Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » VU meter probléma
Lapozás: OK   15 / 20
(#) Massawa válasza steelbird hozzászólására (») Jan 6, 2016 /
 
Én is, mégis a lineáris rendszer van még mindig az asztalon.....
(#) Szabi1 válasza proli007 hozzászólására (») Jan 10, 2016 /
 
Ez a kapcsolás működne 5V-ról? Bővebben: Link Az LM3195 IC-re kötött ledekre, semmilyen áramkorlátozó ellenállás nem szükséges?
(#) steelbird válasza Szabi1 hozzászólására (») Jan 10, 2016 /
 
Szia.
Igen, megy 5V -ról.
A ledek árama programozható, a beállított áramot az IC kontrollálja, ezért nem kell a ledek elé áramkorlátozó ellenállás.
Az IC adatlapján megtalálható a ledek áramának a beállítása is, kimásoltam.

LM3915.png
    
(#) proli007 válasza Szabi1 hozzászólására (») Jan 10, 2016 / 1
 
Ha 5V-ról szeretnéd üzemeltetni, akkor az LM3915 8-as lába és a GND között lévő ellenállást rövidre kellene zárni. Mert az LM386 kimenti feszültsége 5V táp esetén maximum 4Vpp. Mivel a 3915 csak a váltakozófeszültség pozitív felét fogja megjeleníteni, ennek csúcsértéke maximum 2V lehet. A 3915 referenciája viszont az eredeti kapcsolásban 2,4V. Vagy is nem tudná kigyújtani a felső Led-eket a 386. Ha rövidrezárod, akkor 1,2V lesz a referencia értéke.
Mivel a 386 erősítése jelenleg 200, a mikrofonra nézett érzékenysége kb. 4,2mV RMS lesz..
(#) Szabi1 válasza proli007 hozzászólására (») Jan 17, 2016 /
 
Tehát akkor Iled=(5/560)+(1.25/2.2)=0,577 (mértékegység A/mA ?) ? Készítettem egy nyáktervet, ami egyben a készülék hátlapját szolgálná, ezért nem akarom az alkatrészekeknek kifúrni a nyákot, hanem egy oldalra forrasztani. A nyáklap mérete nem lehet nagyobb 100x70mm-nél. Vasalásos technikához, ugye tükrözni kell a nyáktervet?
(#) proli007 válasza Szabi1 hozzászólására (») Jan 17, 2016 / 1
 
Hello! Csak a tisztánlátás kedvéért..
- A Led-eket meghajtó áram, a belső referenciát terhelő áram 10-szerese. Vagy is ha a referencia feszültség a Ref-Out és Ref-Adj láb között 1,25V és itt pld. 560ohm van, akkor Iled=1,25V/0,56K*10=22mA. Ezért van a képletben egyszerűsítve a tízes szorzás, így Iled=12,5V/R1-el.
De a Ref-Out lábat, még a Fef-HI és Ref-Lo láb közötti belső osztó is terheli. De hogy miért/honnan vették a 2,2kohm-ot nem tudom, mert a belső osztó az adatlap szerint 28kohm. Vagy is ennek áramának a tízszeresét is hozzá kellene adni a Led-áramához. Az Uref/28k*10 az is kb. egyenlő az Uref/2,2k-val, csak így félrevezető a képlet.
De a lényeg, a hozzászólásom első mondatában van. Azt kell megérteni é kiszámolni. A belső referenciát, pedig az külső osztó és a belső osztó áramának összege terheli. Egyébként meg nem érdemes sokat rugózni rajta, mert vannak toleranciák is. A referencia is lehet 1,2..1,34V között, és a 10-es szorzó is 7..13 között. Vagy is a képlet első fele a meghatározó, a hátsó már bele esik a tolerancia értékekbe.
- Az áramkör tervezővel, mindig felülnézetből tervezzük a nyákot. A nyákoldalról nézve ennek majd tükörképét látjuk. Tehát ha a felülnézeti képet nyomtatod ki, és a papírt a nyákra "pofával lefelé" vasalod rá, akkor ott a tükörképe fog megjelenni. Viszont most így az LM386 a forrasztási oldal felől van tervezve, az LM3914 viszont nem, az furatosan.
A hozzászólás módosítva: Jan 17, 2016
(#) Szabi1 válasza proli007 hozzászólására (») Jan 17, 2016 /
 
Tehát akkor nekem nagyából R1-nek 330 ohm kell, mivel egy kimenetre két led megy, kivéve az első és utolsót ahol 1-1 led van (majd kerül rájuk előtét ellenállás). Valakinek nincs micro usb macro-ja sprint layout programhoz?
(#) proli007 válasza Szabi1 hozzászólására (») Jan 17, 2016 / 1
 
Az IC maximális árama 30mA. A 330ohm már kevés lenne ott. Valamint ha valahol két Led van, akkor célszerű lenne azt sorosan kötni, nem párhuzamosan. (Ha a táp megengedi.)
(#) Szabi1 válasza proli007 hozzászólására (») Jan 17, 2016 /
 
Megnéztem, a vásárolt ledek adatai: 1.9-2.1V 620-625nm 2500-3000mcd
Tehát akkor nyugodtan köthetem őket sorba (először azért nem akartam, mivel féltem hogy az 5V-os táp nem lesz elég úgy. Valamiért úgy emlékeztem 3,5V-tól nyitnak) és akkor marad az 560R.
A hozzászólás módosítva: Jan 17, 2016
(#) proli007 válasza Szabi1 hozzászólására (») Jan 17, 2016 / 1
 
Az adatlap szerint a Dropout feszültség (ami az áramgenerátorhoz pluszba kell) 1,5V. De ez a maximum. Így 0,5V a hiány, de szerintem még bele fog férni.
(#) Szabi1 válasza proli007 hozzászólására (») Jan 22, 2016 /
 
Elkészítettem a panelt, sajnos nekem soha nem sikerül tökéletesen a vasalás, például most tükröztem a panelt, pedig nem kellett volna. Mind a két IC-t fejjel lefele kellett beforrasztani, emiatt egy láb letört a LM3915-ről, de valahogy összeforrasztottam a mellette lévő lábbal ami GND-re megy 560R-en keresztűl. Bővebben: Link
(#) proli007 válasza Szabi1 hozzászólására (») Jan 22, 2016 /
 
Elég érdekes lett. Mint ha össze-vissza forrasztottad volna be a Led-eket, nem sorrendbe. Valamint inkább egy világító vasalótalpra hajaz, mint szívre. Az IC-t meg egyszerűbb lett volna a forrasztási oldal felől beültetni, ha már így esett a dolog. De gyakorolni kell, aztán majd jó lesz..
(#) Szabi1 válasza proli007 hozzászólására (») Jan 22, 2016 /
 
Forrasztási oldal felöl akartam szerelni, de épp hogy ellenkezőleg nyomtattam ki Arra gondoltam, ha lesz egy kis időm, átrakom DOT mode-ba, mert meggyőződésem hogy jó sorrendbe vannak a ledek. Minden led a pozitív tápot a nyáklapról kapja, nekem úgy tűnik mintha az első 3 led sorba menne, a többi pedig visszafele.
(#) proli007 válasza Szabi1 hozzászólására (») Jan 22, 2016 / 1
 
Könnyen kiderítheted, ha kis szabályozott egyenfeszültséget kötsz az LM3914 bemenetére..
(#) shield hozzászólása Ápr 19, 2016 /
 
VU meter-t akarok készíteni, ami nem a hangszóró kimenetre kerülne, hanem a Line out-ra. Ha jól tudom, akkor 750mV-hoz kellene illeszteni. Ezen a rajzon levő osztás megfelelő lenne?
A segítséget előre is köszönöm.
A hozzászólás módosítva: Ápr 19, 2016
(#) eSDi válasza shield hozzászólására (») Ápr 19, 2016 / 1
 
Üdv!

A Line kimenet 0dBu-hoz tartozó feszültsége 775mV RMS (kb 1.096Vp-p). VU mérőhöz én az LM3916-ot ajánlom, ez logaritmikus kijelzésű -20dB-től +3dB-ig. Vagy, ha nagyon szépet akarsz, akkor mellé csapsz még egy LM3915-öt és lesz egy 19 LED-es -40dB-től +3dB-ig skálázottad. Az adatlapokban benne van minden ami kell.

Egyébként minden VU mérőt a végfok elé a kötnek be (Line-ra), ha utána kötik, akkor inkább kimenő teljesítményre kalibrálják.
(#) eSDi válasza shield hozzászólására (») Ápr 19, 2016 / 1
 
Bővebben: Link Találtam kész kapcsolási rajzot is neked.
(#) shield válasza eSDi hozzászólására (») Ápr 21, 2016 /
 
Köszönöm a segítségedet.
(#) shield hozzászólása Máj 19, 2016 /
 
Köszönöm az eddigi segítséget, de megint segítségre lenne szükségem. A fiam kitalálta, hogy építene 40 LED-es kijelzőket. Erre én is gondoltam egyet, mondom milyen jó lenne nekem is egy sok LED-es kijelző ill. kettő a az igen magas tornyom mellé. Talált is hozzá rajzot, csak az LM3914-el volt, itt meg szó volt a LM3915 és ....16 használatáról. eSDi be is linkelt nekem egy tetszetős kapcsolást kettővel feljebb. Nekem egy elég magas kijelző 'torony'-ra lenne szükségem, hogy jól is nézzen ki a tornyom mellett. Végül is 3 dologban lenne szükségem a segítségetekre.

1. Mondjuk a feljebb linkelt kapcsolást kitudnánk-e egészíteni legalább 2 LMxxxx -el? Meg
valósítható-e és nem rugaszkodna-e a valóságtól?

2. A referencia szintek belövése, mert nekem erről lövésem sincs. Azért ne csak jól nézzen
ki, de azért ne szálljon el nagyon a valóstól.

3. A LED-ek meghajtása. Itt legalább 3 LED-nek kellene lennie kimenetenként. A régi típusú
'kocka' (5x5x7) LED-eket szeretném használni. A tápegység nem probléma, olyat készítek
hozzá amilyen kell.

A lehető leghosszabbra szeretném nyújtani a LED sort, mert annál jobban illene a helyére. De ezen, az anyagbeszerzésen és a kivitelezésen csak akkor töröm a fejem, ha lesz rá megoldás.

Előre is köszönöm a segítségeteket és bízom benne, hogy lesz rá jó megoldás.
(#) steelbird válasza shield hozzászólására (») Máj 19, 2016 /
 
Szia!
Ilyen tornyokban is gondolkodatsz, nagyon látványosak, az inas biztosan imádná...
Ugyanúgy mehetnek a ledek az LM ic(k) -ről.
A hozzászólás módosítva: Máj 19, 2016
(#) shield válasza steelbird hozzászólására (») Máj 19, 2016 /
 
Látványosak, de én megelégszek 2 LED csíkkal is.
(#) steelbird válasza shield hozzászólására (») Máj 19, 2016 /
 
Akkor marad a sima ledes.
Az LM kimenete áramgenerátoros, ha van elég tápfeszültség, akkor minden kimenetre tehető több led, sorba kötve. Azt hogy ledenként mennyi nyitófeszültség kell, itt tudod megnézni.
A 3db sorbakötött led még szerintem menni fog, hacsak nem fogsz ki pár gyengébben sikerült példányt (4V -os maximális nyitófeszültség) a zöld ledből.
A hozzászólás módosítva: Máj 19, 2016
(#) proli007 válasza shield hozzászólására (») Máj 19, 2016 / 1
 
Hello!
- Én rajzoltam már 40-Led-es kijelzőt. itt megtalálod. De hogy elkészült-e vagy akármi, annak nézz utána.
- A 3915 és 16-os logaritmikus kijelzők. Azokat nehezebb kaszkádolni. De gondolj bele, hogy ha 3dB-es a lépcső, akkor 120dB lenne az átfogása. Az gyenge, egy milliószoros átfogás lenne.
Ha lineáris a 40 Led, akkor 32dB az átfogás. Az szerintem megfelelő, főleg hogy nem kivezérlésjelző ez, hanem látvány elem..
- Ha a Led megelégszik a 24mA árammal, akkor a tápfesznek a három soros Led nyitófeszültségének összege, plusz 2V tápfesz elegendő neki. (Az LM3914 még örülni is fog, nem kell melegednie..)
(#) shield válasza steelbird hozzászólására (») Máj 19, 2016 /
 
Az bizony előfordulhat, ha itthon rendelem meg, ha kintről is.
Ráadásul a képeken látható árnyalatok sem biztosak, pedig az is számít.
Persze ez csak akkor lesz érvényes ha a kapcsolás kialakul.
(#) steelbird válasza shield hozzászólására (») Máj 19, 2016 /
 
Méréssel kideríthető, rendelj pár darabbal többet, hogy ki tudd válogatni a nagyobb szórásúakat.
(#) shield válasza proli007 hozzászólására (») Máj 21, 2016 /
 
Köszönöm a kapcsolást. A likedtől végig olvastam a topikot, nem semmi volt, de rám fért, kb. 2 és fél évet kihagytam az elektronika terén. Hiába, bizonyos dolgok feledésbe merültek.
Még 1x köszönöm a segítségedet.
(#) shield válasza shield hozzászólására (») Máj 22, 2016 /
 
Azt múltkor elfelejtettem megírni, hogy senki sem építette meg ezt a kapcsolást, legalábbis én nem találtam rá utalást.
(#) proli007 válasza shield hozzászólására (») Máj 22, 2016 / 1
 
Igen sokan vannak itt, akik sírdogálnak mint az anyátlan árvák, aztán mikor kapnak rajzot eltűnnek mint szürke szamár a ködben. Nehéz kiválasztani, kinek komolyak a szándékai, kinek nem. De tisztelet a kivételeknek!
(#) T46KO2 hozzászólása Máj 26, 2017 /
 
Sziasztok!
Vuméter analóg A vagy V mérőből csinált valaki? Vagy melyikből kell?
(#) proli007 válasza T46KO2 hozzászólására (») Máj 26, 2017 /
 
Hello! Az analóg műszerrel készült VU-mérők, mind ilyen műszerek.. Pld..
Az analóg ampermérő és a voltmérő is az áramra tér ki, csak az ampermérőnél lehet nagyobb áram szükséges mint ami itt célszerű lenne. Ezért a "voltmérő" alkalmazása célszerűbb.
De ezt műszere válogatja, hiszen az alapműszer akár azonos is lehet, csak árammérés esetén párhuzamos sönt ellenállást alkalmaznak, feszültségmérés esetén pedig soros előtétet.
De ha a cikket elolvasod megtudod hogyan kel illeszteni a műszert az áramkörhöz. Topikja is van a dolognak itt.
Következő: »»   15 / 20
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem