Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Ez milyen alkatrész-készülék?
 
Témaindító: csaby, idő: Dec 25, 2005
Témakörök:
Lapozás: OK   797 / 1149
(#) Sebi válasza (Felhasználó 116521) hozzászólására (») Máj 19, 2017 /
 
Alakjából ítélve biztoíték, de ha 4,7ohm lenne, akkor is ugyanaz a szerepe: a tüzet hivatott megelőzni. "Magától" ritkán megy tönkre, valahol zárlat lesz a primer oldalon. Fejtsd le a zsugorcső kabátot és vizsgáld meg. Ha feketére változott az üvegcső, akkor biztosan zárlat van, ha tiszta, de mégis szakadt, akkor lehet, hogy aláméretezték és idő előtt elfáradt. Ilyenkor meg lehet próbálkozni a cserével, de előtte ajánlatos a diódákat és a kapcsolótranzisztort/FETe-t ohmmérővel ellenőrizni.
(#) (Felhasználó 116521) válasza Sebi hozzászólására (») Máj 19, 2017 /
 
Szia! bocs, de tudatlan vagyok, Ohm mérőm van, de melyik a FET?? és mit kell hogy mérjek??
egyébként ez egy ellenállás, nem üvegcső, megnéztem
(#) Sebi válasza (Felhasználó 116521) hozzászólására (») Máj 19, 2017 /
 
OK. Mérd meg, szakadt-e?
(#) (Felhasználó 116521) hozzászólása Máj 19, 2017 1 /
 
ez az, és 4,7 Ohm

szakadt!! igen!
A hozzászólás módosítva: Máj 19, 2017

P10101177.JPG
    
(#) (Felhasználó 116521) hozzászólása Máj 19, 2017 /
 
huzalellenállásnak látom
(#) jdani válasza nedudgi hozzászólására (») Máj 19, 2017 /
 
Fenti trafó mögött van, pont ugy van fotózva hogy nem látszik. Nincs az egész nyákra sehova írva semmi. Azt se tudom milyen teljesítményű csöveket hajt, nem az enyém.
(#) Auth Zsigmond válasza jdani hozzászólására (») Máj 20, 2017 /
 
Mi az hogy neonos? Egykor az üzletek falán, üvegcsőből kialakított betű-és alakformák voltak a levegő kiszivattyúzása után neon gázzal feltöltve, ismereteim szerint kb. 6000 voltos feszültség gerjesztette világításra a gázt. (Erre a célra kicsinek tűnik az elektronika...)

Más a helyzet, ha fénycsö(ves) fényforrásra gondolsz. Az egészen más!
(#) proli007 válasza Auth Zsigmond hozzászólására (») Máj 20, 2017 /
 
Természetesen ez nem egy "Neon cső", hanem egy CCFL lámpa, csak a köznyelvben maradt meg ez a téves elnevezés..
(#) uniman válasza jdani hozzászólására (») Máj 20, 2017 /
 
Hello Jdani!
Az "előtét" ez lenne: http://radioschema.ru/sxemy-elektricheskie/elektronnyiy-balast-dlya...6.html
A hozzászólás módosítva: Máj 20, 2017

sema.jpg
    
(#) Rudiur hozzászólása Máj 21, 2017 /
 
http://kephost.com/image/0Exr Üdv mindenkinek! Valaki tudja,hogy mi ez az alkatrész? (samsung 2232bw lcd monitorban van,és baromira forrósodik.Rossz a monitorom,és mondták,hogy elkokat cseréljek benne.Le is cseréltem őket,de most meg állandóan kikapcsol egy kis idő után...gyanítom,túlhevül...
(#) kadarist válasza Rudiur hozzászólására (») Máj 21, 2017 /
 
Szia!
A mellette lévő kapcsolóüzemű táp-IC tekercse. Bővebben: Link. A kondenzátorokat polaritáshelyesen forrasztottad be?
(#) Bakman válasza Rudiur hozzászólására (») Máj 21, 2017 /
 
Tekercs. Lehet, hogy egy vagy több kondenzátort fordítva ültettél be, az (is) szokott túlterhelést előidézni.
(#) Rudiur válasza kadarist hozzászólására (») Máj 21, 2017 1 /
 
Igen,arra külön nagyon figyeltem."Mindenki" a megfelelő értékű,"polaritás helyes".Képet is ad már,eddig az sem volt,illetve "remegett".
(#) (Felhasználó 116521) válasza Sebi hozzászólására (») Máj 22, 2017 /
 
hello! a huzalellenállást pótolhatom fémréteggel is??
(#) Stewe válasza (Felhasználó 116521) hozzászólására (») Máj 22, 2017 /
 
Ha a teljesítménye megfelelő akkor elvileg használható, bár a mérete valószínűleg nagyobb lesz.
(#) csabagalcsaba hozzászólása Máj 22, 2017 /
 
Üdv!
Szeretnék segítséget kérni, hogy ez a cső mi lehet?
Illetve ez a zöld dobozkában lévő tekercs milyen készülékben lehetett? Az egyikre az van írva, hogy osc, a másik négyre pedig tr-1 től tr-4 ig.
Köszönöm!
(#) domi64 válasza csabagalcsaba hozzászólására (») Máj 22, 2017 1 /
 
Az a cső egy elektroncső, másik nevén "varázsszem"! Működése a légritkított vagy gázzal töltött térben elektronok mozgásán alapszik. Az elektronok áramlása a katódról indul, a vezérlést az anód és a katód közé helyezett rácsnak nevezett elem végzi, a rajta átjutott elektronokat végül az anód fogja fel.
CRT (képcsöves) TV-kben is van, a képcső nyakán, vannak elektroncsöves erősitők, valamint nagyon régi, ősöreg rádiókban, TV-kben, régi oszcilloszkópokban is találkozhatsz elektroncsövekkel!
Valőszinűleg a másik 2 alkatrész valamiféle zajszűrő lehet!
(#) kaqkk válasza domi64 hozzászólására (») Máj 22, 2017 /
 
A másik két alkatrész : tekercs az oszc jelzésű a rádió oszcillátor tekercse a tr jelzésűek pedig a kf (középfrekvenciás 470Khz) trafók ..
(#) kadarist válasza csabagalcsaba hozzászólására (») Máj 22, 2017 / 1
 
Az a cső egy kvarcrezonátor és nem varázsszem. A rezgési frekvenciája rá van írva: 55 kc, azaz 55 kHz.
(#) kaqkk válasza kadarist hozzászólására (») Máj 22, 2017 /
 
A csőre nem nagyítottam rá , így az én hozzászólásom is téves , valószínűleg akkor nem rádióból származnak a tekercsek sem . Valami mérőműszer lehetett a "donor"
(#) Stewe válasza domi64 hozzászólására (») Máj 22, 2017 /
 
Miért érzem találgatásnak a válaszod?
(#) Stewe válasza Stewe hozzászólására (») Máj 22, 2017 /
 
Ha vallóban KF tekercs lenne egy szupreg vevőből, akkor inább 100 kHz körül működne, de egy tekercshez nem lehet frekvenciát rendelni, csak rezgőkörhöz, kapacitást viszont én nem látok rajta.
De a rádiókészülékekben nem csak hangolókörökben vannak tekercsek, beállítható csatolótekercsek a fokozatok között, és fokozaton belül visszacsatolások is működnek.
A hozzászólás módosítva: Máj 22, 2017
(#) kaqkk válasza Stewe hozzászólására (») Máj 22, 2017 /
 
Amint látod ezek "csőfoglalatos " tekercsek itt mivel nem rádió külön a foglalaton vagy a forrlécen lehettek a kapacitások , a foglalat talán éppen a tekercsek gyors cseréje (talán frekvencia állítás ?) kellett ,és most tényleg csak találgatok ...
(#) pucuka válasza Stewe hozzászólására (») Máj 22, 2017 /
 
Valóban egy tekercshez nem lehet frekvenciát rendelni, de egy 100 kHz körüli KF tekercsek szoktak nagyjából ekkora méretűek lenni, és jól árnyékolva. Persze attól még lehetnek illesztő trafók, mondjuk pont 55 kHz -re.
(#) Stewe válasza kaqkk hozzászólására (») Máj 22, 2017 /
 
Akkor hogy segítsek találgatni:
Ezek valóban kifejezetten igényes kivitelű tekercsek, de ha cserélhetőek lennének, akkor biztosan rá lenne írva az azonosító, söt többnyire nagyon szép írással a villamos jellemzőket is ráírták volna.

Ahogy írtad ez inkább fejlett ipari kivitelre utal.
Most hogy belegondolok, drága, nagy sorozatban készülő nyugati rádiókban valóban voltak elöre juszírozirott, és foglalatba ültetett induktiv alkatrészek.
A hozzászólás módosítva: Máj 22, 2017
(#) Stewe válasza kadarist hozzászólására (») Máj 22, 2017 /
 
Kilociklus.... de rég láttam ilyet!
(#) gkari válasza Stewe hozzászólására (») Máj 22, 2017 /
 
Nekem is van egy ilyen kvarcom novál csőbúrában, 100kHz-es.
(#) elektroncso válasza gkari hozzászólására (») Máj 22, 2017 /
 
Nekem is van itthon ilyenem. Egy 50kHz-es és egy 1MHz-es. Illetve van több kicsi beforrasztós szubminiatűr, 14MHz körüli.
Tényleg ha már itt tartunk lenne egy kérdésem. Mire volt jó ezeket a kvarcokat üvegbúrába helyezni? Én olyanra gondolok (de ez szigorúan saját elképzelés csak), hogy mivel a vákuum rossz hővezető kevésbé érzékeny a környezeti hőingadozásokra az így tokozott kvarc, mint a hagyományos fémtokos társa (jó, tudom, hogy a vákuum tökéletes hőszigetelő lenne, de ugye a csövekben nem tudnak tökéletes vákuumot létrehozni, így azért ha lassan is, de átmelegszik, viszont a hirtelen hőmérséklet változást nem tudja lekövetni.). Illetve mivel a vákuumban nem terjednek a (hang)hullámok így a kvarc nem lesz mikrofóniás ami esetleg fontos lehet egy alacsonyabb frekvenciájú (ezáltal nagyobb fizikai méretű) kvarcoknál. Bár ez hülyeség mert akkor az elektroncsövekre sem lenne jellemző a mikrofónia, márpedig jellemző rájuk, bár a rezgés szerintem a fém lábakon keresztül jut be és nem a vákuumon keresztül.
(#) proli007 válasza elektroncso hozzászólására (») Máj 22, 2017 /
 
Két indok.. Részben ez volt a technológia a csöves korszakban. Valamint van ahol használták a kvarcot levegő páratartalom mérésére.
(#) pucuka válasza elektroncso hozzászólására (») Máj 22, 2017 /
 
Idézet:
„Mire volt jó ezeket a kvarcokat üvegbúrába helyezni?”

Minden kvarcot búrába helyeznek. (nagyon régen, még a háború előtti időkben volt bakelit foglalatos, amit rugók szorítottak össze) Semmi vákum, vagy extra gáz, egyszerűen védi a környezettől, a levegő összetételének változása nem tesz jót a kristály paramétereinek. (oxidáció, páratartalom, meg könnyebb kezelni)
Nekem van 4 kHz -es, jó nagy darab kvarc kristály. Még berezgetni is kunsztos.
Következő: »»   797 / 1149
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem