Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Hangsugárzó építés, javítás - miértek, hogyanok
Lapozás: OK   603 / 727
(#) newDesigner válasza P_Laszlo hozzászólására (») Márc 2, 2017 /
 
Ja, nem én ötlöttem ki, csak olvastam valahol.
Én a vitának nagymestere vagyok , anyám mindig küzdött érte, hogy értsek hozzá
De abból egy mozgás lesz, amit az elektromechanikus hangszóró hoz létre a membránnal, ami megmozgatja adott számú ismétlődéssel a levegőt, amit a mi fülünk érzékel, az agyunk pedig hangként értelmezi.
Amikor a membrán előre mozdul, a mögötte lévő levegő nyomása csökken, ami a membrán előtt megnövekedett nyomáshoz képest dupla nyomásesés. Így a fizika szabályai szerint a nyomásdeficit megpróbál kiegyenlítődni.
Véleményem szerint ettől csak halkabb lenne, ha lehetne és nem rosszabb a hangzása, mivel a levegő tehetetlen tömege a magas rezgésszám miatt nem tud időben reagálni. Talán ezért is csak elmélet.
Tehát mi a hiba?
A hozzászólás módosítva: Márc 3, 2017
(#) P_Laszlo válasza latyakosa hozzászólására (») Márc 3, 2017 /
 
Erre emlékeztem én is, csak csodálkoztam a 100-400 közötti beesésen, amit említettél. De aztán megnéztem az adatlapot, és tényleg volt ott vagy -2dB. Ezzel nem igazán kell foglalkozni, sokkal nagyobb hibák vannak középtartományban. Dobozban mérve úgyis teljesen más, maga az adatlap is 11 éves, a most gyártott 569 biztos, hogy nem pontosan ilyen. Legutóbb ilyet kaptam, amikor volt nálam: HA20-569 De már ez is több éves.

Inkább legyen 2,5 út, mint MTM. Még mindig több az esélyed a normális váltásra, és középtartományra.

Az elektretmikrofonnal végülis össze tudod váltani. Csak jó előerősítő kell mögé. Érdemes korrekt bemenőjelekkel dolgozni, ha mérsz.
(#) pinyó39 válasza newDesigner hozzászólására (») Márc 3, 2017 / 1
 
Miért is kellene ez autóba? Va ott elég vadhajtás hangszóró és végfok terén (USAmps, GZ, ...) mindössze az 1000Ampereket kell biztosítani. Ez már a hangnyomik világa).
(#) Helios hozzászólása Márc 5, 2017 /
 
Sziasztok!

Ne kövezzetek meg a kérdésemért, de részben ide tartozik a téma. Adott egy NORSK AUDIO Baltic 30-as hangsugárzó pár hangszórókészlete. Doboz méretet már tudok, viszont a hangváltójáról semmit nem találtam, csak egy elég vázlatos kapcsolási rajzot, amiről hiányzik egy két dolog. Tudna nekem valaki segíteni? A hangszórók Radiotehnika gyártmányúak.

norsk.png
    
(#) newDesigner válasza Helios hozzászólására (») Márc 5, 2017 /
 
Annyit találtam itt (Link), hogy 5000Hz-en vált. A többi talán kiszámolható.
(#) Helios válasza newDesigner hozzászólására (») Márc 5, 2017 /
 
Szia!

Ahogy nézem 2 dobozka is van ezekkel a hangszórókkal. Az első a Baltic Line B-30, a másik pedig a Gold Line GL-30. Ugyan az lenne a kettő?
(#) newDesigner válasza Helios hozzászólására (») Márc 5, 2017 /
 
Ahogy látom a dobozméretben van különbség, ami hangminőségben jelenthet pozitív differenciát a GL javára. De ez így pusztán találgatás.
(#) Helios válasza newDesigner hozzászólására (») Márc 5, 2017 /
 
Igen, a GL kicsit nagyobb. Viszont én sem találtam semmit, így a tekercsek értékei, illetve az ellenállások teljesítménye és a kondik típusa rejtély.

Ráadásul a potmétert se ismerjük.
A hozzászólás módosítva: Márc 5, 2017
(#) newDesigner válasza Helios hozzászólására (») Márc 5, 2017 /
 
Nem. Az ellenállások és a kondik értékei rajta vannak a rajzon. Csak az induktivitásoké nincs meg.
Ha ki tudja valaki számolni a kondiból, hogy hol vág a magasra, akkor meg van a mély induktivitása. A többit inkább P_Laszlo-tól kérdezd. Ő ennek a nagy szakértője.

Viszont van a Radiotehnika S30 A , S30 B, ami nagyon hajaz erre. Viszont csak az S90-hez találtam (három utas) keresztváltó rajzot.
A hozzászólás módosítva: Márc 5, 2017
(#) Helios válasza newDesigner hozzászólására (») Márc 5, 2017 /
 
Igen én is erre gondoltam, lévén a hangszórók is majdnem ugyan azok. Ezek a hangszórók viszont fényévekkel jobban néznek ki, nem a sima papír membrános kiadás, nem is ugyan olyan a kosár sem.
(#) newDesigner válasza Helios hozzászólására (») Márc 5, 2017 /
 
Nem kacat a papírmembrán. Nem mind zsírpapír. A mágnesen van leszorító lap?
(#) Helios válasza newDesigner hozzászólására (») Márc 5, 2017 /
 
Külön leszorító lap nincs, csak egy vastag fém lemez, hasonlít az S90-es középhangszórójához. A hangszóró nyitott, elég keményen jár.

A doboz amiből kimentettem a Norsk Audio 30-as volt, elég rossz állapotban (és csak 1 volt meg, a másik doboz hangszóróját egy papírdobozban találtuk meg becsomagolva!!), de a hangszórók jók. Ezeknek kemény a membránja, és a gumi pereme is.
A hozzászólás módosítva: Márc 5, 2017
(#) newDesigner válasza Helios hozzászólására (») Márc 5, 2017 /
 
Azt hiszem, hogy ezzel kapcsolatban benéztem valamit. De azzal szerintem előrébb vagy, ha litvánul keresel a googe-al, mert a B30 az litván.
(#) Helios válasza newDesigner hozzászólására (») Márc 6, 2017 /
 
Mindenesetre fogom a rajzocskát és átnyergelek a hangváltós topikba! Köszönöm a segítséget.
(#) P_Laszlo válasza Helios hozzászólására (») Márc 6, 2017 /
 
nem latszik a képen, hogy jó-e a membrán. És gondolom ennek nem sok mélye van.
(#) latyakosa hozzászólása Márc 9, 2017 /
 
Videoton HB13-539 és HB15-539-ról van esetleg saját mérése vkinek ? A gyártó oldalán ugyanaz a PDF van mindkettőre amit kicsit kétkedve fogadok.
(#) P_Laszlo válasza latyakosa hozzászólására (») Márc 9, 2017 /
 
Videoton vagy H2000? Mivel a 13 és 15 ugyanaz a hangszóró, ezért az adatlap is lehet ugyanaz. De a mérés régi, biztos, hogy most pont olyat nem lehet venni, mint akkor voltak. Valami gyártási eltérés lesz.

Hova használnád?
A hozzászólás módosítva: Márc 9, 2017
(#) sepu666 hozzászólása Márc 10, 2017 /
 
Szép jó napot.

Olyan problémával fordulok hozzátok. Hogy a minap kaptam egy jamo sub250 típusú mélyet. a táp egység össze van barmolva benne és zárlatos is. Van esetleg valakinek rajza hozzá? Vagy egy hasonló aminek a 230v része stimmel? És abból újra lehetne építeni. Képet dobok fel majd. Előre is köszönöm.
(#) latyakosa válasza P_Laszlo hozzászólására (») Márc 10, 2017 /
 
Bocs H2000 helyesen, csak fejben még Videoton
Keresgélek középhangszórókat egy háromutas megoldáshoz 90dB környékén.
Azt feltételeztem a kisebb méretű membrán vélhetően lineárisabb marad a magasabb frekvenciákon.
(#) latyakosa válasza sepu666 hozzászólására (») Márc 10, 2017 /
 
Ezzel a témával gyere inkább át az Erősítős vagy a kapcsolási rajzot keresős topicba
A hozzászólás módosítva: Márc 10, 2017
(#) P_Laszlo válasza latyakosa hozzászólására (») Márc 12, 2017 /
 
Nincs összefüggésben a membrán méretével az egyenletesség. A 13-15-centisek Fehérvárról nem annyira szépek középtartományban. Egyedi gyártásban lehet csinálni olyan 13-as közepet, ami szépen szól, próbáltam már. Alapból a HB13 így nézett ki legutóbb:
HB13-539
Ez meg amilyen átalakítás után lett:
13B558
(#) latyakosa válasza P_Laszlo hozzászólására (») Márc 12, 2017 /
 
Értem, köszönöm. Keresgélek még a gyártók között.
(#) newDesigner hozzászólása Márc 13, 2017 /
 
Üdvözlet Mindenkinek!

Valaki ismeri ezt (Link) ládába építve?
(#) P_Laszlo válasza latyakosa hozzászólására (») Márc 13, 2017 /
 
Olcsón nem fogsz találni még ilyet sem, csak rosszabbat. Lehetne HB12,5 mondjuk, annak szép a közepe, de alapvetően nem feltétlenül szükséges a három út, nem hiszem, hogy jobb lesz tőle. A HA20 elmegy kétútban is, szóval csinálhatnál nyugodtan 2,5 utasat. Még mindig nagyobb eséllyel tudod megoldani, mint egy középhangszóró váltását.
Vagy ha nagyon kell, szerzel olcsón hibás HB13-at, és beadod átalakításra-javításra.
A hozzászólás módosítva: Márc 13, 2017
(#) P_Laszlo válasza newDesigner hozzászólására (») Márc 13, 2017 /
 
Nem annyira jó, mint amennyire a gyártónál mondják, és sokkal alacsonyabb az érzékenysége is. De azért nem is olyan nagyon rossz. Átlagos szélessávú képességek.
Bővebben: Link
(#) newDesigner válasza P_Laszlo hozzászólására (») Márc 14, 2017 /
 
Na aztán meg lett az ára is. Kb. 60,000.-es darabáron ebből sem fogok hangsugárzót építeni

Az lenne a terv, hogy egy elfekvő pár 15"-os RF mélyhez építenék egy keskeny, de mély ládapárt. A subok oldalra nézve lennének benne. Ha elkészül, akkor meglepetés lesz. De ahoz exkluzív/dekoratív megjelenésű speakereker keresek.
(#) P_Laszlo válasza newDesigner hozzászólására (») Márc 14, 2017 /
 
Nézni, vagy hallgatni.
(#) latyakosa válasza P_Laszlo hozzászólására (») Márc 14, 2017 /
 
Köszönöm a javaslatot, nem a HA20-s megoldáshoz kerestem közép hangszórót. Ott ár kérdés miatt nem léptem még. Bár relative nem drága a konstrukció, de használtban kész állapotban lehet hasonló felépítésű és kellően márkás megoldásokhoz hozzájutni (pl Heco, Wharfedale) időnként.

Olyan, másik elképzelésen gondolkodtam, pl a 25cm vagy nagyobb átmérőjű mélyeket kb 300-500 Hz felett már mély-közép - vagy közép hangszóróra váltani mindezt a nagyobb terhelhetőség érdekében milyen hangszóró készlettel lehetne kivitelezni.
A mély-közepek (H2000) általában 1khz felett lesznek nem túl szépek, a HB12,5-vel a keresztezési frekvencia jön magasra.
(#) P_Laszlo válasza latyakosa hozzászólására (») Márc 14, 2017 /
 
A HB12,5-es 20-as mélyhez jó kb.

Hát 25-ös mély fölé, egy 17N558A ideális.

A márkás Heco, Wharfedale, általában ilyen H2000 szint, vagy rosszabb. Ha a hangszóróit nézük.
A hozzászólás módosítva: Márc 14, 2017
(#) lajbi81 hozzászólása Márc 18, 2017 /
 
Üdv mindenkinek!
Keresek dupla mélynyomós hangfal tervet mint pl. a reloop rsp30. 15"-os hangszórókhoz.
Következő: »»   603 / 727
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem