Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Hangsugárzó építés, javítás - miértek, hogyanok
Lapozás: OK   604 / 726
(#) aradi-gyula hozzászólása Márc 18, 2017 /
 
Sziasztok!
Ma szétszedtem a pár hónappal ezelőtt vásárolt Preludium B32 hangdobozaimat. Meglepődve tapasztaltam, hogy nincs benne az eredeti hangváltó, csak egy 3.3µF kondenzátor a magas előtt, a mély előtt egy 650uH tekercs. Valakinek megvan az eredeti hangváltó kapcsolási rajza?

Esetleg ez tényleg jó bele?

Üdv:
Gyula
A hozzászólás módosítva: Márc 18, 2017
(#) ptesza válasza aradi-gyula hozzászólására (») Márc 19, 2017 / 1
 
Szinte biztos, hogy nem jó hozzá az csak ahhoz a típushoz. (De még az sem biztos. ) Inkább alkatrész bánya, és a panel is jól használható másik hangváltó megépítéséhez.

A 0.65mH és a 3.3µF kondi az egy első rendű váltó 3000Hz keresztezési frekvenciára méretezve. Ennél a típusú hangváltó elrendezésnél a magas sugárzót fordított polaritással kell bekötni. Ha nagyon bántóan kiemel a magas akkor egy soros ellenállást be lehet tenni a kondi után.
(#) P_Laszlo válasza ptesza hozzászólására (») Márc 19, 2017 1 / 1
 
Ez egy kicsit másképp működik. A 650uH és a 3,3µF kb. 4-5000Hz-es töréspontokat hoz, és a fordított fázisú bekötés egyáltalán nem biztos. De ehhez a két hangszóróhoz végülis úgysem jó így a váltás. A belinkelt termék képén viszont valóban egy Preludium B32 hangváltó látható, viszont ez csak tévedés, a képet cserélték össze.
A hozzászólás módosítva: Márc 19, 2017
(#) P_Laszlo válasza aradi-gyula hozzászólására (») Márc 19, 2017 1 / 1
 
Az eredeti szűrők is jók, meg az is, amit régen velem együtt terveztek a H2000 fórumon.
Bővebben: Link

Az eredeti szűrőben 6,8 helyett 22R van.

De tökéletesen nem illeszkedik úgysem a hangszórókhoz, pontos beállítás nélkül. Eleve voltak gyártási eltérések, most meg főleg vannak, a javítás csak rátett egy lapáttal.
(#) aradi-gyula válasza P_Laszlo hozzászólására (») Márc 19, 2017 /
 
Köszönöm a válaszokat. Ez a hangváltó D25-ös magashoz való? Nekem még az van beépítve a hangdobozaimba, de állítólag a D26-os sokkal jobb.
(#) P_Laszlo válasza aradi-gyula hozzászólására (») Márc 19, 2017 1 /
 
Nem jobb igazán a D26, csak más, és ahhoz nincs is teljesen pontos hangváltó. Ezt a verziót a D25-höz készítették-készítettük. Nem kell félni a műanyag membrántól, nem az ördögtől való az, és a hangja sem műanyagos. )
(#) ptesza válasza P_Laszlo hozzászólására (») Márc 19, 2017 /
 
Miért hogy működik?
Ki sem számolod ? Csak annyi hogy kb. ?
Megkérhetlek rá, ha ennyire nem értesz hozzá akkor inkább ne osztogassad az észt, mert te is rászoruló vagy.
(#) zotya1983 válasza ptesza hozzászólására (») Márc 19, 2017 /
 
Ez pontosan így van és ez a jó irány!Évek óta így alkalmazom a magassugárzókhoz!
(#) P_Laszlo válasza zotya1983 hozzászólására (») Márc 19, 2017 1 /
 
A Vifa D25-ös műanyag dómhoz nem jó a soros ellenállás, elsőrendű szűrés mellett.
A hozzászólás módosítva: Márc 19, 2017
(#) zotya1983 válasza P_Laszlo hozzászólására (») Márc 19, 2017 /
 
Ahhoz ugyan nem...De szó sincs soros ellenállásról én párhuzamos ellenállással halkítok rajta ahogy nekem tetszik általában.
(#) P_Laszlo válasza zotya1983 hozzászólására (») Márc 19, 2017 1 /
 
Az meg úgy nem működik. Illetve, a hozzászólásban amire reagáltál *nem párhuzamosat említ Ptesza.
A hozzászólás módosítva: Márc 19, 2017
(#) aradi-gyula hozzászólása Márc 19, 2017 / 1
 
Kipróbálom az eredeti és a módosított Preludium hangváltót is. Egyébként ezzel az egyszerű hangváltóval sem volt semmi bajom. Kicsit talán túl sok a magas.
(#) zotya1983 válasza P_Laszlo hozzászólására (») Márc 19, 2017 /
 
Általános az 1 rendű váltó dómoknál ahol nem műanyag a betét,de rosszul írtam valóban,én textil bakelit membrános dóm sugárzókhoz használom a ptesza által említett módot,mondjuk én 3.3 µF választom le és a fólia kondi után teszem a 2 ohm 5w ot.Így nem süvít túlzottan de szépen csilingelnek Valamint az impedanciába ha bele is szól az nem számottevő.Nem akartam belefolyni ennyire a dologba mert azért ennél komplikáltabb és sokszor nem kompromisszum mentes a hangosítás...
A hozzászólás módosítva: Márc 19, 2017
(#) P_Laszlo válasza aradi-gyula hozzászólására (») Márc 19, 2017 1 / 2
 
A 650uH-s induktivitás nagyon kevés ebben a pozícióban, körülbelül a duplájával lesz egyenletes. A B32-es váltóval az elmúlt évek tapasztalatai szerint ilyen:
Preludium B32 sokféle, javított
(#) P_Laszlo válasza zotya1983 hozzászólására (») Márc 19, 2017 1 /
 
A párhuzamos ellenállással nem halkítasz a hangszórón, csak a szűrőkaraktert és töréspontot módosítod.

Textilbakelit membránnal csak tölcséres hangszórókban dolgoznak többnyire. Az nem számít igazából dóm magasnak.

Az elsőrendű szűrő nyugodtan használható bármilyen membránanyagnál, ezzel kapcsolatban nincs megkötés, a paraméterek a lényegesek, nem az alapanyag.
(#) zotya1983 válasza P_Laszlo hozzászólására (») Márc 19, 2017 / 1
 
Tudtam hogy baj van a fülemmel Pedig szentül hallom én azt a -2dB halkulást kb abban a pillantban ahogy beteszem azt a párhuzamos kondit a törésponti freki miatt is lehet halkulás ha az pont abba a tartományba esik ahonnan váltva van nem?....
(#) P_Laszlo válasza zotya1983 hozzászólására (») Márc 19, 2017 1 / 1
 
Persze. Szelektíven csökkented vele a hangnyomást, csak ott, ahol kell. Egy tölcséres magashoz átlagban pont jól jön ki.
A hozzászólás módosítva: Márc 19, 2017
(#) aradi-gyula válasza P_Laszlo hozzászólására (») Márc 20, 2017 /
 
Tervezek hozzá panelt. Van ajánlás a tekercsvégek bekötését illetően (kezdet-vég)?
A hozzászólás módosítva: Márc 20, 2017
(#) Moderátor hozzászólása ptesza hozzászólására (») Márc 20, 2017
 
Kerüld a durva hangnemet, a fórum felületén!
(#) P_Laszlo válasza aradi-gyula hozzászólására (») Márc 20, 2017 1 / 1
 
Itt nem annyira lényeges, mert az egyik tekercs 50uH, a másik meg úgyis ferrites lesz, annak nem akkora a szórása.

Általánosságban, légmagos tekercsekre az érvényes, hogy inkább a megfelelő távolság legyen meg közöttük, a tengelyük lehetőleg ne legyen azonos síkban, és ne metssze egymást.
A hozzászólás módosítva: Márc 20, 2017
(#) aradi-gyula hozzászólása Márc 21, 2017 /
 
Köszönöm az információkat. Egyébként a dobozba kitöltőanyagként elég egy réteg 3cm vastagságú vatelin? Jelenleg csak annyi van benn, de én kevésnek találom.
A hozzászólás módosítva: Márc 21, 2017
(#) P_Laszlo válasza aradi-gyula hozzászólására (») Márc 21, 2017 /
 
Nincs mit igazán. Az eredeti csillapítóanyag mennyiség sokszor kevés. Lazán fel lehet tölten a dobozt, műanyagszálas csillapítóval. Vékony rétegben a dobozfalakra ragasztva nincs hatása középtartományban.
(#) patkany hozzászólása Márc 26, 2017 /
 
Üdv!

Meg tudja mondani valaki, hogy a videoton db1548-ban milyen dome van?
(#) aradi-gyula válasza P_Laszlo hozzászólására (») Márc 26, 2017 /
 
A notch szűrőnél mennyire fontos a huzalvastagság? Ide elég a 0,6mm átmérőjű, vagy használjak nagyobbat?
(#) P_Laszlo válasza patkany hozzászólására (») Márc 27, 2017 /
 
(#) P_Laszlo válasza aradi-gyula hozzászólására (») Márc 27, 2017 1 /
 
Itt bőven elég a 0.6mm, úgysem használod ki a sávzáró szűrőt maximálisan.
(#) ptesza válasza P_Laszlo hozzászólására (») Márc 27, 2017 /
 
Azért ez nem egészen így van. Minél vékonyabb annál nagyobb a belső ellenállása, ami azért jelentősen elhangolja. Légyélszíves ne félretájékoztatni az érdeklődőket.
(#) P_Laszlo válasza ptesza hozzászólására (») Márc 27, 2017 / 1
 
Az infód szerintem nem helytálló. Alap párhuzamos rezgőkör, a rádióamatőrök tudják, hogy miről van szó. A DCR ebben a kapcsolásban nem hangol el észrevehetően, szinte csak jóságot módosít, f megfelelő értékű marad, és a phzmos R tag ellenállásához viszonyítva (22R vagy 6,8R) az L tag DC ellenállás különbsége (1,0mm=>0,1R, 0,6mm=>0,2R) már lényegtelen, frekvencia hangnyomás válaszban fél dB különbséget okoz. Ettől nagyobb a D25-ös dóm magasak alap gyártási eltérése, és amatőrök mérni sem szoktak tudni ilyen pontossággal. Eredetileg 0,8-as huzalból volt, de én csináltam már 0,6-tal is, 1,0-val is, mikor miből van épp annyi leeső maradék, hogy meglegyen az 50uH.

Remélem, hogy a hozzászólásaimból lehet még mindig tanulni.
A hozzászólás módosítva: Márc 27, 2017
(#) ptesza válasza P_Laszlo hozzászólására (») Márc 28, 2017 /
 
Ez egy sorosan bekötött szűrőtag, a jel útjában. A 0,6 huzal karcsú és melegedni is fog.
A D25 dóme magas gyártási szórásáról, hogyan nyilatkozhatsz? Főleg 2-3 db mérése után amit otthon a sufniban méregetsz...
(#) P_Laszlo válasza ptesza hozzászólására (») Márc 28, 2017 1 / 1
 
Rosszul gondolod. Ami igaz, az az, hogy ez egy soros kapcsolás. Ami nem, az az, hogy a 0,6mm-es huzal valaha melegedni képes. Műszaki értékelésnél, elektronikában, elektroakusztikában, nem létezik olyan kifejezés, hogy "karcsú". Ha valamit gondolsz, állítasz, és nem ismered a műszaki hátterét, ellenőrizd. Így kiderül, hogy igazad van-e.

A rezonanciafrekvencián vizsgálódunk. 10382Hz-en. A magashangszóró lengőcsévéje körülbelül 5W elektromos terhelhetőségű, ennek megfelelően:
Pmax=5W
ZD25=6ohm
UD25=5,477V
I=0,912A
Mivel soros kapcsolásról van szó, az átfolyó áram azonos a körben.
RRLC@10,382kHz=5,8R
PRLC=4,824W
URLC=5,3V A sorosan kapcsolt RLC szűrőn belül minden tagon azonos feszültség esik. A kondenzátoron és a tekercsen:
RLC=41ohm
PLC=0,69W
ILC=0,13A
Az ellenálláson:
RR=6,8R
PR=4,131W
IR=0,78A
Tehát ebben a felállásban egyedül a 6,8R 6W ellenállásnak van esélye melegedni, a 0,6mm-es huzalból tekert 50uH-s induktivitásnak a kevesebb, mint 130mA átfolyó áram mellett nem eshet bántódása. Megjegyzem, ez is csak csúcsban fordulhat elő, másodpercekre, hiszen a lengőcséve 0,1mm-es huzalból készül, ezt a terhelést hosszan nem viseli el. Amikor már az 50uH melegszik, a magashangszóró lengőcsévéje szénné ég, és hozzák javítani hozzám. ))

Legalább 50 darab Preludiumot és ezzel ugyanennyi D25TG0506 magashangszórót mértem meg. De ki számolja. Preludium B31 mérések A diagramon csak B31-es példányokat mutatok, látható, hogy a magastartomány elég változó, és nem csak a váltóalkatrészek eltérései miatt. A mély- és alsó középtartomány az erősen eltérő állapotú mélyközepek miatt ennyire különböző. Rengeteg jól-reosszul rosszabbul javított hangszóróval találkoztam már.

A magyarországon hangszórós témában fórumozók közül én tudok legpontosabban hangszórót mérni jelenleg, már csak a B&K 4133 mikrofon miatt is (köszönhető a Videotonnak). Bőven több, mint ami szükséges lenne. Nyilván ezért van, hogy a H2000 adatlapokat is én készítettem.
A hozzászólás módosítva: Márc 28, 2017
Következő: »»   604 / 726
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem