Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Inverteres hegesztőtrafó
 
Témaindító: Gabi, idő: Aug 12, 2005
Lapozás: OK   476 / 562
(#) Hetope válasza Ge Lee hozzászólására (») Okt 9, 2016 /
 
Na akkor kutathatom hogy a 15v betáp miért nem elég.
(#) lac12345 válasza Hetope hozzászólására (») Okt 9, 2016 /
 
Szia milyen FET et használsz a gate trafóhoz ? primer oldalon..És egy kép se ártana magáról a trafóról mert valami ott nincs rendben szerintem.
A hozzászólás módosítva: Okt 9, 2016
(#) Hetope válasza lac12345 hozzászólására (») Okt 9, 2016 /
 
Eddig az eredeti IRFD110 volt benne de most meg akarom próbálni IRF620-al. A trafó egy kocka alakú gyári trafó felirat nélkül.
(#) lac12345 válasza Hetope hozzászólására (») Okt 9, 2016 /
 
Szia

Én tekernék egy másik trafót ferrit toroidra..Kis ferrit toroid 3 szál vezeték UTP kábelből bontva.
Elsőként össze kell tekerni a 3 kábelt pl egy kis akkus fúrógéppel lassú fordulaton.
Aztán tekersz rá annyi menetet amennyi csak ráfér. Majd teszteled ,meghajtod és nézed szkópal a jelalakot..Fontos hogy ferrit legyen a toroid.
(#) Ge Lee válasza Hetope hozzászólására (») Okt 9, 2016 /
 
Elég kellene hogy legyen. Ha kinyit a FET, akkor az Rds-on-ján esik némi fesz de ez elenyésző, vagyis a 15V-nak rajta kellene lenni a trafón. Ha meg már rajta van akkor rajta van a szekunderén is, ahol van még 2db dióda sorban, szóval 13V körül kellene lennie a gate-en.
Nincs ott valami zéner ami megviccel?
(#) Hetope hozzászólása Okt 9, 2016 /
 
Nagyon jól esik hogy segítetek ! Kicseréltem a FET-et most IRF620 van benne de a jelek amit mérek a szkópon miliméterre ugyan olyanok mint azelőtt . Amit észre vettem az hogy a meghajtó rész (SG3525) fogyasztása a labortáp ampermérőjén alig látszik viszont amint beraktam a tranyót ismét felment 160mA -ra. Lehet hogy itt a baj de hiába keresgéltem adatok után ilyenre nem találtam.
A hozzászólás módosítva: Okt 9, 2016
(#) Ge Lee válasza Hetope hozzászólására (») Okt 9, 2016 /
 
Valamit nem értek, vagy csak elvesztettem a fonalat. Az eddigiek alapján úgy gondoltam hogy ez valami 2T forward gyári gép. Ha igen, akkor mit keres a meghajtásban a 3525? Azt csak ellenütemben szokták használni, azt sem tudom tud-e egy ütemet mint mondjuk a 494.
(#) Hetope válasza Ge Lee hozzászólására (») Okt 9, 2016 /
 
Hogy miért az van benne azt én sem értem mert csak egyik kimenete van alkalmazva vagyis a 11-es lába. Amin 8v van csúcsokban.
A hozzászólás módosítva: Okt 9, 2016
(#) Ge Lee válasza Hetope hozzászólására (») Okt 9, 2016 /
 
Ráadásul nem is árammódú vezérlő. A kimenete csak a fetet hajtja, a gate trafón a FET tápfeszének kellene megjelenni.
(#) Hetope válasza Ge Lee hozzászólására (») Okt 9, 2016 /
 
Meg mértem amikor szabad volt az IC kimenete azon csak 8v volt csúcsokban.
(#) Hetope válasza Hetope hozzászólására (») Okt 10, 2016 /
 
Ha lehetne emelni a vezérlés feszültségét akkor lenne nagyobb jel de nem lehet mert 16,5 voltnál letilt az IC.
(#) Ge Lee válasza Hetope hozzászólására (») Okt 11, 2016 /
 
Miért kéne emelni? Ha a meghajtás (FET és trafó) 16V-ot kap, akkor a trafón is annyinak kell lenni, nem lehet ott 8V. Akkor lehetne ha a FET csak félig nyitna ki, ami kizárt. Hogy az IC mennyiről megy az ebből a szempontól nem számít, mert az csak a FET gate feszültségét és áramát biztosítja, arra a 8V bőven elég. A trafónak viszont nem, azon 12-14V-nak kéne legalább lenni.
(#) Hetope válasza Ge Lee hozzászólására (») Okt 11, 2016 /
 
Na itt van a gond mert a trafó is oda van kötve egy soros diódán keresztül és mégsincs a FET-en akkora jel mint kellene. Eléggé nehéz kiszedni ezt a kis trafót de most már ki kell találnom hogy kiszedjem mert körülötte mindent kicseréltem. Át méregettem az összes gyűrűimet és talán a sárga fehérnek van elég AL-je. Vannak vagy frekvenciás AMIDON gyűrűim is (piros és sárga) különböző méretekben de azoknak kicsi az AL-je.
(#) kivancsi4 válasza Hetope hozzászólására (») Okt 11, 2016 /
 
Szia!
Mi a neve, annak a soros diódának?
(#) Ge Lee válasza Hetope hozzászólására (») Okt 11, 2016 /
 
Hagyd már azt a szegény trafót, nincs annak semmi baja. Ugyanolyan fesz van a primerén mint a szekunderein, tehát tökéletesen működik mint trafó. Azt nézd meg inkább hogy a 16V-ból miért csak 8V-ot kap, hova lesz a többi.
(#) Hetope válasza Hetope hozzászólására (») Okt 11, 2016 /
 
Utána néztem itt a topikon és hát inkább 25-30-as ferrit trafókat ajánlják . Hát pont ilyeneket nem találok itthon csak kisebbet vagy nagyobbat. De közben azon töröm a fejem hogy mi okozhat ilyen hibát vagyis hogyan lett egy trafó jelszint korlátozó amikor itt nem egy nagy energia átvitelről van szó. Úgy döntöttem hogy fogok egy EEL 19-es trafót teszek rá 35 menetet és bekötöm a meglévő trafó helyébe és meglátom hogy mekkora lesz a jel.
(#) lac12345 válasza Hetope hozzászólására (») Okt 11, 2016 /
 
Azokat a primer szkóp képeket a tekercsen mérted ? Nem lehet hogy máshol és a tekercsen nincs is meg a kelő fesz?Ferritből kell csinálni a GDT .. ahogy írtam úgy biztosan jó lesz.
A hozzászólás módosítva: Okt 11, 2016
(#) granpa válasza Hetope hozzászólására (») Okt 11, 2016 /
 
Ha van 2 EEL19-esed, tedd egybe, és arra tekerj (a keresztmetszet 35-40 mm2 legyen).
(#) Hetope válasza lac12345 hozzászólására (») Okt 11, 2016 /
 
Milyen színű legyem a gyűrű ?
(#) lac12345 hozzászólása Okt 12, 2016 /
 
A ferritek ált. nincsenek lefestve , a sárga fehér amiről te beszélsz az porvasmag a PC tápból.
Nagy AL értékű legyen..régebben próbáltam párat porvasmaggal is.. borzalmas jelalakok lettek a szekunder oldalon..
(#) ferci válasza Hetope hozzászólására (») Okt 12, 2016 /
 
Az a szerény véleményem, hogy bontsd meg a trafó mindkét szekunder körét. Emeld ki az első dióda egyik lábát, a tranyó bázisát és úgy nézd egyszerre a drain feszt, valamint a szekundereket.
Gondolom, kétsugaras a szkópod. Állítsd egyformára mindkét csatornát, 5V/div-re, így 2 * 3 kockába is elférnek a jelek. Maradnak terhelésként a 2 * 220 ohmok, vagyis 440 ohm/ tekercs.
Az Uds-en, valamint a szekunderen a 440 ohm-mal ugyanolyan képnek kell lenni...- ha megfordítod a szek. végén a szkóp kábelét, akkor pedig tükör.
Írom mindezt azért, mert egy ócska sárga fehér gyűrűvel is le lehet ezt játszani és nincs "fele" szint a szekunderen, tehát átviszi még a "teljesítményt" is annyira.
Természetesen egy jó vassal az igazi, mert ilyen gyűrűvel még az áramfelvétel is sokkal több a primerben, kicsi AL, hamarább felfut az áram, stb...
Ha így megfelelő a szekunder fesz, túl sokat már nem kell keresned, mi lehet az oka, mi szívja le a feszt.
Ki tudja, direkt a gate előtt mit raktál még be.
Gondolom, a tekercsvégek rendben vannak, jó a polaritás.
A hozzászólás módosítva: Okt 12, 2016
(#) ferci válasza ferci hozzászólására (») Okt 12, 2016 /
 
Annyit még hozzátennék, hogy ha a szekunder képe megegyezne az Uds képével ( meghajtó fet- primer tekercs ), akkor hasonlítsd össze a szekunder képe és a főáramköri fet Ugs közötti képet, hogyan, miért veszik el a feszültség fele.
Normál esetben ez nem fordulhat elő. Az se zavarhat be jelentősen, ha a gate kapacitások kicsit különböznek.
Mindenesetre térj át az AL= többezres vasakra.
(#) Hetope hozzászólása Okt 12, 2016 /
 
Nos uraim hát azt hiszem hogy nincs a trafónak semmi baja. Amiket írtatok mindent már le ellenőriztem meg még sok mást is . Nem akarom tele írkálni a topikot a sokféle kisérletekkel mert kipróbáltam olyasmit is aminek semmi értelme sincs. Amit elértem azt hiszem hogy már elég lesz. Itt a fotó az IGBT GATE-ról de majd a szakik megmondják hogy ez elég-e. 2v/DIV .
A hozzászólás módosítva: Okt 12, 2016

IGBT GATE.jpg
    
(#) Ge Lee válasza Hetope hozzászólására (») Okt 12, 2016 /
 
Ha a trafónak baja lett volna az látszódott volna az áttétel megváltozásából meg a megnőtt áramfelvételből. Tehetnél fel végre egy értelmes szkópábrát is, mert ez nem sok mindenre jó. Az AC csatolást kapcsold át DC-re, és nem kell ennyi periódus, 1 vagy kettő is bőven elég. Aztán nem ártana nyújtásban is megnézni a fel és a lefutást, mondjuk 50-100ns/div-ben, ha tud annyit a szkóp. Nekem az továbbra is érdekes, nem látni a gate kapacitás töltődését, meg mintha lassú is lenne. A gate trafó szórása az látszik, azért van ott a tüske.
A 10V-os gate jel határeset. Arra már fog az IGBT normálisan kapcsolgatni, de nem szabad elfelejteni hogy ennek minden körülmény között meg kell maradni. Tehát ha lesz mondjuk egy áramszünet, és olyan az egész gép (vezérlés, segédtáp, stb.) felépítése hogy nem kapcsolja le azonnal a vezérlést, és előáll egy olyan eset hogy az IGBT-nek az elfogyó tápfesz során mondjuk 5-6V-os gate fesz mellett is még kapcsolgatni kell, akkor ki fog jönni belőle a füst. Bár elvileg a 3525 8V-nál lekapcsol.
(#) Hetope válasza Ge Lee hozzászólására (») Okt 12, 2016 /
 
Külön tápot építettem neki amely 25vDC-ből csinál 16 voltot. Előkerestem a frekimérőt és a 10Ω-os ellenállás és GATE találkozásán mértem 49720kHz-et.Át kapcsoltam a szkópot DC re és be állítottam hogy csak 1 periódus legyen látható. Egyébként 100Mhz-es a szkóp de elboldogul 170-ig is.
(#) frob hozzászólása Okt 14, 2016 /
 
Sziasztok
A tali bt élő cég még?
Próbáltam keresni a neten őket, de nem igazán jutottam eredményre, létezne, hogy nincs honlapjuk?
Előre is köszi!
(#) boap válasza frob hozzászólására (») Okt 14, 2016 /
 
Szia !

Honlapjuk már régóta nincs.
Nekem a neten talált telefonszámom van ami működött, és még egy email cím amire nem szoktak reagálni, csak telefonnal együtt megrendelés leadáskor volt értelme emailt írni.
A telefonszám: 06 30 9212706, ez a főnökük száma (a neten találtam, így közreadom)
Email cím: tali@vnet.hu
Én személyesen mentem el a megrendeléseimért amikor még volt rá lehetőségem.
Postán is tudnak küldeni.
A hozzászólás módosítva: Okt 14, 2016
(#) boap válasza bistvan196700 hozzászólására (») Okt 14, 2016 /
 
Szia István !

Ha jól emlékszem te SMD-ben csináltad a gatetrafó meghajtását. A BD139/140 helyett milyen SMD tranzisztort használtál ?
Én a rövidzárvédelemmel kapcsolatban egy 555-el egészítettem ki a tevemet: a opto az 555-öt indítja monostabil módban, a beállított ideig az 555 az UCC2808-t leállítja, utána indulna újra.
(#) bistvan196700 válasza boap hozzászólására (») Okt 15, 2016 /
 
Szia! Én is BD139/140 tranzisztorokat használtam, nem SMD-ét. Szerintem ki kellene próbálni amit Ge Lee javasolt http://www.hobbielektronika.hu/forum/topic_51.html?pg=473 (az oldal alsó részén) , illetve a Maciban is így van, hogy minimumra szabályozza az áramot leragadáskor.
(#) Chipmunk1960 válasza amurapo hozzászólására (») Okt 15, 2016 /
 
A vezeték átmérőt nézve, talán az 1-es pálcát elviszi, a benne lévő diódék sem lehetnek izmosabbak 50A-nél. Azért raktak diódát régen a trafóra, mert szebben lehetett hegeszteni vele. Lásd Hetra család.
Következő: »»   476 / 562
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem