Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Transzformátor készítés, méretezés
Ha kérdésed van, az alábbiak segítenek a hatékony választ megadni: Mag típusa: M, EI, UU/LL esetleg I-kből összerakott, tekercselt, toroid. Lehetőség szerint képpel. Méretek: magkeresztmetszet a*b (amit a tekercs körbeölel) ablakméret, lánc és toroidnál, belső-külső méretek. Primer-szekunder feszültség(ek), teljesítmény igény.
Lapozás: OK   291 / 367
(#) Gafly hozzászólása Ápr 20, 2017 / 1
 
Itt egy kakukktojás
Nehezékként 8 Kg.
Vas keresztmetszet olyan 20 cm2
Külső méretek, 36x125x156mm (csak hogy ne centiméter legyen ).
Van ez 500W?

trafo.jpg
    
(#) Orbán József válasza Gafly hozzászólására (») Ápr 20, 2017 /
 
630VA a tippem...
(#) ferci válasza Gafly hozzászólására (») Ápr 20, 2017 /
 
Ha meg tudnád mérni a primer vagy a szekunder huzalkeresztmetszetet, abból már könnyen kiszámolható, kb. hány VA-re szánták.
Ha jól látom, 2*110/24-es.
Utána tőled függ, hogy mit engedsz meg neki folyamatosban vagy szakaszosan.
(#) c27 válasza Ge Lee hozzászólására (») Ápr 20, 2017 /
 
Persze ki lehet számolni, de azért volt jó ez a program, mert ki lehetett vele számoltatni a vasmag keresztmetszetet is és a huzalátmérőt is kiírta. Nem beszélve, hogy a gerjesztést is meg lehetett adni. Az pl 1,2T-val számolt normál trafónál hipersilnél 1,5T.
Szóval még mindig jobb mint a papír-ceruza módszer.

RoliNyh ezt ismerem, de ez hanyagolható program találtam egy másikat, csak össze szerettem volna vetni a rágivel ott milyen adatok jönnek ki.

Próbáltam win10-en a vitruális XP-t, de ez az új hyper-V-s megoldással annyira szar, nem ismeri fel a meghajtókat, USB-t sem, és a host-tal nem lehet kapcsolatot létesíteni. Elég sok módszert próbáltam, de a win10-en elég gyatra a dolog. Biztos meg lehet valahogy oldani de belefáradtam fél nap csak ezt keresgéltem.
(#) rolie válasza c27 hozzászólására (») Ápr 20, 2017 /
 
Nem kell eltemetni a jó kis DOS-os programokat, Win7 x64 alatt a DOSBox nevű programmal simán elindítottam. Minimális parancssor és angol tudás szükségeltetik, de nem vészes. Ha valami nem megy segítek elindítani.
(#) Ge Lee válasza c27 hozzászólására (») Ápr 20, 2017 /
 
Még úgy is összedobtam kb. 3 perc alatt excel-ben ezt a kis trafószámolót, hogy kb. 9 éve egyáltalán el sem indítottam az excelt. Elég primitív, ettől sokkal szebbet meg sokoldalúbbat is lehet csinálni, de kiszámolja a menetszámot, bármelyik értéket írod át a háromból (fesz, keresztmetszet, gerjesztés).
Természetesen hálózati 50Hz szinuszfeszültséget feltételezve, mert a frekvencia, a jel alakja és kitöltési tényezője nem szerepel a képletben változóként, meg egyébként sem.
A második sorban vannak a mértékegységek, a harmadikban meg az adatok. Valaha régen nagyon jól ment ez nekem, de már rég nem használtam.
(#) c27 válasza Ge Lee hozzászólására (») Ápr 20, 2017 /
 
Kösz, de rolienak igaza van. Sikerült felvarázsolni a DOSBOX-ot és a 64 bites Win10 alatt is működik. Pedig pár fórumon problémáztak a 64 bites win10-el.
Bár azért érdekes, a képlettel pl. 220V-ra 1310 adódik primer menetszámnak, a régi progival 1T-nál 1255 egy új progival 1386. A vasmag 7.5cm^2.
400V-on már elég nagy a szórás, képlettel: 2383, régi progival 2282, új progival 2520 menet.
A hozzászólás módosítva: Ápr 20, 2017
(#) granpa válasza Gafly hozzászólására (») Ápr 20, 2017 /
 
Van (kb. pont annyi). Csinálj terheléspróbát. Ha biztonsági, akkor kevesebb (350-400).
A hozzászólás módosítva: Ápr 20, 2017
(#) Ge Lee válasza c27 hozzászólására (») Ápr 21, 2017 /
 
A dosbox-hoz volt szerencsém, kb. semmit nem ér, mert nekem pont azok a programok nem mentek alatta amikre szükségem lett volna, minden más az igen.

Valóban érdekes a dolog ha 3 féle módon vagy 3 féle programmal 3 féle eredmény jön ki, ráadásul egyik sem jó. Pár másodperc alatt bepötyögtem abba amit az este összedobtam, és a 220V-1T-7,5cm2-re 1321 menetnek kell kijönni, nem annyiknak amiket leírtál. Nem akarok beleszólni, de a dosboxot is meg azokat a programokat is kidobnám a fenébe. Valamilyen office így is úgy is kell hogy legyen az ember gépén, ahhoz meg csak el kell indítani a kész xls-t és számol. A cella formázásával még azt is megadtam neki, hogy a végeredmény csak 1 tizedes legyen, tehát csak a tizedmenetet írja ki, a többit ne. És ha napi szinten lenne rá szükségem akkor írnék egy rendeset, szépen megformázva, amiben nem csak ez lenne benne, hanem a kapcsolóüzemű is, együtemre és ellenütemre egyaránt. De azt a néhány trafót amit csinálok évente, ki tudom számolni papíron ceruzával is...
A win10-ről meg annyit, hogy most telepítettem fel belőle egy frissebb változatot, ment 2 napig, majd meghalt a hálózat, kiírta hogy "valószínűleg elavult a hálózati driver". Mitől? És a hibajavítási kísérletre pedig kiírta hogy "hiba lépett fel a hibajavítás megkísérlése közben".
(#) ktamas66 válasza Ge Lee hozzászólására (») Ápr 21, 2017 / 1
 
Azért az elég tipikus probléma, hogy hálókártya drivert nem tud a netről letölteni.
(#) c27 válasza Ge Lee hozzászólására (») Ápr 21, 2017 /
 
Jó számolással annyi, jön ki csak én kerekítve írtam a 7,5cm^2-et, a pontos érték 7,56cm^2 azzal jött ki az 1310 és a többi is. Bár 10-20 menet a primeren nem oszt nem szoroz.
(#) Stevefiu26 hozzászólása Ápr 22, 2017 /
 
Sziasztok szeretnék egy pirográfot építeni ezek a pákások nem váltak be nálam , az a kérdés hogyan ,miből építsem meg mert egy trafot már leégettem az se volna probléma ha szabályzós is lenne .https://www.youtube.com/watch?v=SHettCFx7jE ..... nem bírta a trafo ilyet már csináltam
(#) erbe válasza Stevefiu26 hozzászólására (») Ápr 22, 2017 /
 
1. Rossz a link. Próbáld meg a szövegmező alatti "Link" gombbal felvenni.
2. Ha jól méretezed a trafót, nem fog leégni.
(#) TL54 hozzászólása Ápr 24, 2017 /
 
Sziasztok!
Trafó tekercselést vállal Valaki?
Egyszerű EI 78-as.
Nekem sem időm,sem aparátom nincsen,de most e-miatt elakadt egy projektem.
(#) Orbán József válasza TL54 hozzászólására (») Ápr 24, 2017 /
 
Elküldöm a lehetőségét pm-be. Nem én vagyok az...
(#) granpa válasza Orbán József hozzászólására (») Ápr 24, 2017 /
 
Pedig tudjuk ám, -mert megmutattad-, hogy nagyon frankót tudnál ám!
(#) GPeti1977 hozzászólása Ápr 25, 2017 /
 
Honnan lehet venni olyan műgyantát -kis kiszerelésben- amivel a transzformátor tekercsét kiöntöm?
(#) Ge Lee válasza GPeti1977 hozzászólására (») Ápr 25, 2017 /
 
Komolyabb festékboltokban ahol árulnak padlóbevonathoz műgyantát is ott szokott lenni, de ha jól emlékszem ott is 5kg-os kiszerelés a legkisebb, és nem olcsó. Olyan szakit kell keresni aki ezzel foglalkozik, ő tud adni 1-2 kilót is.
(#) GPeti1977 válasza Ge Lee hozzászólására (») Ápr 25, 2017 /
 
Akármi nem jó mert nagyfeszültségre kellene meg 30kHz re, egy CO2 lézer tápot építenék.
Valami Araldit nevű kellene. A csévetestet kinyomtatom 3D nyomtatóval U57 magra kell, bele a tekercs és abba lenne beleöntve a gyanta, mint a régi TV-k "malomkereke".
(#) Ge Lee válasza GPeti1977 hozzászólására (») Ápr 26, 2017 /
 
Elvileg nincs is olyan hogy akármilyen, mert csak az epoxi és a poliészter létezik, tudtommal más nincs. Hogy melyiknek milyen szigetelési képessége van annak utána kell nézni, de szerintem mindkettő megfelel. Ami különbség van köztük az a kötés (kikeményedés) közbeni zsugorodás (térfogatcsökkenés), az egyiknek szinte alig van, a másiknak meg jóval nagyobb. Utóbbi az olcsóbb, ami ha jól emlékszem akkor a poliészter.
Az araldit is epoxi, abból csak kis tubusos kiszerelést láttam, de biztos van nagyobb is. Gyártmány viszont nagyon sokféle van, a komponensek összetételétől is függ hogy milyen lesz a végeredmény, mert két komponensűek.
Illetve most nézem van még poliuretán öntőgyanta is, de azt inkább sablonok készítésére használják.
(#) Alkotó válasza GPeti1977 hozzászólására (») Ápr 26, 2017 /
 
A trafókat először impregnálják, és utána csak a körülöttük lévő helyet öntik ki gyantával a gyártók. És azért van ez így, mert a gyanta nem elég híg a tekercsek közé való behatoláshoz.
(#) GPeti1977 válasza Alkotó hozzászólására (») Ápr 26, 2017 /
 
Poliuretán gyantám nekem is van, olyan híg mint a víz amíg meg nem köt, persze mikor köt nem árt egy kis vákuum hogy a buborékok eltávolodjanak.
(#) vargalaszlo0405 válasza GPeti1977 hozzászólására (») Ápr 26, 2017 /
 
Üdv!
Ha megvan a forrás, javaslom építs vákuumkamrát is. Anélkül nem fog behatolni mindenhova a műgyanta. Én faanyagok kitöltéséhez csináltam hűtőkompresszorból. Szóval az már nem nagy vesződség, de szerintem sokat javít a minőségen. Így buborék mentesen kitöltheted a rétegek között is.
(#) vargalaszlo0405 válasza vargalaszlo0405 hozzászólására (») Ápr 26, 2017 /
 
Most láttam, amit írtál szóval egyről beszélünk. A poliuretánt hol vettél?
(#) Orbán József válasza vargalaszlo0405 hozzászólására (») Ápr 26, 2017 /
 
Üdv!
Hogyan csináltad a vákumkamrát?
Gondoltam, kipakolom a spájzot, de kisebb is elég lenne...
Van hűtőaggregátorom, egyszer kuktafazékra gondoltam, de nem tudom a vákum mekkora tud lenni, lehet a fedél befelé tudna mozdulni és akkor nem jó...
Belső nyomásra készült az a típusú edény.
(#) GPeti1977 válasza vargalaszlo0405 hozzászólására (») Ápr 26, 2017 /
 
Alvin-plast kft -től vettem a műgyantát.
Elég egy befőttesüveg meg egy hűtőkompresszor egyszeri alkalomra szerintem.
A hozzászólás módosítva: Ápr 26, 2017
(#) vargalaszlo0405 válasza Orbán József hozzászólására (») Ápr 26, 2017 /
 
Nagyon egyszerű: kell egy 5 literes dunsztos üveg egy hűtőkompresszor, némi réz cső, egy csap, epoxi, gumicső.

A "T" alakú réz cső szerelvény egyik szárát leszűkíted ez megy egy gumicsővel a kompresszor szívó oldalra. A másikra kell a csap, hogy ha felhabzik a gyanta tudd szabályozni. Nem jó ha bekerül a csőbe A harmadikra forrasztottam egy 0,2 rézlapot ami kb akkora mit a dunsztos teteje, és ráragasztottam epoxival. Ez ragasztási felület növeléséhez kell. Ha van vákuummérőd azt még érdemes beletenni. Ha jó a hűtőkompresszor akár -0.8 bar vákuumot is tud csinálni. Szelep van benne, így egy darabig meg is tartja kikapcsolás után is. (nem örökké) Ami az üveget illeti ne aggódj, van egy nálam amit 3 éve kivákuumoztunk, (egy klímaszelep van a tetejében) és a mai napig -0.8 on van. Persze biztonság kedvéért kint csináld. De én többet is használtam és egyik sem pukkant el.
A kukta pont fordított ahogy írod is. Az szerintem vákuumra nem jó.
Lehet még akril csőből is, a nagytesóját én is abból tervezem megépíteni a puskatus anyagokhoz. De az elég borsos árú...
(#) Orbán József válasza vargalaszlo0405 hozzászólására (») Ápr 26, 2017 /
 
Én villamos, egykomponensű lakkal, valamit viasszal szándékozom, trafótól függően, impregnálni.
Kíváncsiságból kipróbálom azért a kuktát, amúgy meg annyira kézenfekvő lenne...
Köszönöm a leírást, megcsinálom majd.
(#) vargalaszlo0405 válasza GPeti1977 hozzászólására (») Ápr 26, 2017 /
 
Köszi a címet
(#) Ge Lee válasza Orbán József hozzászólására (») Ápr 26, 2017 /
 
Jártam nagyon régen egy gyárban, ahol trafókat (is) gyártottak nagy tételben, kizárólag exportra, szigorú minőségellenőrzés mellett, mivel nem a szórakoztatóiparban lettek felhasználva. Ott a vákuumkamra nyomására -1 bar volt előírva.
Következő: »»   291 / 367
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem