Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » B5 és B8 végerősítő
 
Témaindító: banyaiakos, idő: Máj 31, 2008
Lapozás: OK   61 / 62
(#) Ge Lee válasza belganarancs hozzászólására (») Jún 18, 2015 /
 
Valószínűleg azért nem, mert tök ugyanaz a két végfok, csak a végrtanyó és a meghajtója van fordított elrendezésben (sima-darlington). Mesterek egyébként csak spirituális vonalon tevékenykednek.
(#) steelbird válasza Ge Lee hozzászólására (») Jún 18, 2015 /
 
(#) magery hozzászólása Jún 3, 2016 /
 
Sziasztok!

Úgy esett hogy építenem kell egy B8-at egy adott erősítőházba. A tápfesz +-45V, és ez ügyben kérem a segítségeteket. Melyek azok az alkatrészek amiknek az értékét változtatni kell a magas tápfesz miatt. A zénerek ellenállásait tuti kell, a tip-ek és az mpsa-k bírni fogják, a bc546-556 a kérdéses.

Előre is köszi.
(#) reloop válasza magery hozzászólására (») Jún 3, 2016 /
 
Szia! A BC tranzisztorok megfelelnek, de a 25°C-on 65W disszipációs korlát a TIP tranyóknál kritikus érték.
(#) magery válasza reloop hozzászólására (») Jún 3, 2016 /
 
Szia! A hűtés meglesz. Van borda bőven.
(#) reloop válasza magery hozzászólására (») Jún 3, 2016 /
 
Ha 16Ω-os hangsugárzóid vannak megpróbálhatod éppen.
(#) magery válasza reloop hozzászólására (») Jún 3, 2016 /
 
Ezek szerint 4ohm-os hangszórókkal terhelve a TIP-ek nem fogják bírni. Ha TIP142-147 párost használnék, akkor azzal már nem lenne ilyen gond. Szerinted jó lenne az bele?
(#) reloop válasza magery hozzászólására (») Jún 3, 2016 /
 
A topic elején sok infót találsz a B8-ról, most futottam át magam is.
A ±45V-os táp 4Ω-ra 140-180W teljesítményt szolgáltat, ennek nem biztos, hogy B8-cal kéne nekifutni.
A kompozit darlington egységnyi erősítés közelébe visszacsatolva önmagában is kockázatot jelent, hát még úgy, hogy az egyik tranzisztor ebből önmagában is darlington. A TIP142-147 talán elviselné a terhelést, de az áramkört neked kell stabillá tenned és az eddigi kérdéseid alapján a tapasztalatod és a felszereltséged félő kevés lenne hozzá. Próbát tehetsz vele, de ha a kísérlet gerjedésbe torkollik online nehéz lesz segítséget nyújtani.
(#) magery válasza reloop hozzászólására (») Jún 3, 2016 /
 
Nekem 50W elég lenne, de az áramkör átméretezése nem az erősségem. Ha tudnál ebben segíteni azt megköszönném.
(#) reloop válasza magery hozzászólására (») Jún 3, 2016 /
 
A tápot kéne módosítanod elsőként, 4Ω 50W-hoz ±25-30V szükséges és válaszd a B5-öt!
(#) magery válasza reloop hozzászólására (») Jún 3, 2016 /
 
A B5 már nem fér bele a kötségvetésbe mert nem saját részre készül. Úgy dönttöttem hogy teszek neki bele egy TDA7294-et, az elbírja a +-45V-ot. Köszi a segítséget.

Van egy B5-ös erősítőm ami +-30V-ról megy és a kimeneti DC +-10mV között ugrál. Mi okozhatja ezt?
(#) reloop válasza magery hozzászólására (») Jún 3, 2016 /
 
Kérdezd meg a kollégákat az Erősítő mindig-ben, mit ajánlanak ±45V 4Ω erősítőnek!
A B5 kimenetére tégy 1k/1µF integráló tagot és úgy mérd meg a kimeneti egyenfeszültséget. Ha ingadozik, akkor nincs gond, ha megszűnik az ugrálás akkor zaj, vagy gerjedés okozhatta.
(#) steelbird válasza magery hozzászólására (») Jún 3, 2016 /
 
Szia.
Azt írod, elég 50W.
Ha 4 Ohm -ra működne a végfok, akkor mondj le a +/- 45V -ról, az sok a 4 Ohm -hoz.
A TDA pedig elbír 50V -ot is, de csak jel nélkül. Jellel meghajtva viszont az ajánlott maximum az +/- 40V.

TDA7294.png
    
(#) r3pl4y hozzászólása Okt 14, 2016 /
 
Sziasztok!
Szeretnék segítséget kérni.
B5 erősítőm van Alkotós féle kiépítésben.
Szeretném a bemeneti érzékenységet 300mV-ra állítani.
Az lenne a kérdésem, hogy itt pontosan mit is kell megváltoztatni ehhez?
Mert KD Mester leírása szerint úgy értelmezem, hogy az R4, R5 -öt kell 1k-ra és az összes 220µF -ot 470µF/10V -re. (Alkotós kapcsolási rajz alapján az R4, R5).
Alkotó leírásában viszont egészen mást látok.
A hozzászólás módosítva: Okt 14, 2016
(#) bereczk.jans válasza r3pl4y hozzászólására (») Nov 19, 2016 /
 
Szia! Én a helyedben R4, R5 -ön nem változtatnék semmit, ugyanis a kapcsolásnak nincs átfogó negatív visszacsatolása, amivel más kapcsolásoknál könnyen be lehet állítani más erősítést. Igen sokba kerülne a végtranzisztorok hőre megfutása, vagy a kimeneti 0 V DC megváltozása.
Keresnék az előerősítős fórumban egy 2-3 szoros előerősítő kapcsolást. (Műveleti erősítőset vagy 2 tranzisztorosat. HTA30 fórum végén is van ilyen egyszerű 2 tranzisztoros kapcsolás.)
KD mester sem ajánlja az értékek megváltoztatását.
(#) Ge Lee válasza r3pl4y hozzászólására (») Nov 19, 2016 /
 
Úgy ahogy írod, de én nem mennék le 1k-ig, hanem csak 1k2-1k5-ig. Ha párhuzamosan kötsz a 2k2-vel egy 4k7-et az 1k5 lesz. A kondikat meg kicseréled 330 vagy 470µF-ra.
(#) Alkotó válasza r3pl4y hozzászólására (») Nov 19, 2016 /
 
Ezt kell az általam lerajzolt kapcsoláson látnod, amit a szerző ajánlásából vettem át:
Idézet:
„Ube=600mV-hoz: R3=10k; c2=c5=220μ; és R4=R5=2,2k (rajzon is ez van)
Ube=300mV-hoz: R3=11k; c2=c5=470μ; és R4=R5=1k”

Ezt egyértelműnek látom
(#) Bojtossapka hozzászólása Jún 1, 2018 /
 
Sziasztok, egy kis segítségre lenne szükségem.
Után építettem a B5 erősítőt, elsőre ment is az élesztés, nagyon szép hangja van, viszont van egy alapzaja, sistergés/szélfújás jellegű. Ha a bemenetet a földre húzom és rátapadok a hangszóróra, akkor épphogy hallom, viszont, ha bármit a bemenetre kötök (PC, teló BT füles) akkor elég hangos 2-3m távolságból is hallható. Gondoltam hátha összeszed valami a levegőből, de fémdobozolás után is megmaradt a jelenség. Ha lekapcsolom a tápot pár másodpercig még tartják a kondik, akkor sem szűnik meg a jelenség (így a tápot kizárnám). Mindkét oldal ua-t produkálja. Van bármi ötletetek mi lehet a probléma?

Leírom milyen alkatrészeket használok és miket változtattam + csatolok pár képet, hátha segít. KD Mester féle NYÁK-ot kicsit átterveztem, így a két erősítő elfér a Lomexben kapható 16 centis bordán. 200VA 2x24V-os trafót használok, amit 2x10000µF-os G-LUXON kondi simít 2x1µF-os REMIX-ekkel karöltve. BC tranyók Fairchild, MPSA-k ismeretlen HEstoreosak, BD és TIP-ek ST gyártmányúak, MJL-ek pedig ONS, elkó kondik pedig nichicon.
A Zener diódák előfeszítő ellenállásait módosítottam 4,7K-ról 4,3K-ra a +-35V-hoz.
(#) reloop válasza Bojtossapka hozzászólására (») Jún 1, 2018 /
 
Szia! A jel-zaj viszonyt azzal javítanám, hogy hangerőszabályzó potenciométert tennék a bemenetre, például 10 k logaritmikust és a jelforrásokat maximális hangerőre venném a belső szabályzójukkal. Szerintem a jelforrások kimeneti erősítőinek zaját hallod.
(#) mek-elek válasza Bojtossapka hozzászólására (») Jún 2, 2018 /
 
Megkockáztatom, hogy az a szélfújás gerjedés, a földelési hiányosságok miatt.
(#) mek-elek válasza mek-elek hozzászólására (») Jún 4, 2018 /
 
"(így a tápot kizárnám)"
Szerintem téves következtetés, mert pont a táp nem az igazi.
Mellékelem Király Tibor ez irányú fejtegetését.
(#) Bojtossapka válasza reloop hozzászólására (») Jún 5, 2018 /
 
Először én is arra gondoltam, hogy a jelforrásokat hallom, hiszen ha maxra tekerek bármilyen erősítőt azokban is hallani a "sssss" hangot, de nem ennyire mint ebben. Amint írtam, ha földre van zárva akkor is hallani, csak halkan.

Bekerült menet közben egy 50K-s poti és be is lett szépen dobozolva. Jelenleg ott tart a dolog, hogy a "sss" most állandó hangerejű bárhová csavarom a potméter és a hangereje kb a fele lehet mint korábban.
(#) Bojtossapka válasza mek-elek hozzászólására (») Jún 5, 2018 /
 
Kapni fog dupla gretzet, mert mindenki ezzel jön. Közben már rendesen csillagpontosítva lett a dolog (legalábbis szerintem) és minden aminek a földhöz köze van a kondenzátorok alatt találkozik, ahol 7 kábel van összesodorva és beforrasztva ( bal erősítő, jobb erősítő, bal hangszóró, jobb hangszóró, poti ház, doboz és a trafó középága [amit én kötöttem össze])
Amint lesz fejlemény jelzem a változást és persze képek is lesznek.
(#) reloop válasza Bojtossapka hozzászólására (») Jún 5, 2018 /
 
Szépen bedobozoltad!
A dupla graezt-ért ne törd a kezed-lábad, ott van jelentősége, ahol a két szekunder nem teljesen egyforma. Amúgy brummos az erősítő, hogy piszkálni akarod? Kritika inkább a tápszűrő panelt illetné ha ilyen gondod lenne.
Ilyen makacs sustorgás leggyakoribb oka a marató, és/vagy az ónadalék elégtelen lemosása. Ezek nálad megvoltak kellő alapossággal?
(#) gordonfreemN válasza Bojtossapka hozzászólására (») Jún 5, 2018 /
 
Kérdezem, hogy nem-e az a gond, hogy a cikkeknél lévő két kapcsolás eltér a kimenetnél rajzolt 680nF-ok szűrésében?
Bővebben: Link
A felső rajzon nincs GND-n a 3.3R + kondi szűrőtag.
(#) Bojtossapka válasza gordonfreemN hozzászólására (») Jún 5, 2018 /
 
Azért tér el, mert ez nem dual mono, egy tápról járatom, a B5.zip-ből néztem ki, de megsúgom, hogy amikor csak egy oldalt teszteltem azt is hozzákötöttem a csillagponthoz, ezért is van ott egy nem használt bekötés, így később átalakítható dual mono kivitelűre.
Csatolom az eredeti dual és single kiviteleket, láthatod, hogy az enyém a single.GIF-re hasonlít, remélem nem kapok érte copyright strike-ot.
(#) gordonfreemN válasza Bojtossapka hozzászólására (») Jún 6, 2018 /
 
Nekem nem kell megsúgni semmit, mert felőlem aztán úgy zúg vagy nem zúg az erősítőd, ahogy akar.
Gondoltam jelzem az eltérést hátha segítségedre lesz, mindössze ezért írtam neked.
(#) zolek válasza Bojtossapka hozzászólására (») Júl 14, 2018 /
 
Üdv.Bojtossapka Szerintem ezt nem olvastad el.(2,7Kohm/470pF-os aluláteresztő szűrőt a potméter elé tegyük)

Az erősítő meghajtása:

Az erősítő bemeneti impedanciája (1Khz) kb 40Kohm. Ha szabványos 47Kohm-os bemeneti impedanciát szeretnénk, akkor a bemeneti 47Kohm-os ellenállást 56Kohm-ra kell növelni. Ennél nagyobbat nem is ajánlok a bemenet lezárására. Ha kisebb bemeneti ellenállást szeretnénk akkor azt szintén ennek a 47Kohm-os ellenállásnak a csökkentésével tehetjük meg. Az erősítő bemeneti érzékenysége 600mVeff jel 20Hz-20Khz-en. Ez azt jelenti, hogy a legtöbb jelforrás (CD-lejátszó-tuner, stb) kimeneti jele elég a teljes kivezérléséhez, tehát nem szükséges külön előerősítő használata. Ilyenkor elég egy jó minőségű 2x10KOhm-50KOhm-os sztereó, logaritmikus potenciométer és egy bemenetválasztó kapcsoló is elé. Ekkor a bemeten található 470Pf-os kondenzátort ne ültessük be, a 2,7KOhm-os ellenállást egy átkötéssel helyettesítsük. A 2,7Kohm/470pF-os aluláteresztő szűrőt a potméter elé tegyük.
(#) tothbela válasza zolek hozzászólására (») Júl 15, 2018 / 1
 
Nem neked szól, de te voltál itt utoljára. Két antiparalel ledet egy 1nF-os kondenzátoron keresztül a kimenetre lehet kötni, és néha megdöbbentő dolgok derülhetnek ki. Egy házi építésű erősítő sustorgott bizonyos hangerő állásoknál. Természetesen szkóppal nézve azonnal látszott a baj, de az nem volt hirtelen kéznél, mert telefonos távjavításként indult. Ott meg csak egy multi volt, ami nem mért semmit 1 MHz felett. A ledek viszont szépen jelezték, hogy a kimeneten ott a több volt nagyságú gerjedés.
(#) lóri válasza CHZ hozzászólására (») Júl 27, 2018 /
 
Szia!
Tetszik a tápod. Valami kapcsolási rajzot tudnál adni?
Következő: »»   61 / 62
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem