Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » PC hőmérő + vezérlés
Lapozás: OK   1 / 1
(#) azxo1 hozzászólása Jún 16, 2017 /
 
Helló Mindenkinek!
A segítségeteket szeretném kérni egy pc-re köthető, 10 hőmérséklet érzékelővel felszerelt elektronika megépítésében, amit (lehetőleg Delphiben) tudnék kezelni. Pl.: hőmérsékletek logolása, hőmérséklettől függő relé kimenetek a párhuzamos porton. (ezt meg tudom csinálni, mind a programot, mind a párhuzamos port elektronikáját). A hőmérsékleteket mérő elektronika kimenete lehet usb, vagy soros port, a szenzorok hőmérsékleti értékeit 5 mp-ként egyenként beolvasva küldené a pc-re. Hőfokmérési tartományok: 20-150 fok. Mikroprocesszoros kivitelt hanyagoljuk, nincs hozzá megfelelő felszerelésem, tudásom. Igen, éppen ezért kérek segítséget itt, mert még az elektronika megtervezése is magas labda nekem.
Nagyon szépen köszönöm előre is a hozzászólásokat, segítségeket!
(#) Hp41C válasza azxo1 hozzászólására (») Jún 16, 2017 /
 
Szia!
Egy USB 1-wire converter segítségével felfűzhetsz 10 hőmérőt egy vonalra.
Esetleg a PC soros vonala egy MAX232 -vel TTL szintre konvertálva megfelelő lehet a 1-wire vonal kezelésre: Using a UART to Implement a 1-Wire Bus Master
A hozzászólás módosítva: Jún 16, 2017
(#) vargaf válasza azxo1 hozzászólására (») Jún 16, 2017 /
 
Ha jól értelmezem, akkor a következő műszer tudásának megfelelő készüléket szeretnél építeni:
Hőmérséklet adatgyűjtő
Mindezt számítógépes kapcsolattal, de mikroprocesszor nélkül. Vagy rosszul értelmeztem?
(#) azxo1 válasza vargaf hozzászólására (») Jún 16, 2017 /
 
Hát azért ez egy nagyon bonyolult dolog lenne.
(#) nedudgi válasza azxo1 hozzászólására (») Jún 16, 2017 /
 
Márpedig jobban jársz, ha nem PC, hanem mikrokontroller alapon vágsz bele. Végszükség esetén egy Raspberry Pi, vagy hasonló filléres készülék is megoldás. Ha minden PC-n fut, az állandóan bekapcsolt gépet jelent, egy-két év alatt már komoly áramfogyasztással. A fogyasztás különbsége kiadja a fejlesztőkörnyezet árát.
(#) Johnycorp válasza azxo1 hozzászólására (») Jún 16, 2017 /
 
Szia.

Csatlakozom az előttem szólókhoz.
Én a diplomamunkám szakdolgozatában építettem hasonlót.
DS18B20 (hőmérséklet mérés) és DHT22 (hőmérséklet és páratartalom mérés) a szenzor.
Ez 3 lábon át egyetlen ellenállás felhasználásával megy a feldolgozó modulhoz. a DS18B20 -ból a három vezetékre több darab is összefűzhető párhuzamosan.
Nekem ez rá van kötve egy ESP8266EX alapú kis modulra (ESP-12E, NodeMCU), mely Wi-Fi-n át küldi amit kell. De normál Arduino modullal is megoldható. Programozni könnyű, rengeteg minta van a megértéséhez.

Innen meg már csak egy lépés a naplózás, például MySQL segítségével.
Nekem a diplomamunkámban egy Raspberry Pi vagy Banana Pi-hez hasonló megoldás van (webszerver, egyszerű feldolgozása a kapott jeleknek PHP-val és megjelenítés).
Ebből utána a tárolt adatokkal azt csinálsz, amit akarsz, akár távolról is hozzáférhetsz.
Kicsi, egyszerű, olcsó, nem fogyaszt sokat.
A hozzászólás módosítva: Jún 16, 2017
(#) azxo1 válasza Johnycorp hozzászólására (») Jún 16, 2017 /
 
A pc fogyasztásával nem nagyon foglalkozok, már csak azért sem, mert kb 10-12 gép van folyamatosan bekapcsolva. Nem ezek jelentik a fogyasztást, hanem pl.: a 2 db 100 kw-os folyadékhűtő, konyha kb 80 kw, wellness kb 60 kw, légkezelők 8x4 kw, valamint keringető szivattyúk, stb.....
Számomra az egyszerű az lenne, hogy pl az analóg hőmérőket egy léptetőregiszter kapcsolgatná rá egy analóg/digital átalakítóra, majd ezt usb-re, vagy soros portra illesztve rá a pc-re.
Ott fogadja a programom, amivel pl azt tudom csinálni, hogy ha az 1-es hőérzékelőn 60 fok alatt van, akkor egy keverőszelepet az egyik irányba teker, ha felette akkor a másikba.
(#) Johnycorp válasza azxo1 hozzászólására (») Jún 16, 2017 /
 
Az is egy megoldás, amit írtál.
Bár szerintem sok összetevő lehet benne.
Amennyiben lépteted, akkor tudnod kell, hogy melyiket olvasod éppen, meg nem fogod tudni mindegyik hőmérőt folyamatosan kezelni. Erre szabályozni azért körülményesebb. Ha jól értem az elképzelést.
(#) azxo1 válasza Johnycorp hozzászólására (») Jún 16, 2017 /
 
Igen, ebben igazad van. Erre nem gondoltam.
(#) azxo1 válasza Johnycorp hozzászólására (») Jún 16, 2017 /
 
Bővebben: Link
Lenne itt egy lehetőség, de nekem nem lenne elég négy hőmérő.
A hozzászólás módosítva: Jún 16, 2017
(#) Johnycorp válasza azxo1 hozzászólására (») Jún 16, 2017 /
 
Ezt a megoldást ismerem, régebben gyakoroltam ilyennel.
De ez még tovább gondolható több darab GamePort/USB átalakítóval is.
Vagy PCI csatlakozós hangkártyából több, amin van GamePort.
Bár ezek mindegyike kicsit bonyolított megoldás, több átalakítót kíván egyszerre használni.

Vagy használsz egy kártyát az általad linket oldal szerint.
Ekkor van négy bemeneted. Itt is használhatsz átkapcsolást, a button 1 és button 2 bemeneteket használva a kiválasztott szenzorok jelzéséhez a programod felé.
Így egyszerre 4 szenzort tudsz olvasni, csak három csoportot kell léptetned. Így akár 12 db hőmérsékletet mérhetsz.
Kérdés az persze, hogy mennyire lesz gyors a reagálás, ha így cserélgeted.
Meg persze amit előzőleg írtam: a szabályzás miként is viseli és kezeli ezt.
Minimum, hogy a programban csak akkor foglalkozol az adott hőmérséklet adattal, mikor valóban a kívánt szenzor van a bemeneten. Ekkor mérsz és kapcsolod a szelepet szükség szerint.
(#) azxo1 válasza Johnycorp hozzászólására (») Jún 16, 2017 /
 
Nincs szükség gyors reagálásra, egy hőmérséklet sem változik pillanat alatt. Elég akár percenként lekérdezni.
Mondjuk a linkelt oldallal kapcsolatban csak annyi a problémám, hogy nincs meg a forráskód.
Nem tudom, hogy az xp kezel-e több hangkártyát?
Az átkapcsolást nem értem, hogy gondoltad?
Ja, de értem. Sőt, párhuzamos portot tudok többet tenni egy gépbe, ami azt jelenti, hogy akár maga a programom is küldhet ki a párhuzamos porton egy jelet a léptetőregiszternek, így mindig tudva, hogy hol jár, melyik négy szenzor van vizsgálat alatt.
Persze így a button bemenetekkel lehet még egy visszajelzést is küldeni.
Namármost tényleg csak az a gondom, hogy game portot még nem ismerem, nem programoztam.
Most találtam: Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Jún 16, 2017
(#) Johnycorp válasza azxo1 hozzászólására (») Jún 16, 2017 /
 
Amennyiben nincs gyors reagálás, akkor elegendő lehet egyetlen gameport is.
Akár az általad linkelthez hasonló USB-s átalakító.

Igen, a párhuzamos porton kiadott jellel te válthatod a át a "4-es csoportot" három adagban. Akkor tudod, hogy az 1-4 bemeneteken olvasott adat melyik helyről, helyiségből jön.
Kérdés az, hogy az általad gondolt léptetőregiszter képes-e megfelelően kapcsolni azokat a kis jeleket, amik a hőmérőkről jönnek. ha nem, akkor marad a mini relés megoldás például.

Delphire biztos vannak valami példák a portkezelésre. Én nem használtam sosem. Némi C++ és C#, amit igen. De GamePortot sosem.
(#) azxo1 válasza Johnycorp hozzászólására (») Jún 16, 2017 /
 
(#) Johnycorp válasza azxo1 hozzászólására (») Jún 16, 2017 /
 
Megpróbálhatod, de nem biztos, hogy jó lesz.
Ron (bekapcsolt csatorna ellenállás) olyan 150 ohm tipikusan.
(#) Sebi válasza azxo1 hozzászólására (») Jún 16, 2017 /
 
Első kérdés a pontosság: tized fok, 1 fok?
DS18B20 valóban felfűzhető egy vonalra, de nem tudja a 150 fokot...
Ilyen tartományban első sorban - pl: K-típusú - hőelem, vagy kisebb pontosság és megengedett nonlinearitás esetén termisztor (NTC, vagy PTC) kerülhet alkalmazásra.
Minden hőmérő jelét egyedileg célszerű erősíteni, majd a kimeneteket lehet analóg multiplexerrel fogadva egy bemenettel (analóg) kezelni, beolvasni.
(#) mgy válasza azxo1 hozzászólására (») Jún 16, 2017 /
 
Valamikor anno 20 éve centronics Portra írtam egy QBASIC-es programot, mely 8 db TLC2543 IC-vel működött. 64 mérési ponton mért 12 bit felbontással.
A párhuzamos port alábbi lábait használta:
REM LPT választás
ki = 890: REM clock és datain kezelése LPT 1 és 14 láb órajel + csatorna választás
bec = 889: REM bemenet LPT 11 láb soros olvasás
cs = 888: REM modul választás LPT 2-9 láb D0-D7 8 db TLC2543 ENABLE lábai

Ha érdekel elküldöm a további részleteket is elküldhetem "bogarászni" !

Üdv mgy
A hozzászólás módosítva: Jún 16, 2017
(#) azxo1 válasza mgy hozzászólására (») Jún 19, 2017 /
 
Na, valami ilyesmire gondoltam! Nagyon nagy vagy!
Persze, hogy érdekel! Ide küldöd, vagy adjak e-mailt?
(#) mgy válasza azxo1 hozzászólására (») Jún 20, 2017 /
 
Csütörtök este megyek haza.
Csak akkor tudom elküldeni.
Adja meg egy email címet privátban.
Üdv mgy
A hozzászólás módosítva: Jún 20, 2017
(#) klrz hozzászólása Szept 3, 2018 /
 
Sziasztok!
Segítséget kérnék!
Az általam feltöltött kép alapján keresek "ilyen" hőmérő szenzort, valószínüleg ellenállás tipusú!
Ez tipikusan PC-be való előlapi panel, mint pl: Bitfenix, Aerocool, NZXT stb. hőmérős része!
Biztos láttatok már ilyet...
A kérdésem az, hogy ilyen szenzort, hol tudok beszerezni, vagy valami infót jó lenne tudni róla!?
Jelen esetben 5db kellene!
Köszönöm!
(#) kokozo válasza klrz hozzászólására (») Szept 3, 2018 / 1
 
(#) klrz válasza kokozo hozzászólására (») Szept 4, 2018 /
 
Köszi!
Már csak valahogyan meg kellene rendelnem! (sose rendeltem ebay-ről)
Következő: »»   1 / 1
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem