Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Szilárdtest relé
 
Témaindító: zolee, idő: Feb 20, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   3 / 30
(#) _JANI_ válasza Tom-ee hozzászólására (») Ápr 1, 2008 /
 
Ha az SSR-t választod, akkor inkább valamelyik MOC_ optotriakos változatot válaszd és ne sima optocsatolóval old meg! MOC-ban van nullaátmenetes és direkt (fázishasításos szabályzásra való) is.

Közben látom hogy 24V-ra kell! 24V DC !?
Akkor a sima darlingtonos-optocsatoló is talán elég lehet! Ha mégsem, akkor egy külső tranzisztorral kell "megfejelni" a sima optocsatolót, (darlingtonkapcsolást készíteni teljesítménytranyóval...) s igy már elég lehet a kapcsolási teljesítmény is.


Az alkatrészigénye csekély, és CSAK egy LED terheléssel kell számolni a vezérlő oldalról. Persze a hagyományos relé is megfontolandó ha csak ekkora teljesítményt kell kapcsolni. Ezt te tudod...
De ez inkább már anyagi döntés lesz szerintem!
(#) zsuscsinyo válasza zsuscsinyo hozzászólására (») Ápr 2, 2008 /
 
Akkor kukázhatom ezt a típust? Mert a neten sem találok a google-val optodiak-os kapcsolást
(#) _JANI_ válasza zsuscsinyo hozzászólására (») Ápr 2, 2008 /
 
Először ellenőrizni kellene hogy a 2N6075-ös triak életképes e! (A (#204811)-es hozzászólásod képe alapján lehet hogy kicsit túl lett vezérelve a GATE bemenet!? )

Valamint érdemes az MOC3020-as adatlapjában levő kapcsoláshoz igazodni. Ha van BT-s triakod, akkor a MOC- ok üzemképességét sem ártana letesztelni!

Remélem sikerül megoldani a gondot.
(#) zsuscsinyo válasza _JANI_ hozzászólására (») Ápr 2, 2008 /
 
Igazad volt... Túl volt vezérelve a Gate. Kicsit nagyobb ellenállással már viszi (4,7K) Köszi a segítséget!
(#) Tom-ee válasza _JANI_ hozzászólására (») Ápr 2, 2008 /
 
Köszi a segítséget. Majd az anyagi részét leboxoljuk a kollégákkal
(#) Jossz hozzászólása Júl 11, 2008 /
 
Sziasztok!
Még nem igazán vagyok benne a szilárdtest relék használatában. Helyettesíteni szeretnék egy reed relét az egyik áramkörömben a Vishay LH1510AT jelű reléjével. Úgy tűnik, hogy minden paramétere rendben van, csak azt nem tudom igazán, hogy ha egy sima kapcsoló alkalmazást akarok, akkor a DC (5) lábat használnom kell-e? Kérem, segítsen, aki tud! Előre is köszi.
(#) _JANI_ válasza Jossz hozzászólására (») Júl 16, 2008 /
 
Szia!

Az adatlap szerint csak a 4. és 6. lábat kell bekötni AC / DC (Főleg AC) alkalmazásnál.

"
Output
Parameter Test condition Symbol Min Typ. Max Unit

ON-resistance ac/dc:
Pin 4(ą) to 6 (ą); IF = 5.0 mA,; IL = 50 mA; R-on; 6.0; 11.27; 15 Ω.

ON-resistance dc:
Pin 4, 6 (+) to 5 (ą); IF = 5.0 mA,; IL = 100 mA; R-on; 1.5; 3.15; 3.75 Ω.
"

(Másdan nemnagyon tudok segíteni :no: ... )
(#) Jossz válasza _JANI_ hozzászólására (») Júl 16, 2008 /
 
Köszi Jani, közben már kiokosítottak és ki is próbáltam a dolgot. A DC üzemben lehet párhuzamosítani a kimenetet és így nagyobb áramot kapcsolni, ahogy a Te adataid is mutatják. Minden esetre köszönöm a segítséget.
(#) lovas-sandor válasza _JANI_ hozzászólására (») Júl 27, 2008 /
 
Szia!

Engem is érdekelne ez ez áramkör, én a mellékelt hőfokszabályzónál a relét szeretném helettesíteni vele. A relé egy kis teljesítményű 230V-os fűtőtestet kapcsolgatna egy keltetőgépben (pl. hajszárító, vagy valami hasonló kisebb teljesítményű fűtőtest). Azt szeretném tudni, hogy helyettesíthető-e vele? Ha igen, akkor érdekelne, hogy a dióda milyen paraméterü legyen, valamint T1 tirisztor (TIC225S),ha ilyet nem kapok, akkor mivel helyettesíthetem?
(#) Jossz válasza lovas-sandor hozzászólására (») Júl 27, 2008 /
 
Szia!

Én a Sharp S 202 SE2F (250V/8A), vagy a S 216 SE2F ((250V/16A) javasolom az áramkörödbe. Nullátmenetes, triakos áramkörök, a bemenetük viszont LED-ként kezelendő, azaz nincsen szükség sem a diódára, sem az ellenállásra, ellenben sorba kell kötni az anódjával egy 1K ellenállást, a katódja pedig mehet a BC546B kollektorára. A BC546B tökéletesen megfelel erre a célra. A fenti szilárdtest reléket eléggé kedvező áron megrendelheted pl. ITT is, de biztosan meg lehet kapni máshol is.
(#) _JANI_ válasza lovas-sandor hozzászólására (») Júl 27, 2008 /
 
Szia! Én BT139-el épitettem meg. Kisseb teljesítményeket hűtőborda nélkül is kényelmesen kapcsolt. De mindenképp kell egy "kis" hűlőfelületről gondoskodni! Esetleg a BT137, vagy a BT138 is megfelelhet. ( Szerintem a legtöbb kisteljesítményű triakkal üzemképes. ) S ha az előtét számolásával nem akarsz bíbelődni, akkor érdemes a BF256A ( B vagy C ) fet-tranzisztorból kialakított áramgenerárort bekötni. Nem egy dreága holmi, s 5V-30V -ig stabilan tartja a MOC_ ledjének áramát.

(#) tibiiii00 hozzászólása Aug 26, 2008 /
 
Hali mindeki!

Nekem van egy 3A-es SSR az erősitőben de mikor bekapcsolom akkor bezavarja az erősitőt, szóval búg tőle
hogy lehetne ezt kiküszöbölni valakinek van ötlete?

üdv.: tibiiii00
(#) _JANI_ válasza tibiiii00 hozzászólására (») Aug 26, 2008 /
 
Egy soros RC szűrő talán kicsit csillapíthat a zavaron.
Ezt az SSR kimeneti pontjaival párhuzamosan kell kötni...
Én R-nek egy 0.6W-os, 50-100 ohm körülit tennék.
A C-nek pedig 47-100nF próbálnék ki.

Esetleg egy soros induktivitás is segíthet.

(#) _JANI_ válasza tibiiii00 hozzászólására (») Aug 26, 2008 /
 
Ha a javaslataim nem válnak be, akkor talán az SSR cseréje fogja megoldani a problémát.
( Feltéve, hogy volt időszak amikor tökéletesen kapcsolta a berendezést! )
(#) very hozzászólása Szept 21, 2008 /
 
Hali mindenkinek!

olyan kérdésem lenne.. hogy SSR relayből létezik-e olyan ami két fázis tud kapcsolni...ellentétesen.. ?

(a 2 fázis igazából 1 csak külön van mérve)(éjszakai áram)nos szeretnék erre az éjszakai áramra rákötni mondjuk egy mosógépet.de mivel ez a kapcsolt feszültség csak bizonytalan ideig áll rendelkezésre ugy kellene megoldani hogy ha megszűnik akkor a normál hálózatról működjön tovább lehetőleg ugy hogy a mosógép "ne vegye észre" a váltást.olvastam több topicot a 0-átmenetről meg stb-ről de nem igazán vagyok képben.
a segítséget előre is köszi
(#) Daveeboy hozzászólása Nov 3, 2008 /
 
Sziasztok!
Remélem jó helyen teszem fel a kérdést.

Van egy PWM szabályozható fényerőszabályozó.
A PWM jelet szeretném leválasztani. 4n35-el megy is szépen csakhogy ez a megoldás alapesetben nyitott.
Nekem olyan megoldás kellene ami alapesetben zárt!
Jó ha olcsó és nagyon egyszerű, mindössze ~1mW körüli teljesítményre kell.
Ha van valakinek ötlete szívesen fogadom.

(#) _JANI_ hozzászólása Nov 3, 2008 /
 
Az optocsati kimenőjelét egy másik tarnzisztozzal INVERTÁLD! De ehez külső tápfeszt is igénybe kell venni, mivel a második tarnyó kinyitásához bázis fesz kell biztosítani... Amikor az OPTO kinyit, akkor a második tranyónak zárnia kell. Ha jól értem a problémát. Esetleg alkalmazhatsz az invertáláshoz logikai kapukat is.
(#) Daveeboy válasza _JANI_ hozzászólására (») Nov 3, 2008 /
 
Az a baj hogy csak 24V-os táp van ami sok a tranyó kinyitásához.
(#) _JANI_ válasza very hozzászólására (») Nov 3, 2008 /
 
CSUPÁN CSAK ELMÉLETILEG. Elvileg megoldható lenne az észrevétlen váltás. De tökéletes átkapcsolás nincs. Bár ha egy két színuszhullám kimarad, azt talán nem venné zokon a készülék. De ezt csupán csak elméletileg. Mert két független áramkört egyre fogsz összehozni. S ha valamelyik SSR egyég meghibásodik, akkor a másik áramkört HÁTBATÁPLÁLJA!!! S ez balesetveszély forrása lehet. (Amúgy meg szabályellenes is!)
(#) _JANI_ válasza Daveeboy hozzászólására (») Nov 3, 2008 /
 
Egy feszültségosztóval szerintem beállítható a szükséges bázisfeszültség a tranyó kinyitásához... Az opto ezt a bázisfeszt fogja söntölni. S megis történt a fordítás.
(#) _JANI_ válasza _JANI_ hozzászólására (») Nov 3, 2008 /
 
Akár egy sima zéneres kapcsolás is elendő lehet a bázisfesz stabilitásának biztosítására.
Mert tulajdonképpen ez is egy feszültségosztó...
(#) Daveeboy válasza _JANI_ hozzászólására (») Nov 3, 2008 /
 
Kipróbálom. Esetleg az is gond lehet hogy igazából jó volna ha 5V-30V között működne. de ha nem lesz más... Holnap kísérletezek egy kicsit.
(#) _JANI_ válasza Daveeboy hozzászólására (») Nov 3, 2008 /
 
Azért elég szélsőséges paraméterre tervezel!
Ha jól méretezed, akkor szerintem a zéneres kapcsolás fog beválni. Viszont, a zéner előtétellenállását a MAX feszhez kell méretezni!

Ellenállás helyett egy áramgenerátor talán sokkal jobb lenne.
Olyat mint amik az SSR-ek bemenetét is védik.
FET-es áramgenerátor. Rendszerint 5-30V ig állandó
nyitóáramot biztosít a bemeneti led számára...
S igy szélsőséges feszültségnél is közel egyforma áramot
biztosít a zénernek... )
(#) Daveeboy válasza _JANI_ hozzászólására (») Nov 3, 2008 /
 
Nem az optora menne 5-30V. Amiről szó van: Adott egy cél ic-s áramgenerátor, amivel nagyfényerejű ledek hajtok. Ennek a betápja 5-30V. A chip tud olyat, hogy van egy analóg ADJ láb amit ha leföldelünk leáll a chip. Ha szabadon lóg akkor kb. 1,25V-on van a láb és teljes fényerőn megy. Azért analóg mert így egy ellenállással is szabályozható. A leírása szerint open kollektoros tranyóbekötéssel lehet pwm vezérelni. Ehhez tökéletes egy sima opto., Csahogy fordítva működik. Amikor a pwm 100% nem világít, ha pwm 0% akkor világít. Ezt kellene megfordítani. Talán egy fetet bekötök opendrain, gate-re pedig feszosztóval belövök vmit. Ahogy olvasom a fetek sokkal nagyob gate feszt bírnak. (2n7000 +-20V) a tranzisztorok 5V jával szemben. Aztán ahogy írtad, itt lesöntölöm a gate-ről a feszt és meg is van. Ha valamit rosszul mondtam plíz javíts ki. Köszi.
(#) _JANI_ válasza Daveeboy hozzászólására (») Nov 4, 2008 /
 
Én bipoláris tranyóban gondolkodtam, de egy jól megválasztott fettel is müködöképes lehet. Egy próbát megér az az elrendezés is.
(#) Daveeboy válasza _JANI_ hozzászólására (») Nov 4, 2008 /
 
BC337-es tranyóval simán megy. A feszoztsós megoldás jónak tűnik, pláne zenerrel. Köszi.
(#) _JANI_ válasza Daveeboy hozzászólására (») Nov 4, 2008 /
 
Nincsmit!
(#) deguss hozzászólása Dec 13, 2008 /
 
Üdvözletem a fórumozóknak.

Egy viszonylag nagy indítóáramú induktív terhelést szeretnék be- és kikapcsolni egy triakkal, névleges áram több tíz Amper is lehet, igaz csak másodpercekig, esetleg 1 percig.
Viszont a triaknak le kell tudnia kapcsolni a 230V-ot bármikor, tehát terhelés alatt is!

Tudtok ajánlani bevált típust, ami lenne úgy legalább 40A-os és 400V-os, illetve milyen vezérlést érdemes építeni az üzembiztos működés, és elsősorban a lekapcsolás miatt?

Köszönök mindenféle segítséget!
(#) lapose válasza deguss hozzászólására (») Dec 13, 2008 /
 
Szia!

Itt érdemes szétnézni:
Bővebben: Link
A lap közepe táján vannak a szilárdtest relék.

Illetve itt egy katalógus, úgy tudom van magyarországi forgalmazójuk is! Ez kimondottan induktív terhelésre írják!
(#) Peticilin hozzászólása Dec 21, 2008 /
 
Sziasztok!

Egy kis segítséget szeretnék kérni.
Van egy nagy CO gépem (HEGA 450P ; 380V-os),aminek a hegesztés kezdésekor egy nagy 50A-es mágneskapcsoló adja a delejt.Ezt szerettem volna kiváltani szilárdtest relével,de ami nekem oda kellene,azt már aranyárba mérik.Gondoltam hát építek egyet,biztos olcsóbban kijövök.
A kérdésem az lenne,hogy a Jani által épített MOC30-al megvalósított kapcsolás tudna-e egyszerre 3 db nagyteljesítményű triacot,vagy tirisztort kapcsolni.Ugye ez a 3 tirisztor kapcsolgatná a 3 fázist a relé helyett.
Amit találtam tirisztort,az bőven meg is bírja (SKT 130/12E ; 1200V 130A).
Bocsi a sürgetésért,csak arra kérnék azonnali választ,hogy az előbb említett tirisztor jó lenne-e,mert azért holnap tudnék elmenni.
Előre is köszi a segítséget.
Következő: »»   3 / 30
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem