Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Életvédelmi kapcsolás, FI relé
 
Témaindító: bankimajki, idő: Máj 6, 2009
Témakörök:
Lapozás: OK   22 / 52
(#) attrax hozzászólása Jún 8, 2016 /
 
Mérősök:
Egy fém főelosztó szekrény érintésvédelmét (hurokellenállás) milyen adatok alapján kell mérni? Milyen áram értéket kell alapul venni?Nem vágom most.
(#) Bakman válasza attrax hozzászólására (») Jún 8, 2016 /
 
A hurokellenállás illetve a zárlati áram az, ami érdekes. A zárlati áramnak pl. C karakterisztikájú kismegszakító esetén a kismegszakító névleges leoldási áramánál legalább tízszer nagyobbnak kell lennie. C16 esetén a zárlati áramnak legalább 160 A-nek kell lennie fázis - nulla és fázis - föld irányba is.

Itt van egy kis leírás, melyiknél milyen szorzóval kell számolni: Bővebben: Link. Most nem találom, de ha jól emlékszem, gG (olvadó) biztosíték esetén is 10 -es szorzóval kell számolni.
(#) attrax hozzászólása Jún 8, 2016 /
 
Akkor rosszul fogalmaztam. Bejön a 400A a cuccba.A szekrényen a testen mérek 0,28Ohm Zh-t. Az mikor lehet megfelelő? 230/?
(#) Bakman válasza attrax hozzászólására (») Jún 8, 2016 /
 
Mihez képest 0,28 Ohm?
(#) attrax válasza Bakman hozzászólására (») Jún 8, 2016 /
 
Ja igen hát egy jó konnektorból mértem a szekrény mellől ami c16
(#) hegizoli hozzászólása Jún 9, 2016 /
 
Üdv.Mindenkinek! Már régen jártam a fórumon,vissza is olvastam jó pár hsz-t.Jó dolgok vannak itt
Egy két kérdést szeretnék tőletek kérdezni.
Egy 3 szobás,fürdőszobás,konyhás-étkezős nem mostanában épült cs.házat újra vezetékelek,mert ugye az alu akkoriban sláger volt Ahogy itt írta is valaki "ha ránézek is törik" meg szakad.A lakásba 3F a betáp. Amikor levettem a betápnál a g.táblát a ksmegszakítókkal, hát nem is tudom leírni mi fogadott.Magyarosan egy "drótkacat"majd lefotózom mielőtt szétvagdosom és felteszem ide A szinek keveredve vanak a kék a pirossal a Z/S -el stb.Egy levágott csoki darabban több veték besodorva. Kíváncsi lennék a véleményetekre.
Az új vezetékek behúzásával részben kész vagyok,fali új konektorok,kapcsolók,világításokhoz is.
A 3F-ból elosztásokat csináltam a helységekhez.A vezetékek MCU 1,5mm-ek , L=fekete,N=kék és a PE=Z/S . Most jön a kérdés
A fürdőszobához ahogy olvasom,ajánlott FI relét beépíteni. Az L az külön megy a fürdőszobához,de az N és a PE az nem.Azok csak egy-egy szálon mennek a lakásban dooztól dobozig. Most a FI relét nem fogja ez bezavarni,hogy az N az több helységben is leágazik a majdani készülékekhez?Vagy építsek oda külön N és PE vezetéket?
Válaszotokat,segítségeteket előre is köszönöm.
(#) Bakman válasza hegizoli hozzászólására (») Jún 9, 2016 /
 
Idézet:
„A fürdőszobához ahogy olvasom,ajánlott FI relét beépíteni.”
Nem jó! A mérőóra (mérőórák) után legyen egy Fi-relé, 30 mA-es. Ha van külön három fázisú fogyasztásmérő és vezérelt is (pl. bojlerhez), akkor két Fi-relé fog kelleni.

Nem csak a fűrdőben rázhatnak a gépek.
(#) hegizoli válasza Bakman hozzászólására (») Jún 9, 2016 /
 
Igen 3 fázis van a lakásban, két fogyasztás mérő és a vill.bojler vezérelt.Akkor fent a falon a betápnál a bojler kismegszakítója után kell még egy FI relé.

A védőfőldelésről lenne még egy kérdésem.A betápnál össze vannak kötözgetve egy levágott csoki darabba a null meg a Z/S vezetékek.Viszont a konektorokban ez nem volt sehol,tehát egyiknél sem volt védőfőldelés létrehozva.Akkor itt milyen volt a biztonság szerinted? Most én kiépítettem
a PE vezetéket is. Mehet-e a védővezeték a betápnál vissza a nullra vagy építsek külsőre egy szondát.Ezt azért kérdezem,mert a transzformátor 50 méterre van és a lakáshoz még közelebb lévő beton tartóoszlopon is ott a védőfőldelés.
(#) Bakman válasza hegizoli hozzászólására (») Jún 9, 2016 /
 
Az áramszolgáltatók nem adnak földelést, azt mindig a helyszínen kell kialakítani. Hálózattól függően a földelést, amit egy földelőszonda biztosít, össze kell kötni vagy tilos összekötni a bejövő nullával. Ez teljesen független attól, hogy milyen messze vagy a transzformátortól.

Ha nem vagy biztos a dolgodban (a kérdésekből erre lehet következtetni), inkább szakembert hívj.

A bojlerhez és a lakás többi részéhez is kell egy-egy Fi-relé. A bojlerhez egy, a többi részhez három fázisú.
(#) hegizoli válasza Bakman hozzászólására (») Jún 9, 2016 /
 
Köszönöm a segítséged,a válaszod első soraira voltam kiváncsi,bár nyilvánvaló ha ki van építve a PE akkor azt főldelni kell.
Tudod valamire még emlékszem a régi időkből a Blátyban (erősáramú) tanultakra is ,ámbár inkább járművillamosságis vagyok. De 40 éve árufuvarozó..... az nagyon lekötő szakma. Hobbim az elektromosság ahogy itt a főcim is utal.

Szép napot !
(#) Bakman válasza hegizoli hozzászólására (») Jún 9, 2016 /
 
A hobbi nem probléma. Igazábol a 230 V már nem az a kategória.
(#) granpa válasza hegizoli hozzászólására (») Jún 10, 2016 /
 
Én a Bláthyba jártam. Építs ki egy jó földelést, aztán a szabvány szerint járj el.
(#) mhvaek hozzászólása Jún 30, 2016 /
 
sziasztok!
adott egy nullázott hálózat, ezt szeretném bővíteni vizesblokk felé egy új fázissal.
Fi relét helyes bekötése hogyan néz ki ilyen esetben?
köszönöm
(#) Bakman válasza mhvaek hozzászólására (») Jún 30, 2016 /
 
Vagy az egész rendszert ellátod Fi-relével, mellesleg ez a javaslatom, hiszen nem csak a vizes blokkban lehet földelt eszköz, vagy csak a bővítést. Utóbbi esetben a Fi-relé kimenetéről a nullát és a fázist is el kell vigyed a helység felé.
(#) mhvaek válasza Bakman hozzászólására (») Jún 30, 2016 /
 
Igen, az utóbbi megoldást választom. a kérdésem az az, hogy mivel nullázott a hálózat a Fi relé bemenetén lévő Nullát honnan szedjem le?
(#) Bakman válasza mhvaek hozzászólására (») Jún 30, 2016 /
 
Valahol a PEN szét van választva PE és N vezetőre, nem?
(#) elektrorudi válasza mhvaek hozzászólására (») Jún 30, 2016 /
 
Idézet:
„a hálózat a Fi relé bemenetén lévő Nullát honnan szedjem le?”
Arról az elosztási pontról, ahonnét a többi (nem Fi relézett) fogyasztó is kapja a nullát. (nulla sín(?) nulla sorkapocs(?)
(#) ötfelezős válasza hegizoli hozzászólására (») Júl 2, 2016 /
 
Az L az külön megy a fürdőszobához,de az N és a PE az nem.Azok csak egy-egy szálon mennek a lakásban doboztól dobozig.
Ezt a Bláthyban sem így tudták.
(#) Zotyó83 hozzászólása Júl 15, 2016 /
 
Sziasztok! Érdeklődnék, hogy ide tudok e bépíteni egy fi relét valahogy? Szekrényt kell e cserélni hozzá... Köszönöm válaszotokat!

image.jpeg
    
(#) Bakman válasza Zotyó83 hozzászólására (») Júl 16, 2016 /
 
Mivel nincs hely, cserélni kell a dobozt.
(#) hegman válasza Zotyó83 hozzászólására (») Júl 16, 2016 /
 
Ha egy meglévő leágazásról van szó akkor szintén ETI-nél a ÁVK-s kismegszakító 1 modul széles tehát a kismegszakító helyére befér. Ha új leágazás akkor sajnos valószínűleg bővíteni kell. Ha az egészre akarsz ÁVK akkor szintén bővítés.
(#) gyuszo válasza Zotyó83 hozzászólására (») Júl 16, 2016 /
 
Ez egy 12 modulos , a következő felfelé a 18 modulos. Ilyenre kell cserélned. Ebből létezik süllyesztett és falon kívüli elosztó doboz. De választhatsz még 2 soros 12 modulost is ( 24 hely ), ha a meglévő vezetéket abban jobban el tudod rendezni és még marad helyed a későbbi bővítésre is.
A hozzászólás módosítva: Júl 16, 2016
(#) Gafly válasza gyuszo hozzászólására (») Júl 16, 2016 /
 
Idézet:
„De választhatsz még 2 soros 12 modulost is ( 24 hely )”

Egyet értek
Ahogy nézem le és felfelé van lehetőség bővíteni, elég könnyűnek tűnik bevésni egy kétsorost.
Ráadásul egész gusztusos kivitelben lehet kapni.

Zoty83: Szerintem sétálj el a boltba egy mérőszalaggal válogatni, vagy keress rá a neten (kis szerencsével ár is méret is megtalálható).
(#) Zotyó83 válasza Gafly hozzászólására (») Júl 16, 2016 /
 
Köszönöm mindenkinek a válaszokat!

Körülnézek a boltokban.
(#) Zsolt0920 hozzászólása Okt 4, 2016 /
 
ha a klíma nincs bedugva a konnektorba, akkor soha nem veri le. Ha pedig be van dugva, akkor mindig leveri - akkor is, ha nincs bekapcsolva, csak készenléti állapotban van.

nálam ugyan ez a probléma egy hete lett felszerelve DAIKIN márkájú klima.
Mi lehet a baj? Kérem segítsenek.
A hozzászólás módosítva: Okt 4, 2016
(#) jimmi12 válasza Zsolt0920 hozzászólására (») Okt 4, 2016 /
 
Hello,

Ha FI-relét oldja le akkor valószínűleg a klíma inverteres. Ezeknél valahol az inverter részen van egy-két darab zavarszűrő kondi (220nF-470nF) ami le van kötve a "földre". Ugyan nem klímánál, de hasonló problémám volt már inverteres cuccokkal. Ott a megoldás a FI relé csere lett 30mA-ről 300mA-re. (nem családi ház).
(#) Zsolt0920 hozzászólása Okt 4, 2016 /
 
SZIA

kicsit kinai de ha jól értem az FI RELÉT kell ki cserélni nagyobra?
ez drága dolog?
(#) Zsolt0920 hozzászólása Okt 4, 2016 /
 
Igen inverteres klima
A hozzászólás módosítva: Okt 4, 2016
(#) VIM válasza Zsolt0920 hozzászólására (») Okt 4, 2016 /
 
Szia! Fordított csatlakozás nem segített a dolgon? (fordított dugvilla)
(#) Zsolt0920 válasza VIM hozzászólására (») Okt 4, 2016 /
 
szia

most probálom most adok neki időt.
Következő: »»   22 / 52
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem