Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Rádió áthangolása, OIRT - CCIR konverter
Lapozás: OK   12 / 22
(#) teglascs válasza pucuka hozzászólására (») Ápr 18, 2017 /
 
Nem nyúltam még semmihez, mert meghökkentem, amikor megláttam ezt a panelt. Ugyanis akitől vettem, azt mondta, hogy "még nincs áthangolva nyugati normára, ezért nem fog szólni". Hazahoztam, összedugtam, és bólogatva konstatáltam, hogy az 540 kHz-en jön a Kossuth, de az FM-en semmi.
Ehhez képest a kis maszek panel ott csücsült a dobozban, és ennek ellenére süket az FM sáv.
Sajnos ez a készülék rossz.
(#) pucuka válasza teglascs hozzászólására (») Ápr 18, 2017 / 1
 
Ha van sistergés, akkor nem rossz. Távolítsd el a panelt, nézd meg, hogy hogy volt az áramkörbe beillesztve, a folytonossági hiányt állítsd helyre. Azután meglátjuk, hogyan tovább.
(#) CHZ válasza teglascs hozzászólására (») Ápr 18, 2017 / 1
 
Ahogy pucuka is mondja.., annyival egészíteném ki, hogy az oszc. tekercset kézzel érintsd meg, ha zaj tónusa észrevehetően változik, nagy esélye van, hogy működik. Panelt nem érdemes visszatenned, áthangolva jobb minőség érhető el.
(#) pucuka válasza CHZ hozzászólására (») Ápr 18, 2017 /
 
Áthangolni nemigen kell, mert eredetileg CCIR sávú lehetett, Az OIRT normára áthangolást a utólagosan beépített konverter látta el. Azért valószínűleg a tuner oszcillátorát is elpiszkálták, hogy a felkevert sáv legalább a skála közepére kerüljön. Ezt szinte biztos vissza kell hangolni a helyére.
(#) teglascs válasza pucuka hozzászólására (») Ápr 18, 2017 /
 
Oké, megpróbálom lekövetni, hogy hogyan kötötték be utólag a panelt, hogy el lehessen távolítani.
Kösz!!
(#) teglascs válasza CHZ hozzászólására (») Ápr 18, 2017 /
 
Rendben, letesztelem, hogy változik-e a sistergés, ha hozzáérek a tekercshez. Köszönöm.
(#) teglascs válasza pucuka hozzászólására (») Ápr 18, 2017 /
 
Idézet:
„Az OIRT normára áthangolást a utólagosan beépített konverter látta el.”
Biztosan így van, csak az a fura, hogy a NYÁK maga nagyon kezdetleges, ronda egy valami, már pedig ez egy, a magyar kereskedelemben kapható mini HiFi komponens volt, ergo "gyári kinézetű" megoldás lenne kézenfekvő.
(#) mex válasza teglascs hozzászólására (») Ápr 18, 2017 /
 
Ismerős kinézetű a panel rajzolata, régi rádiótechnikában láttam anno..
(#) pucuka válasza teglascs hozzászólására (») Ápr 18, 2017 / 1
 
Ilyen konverter házilagos megoldás volt. Én kereskedelemben nem találkoztam ilyennel.
(#) CHZ válasza pucuka hozzászólására (») Ápr 19, 2017 / 1
 
Igazad lehet, viszont ha itthon került forgalomban az OIRT sávra készült gyárilag.
Ez könnyen kideríthető skála kiosztásából. Konvertert CCIR keverőként is működhetett.
A hozzászólás módosítva: Ápr 19, 2017
(#) Gafly válasza teglascs hozzászólására (») Ápr 19, 2017 / 1
 
Készits már egy (pár) képet a skáláról. Ahogyan irták a többiek, az sokat eldönthet...
(#) Massawa válasza CHZ hozzászólására (») Ápr 19, 2017 / 1
 
Az RFT tunerek alapbol CCIR tunerek voltak ( az NDK-ban soha nem volt OIRT sáv) igy azokat sokszor (gyárilag) "alakitották" át OIRT sávra többek között hasonlo megoldásokkal. Én egy ilyen autorádiot (merülömágneses!!!) hangolással alakitottam vissza CCIR-re (az OIRT-ben elég vacak volt, ezért szerelték ki és került hozzám) ugy, hogy kivettem belöle a konvertort... mindmáig az egyik legstabilabb és legérzékenyebb FM vevö, immár majdnem 50 éves....
A hozzászólás módosítva: Ápr 19, 2017
(#) CHZ válasza Massawa hozzászólására (») Ápr 19, 2017 / 1
 
Hazákban forgalomba került NDK rádiók OIRT normával készültek.
Összes asztali rádiójukat is OIRT skálával forgalmazták.
NDK-ban valóban CCIR sáv volt használatos.
(#) Massawa válasza CHZ hozzászólására (») Ápr 19, 2017 / 1
 
Az az autorádio is OIRT sávval meg skálával került a boltokba. Csak az eredeti tuner volt CCIR benne. Tátottuk is a szájunkat amikor szétszedtük és láttuk, hogy mi van benne.
(#) pucuka válasza CHZ hozzászólására (») Ápr 19, 2017 / 1
 
Az NDK -ban sohasem volt OIRT sugárzás, ezért az ott készült vevők alapból CCIR normásak. Ebben a készülékben történetesen olyan tuner van, ami mind a két sávot tudja, persze nem átalakítások nélkül. A kapcsolási rajz szerint az előerősítő, a modulátor köri, és az oszcillátorok hangoló kapacitásai minkét sávra meg vannak adva külön külön. Az OIRT normához tartozó értékek zárójelben. (vagy fordítva, nem emlékszem pontosan)
Ezért mondtam, hogy elő kell venni a kapcs rajzot, és minden megvilágosodik. Ki kell venni az OIRT sávhoz tartozó kondikat, és betenni a CCIR normához tartozókat. Ezután némi hangolás, és kész.
A gond az, hogy a sávátfogás csak 104 MHz -ig lesz. Ezért az oszcillátor rövidítő kondiját picit nagyobbra kell cserélni, mint ami CCIR normához tartozik.
Hogy miért a konverteres megoldást használták, azt nem tudom, valószínűleg kapcs rajz nem volt elérhető (akkoriban még nem volt internet nálunk)ez pedig rendelkezésre állt, és egyszerűbb volt így megoldani mint sok kényes forrasztást elvégezni.
A hozzászólás módosítva: Ápr 19, 2017
(#) teglascs válasza Gafly hozzászólására (») Ápr 19, 2017 /
 
Az FM skálázása keleti norma szerinti. Képet nem tudok most csatolni.
(#) CHZ válasza pucuka hozzászólására (») Ápr 19, 2017 / 1
 
Megjött a válasz:
Idézet:
„Az FM skálázása keleti norma szerinti.”

Magyarországra keleti normás készüléket készítettek, tehát át kell hangolni CCIR normára.
(#) CHZ válasza pucuka hozzászólására (») Ápr 19, 2017 / 1
 
Idézet:
„Hogy miért a konverteres megoldást használták, azt nem tudom,”

Régebben szükség lehetett mindkét normára, így átkapcsolható volt.
(#) teglascs válasza CHZ hozzászólására (») Ápr 19, 2017 /
 
Na várjuk csak...
Ha megnézitek a fotókat, legalább 5-6 kábellel csatlakozik ez a panel.
Nem lehet, hogy most is az (átkapcsolható)?
(#) CHZ válasza teglascs hozzászólására (») Ápr 19, 2017 / 1
 
Akkor sem használnám, áthangolását érdemes megcsinálni, minőség érdekében.
(#) pucuka válasza CHZ hozzászólására (») Ápr 19, 2017 / 1
 
Az biz meglehet, mert még "dübörgött" az OIRT, és a Danubius megjelent a CCIR sávban. (a német turisták kedvéért, még német nyelvű híreket, és időjárást is mondtak)
(#) teglascs válasza CHZ hozzászólására (») Ápr 19, 2017 /
 
Rendben, akkor megpróbálom helyreállítani az eredeti állapotot, azaz kiműteni belőle a panelt, összeforrasztani, ahol szétvágták, és akkor kiderül, hogy bejön-e valami az FM-en.
(#) CHZ válasza pucuka hozzászólására (») Ápr 19, 2017 /
 
Igen, akkoriban két norma használata szükséges lehetett. Osztrák és Jugoszláv adók is foghatóak voltak, megfelelő antennával.
(#) CHZ válasza teglascs hozzászólására (») Ápr 19, 2017 /
 
Panel bekötésével nem okoztak átalakítást igazán, kösd ki és hangold át. Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Ápr 19, 2017
(#) teglascs válasza CHZ hozzászólására (») Ápr 19, 2017 /
 
Rendben!
(#) teglascs válasza teglascs hozzászólására (») Máj 23, 2017 / 1
 
Sziasztok!
Szeretném kiszedni végre ezt a plusz panelt. 4(5) kábel jön le róla, melyikkel mit csináljak?
1.) az első képen a vastagabb, szürke kábel a hátfali FM csatlakozó alsó pontjára megy. Ha onnan ezt leforrasztom, ott nem marad semmi kábel.... Valamit vissza kell kötnöm oda?
2.) az első képen a vékonyabbik, piros kábel a készülékházra ültetett induktivitás(?) és az "alu doboz" közötti vékony vezeték közepére van forrasztva. Gondolom, ezt csak le kell innen forrasztanom;
3.) a második képen a fekete kábel láthatóan olyan pontra van forrasztva, ahol eredetileg is volt már kábel, ezzel nincs gondom;
4.) a második képen a fehér kábel "szintén zenész": a szürke szigszalag alatt lett hozzáforrasztva a piros kábelhez - ezt is el tudom tüntetni.
Egyrészt azt szeretném kérdezni, hogy jól látom-e a dolgot, illetve azt, hogy mi kellene csatlakozzon az 1. pont szerinti FM csatlakozó üresen maradó alsó érintkezőjéhez? (T.i. ha a konverter szürke kábelét leforrasztom, ott nem marad kábel.)
Nagyon köszi!
(#) CHZ válasza teglascs hozzászólására (») Máj 24, 2017 / 1
 
Antennabemenetre megy a szürke , ha jól látom, tuner antenna tekercsére kösd be az üresen maradt kivezetését.
(#) teglascs válasza CHZ hozzászólására (») Máj 24, 2017 / 1
 
Szia, nem tudom, hogy jól értettelek-e.
Kioperáltam a panelt. Először a fotón látható állapothoz jutottam, aztán a piros vezetéket (ami a konverterről jött, de a képen már a levegőben van), beforrasztottam az FM antenna csatlakozó üresen maradt, alsó érintkezőjére. A készülékházra ragasztott kis tekercs(?) vége a képen látható módon a levegőben van.
A tunert összedugtam egy erősítővel, adtam neki egy darab drótot antennának: hát mindenféle hangok jöttek ki belőle, de nem műsor.
Azt szeretném kérdezni, hogy mi legyen a levegőben lévő drótvéggel, és jó helyre forrasztottam-e a pirosat? (A képek nem a legjobb minőségűek...)
Ill. ha eddig eljutottam, és műsorokat nem fogok, akkor most kell következzen a tuner áthangolása?
Nagyon köszönöm a segítséget!

DSCN2109.JPG
    
(#) kristikoma válasza teglascs hozzászólására (») Máj 25, 2017 /
 
Ha van frekimérőd, nézd meg, hogy az eredeti tunerkocka melyik sávban hangol. Oszcillátor frekiből kivonod a középfrekvenciát(10,7MHz). Ha nincs mérőd, annak híján megteszi egy Orion ST1025 tuner(ha van).
(#) teglascs válasza kristikoma hozzászólására (») Máj 25, 2017 /
 
Az sajnos nincs, és a zajok is furcsák. Nem sima zúgás, sistergés, hanem néha búg, mintha gerjedne valami. Félek, hogy ez a készülék hibás
Házzá nem értőként nézegetem a dokumentációját.
Nem találom benne azt a kis tekercset, amiről fentebb írtam és le is fényképeztem. Kell vele egyáltalán foglalkozzak?
Következő: »»   12 / 22
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem