Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   501 / 960
(#) Vacok válasza gyuszo hozzászólására (») Jan 8, 2017 /
 
Sikerült kicserélnem az elosztódobozt és a FI-relét is beszereltem a hálózatba, viszont a villanyórától bejövő vezetékek elég rövidek, így csak a sín közepére húzva tudtam mindent beszerelni. A ILYEN fővezeték sorolóval megtoldhatom a bejövő vezetékeket?
A sínre nem valószínű, hogy fel tudom szerelni, mert számításaim szerint tele lesz a 18 modulos elosztó doboz.
(#) gyuszo válasza Vacok hozzászólására (») Jan 8, 2017 /
 
Látod, milyen hamar megtelt az a 18 modul ?
Én ennél kisebbet nem is szoktam javasolni.
Igen ez a típus jó. De hozzá kell tegyem, hogy úgy lenne az igazi, ha az órától toldásmentes a vezeték. Mivel társasházról van szó ( már ahol megteszik, 5 évente felülvizsgálat ), felülvizsgálat alkalmával ki lehet cseréltetni ezt a vezetéket. Te nem teheted, mivel a mérőhely plombálva van.
Vagy keress meg egy regisztrált villanyszerelőt, nézesd vele át és ő tudni fogja a teendőt.
Egy képet kaphatnánk az elkészült "művedről" ?
(#) kowi válasza granpa hozzászólására (») Jan 8, 2017 /
 
Nem nevezném magam amatőrnek! Rengeteg helyre járok regisztrált szerelőként azért ha látom hogy Segg@ej szerelt ott az érintésnélküli teszter. Hála istennek ezek szerint a mi térségünkben nem jár kókány Arra nem is reagálok hogy több eres kábelt nem húz valaki pl mozg. érzékelőnek mert aki fázist visz kék meg zöldsárga vezetéken törjön el a keze. Én már főnökömmel többször beszéltem hogy büntetni kellene aki nulla tudással villanyt szerel...
(#) Alkotó hozzászólása Jan 8, 2017 /
 
Valaki betenné nekem ide azt az érvényes magyar szabványrészt, ami meghatározza a kötelezően használt színeket? Fontosnak tartom az "érvényes magyar" és a "kötelező" szavakat, illetve jó lenne ha meghatározná azt is, hol kell alkalmazni.
(Sikerült cseverésznem egy kisebb villanyszerelő csapattal -éppen ma-, akik stabilan állítják, hogy nincs egyértelmű, és érvényes szabályozás, de van "hagyomány" és "jól bevált gyakorlat". Példaként hozták fel, hogy még ma is lehet kapni olyan kábeleket, amiben piros a védővezető. Illetve szintén példaként mondták, hogy kapcsolószekrényekben egyáltalán nincs kötelező színezés, minden vezeték lehet egységesen fekete. Ezekben csak a bejövő és az elmenő kábelek színesek.) Ezek a szakik az Émász-nak dolgoznak, és pl a szigetelt házbekötő kábelek sem színesek, mind fekete, épp úgy mint ahogy felénk már az oszlopok között is egymásra tekert szigetelt kábelekre cserélik az új szereléseket.
(#) kowi válasza Alkotó hozzászólására (») Jan 8, 2017 /
 
Igaz nem szabvánnyal jövök! De én is írtam szekrényen belül szabad a színválasztás! De aki Émászos és azt mondta mind fekete hazudik a 2*16os és 4*16-os illetve 25-ös légkábel is szinezve van! Van egy kék csík az egyiken. Illetve ysly-be nincs szín de az számozva van.
(#) kowi válasza kowi hozzászólására (») Jan 8, 2017 /
 
A zöld/sárga színjelzésű védővezetőt előnyben kell részesíteni. Ha a fázisvezetők megkülönböztetésére szükség van, akkor azok végeit kell megjelölni (színnel, számmal vagy egyéb módon). Ilyen esetben színjelölésre a zöld, a sárga, a vörös, a szürke, a fehér, a világoskék és a zöld/sárga színek egyike sem alkalmazható. A fent említett kábelekre vonatkozó MSZ 146-6:1998 4. szerint: Az ereket színekkel vagy számokkal kell jelölni.

A színezést színes szigetelőanyag felhasználásával vagy a felület színezésével lehet megvalósítani. Az egyes erek egyszínűek legyenek, kivéve a zöld-sárga kombinációval megkülönböztetett eret. A zöld és sárga színek különálló színként nem alkalmazhatók. A kábelekben található erek színjelölését az MSZ 146-6:1998 VI. Melléklet 6. TÁBLÁZAT tartalmazza.
2 ér: zöld-sárga, fekete.
3 ér: zöld-sárga, fekete, kék.
4 ér: zöld-sárga, fekete, kék, barna.
5 ér: zöld-sárga, fekete, kék, barna, fekete.
(#) gyuszo válasza Alkotó hozzászólására (») Jan 8, 2017 /
 
Vezetékezés . Láttatok már egy autónak a vezeték halmazát. Mindennek megvan a maga színe jelentése. Mi lenne , ha minden egyes autóba csak találomra lenne minden szerelve. Ki fog utána hibát keresni javítani ? Csak bele kell gondolni. Hát ezért van minden színnek a maga jelentése színe.
Hogy bárki utána aki javít, már optikailag meg tudja különböztetni, hogy mi hova és miért.
És ez legyen egységes. Igaz, hogy ez autó, de példának hoztam fel okulásért.
(#) Alkotó hozzászólása Jan 8, 2017 /
 
Még mielőtt jobban eltávolodnánk a fő csapástól, magam is jónak gondolom a színezést. De még nem találkoztam azzal, aki meg tudta volna mondani mire alapozódnak a használt színek. A kék, és a zöld-sárga funkciója elég világos, de a használatuk kötelező előírása már távolról sem egységes.
Ismételve magam, tegyen már be valamelyik gyakorló villanyszerelő egy szabványrészletet, ami végre egyértelműen, írásban is rögzíti hová mi az elvárás (ha van ilyen). Nekem a "szájhagyomány", a "mindenki így csinálja", vagy az "ezt láttam valahol" nem elég. Szeretném látni -sokad magammal együtt- a hivatalos előírást.
Ha van ilyen szabvány, akkor annak használata kötelező, és ha kötelező, akkor jó eséllyel meg is ismerhető az előírás.
A hozzászólás módosítva: Jan 8, 2017
(#) szamóca válasza Alkotó hozzászólására (») Jan 8, 2017 /
 
Kowi megadta a választ a kérdésre. Ha kifizeted érte az összeget, pontosan meg is tudhatod.
(#) mikado válasza szamóca hozzászólására (») Jan 8, 2017 /
 
Kár lenne a kidobott pénzért, az a szabvány az elosztóhálózatról szól.
Szerintem ami ide vonatkozik az MSZ HD 60364-5-51 és MSZ HD 60364-5-52

vagyis:

Idézet:
„514.3. A vezetők azonosítása
514.3.1. Általános előírások
Ha az 514.3.1.Z1–514.3.Z3. szakaszban nincs másképpen meghatározva, akkor a vezetők azonosításának az
EN 60466-nak kell megfelelnie.
514.3.1.Z1. Nulla- vagy középvezető
A nulla- vagy középvezetőket a teljes hosszukban kék színnel kell azonosítani.
MEGJEGYZÉS: Egyes vezetőtípusok esetében lásd az 514.3.Z2–514.3.Z5. szakaszt.
514.3.1.Z2. Védővezető
A védővezetőket a zöld-sárga színkombinációval kell megjelölni, és ezt a kombinációt más célokra nem szabad
használni.
Szigetelt, védelmi célú földelővezetőket és a szigetelt, védelmi célú összekötő vezetőket a védővezetőkkel azonosan
kell jelölni.
MEGJEGYZÉS: Egyes vezetőtípusok esetében lásd az 514.3.Z2., 514.3.Z3. és 514.3.Z5. szakaszt.
514.3.2. PEN-, PEL- és PEM-vezetők
A PEN-vezetőket, ha azok szigeteltek, a következő módszerek egyikével kell megjelölni:
– zöld-sárga színnel a vezetők teljes hosszában és a csatlakozókapcsoknál kiegészítő világoskék színnel;
vagy
– világoskék színnel a vezetők teljes hosszában és a csatlakozókapcsoknál kiegészítő zöld-sárga színnel.
A PEL- és PEM-vezetőket, ha azok szigeteltek zöld-sárga színnel a vezetők teljes hosszában és a csatlakozó-
kapcsoknál kiegészítő világoskék színnel kell megjelölni.
MEGJEGYZÉS: A PEN-vezetők azonosítási módszerének vagy módszereinek megválasztása a nemzeti bizottságok feladata, lásd a ZB
mellékletet.
514.3.Z1. Más vezetők
Más vezetőket színekkel vagy számokkal kell azonosítani, figyelembe véve az 514.3.Z2–514.3.Z5. szakasz kö-
vetelményeit.
514.3.Z2. Többerű kábelek vagy vezetékek és zsinórvezetékek ereinek azonosítása
A 2–5 erű, merev vagy hajlékony kábelekben vagy vezetékekben és zsinórvezetékekben lévő szigetelt vezetők
azonosítása feleljen meg a HD 308-nak, lásd a ZC mellékletet. A fázisvezetőket a teljes hosszukban barnával
vagy feketével, vagy szürkével, a nullavezetőt kékkel és a védővezetőt zöld-sárga színkombinációval kell azonos
ítani.
A segédáramkörökhöz vagy vezérlőáramkörökhöz használt 2–5 erű kábelek, vezetékek és zsinórvezetékek
mindegyik vezetőjét színekkel vagy felirattal kell azonosítani.
Az 5-nél többerű kábelek, vezetékek és zsinórvezetékek esetében minden vezetőt azonosítani kell színekkel
vagy számokkal az EN 60446 szerint. A védővezetőként vagy nullavezetőként használt, számmal azonosított
vezetőket megfelelően zöld-sárgával vagy kékkel kell jelölni minden csatlakozókapocsnál. A PEN-, PEL- vagy
PEM-vezetőként használt, számmal azonosított vezetőket zöld-sárgával és kékkel kell jelölni minden csatlakoz
ókapocsnál.
A segédáramkörökhöz vagy vezérlőáramkörökhöz használt 2–5 erű azon kábelek, vezetékek és zsinórvezeté-
kek esetében, amelyeknek nincs kék színű vezetője, a vezetők egyikét nullavezetőként szabad használni.
514.3.Z3. Egyerű kábelek és vezetékek azonosítása
A fázisvezetőket a teljes hosszukban barna, fekete vagy szürke színnel kell azonosítani. Ezen színek közül az
egy áramkörben lévő összes fázisvezetőre egy szín használata is megengedett.
MSZ HD 60364-5-51:2010
7
Egyedül álló zöld vagy sárga színek használata tilos.
Olyan, a vonatkozó termékszabványoknak megfelelő egyerű, köpenyes kábelek és vezetékek, amelyekben
nincs zöld-sárga vagy kék szigetelés, pl. 16 mm2-nél nagyobb keresztmetszetek esetében, alkalmazhatók:
– védővezetőként, ha minden csatlakozásnál zöld-sárga színnel vannak jelölve;
– PEN-, PEL- és PEM-vezetőként, ha minden csatlakozásnál zöld-sárga és kék színnel vannak jelölve;
– nullavezetőként, ha minden csatlakozásnál kék színnel vannak jelölve.
MEGJEGYZÉS: A jelölés legyen tartós, és ne kelljen attól tartani, hogy lejön vagy megsérül a létesítés idején.
514.3.Z4. A kék színű vezető használata egyes esetekben
Egyes esetekben – feltéve, hogy az nem okoz zavart és nincs nullavezető – a kék vezető használható fázisvezetők
ént vagy védővezető kivételével bármilyen más célra is.
514.3.Z5. Az azonosítás elhagyása
Az azonosítás színnel vagy más jelöléssel nincs előírva
– koncentrikus vezetőjű kábelekre és vezetékekre;
– a kábelek védővezetőként használt fémköpenyére vagy páncélzatára;
– csupasz vezetőkre az olyan esetekben, amikor a tartós azonosításra nincs lehetőség a külső hatások, pl.
agresszív légkör és szennyeződés miatt;
– védővezetőként használt fém építményszerkezeti vagy idegen vezetőképes részekre;
– csupasz szabadvezetékekre.
Színnel való azonosítás nincs előírva köpeny nélküli, lapos, hajlékony vezetékek vezetőire vagy olyan kábelekre
vagy vezetékekre, amelyek szigetelőanyaga színnel nem azonosítható, pl. ásványi anyag szigetelésű kábelek
és vezetékek esetében. Ilyen kábelek és vezetékek esetében a védővezetőként vagy PEN-, PEL- és PEM-vezetők
ént, vagy nullavezetőként használt ereket a csatlakozásaiknál kell ellátni a vonatkozó színű jelöléssel (lásd
az 514.3.Z3. szakasz utolsó bekezdését).”
(#) Alkotó válasza mikado hozzászólására (») Jan 8, 2017 /
 
Köszönöm, tanulmányozom.
(#) erbe válasza kowi hozzászólására (») Jan 8, 2017 /
 
Idézet:
„Minden kezdet nehéz.”

Találkoztál már olyan kéteres kábellel amiben "2 ér: zöld-sárga, fekete." volt? Abszurd. Odaviszed a fázist és nem jön vissza? Vagy bekötöd a zöld-sárgát nullának.
(#) habazutty válasza erbe hozzászólására (») Jan 8, 2017 /
 
Múlt héten tekertem be pár méter 2x,75 mm2 MTL kábelt. Emlékeim szerint Barna és Kék színűek voltak.

Kövezzetek meg, de, ha egy lámpakapcsolóhoz viszek falon kívül mondjuk MBCU-t, akkor nem húzok be 4 erest, hogy a színek passzoljanak. Helyette 3x1,5 mm2 (mert általában ebből sokat rendelnek be és jó áron adják, valamint mindíg van pár tíz méter kéznél) és a vezetékeket, ha nem stimmel az eredeti színűk a rendeltetésükkel, akkor zsugorcsődarabbal, vagy szigetelőszalaggal átszínezem a félreértések elkerülése végett.
Ha meg valaki anélkül köt rá bármilyen kábelre, hogy előtte nem méri fel a terepet, nem azonosítja, akkor éjszaka lépjen LEGOra...

Mindez csak szerintem, nem tartom követendő példának.
(#) mikado válasza habazutty hozzászólására (») Jan 8, 2017 /
 
A zöld-sárga még átszinezve sem használható másra. Az írás szerint...
(#) bencikusz hozzászólása Jan 9, 2017 /
 
Sziasztok!

Az itteni szín jelöléses beszélgetésben többször elhangzott pl egy mozgásérzékelő bekötése "szabványosan". Nos van nekem egy ilyen alkonykapcsolóm, ezt milyen vezetékkel kellene bekötni szabályosan?
Válaszotokat előre is köszönöm.
(#) Kovidivi válasza bencikusz hozzászólására (») Jan 9, 2017 /
 
Ahogy írták, fekete direkt fázis, kék egyértelmű, kapcsolt fázis pedig barna vagy szürke, ehhez az 5 eres kábel passzol.
(#) bencikusz válasza Kovidivi hozzászólására (») Jan 9, 2017 /
 
Értem, és akkor a védőföld pedig maradhat bekötetlenül ?
(#) Bakman válasza mikado hozzászólására (») Jan 9, 2017 /
 
Vagy az írásból hiányzik szöveg vagy kb. mindenki hibásan tudja. Általánosnak mondható, hogy a csatlakozásoknál "átszinezett" erű kábeleket gyakran használnak, lásd habazutty írását.
(#) proba válasza Bakman hozzászólására (») Jan 9, 2017 /
 
Kivéve a zöld sárga, azt nem lehet színezni, sem másra használni.
(#) nbalazs88 hozzászólása Jan 9, 2017 /
 
A 1.5-es vezeték mire elég? Nagyon régi ház, bent semmi megszakító vagy bármi.. Befelé megy egy darabig 2.5-es. Bent van alu kábel is sajnos.A 2.5 ahol véget ér, ott lenne 3 megszakító.
3 helyiségre lenne lebontva
Fürdő: bojler 1200 watt, mosogép 1,5-2 kb nem tudom. meg néha hősugárzó 1,5 kw
Nappali/konyha: tv 80 watt kb, hűtő nem tudom, később villanytűzhely plusz talán mosogatógép..
Előszoba kb csak a villany

érdemes köpenyesbe venni, vagy simán a külön a 3 szál is megfelelő?
A hozzászólás módosítva: Jan 9, 2017
(#) Kovidivi válasza bencikusz hozzászólására (») Jan 9, 2017 /
 
Ha elviszed a 3x1.5-öt a lámpához, ahol csak sima műanyag foglalat van, ott se kötöd be sehova. A mozgásérzékelő háza műanyag, bent nincs kötési pont, akkor nem tudod hova bekötni.
(#) bencikusz válasza Kovidivi hozzászólására (») Jan 9, 2017 /
 
Értem én hogy nem tudom hova kötni Akkor csak szabadon hagyom. Nem értem miért nem gyártanak olyan kábelt ahol van egy nulla egy fázis és a kapcsolt fázis, esetleg olyat hogy 2 nulla 2 fázis, és egy az egybe lehetne vinni a lámpába.

Köszönöm a segítséget.
(#) Kovidivi válasza bencikusz hozzászólására (») Jan 9, 2017 /
 
Szigeteld is le! Nehogy valamihez hozzáérjen.
(#) bencikusz válasza Kovidivi hozzászólására (») Jan 9, 2017 /
 
Mindenképp!
(#) mikado válasza bencikusz hozzászólására (») Jan 9, 2017 /
 
Gyártanak. Azt hívják 4 eres kábelnak...
(#) gyuszo válasza nbalazs88 hozzászólására (») Jan 9, 2017 /
 
A leírásod alapján szerintem ne vegyél semmit. Illetve egy kockás papírt és ceruzát. Rajzold le az elképzelésedet . Hívj egy villanyszerelőt.
Ha jók a csövek, vezetékek behúzása egyébként is két emberes feladat.
A hozzászólás módosítva: Jan 9, 2017
(#) Vacok válasza gyuszo hozzászólására (») Jan 9, 2017 /
 
Persze. Egyenlőre még a régi kismegszakítók vannak visszarakva, melyek természetesen le lesznek cserélve, ha ráveszem magam, hogy megtervezzem és kicseréljem a lakás teljes elektromos hálózatát. Előzetes tervek szerint tele fogom rakni a teljes elosztó dobozt.
A hozzászólás módosítva: Jan 9, 2017
(#) gyuszo válasza Vacok hozzászólására (») Jan 9, 2017 /
 
Így már jobb lett. Az elosztó doboz cserével és a FI-relé bekötésével már biztonságosabb lett a hálózatod. A vezeték későbbi cseréjével az a sorkapocs is "eltűnik" . Mint írtad, rövid volt a vezeték , csak én arra értettem hogy a bejövő csatlakozó vezeték, de szerencsére nem az volt.
Látom figyeltél arra, hogy megfelelő keresztmetszetű legyen a FI-relénél a vezeték és érvéghüvely is rákerült.
A hozzászólás módosítva: Jan 9, 2017
(#) elektroton válasza Vacok hozzászólására (») Jan 9, 2017 /
 
Fontos lenne még a PE és N sínekbe kötött aluminium vezetékekre is érvéghüvelyt tenni, és így rögzíteni a sín csavarjaival. Ez különösen a bejövő piros PE vezeték esetén volna biztonsági kérdés, hogy a szorító csavar ne tudja túlságosan elvékonyítani, könnyen kiszakadóvá tenni.
Ha a PE válik szakadtá, az csak áram ütés árán tapasztalható. Ha meg a nulla vezeték préselődik szét, szakad ki, legfeljebb nem világít a lámpa.
(#) Vacok válasza gyuszo hozzászólására (») Jan 9, 2017 /
 
Jól értetted, valóban a bejövő rövid, ezért is van, hogy a sín közepére került minden, a képen látható sorkapocs az az előző lakástulaj vagy az általa megbízott villanyszerelő szerelésének az eredménye, hamarosan ez is korrigálva lesz. A FI-relét egészen balra szeretném szerelni, hogy a kismegszakítókat egy folytan fázissínnel tudjam összekötni, ebben az esetben már rövid lesz a bejövő vezeték és toldásra lesz szükség.
Következő: »»   501 / 960
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem