Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Csöves erősítő készítése
 
Témaindító: seedz, idő: Márc 31, 2006
Témakörök:
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Lapozás: OK   1931 / 2208
(#) FordPrefect válasza Rahed Lee hozzászólására (») Ápr 28, 2017
ARC D40-et építettem, csak egyszerűbb táppal. Az Istennek nem tudtam a brummot kiszedni semmilyen praktikával. Két nap után megépítettem az egyenáramú fűtést az első csőnek, ahogy a gyári rajzon volt. És lőn csendesség...
(#) Rahed Lee válasza (Felhasználó 116638) hozzászólására (») Ápr 28, 2017
Mérnék én, csak tudnám, hogy mit kellene és hol

Igazán nem is gondoltam, hogy így a fórumon megoldódik a probléma, lehet nem is kellett volna belekezdenem, de most már mindegy. Így azoknak lehet segíteni akik nem ilyen kukák ehhez a témához mint én.
(#) (Felhasználó 116638) válasza Rahed Lee hozzászólására (») Ápr 28, 2017
Korrekt design, kár lenne ha maradna a hiba....
Első körben rövidre zárt bemenetnél mérj a kimeneten szkóppal, zajt, illetve gerjedést
(mekkora amplitúdójú, milyen frekvenciájú)
Ha látszik valami, akkor szisztematikusan haladj hátrafelé a jelúton, hogy be tudd határolni, hol keletkezik.
Mérd meg az anódtáp AC komponens tartalmát!
A fűtésről nem tudni, hogy ki van közepelve, vagy simán megy a cső(vek)re?
A rajzát fel tudod tenni?
A hozzászólás módosítva: Ápr 28, 2017
(#) Rahed Lee válasza FordPrefect hozzászólására (») Ápr 28, 2017
És mennyire helytálló az a közvélekedés, miszerint a váltóáramú fűtéssel jobban szólnak a csövek? Vagy ez is csak tévhit?
(#) Rahed Lee válasza (Felhasználó 116638) hozzászólására (») Ápr 28, 2017
Rajzom nincs, szkópom szintúgy
Asszem ezt a problémát nem én fogom megoldani.

Tudtommal azokkal a fekete ellenállásokkal van kiközepelve, ott ahol a piros kanócok becsatlakoznak. Nem a klasszikus potméteres megoldás.
(#) (Felhasználó 116638) válasza Rahed Lee hozzászólására (») Ápr 28, 2017
Hát, igy nem lesz egyszerű...
Mindenesetre próbáld meg DC-ről fűteni a csöveket- akár egy külső tápról,- hogy az hoz eredményt, vagy sem.
Utána tovább lehet lépni.
(#) Rahed Lee válasza (Felhasználó 116638) hozzászólására (») Ápr 28, 2017
Szerintem az lesz, hogy elviszem egy szakihoz, aki majd kiűzi a medvét.
Ha kiderül, hogy mi volt a hiba majd megosztom.
(#) Rahed Lee válasza Rahed Lee hozzászólására (») Ápr 28, 2017
És köszönöm mindenkinek a segítő szándékot.
(#) CIROKL válasza Rahed Lee hozzászólására (») Ápr 28, 2017
Amennyiben többet elàrulnàl erről .mi alapjan készült kapcsolàsi rajz estleg pcb terv stb akkor nagyobb esély lenne a tàvgyógyitàsra.
Igy csak sötétben tapogatózunk és igy senki nem fog tudni segiteni.
(#) Rahed Lee válasza CIROKL hozzászólására (») Ápr 28, 2017
Nem titkolózom, csak ahogy lentebb írtam ajándékba kaptam az épített panelt. Annyit tudok róla, amennyit amennyit látok.

Ezért nem is gondoltam, hogy így meg lehet távgyógyítani, csak az egyenáramú fűtés és az esetleges cső váltás miatt érdeklődtem.
(#) Orbán József válasza Rahed Lee hozzászólására (») Ápr 28, 2017
Nem akarok tolakodni, tudsz róla, ha kapsz privát üzenetet? Az én gépem jelzi azt, ha kapok.
(#) FordPrefect válasza Rahed Lee hozzászólására (») Ápr 28, 2017
Ingoványos terület. Szubjektív és esetfüggő. Amiben általában közös az álláspont, hogy a drága direktfűtött triódáknál számít. Véleményem szerint átlagos csöveknél mindegy. Amúgy itt a DC fűtés kipróbálása gyorsan kizárna egy csomó felesleges próbálkozást első körben. Második körben a csövek állapota sem mindegy, mert fűtés-katód kezdődő átvezetése is okozhat ilyen problémát. Emiatt (is) szokták a fűtéskört némi pozitív előfeszítéssel ellátni. Érdekes, az ARC-nél még ez sem segített. Amúgy a D40 teljesen kommersz alap kapcsolás, AC fűtéssel üzemelnek világszerte testvérei ARC név nélkül, es brumm nélkül. Máig nem értem.
A hozzászólás módosítva: Ápr 28, 2017
(#) Rahed Lee válasza FordPrefect hozzászólására (») Ápr 28, 2017
A csövek biztosan csereérettek, mert ha kikapcsolom az előerősítőt és még megy a végfok, olyan csilingelést rendeznek, hogy ihaj. Nagyon mikrofóniásak.
(#) FordPrefect hozzászólása Ápr 28, 2017
Mikrofóniás lehet helyből a cső gyártója/felépítése miatt, vagy az erősítő rossz mechanikai felépítés miatt. Itt nincs összefüggés.
1. Ki kellene próbálni biztosan jó csövekkel. (pl kölcsön)
2. Meg kellene próbálni a DC fűtést (először az első csőnél) Bármilyen külső tápról, akár elemről!
3. Ha ezek nem segítenek, a kimenetre ráakasztani egy szélessávú szkópot, gerjedés is csinálhat brummot.
Aztán szakember.
(#) Rahed Lee válasza FordPrefect hozzászólására (») Ápr 28, 2017
Az "első cső" pontosan mit jelent, az melyik?
(#) Orbán József válasza Rahed Lee hozzászólására (») Ápr 28, 2017
Ha a végfokod - jelerősítő-fázisfordító-végcsövek - szerű, az első cső ahol először bemegy a jel.
(#) Rahed Lee hozzászólása Ápr 29, 2017
Találtam itthon egy változtatható feszültségű egyenáramú trafót. Ezzel gondoltam tesztelni a fűtést. Terheletlen állapotban a 6V-os állásnál 9,3V-ot mértem rajta. 4,5-nél meg 7,1-et. A terheletlen állapotot vegyem figyelembe? Sajnos 6v-os aksim nincs itthon. Másik kérdés: ha egyenfeszt kapcsolok a fűtésre, akkor a közepelő ellenállásokat ki kell kerülni és közvetlenül a csőfoglalatra kötni? Polaritás játszik ilyenkor?
(#) Orbán József válasza Rahed Lee hozzászólására (») Ápr 29, 2017
A terhelt számít és a polaritás érdektelen. A közepelők maradhatnak a helyükön.
(#) granpa válasza Rahed Lee hozzászólására (») Ápr 29, 2017
Egy ilyen "egyenáramú trafó" nekem is kellene.
(#) Cinema válasza Rahed Lee hozzászólására (») Ápr 29, 2017
Ma nem jelenhet problémát az elő-erősítő csövek egyenárammal való fűtése.
Néha még fel is kell emelni az egyenfűtést egy pozitívabb potenciálra, a katódkövetőknél. ( jellemzően kb. +50-120V-ra, a cső katódfeszültségétől függően)
Ez lehet sima Graetz-híd kondenzátorral, előtét ellenállással, ami a bekapcsolási áramot korlátozza, vagy akár a 723-as IC-vel+áteresztő tranzisztorral megépített stabilizátorral, mint ahogy Én is teszem.
Megéri, hosszútávon pláne, a csövek fűtőszálának a hidegellenállása működteti a 723-as IC -áramkorlátozását és lassan fűtenek fel a csövek, kímélve magukat és mást is.
Ha semmilyen műszer nincs, akkor fülre nehéz eldönteni, hogy minden rendben van-e, kell valamilyen kontroll, vagy viszonyítási lehetőség, hogy igen, ehhez képest az jobb, vagy nem rosszabb.

Üdv!
(#) Cinema válasza FordPrefect hozzászólására (») Ápr 29, 2017
Mikrofóniás csövet cserélni kell.
Ha másik cső is mikrofóniás, akkor arról kell gondoskodni, hogy ne vegyen át rezgéseket a sasssziról, vagyis rugalmasan kell a csőfoglalatot rögzíteni. Ha ez sem segít, akkor másféle csövet kell alkalmazni.

Üdv!
(#) Rahed Lee válasza Cinema hozzászólására (») Ápr 29, 2017
A sasszi szerintem elég masszív, 5 mm-es rétegelt lemez, lábtól-lábig kábelezve. Ez kevésbé rezeghet, mint a nyák. A trafók is gumilemezen ülnek. A sasszi is merevített, hajlított 2,5 mm-es alu, az előlap 12mm-es alu. Nem könnyű táncba vinni.
(#) szikorapéter hozzászólása Ápr 29, 2017
Sziasztok. Azt szeretném kérdezni a fórum tagoktól hogy a 6П3С állítólag ki tudja váltani a 6L6GC-t. Akkor ez azt jelenti hogy egy 6L6GC-vel felépített kapcsolásba akár végcsőként a 6П3С-t is betehetem? Gitárerősítő építése előtt állok és nemrég olvastam hogy jó a 6L6GC helyébe. Válaszokat előre is köszönöm.
(#) djcaveman válasza szikorapéter hozzászólására (») Ápr 29, 2017
Az én véleményem, hogy közelebb áll a 6P3C-E a 6L6GC-hez.. l
(#) gkari válasza Rahed Lee hozzászólására (») Ápr 29, 2017
Az előlap 12mm-es alu? Biztos, hogy a födém bírja?
(#) djcaveman válasza FordPrefect hozzászólására (») Ápr 29, 2017
Csak a 6P3C hez képest mondtam, mert a sima még annyit sem tud mint az E végződésű.
A 6L6GC helyett láttam már 6P3C-E-t berakba.. Nyílván nem arra találták ki (tápegységek áteresztő csöve), nem is helyettesíti a 6L6GC-t...
Én páldául most a 6L6WXT használom a 6L6GC helyett.
A hozzászólás módosítva: Ápr 29, 2017
(#) szikorapéter válasza szikorapéter hozzászólására (») Ápr 29, 2017
És egy 6L6-os erősítő kapcsolásban mint "végszükség" megoldás úgy helyettesítheti?
(#) djcaveman válasza szikorapéter hozzászólására (») Ápr 29, 2017
Nem egyformák a paramétereik... Annyiban egyformák, hogy pentódának nevezik mindkettőt. Milyen tápfeszültség környezetben van az adott kapcsolás? Milyen segédrácsfeszültséggel üzemel a 6L6? Katódellenállással, vagy fix előfeszültséggel van a munkapont beállítva? Sokminden számít... Mit jelent a végszükség? Én mindenképp az eredeti 6L6GC-t, vagy a nálam igen jól működó 6L6WXT-t ajánlanám. Lehet is kapni párban, quadban nem olyan horror áron.
(#) szikorapéter válasza djcaveman hozzászólására (») Ápr 29, 2017
Leginkább nem vennék,inkább tervezek hozzá ha nagyon szükséges. Tápfeszültségre nem vagyok érzékeny trafót tekerek hozzá,diódás lesz az egyenirányítás. Valószínűleg fix előfesz lesz. És maradok a 6П3С -nél sokan használják akkor miért váltanék 6L6 xxx -re?
(#) cua válasza szikorapéter hozzászólására (») Ápr 30, 2017
Ebben az esetben igen, 'kompatibilis' foleg az 'E' valtozat (ha van ra modod inkabb azt javaslom). Nem kell egyebkent horror nagy valtoztatasokat eszkozolnod, tapfesz, munkapont (inkabb utobbi).
A neten ott az osszes parameter (az oroszokat kicsit szkeptikusan kezeld), a gorbek sok mindent megmutatnak.

A dontes persze a tied. Az biztos, hogy sokkal erdekesebb es izgalmasabb egy picit masra cserelni.
Következő: »»   1931 / 2208
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem