Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Függvénygenerátor építése
Lapozás: OK   55 / 61
(#) pucuka válasza Ge Lee hozzászólására (») Szept 21, 2016 /
 
Esetleg wobblerezéssel frekvencia menetet nézni. Hagfrekis erősítők mérésénél amúgy sem lényeges az abszolút frekvencia pontosság, sokkal inkább fontos a teljes sávban a frekvencia független állandó, és ugyanakkora kimenőszint. Nem szűrő, és torzítás mérésére való.
(#) Kefeúr válasza pucuka hozzászólására (») Szept 21, 2016 /
 
Megadtad a választ helyettem , köszi.
Átvitel mérésére kell .
(#) Ge Lee válasza Kefeúr hozzászólására (») Szept 22, 2016 /
 
Ahhoz viszont kevés. A végfokomnak amit jó ideje hallgatok 100kHz körül van a -3dB-es pontja, ahhoz a 20k-ig hangolható generátor elég karcsú. Egy valamirevaló végfok átvitele nem áll meg 20kHz-nél, másrészt jobb is ha meg tudod nézni az e feletti tartományt is, sokat elárul az erősítő stabilitásáról.
(#) Ge Lee válasza pucuka hozzászólására (») Szept 22, 2016 /
 
Nem néztem meg azt a rajzot, de mi a garancia rá hogy annak az amplitúdómenete mondjuk 0,5dB-en belül van a teljes sávban?
(#) pucuka válasza Ge Lee hozzászólására (») Szept 22, 2016 /
 
Azt csak a tervezője tudná megmondani. Az a MOSFET -es visszacsatolás valami ilyesmi lehet. Mindenesetre elég izzadság szagú megoldás. (nem én választottam)
(#) proli007 válasza pucuka hozzászólására (») Szept 22, 2016 /
 
Nincs azzal a MOSFET-el semmi gond, maximum felesleges bele. Ez egy ismert kapcsolás. Ha ki van kapcsolva, az IC1/2 OPA egyszeres neminvertáló erősítőként dolgozik. Ha be van kapcsolva, akkor -1 az erősítése. Mert az integrátornak hol + hol - feszültség kell.
De nem is ez az érdekes a kapcsolásban, hanem az IC1/4 komparátor egység. Erre a megoldásra én még sosem gondoltam..
(#) Kefeúr válasza proli007 hozzászólására (») Szept 22, 2016 /
 
Azzal vigyázni kell , nem minden műveleti erősítő működik ebben a kapcsolásban.
NE5532 csak úgy ment ha a kimenetről 1/2 osztóval csatoltam vissza a nem invertáló bemenetre.Egyébként ezen a komparátoron múlik elég nagy részt az amplitúdóstabilitás .
A hozzászólás módosítva: Szept 22, 2016
(#) proli007 válasza Kefeúr hozzászólására (») Szept 22, 2016 /
 
Én ezt jól tudom, de ez nem véletlen. Az 5532-nek egész más a kimenti köre. Csak akkor működik helyesen a kapcsolás, ha a kimenti fokozat maximális kimenti feszültsége szimmetrikus a két tápra nézve. Valamint a bementi kör CMRR tartomány ez az értéket meghaladja. Ha az első nem teljesül, akkor nem lesz szimmetrikus a háromszögjel amplitúdója (és a szinusz is, valamint a szinuszosító másképp határol). Ha a második nem teljesül, nem is megy az oszcillátor..
Nem véletlen, hogy ezen a helyen mindenféle zéner és Greatz kapcsolásokat alkalmaznak. Mellesleg én pld. egy 555-öt használtam volna.
(#) Kefeúr hozzászólása Okt 1, 2016 /
 
Elkészül próbapanelen a CA3080-CA3130 es változata a generátornak.
1 átfogásban tudja a 0,1Hz - 250kHz tartományt.
100kHz ig elfogadhatóak a jelalakok, a végleges nyákon nem tudni jobb lesz e , vagy rosszabb.Mellékelem a fotókat.Szinuszosító még nincs.
(#) Kefeúr hozzászólása Okt 3, 2016 /
 
És még pár variáció a jelalakokra.
Szerintetek használhatóak?
Nem is tudom , hogy végerősítők mit szólnak efféle jelkomplexumokhoz.
Tud mindenből 1,2,4,8 hullámnyit , szünettel, váltogatva a jelalakok közt , stb...
A hozzászólás módosítva: Okt 3, 2016
(#) papus51 válasza Kefeúr hozzászólására (») Okt 3, 2016 /
 
Szia!
Idézet:
„Nem is tudom , hogy végerősítők mit szólnak efféle jelkomplexumokhoz.”

Azt nem tudom, de a szinuszosító áramkör környékén körül kellene még nézni, mert a jelforma így szemre nem az igazi.
Egyébként a jelalakváltást, kapuzást mi csinálja?
(#) Kefeúr hozzászólása Okt 3, 2016 /
 
Sorban: CD4040 a osztó felelős a teljes hullámok darabszámáért , aztán CD4017 számláló lépked sorban , és HEF4066 kapcsolja a különböző hullámformákat.
A szinuszról annyit , hogy még csak 2 dióda van oda téve mert még nem tudom milyen szinuszosítót fogok használni.Egyébként 100Khz-nél fotóztam , ez majdnem a teteje a generátornak.
A kimenetek nincsenek pufferelve , csak 1 próbapanel az egész.
Viszont tudni szeretném mennyire van létjogosultsága az efféle jelkomplexumoknak.
A hozzászólás módosítva: Okt 3, 2016
(#) Kefeúr hozzászólása Okt 3, 2016 /
 
A zene , és az emberi hang is nagyon bonyolult jelalakok sokasága , ezekkel úgy gondolom kontrolláltan visszanézhetően lehetne tesztelni , megjegyezhető jelalakokkal.
(#) nagym6 válasza Kefeúr hozzászólására (») Okt 3, 2016 /
 
Mintha gerjedés lenne, szkópábrán úgy látom háromszögjelnél
(#) Kefeúr válasza nagym6 hozzászólására (») Okt 4, 2016 /
 
Nem csak ott , a kapcsolóüzemű táp meg a próbapanel tesz róla rendesen
(#) rascal hozzászólása Okt 5, 2016 /
 
Sziasztok!

Az xr2206 adatlapját böngészve a példakapcsolásoknál a pulse/ramp generátornál (14.ábra) és a szinuszos FSK-nál (13.ábra) 15-16 láb nincs bekötve. Rosszul működik ha ezekben az üzemmódokban mégis bekötöm a szimmetrizáló potit, vagy ilyenkor válasszam le?

A kondenzátor bekötésénél (5, 6 láb) ha a kondikat cd4066-al (analóg kapcsoló ic-vel) kapcsolom, aminek 12V táp környékén 100-200 ohm ellenállása van, rosszabbul működik? Úgy szeretném megcsinálni, hogy uC-vel is lehessen vezérelni, ezért nem akarom kapcsolóra kivezetni. Ha nem lényeges a pici ellenállás, akkor relét sem kellene használni. Egyébként úgy tervezem, hogy a legkisebb kapacitású kondi mindjárt ott lesz az ic tövében fixen, a többit pedig párhuzamosan lehet majd vele kapcsolni.

Azt jól értettem, hogy a 7, 8 lábra kapcsolódó ellenálláson csak egyenáram folyik, ott nincs semmi nagyfrekis jel? Úgy értem a 2206 irányából, nem kívülről ha feszültség vezérelten hajtva.

XR-2206.pdf
    
(#) papus51 válasza rascal hozzászólására (») Okt 5, 2016 /
 
Szia!
Idézet:
„ha a kondikat cd4066-al (analóg kapcsoló ic-vel) kapcsolom, aminek 12V táp környékén 100-200 ohm ellenállása van, rosszabbul működik?”

A jelalak torzulni fog a soros 100-200 Ohm miatt. Leglátványosabban háromszög jelnél.
Bővebben írtam erről a "Hullámforma és sweep generátor" cikkemben: itt.
(#) rascal válasza papus51 hozzászólására (») Okt 5, 2016 /
 
Hát tartottam ettől. Akkor marad a relézés. Jó cikk, szép munka, gratulálok! Ha nem bánod pár ötletet átveszek.
(#) Hp41C válasza rascal hozzászólására (») Okt 5, 2016 /
 
Akadnak ám sokkal kisebb ellenállású analóg kapcsolók is.
MAX4514-4515
NS5A4684
Google: analog switch low resistance datasheet
(#) rascal válasza Hp41C hozzászólására (») Okt 5, 2016 /
 
Köszi, körbenézek! Az általam említett ic van raktáron, meg azért pár relé is. Csak azok még pluszban fogyasztanak is és nem csupa egyforma típus.
(#) poros hozzászólása Jan 31, 2017 /
 
Sziasztok! Szeretném elkészíteni az alábbi kapcsolást. Majdnem minden alkatrész megvan hozzá. De a rajzon bekeretezett kapcsolót nem tudom értelmezni. Ebben szeretnék segítséget kérni. Ez egy 3 áramkörös 4 állású kapcsoló? Bővebben: Link

XR.jpg
    
(#) Pali79 válasza poros hozzászólására (») Jan 31, 2017 /
 
Valami olyasmi, de kész nyáktervet is lehet hozzá találni.
(#) Medve válasza poros hozzászólására (») Jan 31, 2017 /
 
4 darab 3 állású kapcsoló, amelyek egyszerre mozognak.
(#) Medve válasza Medve hozzászólására (») Jan 31, 2017 /
 
Ami ugyan nincs jelölve! Ja és a négyből csak 3 kell
A hozzászólás módosítva: Jan 31, 2017
(#) poros válasza Medve hozzászólására (») Jan 31, 2017 /
 
Köszönöm! Ezek szerint a linkelt kapcsoló jó lesz.
A hozzászólás módosítva: Jan 31, 2017
(#) poros válasza Pali79 hozzászólására (») Jan 31, 2017 /
 
Megvan a rajz. Csak a kapcsoló miatt törtem a fejemet.

xr nyák.jpg
    
(#) kocsgab002 válasza poros hozzászólására (») Jan 31, 2017 /
 
Nem lesz jó. Neked egy 4 áramkörös, 3 állású kapcsoló kell. Egy ilyen: Bővebben: Link
(#) sany válasza poros hozzászólására (») Jan 31, 2017 /
 
Csak egy ötlet, esetleg egy mágneskapcsoló?
(#) granpa válasza sany hozzászólására (») Jan 31, 2017 / 2
 
Jó oda a VGK63 kamrás is talán.
(#) Medve válasza granpa hozzászólására (») Jan 31, 2017 /
 
Szétég!
Következő: »»   55 / 61
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem