Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   522 / 964
(#) Kovidivi válasza Bakman hozzászólására (») Máj 9, 2017 /
 
Ez a válasz is bizonyítja, hogy érted a lényegét. Ennek a felső tesztnek csak ennyi lenne a lényege Habár szerintem egy leválasztó trafónál elég kicsi a szórt kapacitás a hálózat felé. De mindegy is, ez csak egy kis agymegmozgató rejtvény volt.
(#) proba válasza Kovidivi hozzászólására (») Máj 9, 2017 / 1
 
Mondjuk még nem teszteltem, de szerintem csak akkor igaz, ha a transzformátor eléggé el van geometriailag is szigetelve. erős a gyanum hogy kapacitíve eléggé áthallásos. Annak idején csodálkozva néztem az MMfalnak nevezett csodát, rákötöttem egyik erére a fázist, a fázisceruza meg mindegyik éren jelzett, pedig csak 3m volt a levegőben az egész, és vadi új. Vakartam egy ideig a fejem szétfejtettem megállapítottam minden szigetelés ép....Azóta tudom a jó fázisceruza arra való, megmondja melyik éren nincs nagy valószínűséggel fázis. És ezen a képességén is sokat ront a jó cipő meg a napfény.
(#) Dafni válasza proba hozzászólására (») Máj 10, 2017 /
 
Szia a O vezető is villágít ha az áramkőrbe valami fogyasztó van
(#) gyuszo válasza xNorbi hozzászólására (») Máj 10, 2017 /
 
Ahhoz, hogy a FI-relét be tudjad tenni, legalább egy 18 modulos elosztódobozra lesz szükséged . ( 3 x 25 A ) Mivel további kismegszakítókat szeretnél betenni, gondolom a csengőtrafót is, lehet a 36 modulost célszerű választani. Korábban írtam, hogy másik helyet célszerű keresni, mivel erre a helyre már nem biztos, hogy befér.
A védőföldelést is ki kell építeni, mivel láthatóan nincs. Ezt a mérőhelynél egy megfelelő hosszúságú földelőszonda leütésével kell kezdeni. Gondolom vannak olyan fogyasztók a lakásban, amik védőföldeléses csatlakozást kívánnak. E nélkül életveszélyes használni.
(#) gyuszo válasza Dafni hozzászólására (») Máj 10, 2017 /
 
Idézet:
„..Azóta tudom a jó fázisceruza arra való, megmondja melyik éren nincs nagy valószínűséggel fázis.”

Ezért világít ott is. A fázisceruza nem mérőeszköz , önmagában nem elég.
A hozzászólás módosítva: Máj 10, 2017
(#) Dafni válasza gyuszo hozzászólására (») Máj 10, 2017 /
 
Nem ugy van azért világit mert a fogyasztón keresztül megjelenik a fázis is
(#) sany válasza Kovidivi hozzászólására (») Máj 10, 2017 /
 
Így már világos. Azt hittem, hogy egyszer az izzó nélkül külön érinted hozzá a fázisceruzád a trafó egyik kivezetéséhez. Máskor pedig, akkor amikor hozzá van kapcsolva a 60W -os izzó.
(#) gyuszo válasza sany hozzászólására (») Máj 10, 2017 /
 
Hivatalosan el nem ismert a villanyszerelő szakmában, de azért mindenki használja, gyors ellenőrzést tesz lehetővé. Mivel gyakran megtévesztő eredményt ad, ezért a feszültség alatt álló részek ellenőrzésére próbalámpás vizsgálatot kell végrehajtani.
(#) sany válasza gyuszo hozzászólására (») Máj 10, 2017 /
 
Valóban sokan használják, egy villanyszerelő szerszámos ládájában biztosan benne van Igaz nem csak ellenőrzésre használják sokan, hanem a szerelvények, sorkapcsok csavarjainak meghúzásához is.
A megtévesztés is igaz, azonban a megtévesztés mesterei az áramgenerátoros LED-es fázisceruzák.
(#) elactrofan hozzászólása Máj 10, 2017 /
 
Helló!

Most költöztem be egy 60 as években épített lakásba. vezetékeket kiszeretném cserélni Fi relét szeretnék felszerelni.
Kérdésem az hogy a Fi relét az órától jövő fő szállal sorba kell kötni?
(#) sany válasza elactrofan hozzászólására (») Máj 10, 2017 /
 
Szia! Szerintem szóljál villanyszerelőnek. Ott már több átalakítást el kell végezni. Hidd el, jobban jársz, mintha leégne a ház.
(#) kowi válasza Kovidivi hozzászólására (») Máj 10, 2017 /
 
3+N az bontja a nullát is csak a tisztánlátás végett. A kétpólusú kismegszakítóba meg nem kötünk nullát hanem két fázist pl egy 400V-ról működő eszköznek. Nézegesd rajtuk a rajzjeleket picit.
A hozzászólás módosítva: Máj 10, 2017
(#) elactrofan válasza sany hozzászólására (») Máj 10, 2017 /
 
Milyen átalakításra gondolsz?
(#) sany válasza elactrofan hozzászólására (») Máj 10, 2017 /
 
Az alumínium vezetékek cseréjére. Új áramkörök kialakítása, stb.
(#) kowi válasza elactrofan hozzászólására (») Máj 10, 2017 / 1
 
Ha a 60-as években épült akkor nem lesz elég a cső ami a falban van(Ha van) a mostani modern elektronikai berendezések kiszolgálásához. Ha van éjszakai áram (bojler) Rögtön kell 2 db fi relé. stb. Nem beszélve arról hogy a fi relé bekötése gondot jelent, már indokolt a villanyszerelő.
(#) elactrofan válasza sany hozzászólására (») Máj 10, 2017 /
 
inkább hagyjuk fel se kellett volna itt tenni ezt a kérdést.

kowi: nincs cső a falba, csatornázni kell
A hozzászólás módosítva: Máj 10, 2017
(#) pucuka válasza sany hozzászólására (») Máj 10, 2017 /
 
Miért kéne automatikusan az alu vezetékeket cserélni? Az igaz, van néhány kellemetlen tulajdonsága, de ha nem bolygatod, teljesen rendben van.
(#) sany válasza pucuka hozzászólására (») Máj 10, 2017 /
 
Akkor pontosítok. Ha feltétlen nem is kell cserélni,de szerintem érdemes a kötéseket átnézni.
(#) pucuka válasza sany hozzászólására (») Máj 10, 2017 / 1
 
Így jobban hangzik. A kötések körül van kellemetlen tulajdonsága, de az is megoldható. (ha még nem törték le tőből)
(#) Kovidivi válasza kowi hozzászólására (») Máj 10, 2017 /
 
Szia.
Köszi a javítást. 2pólusú helyett 1P+N-t kellett volna írnom. Az bontja a nullát is.
Van az a megoldás 3 fázisra, ahol a nulla csak át van vezetve egy külön, sínre pattintható modullal, mellé pedig lehet rakni vagy 3db egypólusú kismegszakítót, vagy 1db 3 pólusút. Ezt hogyan nevezik, hogyan rövidítik? És a sima kismegszakító, ami a nullát nem kapcsolja az pl. 1P B16?
(#) Bakman válasza elactrofan hozzászólására (») Máj 10, 2017 /
 
Miért akarsz csatornát? Nagyon nem szép egy lakásban.
(#) xNorbi válasza gyuszo hozzászólására (») Máj 10, 2017 /
 
Igen én is úgy 18 modulost számoltam.

Szóval szakszerűen ezt úgy kéne csinálni, hogy valahol a házon kívül a földbe kialakítani egy földszondát, majd ezt bevezetni a villanyóra előttig (6mm2 vagy 10mm2 vastag vezetékkel?). A villanyóra előtt összekötni a villanyoszlopból jövő PEN vezetékkel. Erről a pontról vinni egy N vezetéket a villanyórába majd a fi relébe majd a kismegszakítókhoz és fogyasztókhoz. Az előbb említett villanyóra előtti PEN pontról pedig vinni egy PE vezetéket védőföldnek a védőföldsínre és tovább a fogyasztókhoz. Javítsatok ki ha tévedek.

Mivel nálunk nincs tervben a ház szétvésése és a falban csak két eres alumínium vezetékek futnak így ezt figyelembe véve szeretném a lehető legbiztonságosabban megoldani. Ebben az esetben annyi a módosítás hogy a PE védőföldsín szabadon marad? Megteremtve a lehetőségét annak, hogy egy jövőbeli átalakításkor kiépül a fogyasztók felé a harmadik vezető és az ide csatlakozna be.
Nem feltételen azért kérdezek ennyit mert ez magam szeretném megoldani hanem azért, ha egy szakember (vagy magáról azt állító egyén) jönne megcsinálni értékelni tudjam a munkáját. Üdv.
(#) elactrofan válasza Bakman hozzászólására (») Máj 10, 2017 /
 
Mit tanácsolsz? Vések?
(#) Bakman válasza elactrofan hozzászólására (») Máj 10, 2017 /
 
Pontosan milyen fala van a lakásnak?
(#) Dafni hozzászólása Máj 10, 2017 /
 
Tisztelt hozzászólok szerintem nem kéne részt venni egy komolyabb balesetben mivel nem amatőr szint
(#) granpa válasza Dafni hozzászólására (») Máj 10, 2017 /
 
Nem tudom, mire gondolsz, de vésést, csövezést a sm(bm) készíti a szakember utasítása alapján (még a behúzást is).
(#) Dafni válasza granpa hozzászólására (») Máj 10, 2017 /
 
Te tudod mivel a fenti hozzászolás nem teljessen igaz pl a föd vezeték nem mehet az óra alá stb
(#) kowi válasza xNorbi hozzászólására (») Máj 10, 2017 /
 
Szondától 16os kell... De akkor már a dugaljakhoz is kell +fürdőkád+gázcső+cirkó... Utánna pedig mérés... Keress egy korrekt szakit és kérj ajánlatot.
(#) xNorbi hozzászólása Máj 10, 2017 /
 
TN-C hálózatra köthető FI relé? Valahol azt olvasom hogy nem, mert a földelést is megszakítja az eszkö felé... De ha a fázist is?
(#) Bakman válasza xNorbi hozzászólására (») Máj 10, 2017 /
 
Köthető rá Fi-relé, egyik sem szakítja meg a földelést, már ha helyesen van bekötve.
Következő: »»   522 / 964
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem