Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Csöves erősítő készítése
 
Témaindító: seedz, idő: Márc 31, 2006
Témakörök:
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Lapozás: OK   1941 / 2208
(#) kristikoma válasza FeketeVipera hozzászólására (») Máj 19, 2017
Jó nyomon jársz. Nagyobb vasmag segít, nagyobb lesz az ablak(elfér a huzal), valamint kisebb a gerjesztés(nem lesz túl mágneses). Légrésnek csak akkor van értelme, ha nagy a nyugalmi áram a primeren.
(#) FeketeVipera válasza kristikoma hozzászólására (») Máj 19, 2017
Koszonom szepen! Az a nagy igazsag, h 100-200mA nyugalmi aramot kell neki adni szerintem. A kis EL84 ultralinear PP-mhez kepest ez mar nagy. Kellemes hetveget!

*Írd már ki, hogy!
A hozzászólás módosítva: Máj 19, 2017
(#) CHZ válasza FeketeVipera hozzászólására (») Máj 19, 2017
PP esetén nem kell légrés.
(#) dys-cus válasza bakos13gab hozzászólására (») Máj 20, 2017
Van megoldás: Hegesztőtrafót kell áttekerni kimenővé. Nem Te vagy az első próbálkozó. Soha nem jött össze. Nincs is a piacon olyan, amit hallgatásra ajánlanak.
(#) dys-cus hozzászólása Máj 23, 2017
Viszont az előző oldalon fotón bemutatott kis csöves erősítő átvételét megmértem. Ilyen lett. Kérdésem az lenne, hogy jó-e ez az átvitel? A felső tartományban tudnék még tenni valamit a szélesebb átvitelért, úgy 90kHz-ig, de alul már nem. Én attól félek, hogy szűk az átvitt sáv, s ettől nem lesz igazán HiFi. Vagy ne aggódjak?
(#) ozpecs válasza dys-cus hozzászólására (») Máj 23, 2017
Megint komolytalan vagy Ottó
(#) excalibur36 hozzászólása Máj 23, 2017
Sziasztok!

Ezek a kondenzátorok hangilag jó kicsatolónak csöves erősítőbe?
MULLARD MUSTARD C280 100nF - 400V

Mallory kondenzátor 0,1 µF/630V

Ha jók melyiket tartjátok jobbak, melyiket vegyem meg?
A hozzászólás módosítva: Máj 23, 2017
(#) Orbán József válasza excalibur36 hozzászólására (») Máj 23, 2017
Az elsőt kimondottan hangszererősítőbe ajánlják:
Nagyon-nagyon jó kondenzátorok hangszín áramkörökben, csöves gitárerősítők, szeretik: Marshal, Mesa Boogie , stb.
És szeretik Gibson Les Pault, Fender Stratocaste, stb.
Nem olvastad?
(#) excalibur36 válasza Orbán József hozzászólására (») Máj 23, 2017
Szervusz Józsi!
igen olvastam... az is oda van írva, hogy csöves Hi-Fi erősítőbe is ajánlják...
"Excellent en couplage audio (amplis à tubes HiFi ou guitare) et en filtrage Haut-Parleurs (Enceintes acoustiques)
Very good audio capacitors for coupling in tubes amps, guitar, tone cap etc..."

Te melyiket javaslod?
A hozzászólás módosítva: Máj 23, 2017
(#) Orbán József válasza excalibur36 hozzászólására (») Máj 23, 2017
Ha hifinek használod az erősítőt, akkor a Mallory-t.
A hangszererősítők lényege a színezés, úgy tudom - ajánlatom a Mullard, ha gitározni fogsz...
Én csak fésűn, papíron játszok, oda mindegyik jó...
(#) excalibur36 válasza Orbán József hozzászólására (») Máj 23, 2017
Áááá nem gitározom... ráadásul még fésűn sem tudok játszani...
Akkor marad a mallory
Erre ránéznél nekem, hogy jó lenne e?
olyester Film Capacitor
(#) excalibur36 válasza excalibur36 hozzászólására (») Máj 23, 2017
No megvettem ezt a Mallory kondit...
(#) Orbán József válasza excalibur36 hozzászólására (») Máj 23, 2017
A barna kondi kimondottan hidegítésre való a tápokban.
Nekem annyira nem is ajánlották, de szerintem szapora tüskék kiszedésére alkalmas.
Kapcsoló üzemű tápokban is látni ilyent.
Azért inkább a WIMA, az biztosan jó audio tápokhoz.
(#) csavarkulcs hozzászólása Máj 23, 2017
Sziasztok!
A GU-50 Hogy szól?
Milyen kapcsolást ajánlanátok hozzá?
Kösz.
(#) FordPrefect válasza ozpecs hozzászólására (») Máj 23, 2017
Inkább "rossz irányba rohamozik"
(#) Orbán József válasza csavarkulcs hozzászólására (») Máj 23, 2017
Szia!
CIROKL kolléga alkotott vele maradandót, nézz utána.
(#) djcaveman válasza csavarkulcs hozzászólására (») Máj 23, 2017
A Cirokl féle GU50 PP-t utánépítettem, és igen jól szól..
(#) csavarkulcs válasza djcaveman hozzászólására (») Máj 23, 2017
(#) djcaveman válasza csavarkulcs hozzászólására (») Máj 23, 2017
Igen ezt. Igen jól teljesít.. 6N6P-I, E88CC a meghajtás.
(#) GPeti1977 hozzászólása Máj 23, 2017
Hozzánk közeli gyárban MegaWatt teljesítményű transzformátorokat gyártanak, nem is ez a lényeg hanem hogy 0,25mm vastag lemezből, egyből kimenőre gondoltam milyen jó lenne.
(#) Orbán József válasza GPeti1977 hozzászólására (») Máj 23, 2017
Ami még érdemes, a régi BEAG vonali trafók. Azokat a gyár külön hőkezelte, ami homogenizálta a kiszabáskor okozott, lemez szélein kialakult mágneses egyenetlenséget.
Hálózati trafóknál ezzel nem kell foglalkozni, elég az irányított szemcse és jó erőátvitelre.
(#) dys-cus válasza ozpecs hozzászólására (») Máj 24, 2017
Néha nekem is kell vicceset írni.
(#) nicolaas hozzászólása Máj 24, 2017
Üdvözlök mindenkit!
Egy kis segítséget szeretnék kérni, magam sem tudom miért, de "öregségemre" fejembe vettem, h szeretnék egy csöves erősítőt építeni. Lelkes, de eléggé tapasztalatlan, bátortalan vagyok vagyok, számtalan tranzisztorost építettem régebben, de itt mégis csak, csúnya nagy feszültségek vannak.
Alin néztem kitet is, készet is 70-80ezerért, mikor alaposabban megnéztem, kiderült, hogy csak 3-7W-ak. Ennyi wattért sokallottam ezt az összeget. Jött az ötlet, van nekem egy lepusztult RFT capri rádióm, amit anno "széphangúnak" tituláltak.
1. lépés, kiszereltem az erősítő részt, 2. kicseréltem az összes kondit a panelon 3. áthidaltam a "rettenetes" kapcsolható hangszínszabályzást, így már meg is szólalt...
ECC83, EL84 csövekkel. Következő lépésként szeretnék mindent kiiktatni ami befolyásolja a frekvencia átvitelt, akár teljesen új kapcsolás is szóba jöhet. Van esetleg valakinek rajza, ötlete mi lehetne a következő lépés? Iszonyatosan túl van bonyolítva ez a kapcsolás, ahogy néztem vannak ennél sokkal egyszerűbbek is! Talán azok szebben, jobban is szólnak majd.
A táp a kimenő trafo, csö egyelőre maradna.

Előre is köszönöm, ha valaki tudna segíteni.
(#) nicolaas hozzászólása Máj 24, 2017
Tudom nagyon amatőr kérdések ezek, nézzétek el nekem, csöves témában elég béna vagyok, csak szeretném a lehető legjobbat kihozni az alacsony költségvetésből...
Tisztában vagyok, hogy ez soha nem lesz audiofil, de egy kellemes csöves hangzást minden bizonnyal ki lehet hozni belőle. (remélem!)
(#) Orbán József válasza nicolaas hozzászólására (») Máj 24, 2017
Szervusz!
A Capri erősítője szintén a pár Wattos kategória lehet. Ez az együtemű típusú erősítő nem tud többet, sajnos a táp és a kimenő sem tesz lehetővé egy 10W-15Wot csatornáként.
Az EL84 ígéretes, ha oldalanként 2 db, PP erősítő készül belőle.
A rádió fogjaként megúszod a 70-80ezres kiadást, de teljesítményre nem fog többet tudni.
Vannak itt ebben a témában EL84 együtemű kapcsolások, egy meghajtó csővel, gyakorlatilag tudsz építeni egy egyszerű, sokkal kevesebb alkatrészből álló csövest, végfokot.
A PP erősítő építéshez kimenőt venned kéne, táp biztosan másik kell, de nem túl vészes.
EL84 PP kimenő
(#) nicolaas válasza Orbán József hozzászólására (») Máj 24, 2017
Fiatalkoromban sokat zenéltem, már nem vágyom nagy hangerőre, ráadásul panelben lakom, ezért gondoltam első lépésnek ezt a kicsi (eredeti leírás szerint 4W-os erősítő "tisztába tételét", igazán ehhez kérnék elsőre segítséget. Pld valami bevált jó kapcsolást, vagy ötletet hogy átépíthessem ezt ami most van.
Igazán azt sem értem, miért kell a dupla cső az elején...
A másik, ahogy magamat ismerem, ha ez jó lesz, szép lesz, (kell valami siker élmény) nem kizárt, hogy belefogok egy PP építésbe is. Az már természetesen anyagi áldozatot is követel, de ahogy itt beleolvastam, megéri.
(#) nicolaas hozzászólása Máj 24, 2017
Bocsánat, meg sem köszöntem a gyors választ!
Köszönöm!
(#) boti2 válasza nicolaas hozzászólására (») Máj 24, 2017
Szia!

Nem teljesen egyetértve Orbán Józsival, (akit amúgy barátilag üdvözlök). Én is pont egy ilyenen projekten dolgozom, bár más megfontolásból. Ez bizony egy rendkívül jó SE kapcsolás. Mellékelem a lecsupaszítva. Így már talán nincs túlbonyolítva. Eredetileg van benne egy bemeneti hangszín szabályozás és egy fiziológiás kapcsolható hangregiszter, az elsőt érdemes kihagyni, de nincs is rajta az erősítőpanelen, úgyhogy ez nem gond. A fiziológiás hangregiszter kikapcsolható, szerintem érdemes megfontolni, hogy benne maradjon, de persze akkor át kell kondenzátorozni. Alaphelyzetben nem befolyásol semmit, ha nem tetszik nem kell használni, de persze teljesen ki is hagyható. Az előfoktriódák közti csatlakozó helyére jön be. Ha kiveszed, akkor viszont a megfelelő csatlakozókat csak simán át kell hidalni a kontaktusként működő noval csatlakozó apa oldalán.

A negatív visszacsatolásban lévő 5k-s trimmer poti (R260) nincs a panelen, azt külön el kell helyezned valahol.

Az erősítő kb. 5W-ot tud. Igen jó az átvitele. Ha megvannak az eredeti kimenők, azokat is nyugodtan használhatod, meglepően jó minőségűek, ami nem következne a méretükből. Véleményem szerint jó az anyagminőségük. A hangszórók viszont nem csak simán jó, hanem kiváló minőségűek. Ebből a szettből rezonáns hifi hangfalakat szoktak csinálni, lásd pl. itt: audiodiyers

A kondenzátorokat az erősítőpanelen érdemes mind cserélni. A C215 lehet nagyobb, pl. 47uF.

A tápot érdemes kicsit átalakítani, már ami a szűrést illeti. Nagyobb kondik mehetnek bele, de meg kell nézni, hogy a a szeléncellás graetz pontosan mekkora maximális szűrőkondi kapacitást tud elviselni. Ezt így hirtelen nem tudom. Ezeket ki lehet esetleg cserélni diódás graetz-re.

Elsőre ennyi jutott eszembe. Ha elakadsz, vagy valami nem világos kérdezz nyugodtan!

Üdv
A hozzászólás módosítva: Máj 24, 2017
(#) Orbán József válasza boti2 hozzászólására (») Máj 24, 2017
Csak azért bátorkodtam PP-t ajánlani, mert:
Idézet:
„Alin néztem kitet is, készet is 70-80ezerért, mikor alaposabban megnéztem, kiderült, hogy csak 3-7W-ak. Ennyi wattért sokallottam ezt az összeget.”

Nekem nincs bajom a kis SE erősítőkkel, az idézet miatt mutattam alternatívát.
(#) nicolaas válasza boti2 hozzászólására (») Máj 24, 2017
Na ez már tetszik! A tápot teljesen újra akarom építeni graetz híddal kicsit nagyobb kondikkal, a panelről elsőre leszedni minden ami nem kell és hangpróba, ha minden ok, akkor talán új panel készítése is benne van a játékban. 2x5W elsőre elég lenne...
Az 5 kohm-os potit pótoltam, valóban nincs a panelon, de fogalmam sincs mit állít és hol mérjem amit állít.
Ez a kapcsolás amit mellékeltél műkszik? Megépített kapcsolás? Mert akkor nálam is ez lesz a kiindulási alap.
Köszi a konstruktív választ.
Következő: »»   1941 / 2208
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem