Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Transzformátor készítés, méretezés
Ha kérdésed van, az alábbiak segítenek a hatékony választ megadni: Mag típusa: M, EI, UU/LL esetleg I-kből összerakott, tekercselt, toroid. Lehetőség szerint képpel. Méretek: magkeresztmetszet a*b (amit a tekercs körbeölel) ablakméret, lánc és toroidnál, belső-külső méretek. Primer-szekunder feszültség(ek), teljesítmény igény.
Lapozás: OK   280 / 368
(#) vipera1997 válasza erbe hozzászólására (») Nov 21, 2016 /
 
1.5kw-al számoltunk ahhoz lett ez kiszámolva.2*600W lesz majd, így a 1.5kw-ba még marad tartalék is akár.
(#) erbe válasza vipera1997 hozzászólására (») Nov 21, 2016 /
 
Bőven elfér és könnyedén bírja.
(#) vipera1997 válasza erbe hozzászólására (») Nov 21, 2016 /
 
Köszönöm a segítséget!
Már csak huzal kell majd
(#) bicorp válasza vipera1997 hozzászólására (») Nov 21, 2016 /
 
Na erre én is kiváncsi vagyok mert néhány soral feljebb ugyanezt kérdeztem, hátha mindketönknek lesz segitség!
(#) erbe válasza bicorp hozzászólására (») Nov 21, 2016 /
 
Elég kicsi a belső átmérő. Szigeteld le alaposan a vasmagot, mérd meg, mekkora belső keresztmetszet marad! Számold ki a menetszámot 1,2 T-vel! Nem tudjuk, milyen minőség és már tekertem olyant, ami nem bírta az 1,4 T-t. Ezután számold ki, a fele ablakkeresztmetszetbe alapos szigeteléssel milyen keresztmetszettel tudod beletekerni a primert! A másik toroid lyukjához nem kellett számolgatni, vastagabb is beleférne.
(#) elektroncso hozzászólása Dec 11, 2016 /
 
Sziasztok.
ALBE gyártmányú barna NYÁK-trafóban belül lehet hőbiztosíték a primer tekerccsel sorba kötve? Van itt előttem egy ilyen beöntött nyáktrafó, aminek szakadt a primer tekercse, ami egyébként 415V-os. Olyan mint ezen a képen a jobb oldali oszlop középső trafója. A trafón nincs feltüntetve a szokásos köbiztosíték jele, csak az van ráírva, hogy
Idézet:
„ta 70-B”
Elképzelhető, hogy egy 70oC-os hőbiztosíték van benne?
Előre is köszönöm a válaszokat.
U.i.: Egy 3,3VA-es trafóról van szó, egy 16V és egy 2V-os szekunder tekerccsel.
A hozzászólás módosítva: Dec 11, 2016
(#) Sebi válasza elektroncso hozzászólására (») Dec 11, 2016 /
 
Nem szoktak tenni bele hőbiztit, viszont a primer szakadás gyakori a 7VA alattiaknál - különösen a készülék-specifikus gyártmányoknál.
(#) elektroncso válasza Sebi hozzászólására (») Dec 11, 2016 /
 
Köszönöm.
Akkor biztos megszakadt a primer. Biztos hogy készülék specifikus. Ez egy LOVATO DCRK5 meddő teljesítmény kompenzáció vezérlő táptrafója, a betáplálása vonalfeszültséggel történik (400V), ezért 415V-os a primer tekercs. Gondolom jó vékony huzalból tekercselték. Gyakorlatilag évekig volt a nap 24 óráján keresztül feszültség alatt. Édesapámék szerelték le, mert meghibásodott és nem működött a kompenzációs szekrény. Megkísérelem feltámasztani, fel már soha nem lesz szerelve, de szívesen kimérném vele az itthoni meddő teljesítményünket.
(#) boti2 hozzászólása Dec 15, 2016 /
 
Sziasztok! Kellene egy kis megerősítés. Adott egy SM102b (hipeszil) vas. Van rajta egy 230V-os primer és volt rajta 2db 30V-os névleges feszültségű szekunder tekercs. A szekundereket üresjárásban kimértem, majd letekertem, 2x58 menet volt. Azonban a szekunder üresjárási feszültségekben volt némi ellentmondás. Tekercsenként 31V-ot mértem, sorbakötbe a két szekundert pedig 64V-ot. Jópár műszerem van, midegyikkel mérve hasonló volt a helyzet. Új szekundereket akarok rá tekerni (2x250V és 3x6,3V), ezért úgy okoskodtam, hogy az üresjárási szekunder feszültségekből számítom a voltonként menetszámot, mert így pontosabb leszek. Na és akkor itt jön a kérdés, hogy Ti melyikkel számolnátok: 58menet/31V=1,870 menet/V-tal, vagy a 116 menet/64V=1,8125menet/V-tal? A számított voltonkénti menetszám egyébként 1,67menet/V K=1,2VA/mm4 és B=1,2T mellett.
(#) Orbán József válasza boti2 hozzászólására (») Dec 15, 2016 /
 
Én leterhelném azért próbára, mert akkor némileg esni fog a feszültség és az lényeges..
(#) boti2 válasza Orbán József hozzászólására (») Dec 15, 2016 /
 
Sajnos az már nem lehetséges, mivel már letekertem a szekundereket.
Időközben észrevettem, h. a B-t rosszul írtam, nem 1,2T-val, hanem 1,6T-val számoltam.
(#) Orbán József válasza boti2 hozzászólására (») Dec 15, 2016 / 1
 
Én levenném a gejesztést arra az 1.2-re.
Amúgy pont elnéztem én is valamit, sikerült 6.5V helyett 5.6-ot csinálnom csőfűtésnek. A gyakorlat teszi a(z) idegeimet tönkre, holnap ismétlem...
(#) erbe válasza Orbán József hozzászólására (») Dec 15, 2016 /
 
Hipersil magoknál az 1,6 T elfogadható. Mérettől függően ennél nagyobb értékekkel is számolnak. Persze kisebbekkel is.
Hipersil magok
Ebben a táblázatban az SK102b-re 1,72 T-t adnak meg. Korábban itt is idéztek már hasonló táblázatot. Ezek a szkennelt lapok eredetiben legalább 40 évesek.
A képen rajta van az SM102b is, 1,78 T-vel.
A hozzászólás módosítva: Dec 15, 2016
(#) RoliNyh válasza boti2 hozzászólására (») Dec 16, 2016 /
 
Én a helyedben próbatekercset készítenék mondjuk 10-20-30 menetből tetszés szerint.
Aztán mérnék rajta feszültséget terheletlenül, és terhelten is.
Így egyszerű osztással a menetenkénti feszültségértéket könnyen ki tudod számolni, abból pedig azt is, hogy neked adott feszültséghez hány menet kell...
(#) szepi003 hozzászólása Dec 16, 2016 /
 
SziasztokVan egy trafóm valami csövess készülékből lett bontva . eggyik tekercs kivezetés ami a vasmag rogzítő csavarhoz van kötve,de nics meg a másik vége. Mi célt szolgál az a kivezetés.
A hozzászólás módosítva: Dec 16, 2016
(#) RoliNyh válasza szepi003 hozzászólására (») Dec 16, 2016 /
 
Talán a primer és szekunder tekercsek közötti árnyékolás kivezetése...
(#) Sebi válasza RoliNyh hozzászólására (») Dec 16, 2016 /
 
Ha az anódfesz-közép megvan. (Mert régen azt is úgy kötötték a vasmaghoz, attól volt sok készülék brummos...)
(#) Orbán József válasza erbe hozzászólására (») Dec 16, 2016 /
 
Megnéztem én konkrét méretezési, ajánlási táblázatokat, ahol bizony nem gerjesztik a határon a vasakat. A határértéken üzemeltetés semminek nem garantálja a hosszú, zavarmentes működést.
Most készített E I 66-os maggal készült trafóm a magyar gyártó szerint 35VA-re alkalmas, forgalmaznak is ilyen trafókat. Én ca. 22-25VA-el terheltem tegnap, 1 óra múlva kellemes forró volt az egész trafó, már nem is használom fel magamnak. Lebontom és a régi ajánlással 20VA-re engedem el méretezésben, és olyan felhasználásra, ahol csak 70%-ra lesz csak kb. szükség. Nekem csak ne melegedjenek a trafóim. Modern vasak ide, vagy oda.
(#) RoliNyh válasza Sebi hozzászólására (») Dec 16, 2016 /
 
Azt nem tudom, az elektroncsöves technikát egyáltalán nem vágom.
Bár a többit is csak hobbi szinten...
(#) boti2 válasza erbe hozzászólására (») Dec 16, 2016 /
 
Én 1,6T-val számolva 1,67 menet/V-ot kaptam. Ha ezt megnövelem 5%-kal (a hatásfok felével), az 1,7535menet/V. Ez van üresjárásban kb. Ha viszont nézem az ex szekunderen mért üresjárási feszültséget, akkor az 1,81-1,87 menet/V. Mindegy, csinálok egy próbatekercset. A trafó egyébként eredetileg egy akkutöltőben volt és névleges terhelésen (ez primer oldalon majdnem pontosan 300VA volt) 2x30V-ot adott. Az új helyén kb. 200VA-rel lesz terhelve maximálisan. (Egy CHZ féle EL84PP-t fog táplálni + 2 varázsszemes kivezérlésjelzőt, elektronikus vezérlésű relés bemenetválasztót, kb. ennyit.)

erbe! Az idézet lap, melyik könyvből van?
(#) erbe válasza Orbán József hozzászólására (») Dec 16, 2016 /
 
Ne akarj EI magot hiperszillel összehasonlítani! Míg az egyiknél az 1,2 az optimum (nem max. és nem minden méretben), addig a másiknál az 1,6-1,8 T a normál üzemi gerjesztés. Semmivel se melegedhet jobban, mint az EI normál méretezéssel.
(#) erbe válasza boti2 hozzászólására (») Dec 16, 2016 /
 
Neked könnyű dolgod van, hiszen megvannak az eredeti tekercsadatok, abból csak át kell számolni más feszültségre, nem kell a vasmaggal, méretezéssel foglalkoznod. A gyártó kiszámolta neked a hatásfokhoz igazodó feszültségcsökkenést.
A lapot a neten találtam. Ismerős, de felújítás miatt nem férek hozzá a "Magyari Béla, Rádiótechnikai zsebkönyv-éhez". Úgy emlékszek, abban láttam. 1975-ös kiadás. Egyébként a fellelhető gyári táblázatok is ilyen értékeket adnak meg a hiperszil magokra.
(#) Orbán József válasza erbe hozzászólására (») Dec 16, 2016 /
 
Én már csak csöves technikában utazom, ott a hipersileknek, toroidoknak nem jut hely a Nap alatt...
Van jópár hiperszilem, saját célra talán 2 db-ot használok majd. Csőfűtésben megtűröm...
Egyébként 2 féle lemezem van GOS típus, amelyik jobban gerjeszthető, mint a hipersilek.
De lehet, hogy tévedek...

eilemez.JPG
    
(#) boti2 válasza erbe hozzászólására (») Dec 16, 2016 /
 
Végül is igen. Az eredeti problémám az volt, hogy a két 30V-os tekercsen üresjárásban külön-külön 31-31V-ot mértem, sorbakötve viszont 64V-ot. Erre egyelőre erre nem találok magyarázatot.
(#) Orbán József válasza boti2 hozzászólására (») Dec 17, 2016 /
 
Ha 31.9-et mértél...? Vagy nem lineárisan dolgozik a mérőeszköz.
Egyébként sem érdekes, a hálózat este nem annyi, mint napközben.
(#) Alkotó válasza boti2 hozzászólására (») Dec 17, 2016 /
 
Mérési hiba. Vagy a mérési módszer, vagy a műszer okozza a hibát. Egy másik műszerrel, és lehetőleg méréshatár váltás nélkül ismételd meg a mérést.
(#) boti2 válasza Orbán József hozzászólására (») Dec 17, 2016 /
 
Ezeken már túl vagyok. A hálózati eltérés kizárva. Szabályozható toroid műhelytrafóval hajtottam meg a primert. 4 különféle multiméterrel + egy Ganzunivval mértem, különféle kombinációkban. Mindegyiknél megvolt az eltérés. A szekundert már lebontottam, úgyhogy már nem ismétlem meg a mérést, majd csak az új, vagy próbaszekunderrel.
(#) villanyipi hozzászólása Dec 31, 2016 /
 
Üdv!
A képen látható transzformátor egy szünetmentes táp trafója aminél bátortalan vagyok bekötést illetőleg.Pontosabban tudom melyik a primer és a szekunderek, de nem tudom ez vajon 220 voltos primer-e?
A képen minden rajta található infó látszik, szekunderek közül a barna-fekete külön tekercs, a fekete fehér és piros méretileg egyformák és bármelyikhez bármelyiket mérem ellenállásuk egyforma.
Bármilyen információt szívesen fogadnék de legfőképpen hogy 220 voltra köthetem-e a primert?
Köszönöm szépen előre is a segítséget!
(#) ferci válasza RoliNyh hozzászólására (») Dec 31, 2016 /
 
Akkor vajon miről töltenék az akkukat, ha már van 230 és le is merültek?
Bizony ez normál 50 Hz-re készült trafó.
A hozzászólás módosítva: Dec 31, 2016
(#) Ge Lee válasza villanyipi hozzászólására (») Dec 31, 2016 /
 
Érdekes mert ezek pont fordítva szoktak kinézni. Tehát van a 3 szál primer (két tekercsvég meg a közepe) és van a szekunder oldalon 5-6 szál. De mivel itt a csavarhúzó felőli oldalon csak 2 szál van és a zavarszűrő is ott van így gondolom az a szekunder, a maradék ötből 3 pedig a primer. Nekem ami most itt árválkodik azon úgy van hogy a piros a közepe, a fekete és a fehér pedig a két vége. A barnán és a kéken pedig nem csúszósaru van mint ezen hanem egy csatlakozó.
Egy szó mint száz, a ferritgyűrűs fekete fehér a 230V, azt nyugodtan rákötheted, de biztos ami biztos alapon azért először tegyél vele sorba egy izzót. Vagy a másik hogy köss egy 12V-os trafót a túloldali fekete fehér közé, akkor a ferritgyűrűs szálakon 230V körüli feszt kell mérned.
Következő: »»   280 / 368
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem