Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Transzformátor készítés, méretezés
Ha kérdésed van, az alábbiak segítenek a hatékony választ megadni: Mag típusa: M, EI, UU/LL esetleg I-kből összerakott, tekercselt, toroid. Lehetőség szerint képpel. Méretek: magkeresztmetszet a*b (amit a tekercs körbeölel) ablakméret, lánc és toroidnál, belső-külső méretek. Primer-szekunder feszültség(ek), teljesítmény igény.
Lapozás: OK   281 / 368
(#) villanyipi válasza Ge Lee hozzászólására (») Dec 31, 2016 /
 
Értem köszönöm, és ki is próbálom bár a célomra akkor ez a trafó teljesen alkalmatlanná válik, így nagy esélye van hogy az eredeti helyén marad
Buék mindenkinek!
(#) Ge Lee válasza villanyipi hozzászólására (») Jan 1, 2017 /
 
Célként mindössze annyit írtál, hogy a hálózatra köthető-e. Igen, így a célnak megfelel.
(#) villanyipi válasza Ge Lee hozzászólására (») Jan 1, 2017 /
 
Valóban, akkor úgy írom részben teljesíti a célom .
(#) konyak6 hozzászólása Jan 10, 2017 /
 
Sziasztok.
Most akarok építeni egy OTL erősítőt GI30-al. A hálózati trafót mos tekertem meg. Egy Videoton EA6383S erősítőé volt. Kapcsolási rajz alapján az erősítő teljesítménye : Z 2*30w, S 2*50w, max 160w. Mivel osztott a csévetest, ezért a primert nem bántottam. Gondoltam bírni fogja. A szekunder 65 V, ezt 0,45 mm huzallal tekertem(210 menet), a fűtés 12,6V 1 mm(40 menet). Amit nem tudok hogy elég lesz-e a fűtésnek az 1 mm-es huzal. A GI30 adatlapján 1-1,25 A van megadva fűtésnek. A kérdésem, jól csináltam?
A hozzászólás módosítva: Jan 10, 2017
(#) granpa válasza konyak6 hozzászólására (») Jan 10, 2017 /
 
Ha J=2.5-del számolsz trafónál, nem terhelted túl a huzalt. Az 1 mm- átmérőjű huzal keresztmetszete 0.785 mm2, ami bőven elbírja ezt az áramot.
(#) Helios hozzászólása Jan 17, 2017 /
 
Sziasztok!

Van egy ilyen jellegű transzformátorom. Azt szeretném megkérdezni hogy miből és hogyan állapíthatom meg, hogy mekkora teljesítmény nyerhető ki belőle?

Egy tekercs vasmagjához tartozó méret: 101mm hosszú, 30mm magas, 20mm széles.
A hozzászólás módosítva: Jan 17, 2017
(#) Ge Lee válasza Helios hozzászólására (») Jan 17, 2017 /
 
A vasmagból sehogy. Fogod a tolómérőt, ha hozzáférhető megkeresed a primer huzalt és megméred az átmérőjét. A mért átmérőt átszámolod keresztmetszetre (ernégyzetszerpi), és a kapott értékből megkapod hogy 2,5-3A/mm2 áramsűrűséggel számolva mekkora áram engedhető meg a primer huzalon. Az átmérőből le kell vonni egy icipicit, mert a huzalon lakkréteg (zománc) is van, ennek értéke katalógusokban fellelhető.
(#) Helios válasza Ge Lee hozzászólására (») Jan 17, 2017 /
 
Nem igazán hozzáférhető, de kb 0,7mm-es huzal lehet. A szekunderek feszültsége egyenként 22,5V, 1mm-es huzallal tekerve.
(#) Helios hozzászólása Jan 17, 2017 /
 
Kibontottam a trafó primerének a huzalát, hát megszenvedtem vele de megmértem a huzalt és 0,35mm az átmérője. A táblázat szerint 0,18A a terhelhetősége. Ezzel az értékkel számolva P=U*I=41,4W-os lenne a tekercsem. De mivel 2 tekercs van benne, és ez sorba van kötve, akkor az 82W. Jól számoltam?
(#) Sebi válasza Helios hozzászólására (») Jan 17, 2017 /
 
Nem. A primer 2 részből áll, így lesz 220V-os, tehát 40VA-es a trafód.
(#) Helios válasza Sebi hozzászólására (») Jan 17, 2017 /
 
Értem. Köszönöm. Akkor keresek másik trafót a tervhez.
(#) granpa válasza Ge Lee hozzászólására (») Jan 17, 2017 /
 
Azért nekem a vaskeresztmetszetből (némi gyakorlattal, a megfelelő képlet ismeretében ) kijött a ~40 VA.
(#) Ge Lee válasza granpa hozzászólására (») Jan 17, 2017 / 1
 
Valahol vannak 25-30 centi hosszú lemezcsíkjaim. Összerakok belőle egy láncszem magot 1cm2 keresztmetszettel, és kíváncsi leszek mit hozol ki belőle a képleteddel ahhoz képest amit mondjuk rátekerek.
(#) Gafly válasza Ge Lee hozzászólására (») Jan 17, 2017 /
 
Az a baj, hogy önmagában a vaskeresztmetszet nem határozza meg a terhelhetőséget.
(#) nandika76 hozzászólása Feb 4, 2017 /
 
Sziasztok, azt szeretném kérdezni,hogy e trafóról meg lehet e állapítani hány wattos lehet?
Ez egy panasonic 120 wattos szub trafója volt, van rajta 2x33 volt meg egy 16 voltos szekunder.
A vasmag EI 7,8x6,4x4 centi a szekundert 0,9-1 mm vastagnak mérem.
Alkotós labortápnak szeretném használni ha jó lenne hozzá.
(#) nandika76 hozzászólása Feb 4, 2017 /
 
Sikerült megmérni a primer drótot 0,54-0,55 az átmérője.
Előre is köszönöm a segítséget.
(#) Alkotó válasza nandika76 hozzászólására (») Feb 4, 2017 /
 
1-es huzal keresztmetszete 0,785 mm2. Ha megengedsz pl. 3 A/mm2 áramsűrűséget, akkor ezt 2,35 A árammal terhelheted.
(#) nandika76 válasza Alkotó hozzászólására (») Feb 4, 2017 /
 
Akkor ezekkel a paraméterekkel megfelelne a te tápodanak, csak nem tudná a 3 ampert szolgálni?
(#) granpa válasza nandika76 hozzászólására (») Feb 5, 2017 /
 
Melyik szekunder ~1 mm-es átmérőjű: a 33 V-osak, és a 16 V-os is, vagy csak valamelyik? Ha a 33 V-osak, akkor párhuzamosítva a 2 tekercset, 4.5 A kijön belőle.
(#) Alkotó válasza nandika76 hozzászólására (») Feb 5, 2017 /
 
Egy tekercs terhelhetőségét nem is olyan egyszerű pontosan megmondani, sőt még nagyjából is eléggé eltérő értékek is indokolhatóak.
Létezik a "tuti" megoldás, ahol igyekeznek olyan áramsűrűséget használni (kb. 2 A/mm2), amikor korlátlan ideig terhelve sem melegszik egy viszonylag alacsony hőfok (kb. 30-35 °C) fölé. Régebbi könyvekben olvashatsz ilyet. Csak ez drága mulatság, anyagban és méretben pazarlónak tekinthető.
A másik irány megengedőbb. Itt már csak egy terhelés-pihenés arányt feltételezve, magasabb hőfokot megengedve igyekeznek áramsűrűséget választani. Ha a 30 °C helyett eltűrjük a 70°C-t, akkor már közel dupla áram is folyhat, és még mindig hol van a 70 °C a lakkoktól elvárt kb. 150-nek.

Másik részlet a primer, és a vasmag sajátosságai, mert az könnyen belátható, hogy nem csak a szekunder melegszik, hanem minden együtt. Ehhez társul a trafók egyik fontos sajátossága, ami a terhelés hatására történő feszültségesés ténye.

Javaslom, ha megtudod oldani, terheld meg a trafót, és figyeld a feszültségesést, és a melegedést. Majd növelt a terhelést és szintén figyelsz. Amikor elérted azt a határt, aminél már te sokallod akár a melegedés, akár a feszültségesést, akkor érted el a konkrét trafó számodra maximális terhelését.
(#) nandika76 hozzászólása Feb 5, 2017 /
 
Sziasztok, köszönöm a válaszokat. Szerencsére a 33 voltosak 1mm vastagok.
Én nagy százalékban hangteknikai cuccokat szeretnék éleszteni róla. Gondolom elég volna a teljesítménye. Külön szeretném a két 33-asat használni, és a 16-os meg a kijelzőké lenne.
(#) vargalaszlo0405 hozzászólása Feb 6, 2017 /
 
Üdv!

Tisztelettel kérdezném, hogy a tekercs rétegek illetve a különböző szekunderek között prespán papír mivel helyettesíthető?
Jó e a sütőpapír (egy barátom javasolta) a feszültség értékeknek megfelelően akár több rétegben?
A cellux lakkal kombinálva rögzítésen kívül elegendő szigetelést biztosíthat e? (elhagyható e a papír szigetelés?)

A válaszokat, tanácsokat előre is köszönöm!
(#) RoliNyh válasza vargalaszlo0405 hozzászólására (») Feb 6, 2017 /
 
Egy tekercselőnél dolgozó ajánlotta anno a celofánt, bár az nem tudom mennyire hőálló, de 50-60 fokot biztos kibír. Másik megoldás lehet még a zsírpapír, az a féligáttetsző fényes fehér, csörgős fajta...
(#) vargalaszlo0405 válasza RoliNyh hozzászólására (») Feb 6, 2017 /
 
Akkor a sütőpapír jó lehet... az is zsírpapír. Köszönöm!
(#) ferci válasza vargalaszlo0405 hozzászólására (») Feb 6, 2017 / 1
 
A sütőpapír biztos jó a hőfok miatt... aztán van a sütőfólia is, olyan, mint a celofán, csak szintén hőálló...( 200 fok kb..)
A hozzászólás módosítva: Feb 6, 2017
(#) Orbán József válasza vargalaszlo0405 hozzászólására (») Feb 6, 2017 /
 
Az egyik Kolléga pénztár-guriga papírt használ.
(#) vargalaszlo0405 válasza Orbán József hozzászólására (») Feb 7, 2017 /
 
Jó ötlet, ami a méretet illeti... gondolom ahova passzol. Bár az újabbak már hőpapírból készülnek, nem tudom az nem ront e el bármit is. Nekem EI130 as trafóra kell, oda a sütőpapír lesz a nyerő ha ti is azt mondjátok, hogy jó. De minden réteget lakkozok, és kap egy réteg celluxot utána, hogy a helyén maradjon. Utána jön egy réteg papír. A széleit meg epoxival feltöltöm ahol kell, illetve a kivezetéseknél. Gondolom így elég lesz a szigetelés...
(#) ferci válasza vargalaszlo0405 hozzászólására (») Feb 7, 2017 / 1
 
A teszt egyszerű: felvágsz 3 db 2 centis csíkot papírból, sütőpapírból és ha van a konyhában, sütőzacskó fóliából, lefogatod a két végén vmi súllyal, aztán "pörkölöd" hajszárítóval vagy hőlégfúvóval. Melyik mikor kezd színeződni..
(#) Gafly válasza vargalaszlo0405 hozzászólására (») Feb 7, 2017 /
 
A Cellux nem biztos hogy a legjobb ötlet...
(#) Sebi válasza vargalaszlo0405 hozzászólására (») Feb 7, 2017 / 1
 
Idézet:
„A széleit meg epoxival feltöltöm ahol kell, illetve a kivezetéseknél.”
Ez nekem nem szimpatikus megoldás - különösen a kivezetéseknél, mert merevvé teszi a huzalt, ami töréshez vezethet. (És nagyon bosszantó, ha ez a primer kezdete volt...)
A papírt 5...10mm-rel szélesebbre kell vágni, mint a cséve szélessége és mindkét oldalán kis ollóval 4-5mm-enként be kell "cakkozni". Így amikor rátekered a sorra, kétoldalt feltüremkedik a cakkozás a cséve függőleges oldalaira és meggátolja a következő sor szélső meneteinek lecsúszását az alatta lévő sor menetei mellé. (Sok átütésnek volt oka a lecsúszás, hiszen dupla sorfeszültség van jelen.) Ahol rögzíteni akarod a kivezetést, ott rugalmas és jó szigetelő ragasztóval tedd - pl.: F.B.S. -sel.
Következő: »»   281 / 368
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem