Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Csöves erősítő készítése
 
Témaindító: seedz, idő: Márc 31, 2006
Témakörök:
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Lapozás: OK   1930 / 2208
(#) karsaipeter válasza gkari hozzászólására (») Ápr 26, 2017
Tulajdonképpen az lett volna a kérdésem, de lehet rosszul fogalmaztam, hogy van egy dupla anódtekercs(PP). És az áttételt ezen dupla tekercs megtáplálásával (A1-A2), vagy az A1-0 ill. A2-0, megtáplálásával állapítják meg, de azért köszi. CZH leírta ezt világosan, csak nem volt szó a leírásban, hogy PP vagy SE
Idézet:
„Szekundert leterheled a használt hangszórónak megfelelő ellenállással. Primerre kötsz mondjuk 20V AC-t megméred a szekunder feszültségét . Példa: primerre 20V-ot adsz szekunder lehet 1V (ezt mérned kell), ebből 20/1=20 ez lesz az áttétel... tovább 20x20x8=3200 , (ha a hangszóród 8 Ohm) Ha 2V-t mérsz akkor 10 az áttétel..számítás módja nem változik!
Szekundert leterheled a használt hangszórónak megfelelő ellenállással. Primerre kötsz mondjuk 20V AC-t megméred a szekunder feszültségét . Példa: primerre 20V-ot adsz szekunder lehet 1V (ezt mérned kell), ebből 20/1=20 ez lesz az áttétel... tovább 20x20x8=3200 , (ha a hangszóród 8 Ohm) Ha 2V-t mérsz akkor 10 az áttétel..számítás módja nem változik!
A trafó topicot nem akarom most elolvasni mert a hálózati trafó az világos viszont van egy PP-s kimenőm és nem tudom ki fia borja....
A hozzászólás módosítva: Ápr 26, 2017
(#) Orbán József válasza Kingston hozzászólására (») Ápr 26, 2017
Nem magam fejétől annyit tudok erről, hogy az egyenirányító felől jövő kezdeti nagyáramú impulzusokat fékezi. A Baby Huey nyákot készítő külföldi kolléga nyáktervén is ott van, csak ellenállásként ez a finomító fék. Az ARC kifinomult kapcsolásában, tápjában is nyilván ilyen a szerepe. AZ LS7 és a PH3 tápjában is így vannak felépítve a puffer-Graetz kapcsolat.
Első ránézésre szerintem növeli a kondenzátor ESR értékét is és ez valamiért jó...
Máskülönben pl. egy toroid szekunderének a belső ellenállása olyan csekély, hogy emiatt is növelhették ezt az ellenállást. Nem lehet véletlen, hogy az induktivitás egy 51 Ohmos ellenállásra van tekerve. Ha belegondolunk, egy elkó kisütését sem célszerű egy 0 Ohm küröli értékkel megcsinálni, így a gyors töltése is hosszabb távon megviseli a kondezátor belső hozzávezetéseit, fegyverzetét. Érdemes megnézni a PSU2 szimulátor kapcsolásban a kondenzátorok árama 100-200msec időben milyen drasztikusan nagy tud lenni bekapcsoláskor, kicsi generátor ellenállás esetén.
A hozzászólás módosítva: Ápr 26, 2017
(#) karsaipeter válasza Orbán József hozzászólására (») Ápr 27, 2017
Meglepő, hogy te sem válaszolsz.
(#) karsaipeter válasza Orbán József hozzászólására (») Ápr 27, 2017
lehet nehezet kérdeztem....
(#) bakos13gab válasza karsaipeter hozzászólására (») Ápr 27, 2017
A paraméter PP esetében Raa, vagy is anódtól anódig. Ennek a felét látja egy cső.
(#) bakos13gab válasza bakos13gab hozzászólására (») Ápr 27, 2017
Az áttétel is a teljes primer tekercsre vonatkozik.
(#) karsaipeter válasza bakos13gab hozzászólására (») Ápr 27, 2017
Köszi a választ! Mindig vásároltam a kimenő trafókat. De már szeretném megcsinálni, csak néhány momentum volt hiányos. Csináltam egy sok osztásos kimenőt Plathkovics tanárúr(RT) rajzai alapján, aztán csináltam egy 3-2 osztásost saját szakállamra. Semmi változás nem volt hangzásilag. Talán 22Khz-nél a négyszögjel jobban slamposodott utóbbinál a kimeneten de ezt füllel talán a denevér veszi észre...
Köszi a segítséget!
40 év felett a sorfrekvenciát is kevesen hallják(15625Hz).
A hozzászólás módosítva: Ápr 27, 2017
(#) Orbán József válasza karsaipeter hozzászólására (») Ápr 27, 2017
Még azt is el tudom képzelni, hogy nem ülök 24 órában a gép előtt...
RTÉK. 1969. találsz használható kimenő trafó méretezést.
Csináltam excelt hozzá és azzal szórakozom.
Sajnos a kérdezések mellett a magad uram, ha más nem méretez helyetted szindróma is fenn áll.
Még azt is elárulom, a tekercselések vázlatai nem mindig adnak elég információt, vannak finomságok, amiket vagy elárulnak a tudó emberek, vagy rá kell jönni.
Eddig 3 évem van az előkészületekben és még csak eztán tekerem az első kimenőket.
A hozzászólás módosítva: Ápr 27, 2017
(#) cua válasza karsaipeter hozzászólására (») Ápr 27, 2017
Idézet:
„40 év felett a sorfrekvenciát is kevesen hallják(15625Hz).”

Tanusitom Magasabb frekin en is mar csak merni tudok :-|
(#) CHZ válasza Kingston hozzászólására (») Ápr 27, 2017
Hálózat felől érkező nagyfrekis zavarokat nem engedi rá az elkora, elko egyébként sem tudná hatásosan kezelni. Feleslegesen nem terhelik vele, utána lévő 2u fóliakondira bízzák.
(#) karsaipeter hozzászólása Ápr 27, 2017
Köszönöm mindenkinek az infókat! További szép napot mindenkinek!
(#) gkari válasza cua hozzászólására (») Ápr 27, 2017
Persze azt, ha egy hanggenerátor hangja, azt én sem hallom (érzékelem), de hogy pl. egy hegedű (vagy másik hangszer) hangját hogy adja át az adott rendszer, az már bizony attól is függ, hogy milyen az átviteli karakterisztika.
A hozzászólás módosítva: Ápr 27, 2017
(#) FordPrefect válasza karsaipeter hozzászólására (») Ápr 27, 2017
A mélyátvitel fontos az emberi beszéd, természetes hang visszaadásánál, akusztikus hangszereknél. Nem a mellkast rengető dübörgés miatt, hanem mert természetes hangoknál a felharmonikusokra itt legérzékenyebb a fül. Ehhez nagy induktivitású/menetszámú trafó kell.
A magashang átvitel viszont a pont ellentétes követelményeket támaszt.
Kísérletezni kell.
Ráadásul a trafó rezonanciáit lehetőleg minél magasabbra kel tolni (2 induktivitás és 2 kapacitás összetett rezonanciáiról beszélünk ), vagy csillapítani. Nehéz..
(#) karsaipeter válasza FordPrefect hozzászólására (») Ápr 27, 2017
Mély hangnál tudtommal a fül irányérzékeltsége csökken, ezért alkalmaznak 1db subwoofert.
(#) karsaipeter hozzászólása Ápr 27, 2017
Oszcilloszkóp-hanggenerátoros mérések alapján a 20Khz-feletti régióban vannak változások egy 16 per 5 osztásos, és egy 3 per 2 osztásos kimenő között, de azt csak a denevér hallja, nem egy 50 éves ember szerintem.....
(#) tomi52 válasza karsaipeter hozzászólására (») Ápr 27, 2017
Az, hogy egy bizonyos magasságnál feljebb nem hallunk (ez valóban életkor függő is), nem jelenti azt, hogy nem érzékelhetjük egy hang színezetében, hogy jelen van-e az a magas hang, vagy nincs.
(#) Rahed Lee hozzászólása Ápr 28, 2017
Tisztelt Urak!

Az E88CC cső használható lenne 6N6P, vagy ECC82 helyett?
(#) (Felhasználó 116638) válasza Rahed Lee hozzászólására (») Ápr 28, 2017
Nem.Teljesen másak a paraméterek.
Elég ha megnézed az adatlapokat,és az adataikat.
Az E88CC egy elég általános cső, rengeteg helyen beszerezhető, semmi nem indokolja
a helyettesitő tipus keresését.
A hozzászólás módosítva: Ápr 28, 2017
(#) (Felhasználó 116638) válasza (Felhasználó 116638) hozzászólására (») Ápr 28, 2017
Pontosabban az ECC82
(#) Rahed Lee válasza (Felhasználó 116638) hozzászólására (») Ápr 28, 2017
Akkor kifejtem bővebben mert így nem kerek a történet.
Szóval az van, hogy összeállt az előerősítőm, nagyon szépen szól. De nem tudom kiűzni belőle a grizzly-t. Brummog. Nem nagyon, csak annyira, hogy csendesebb részeknél is kihallatszik.

Jelenleg 6N6P van a hangfrekis körben és a tápban is. Konzultáltam töbekkel is. Nekem az jött le, hogy ezek a ruszki csövek alapon is elég morgósak. Két megoldás körvonalazódik. Vagy egyenirányított fűtést kap, vagy kiutasítom az oroszokat és ezek helyett jött szóba az ECC82, aminek az erősítése elvileg megfelel egy előerősítőhöz. Mellette szól az is, hogy ezekből van választék minden minőségi kategóriában, lehetne kísérletezni. Azzal tisztában vagyok, át kellene kötni a foglalatokat. Volt szakértő ismerősöm aki azt mondta, hogy ezek az orosz csövek váltóáramú fűtésnél mindig is brummogni fognak. Az egyenáramúval elvileg nem szól olyan jól, de csendes és kevésbé torzít.

Szétnéztem a csövesbobozban, de ECC82-esből nem nagyon találtam két egyformát. Van egy kupac 81-es, 83-as, de tudtommal ezek erősítése nem azonos a 6N6P-vel. Találtam 4 db újnak látszó egyforma típusú E88CC-t. Ezért kérdeztem, hogy ezzel esetleg kiválthatnám-e a mogorva ruszkikat.
(#) Orbán József válasza Rahed Lee hozzászólására (») Ápr 28, 2017
Szervusz!
Az orosz cső bizonyos, hogy nem morog, más, földhurok, táp, stb. huzalozási baj van, azt nem űzi el egy cső sem.
(#) CIROKL válasza Rahed Lee hozzászólására (») Ápr 28, 2017
Előre mondom nem megharagudni , de ennyi badarsàgot honnan vettél totàlisan tévúton jàrsz!
Miért nem kérdezel meg valakit valakiket hogy mi mit okoz De az orosz csöveknek semmi köze az erősitőd brummossàgàhoz .
A csöveket pedig nem lehet csak ugy cserélgetni bàrmire , csak is ekvivalenseket lehet cserére hasznalni.
(#) (Felhasználó 116638) válasza Rahed Lee hozzászólására (») Ápr 28, 2017
Először mérd át az erősítőt, hogy hol szedi fel a brummot.
(Táp, vagy földhurok, helytelen vezetékezés) Egy fotó nem ártana a felépítésről.
Nem hiszem hogy vannak "alapból búgós " csövek, legalábbis eddig nem találkoztam ilyennel.
Az egyenáramú fűtést próbáld meg azért, de nem biztos hogy ez lesz a megoldás a hibára...
(#) mofesa válasza Rahed Lee hozzászólására (») Ápr 28, 2017
Idézet:
„Volt szakértő ismerősöm aki azt mondta, hogy ezek az orosz csövek váltóáramú fűtésnél mindig is brummogni fognak.”


Csatlakozom az előttem szólókhoz. Ez egyáltalán nem igaz. Látatlanban kijelenteni, hogy ez az oka, nagyon nagy hiba lenne. Cső hiba lehet, katód fűtés átvezetésnél például, de ez mindegyiknél fenn állhat.
(#) Rahed Lee hozzászólása Ápr 28, 2017
Akkor megint pontosítanék, bocs.
Azzal tisztában vagyok, hogy alapon a cső csere nem oldja meg a dolgot, de elvileg ezek alapon sem túl csendesek. A fűtés körül lesz a gebasz, mert amikor le lett véve a fűtés és még éltek a csövek, azonal megszűnt a brumm, csak a zene szólt. Ezért is elsődleges opció az egyenirányított fűtés. A cső csere csak amiatt jutott eszembe, hogy elvileg ez is hozhatna valamit még a konyhára. Egyébként is cserére érettek, mert nagyon mikrofóniásak.

A fűtés jelenleg egy külön, dupla toroidról megy.
(#) FordPrefect válasza karsaipeter hozzászólására (») Ápr 28, 2017
És? Én felharmonikusokról beszélek, ami pl a beszédérthetőséget igen csak befolyásolja. Senki nem beszélt irányhatásról.
(#) KeMa válasza (Felhasználó 116638) hozzászólására (») Ápr 28, 2017
Annyira nem akarom eladni
(#) FordPrefect válasza karsaipeter hozzászólására (») Ápr 28, 2017
Én ezt nem merném ilyen bátran kijelenteni. Egy 20 kHz körüli rezonancia elég széles sávban pár kilohertzes tartománytól kezdve elviszi a trafó fázismenetét.
(#) (Felhasználó 116638) válasza Rahed Lee hozzászólására (») Ápr 28, 2017
Elég sok cuccot épittem, szinte mindig AC fűtést használok, brumm sehol...
Nem hiszem hogy ezzel van gond.
MÉRÉS NÉLKÜL CSAK A SEMMIRŐL BESZÉLGETÜNK!
Ott van előtted a cucc, mérj!
Idézet:
„elvileg ezek alapon sem túl csendesek”

Ez jó, mivel a brummod miatt nem is tudod milyen lenne "alapon"
A trafók elhelyezése, a vezetékezés, maguk az alkatrészek minősége is beleszól a zajba,
de ha hallható brumm van, ott eleve a konstrukció hibás.
Kevés infót adsz, se fotó, se rajz, igy nehéz segíteni.
(#) Rahed Lee válasza (Felhasználó 116638) hozzászólására (») Ápr 28, 2017
Mutatok néhány fotót, hátha kiszúr valaki valami szarvas hibát.
Egy kedves barátomtól kaptam a panelt ajándékba. Ő velem ellentétben ért hozzá, de nem akarom zaklatni ezzel, így is túlságosan meg lettem már tisztelve.

Én építettem össze, én csináltam a dobozt, valszeg itt követtem el valami hibát. De annyira sem értek hozzá, hogy kiderítsem. Ezért beszélek hülyeségeket, elnézést kérek ezért utólag is.
Következő: »»   1930 / 2208
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem