarruha válasza flerkmisk hozzászólására (») Máj 27, 2016 / 1
 
Éppenséggel volna, lehetne csinálni kapcsolóüzemű tápot ami trafóval leválasztaná a tápot, de az is kapcsolóüzemű lenne és lehet több gondot okozna, mint amennyit megoldana, ráadásul kicsit költséges. Szerintem kösd rá a telefon jack kimenetét a bemenetre és felejtsd el az egészet.
(#) flerkmisk válasza Buvarruha hozzászólására (») Máj 27, 2016 /
 
Nem tudom ez ebben az esetben mennyire releváns, de kapcsolóüzemű hálózati trafóval gond nélkül működik. Mindenképpen meg szeretném valahogy valósítani, mert már a vezérlőgombok beépítését meg mindent megcsináltam hozzá, csak a zúgásnak kéne eltűnnie De ha tényleg csak az audio trafós dolog maradt, akkor már csak annyi lenne a kérdésem, hogy ezeket tényleg így hívják magyarul? Mert így nem nagyon találtam róluk semmit a neten. Illetve, hogy pl. rádiókban szoktak-e ilyenek lenni, hátha találnék itthon valamelyik nyákon, ha tudnám hogy néznek ki
(#) Buvarruha válasza flerkmisk hozzászólására (») Máj 27, 2016 /
 
Nem számít, mert a kapcsolóüzemű táp primere attól még ugyanarról menne, mint a fejegység és előfordulhat, hogy nem a bluetoth, hanem a táp zaja szűrődne bele, de ez nem lenne olyan vészes mondjuk. Bővebben: Link Az elején antenna leválasztók vannak, de utána van audio is.
(#) vizor válasza flerkmisk hozzászólására (») Máj 27, 2016 /
 
Üdv. Ezen a linken DC/DC konverterrel oldották meg: Bővebben: Link. Körülbelül középtájon olvasható: "The problem with this bluetooth chip is the power ground cannot be shared. If the power ground and audio ground is shorted, it will produce noise." Vagyis a táp és a jel GND-je nem lehet közös. A stab után egy DC/DC isolator beépítésével oldotta meg: "I’ve found some DC to DC isolators from element14 and they’re like voltage regulators except that the output have a separate ground."
A hozzászólás módosítva: Máj 27, 2016
(#) flerkmisk válasza vizor hozzászólására (») Máj 27, 2016 /
 
Elsőként Buvarruha-nak köszönöm szépen a segítségét, végül akkor ez a DC/DC isolator lesz a megoldás kulcsa, ha tudok valahonnan szerezni egyet Köszönöm vizor.
A hozzászólás módosítva: Máj 27, 2016
(#) Buvarruha válasza vizor hozzászólására (») Máj 27, 2016 /
 
Azt már megpróbálta, hogy a táp GND-jét használta és kondival választotta le a DC-t a kimenetről de nem változott. Az is probléma, hogy a kimenet virtuális földön van, de a zaj okozója nem az, hát nem véletlenül van külön analóg és digitális táp bemenete egy komolyan audio IC-nek aminek van digitális része is, mint egy DAC például. A kapcsitápos megoldás működhet, bár én a stabilizátor elé tenném..
(#) flerkmisk válasza Buvarruha hozzászólására (») Máj 27, 2016 /
 
Ha nem jön össze a DC/DC isolator, akkor megpróbálok keríteni egy használható PWM-es kapcsolást, ha az sem sikerül akkor meg marad kimenet leválasztása trafóval...
(#) Buvarruha válasza flerkmisk hozzászólására (») Máj 27, 2016 /
 
Igazából 555-el is lehet cisnálni ilyesmi, csak a trafó beszerzése kérdéses.
(#) 187BodyGuard válasza Buvarruha hozzászólására (») Máj 28, 2016 /
 
A trafó nem olyan nagy dolog, valami ATX tápból ki kell szedni, ki kell főzni a tűzhelyen a ragasztót egy fazék vízbe rakva a trafót és újra tekerni. Milliószor csináltam így invertert, kapcsi tápot stb-t!
Nemrég csináltam egyet a csöves erősítőmhöz is. 6.3V váltófeszből csinál 270V DC-t. Abban 2db Tranyó van és egy sima önrezgőként üzemel gyári 5V-os ATX ST-BY Trafóval. A kimeneti feszt egy potival lehet beállítani a kívánt értékre. Áttekerve szerintem jó lehet Step Down konverternek is ehhez az egységhez.
A hozzászólás módosítva: Máj 28, 2016
Következő: »»   1 / 2
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem