Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » PIC kezdőknek
 
Témaindító: Placi84, idő: Okt 3, 2005
Témakörök:
- A PIC ÖSSZES Vdd és Vss (AVdd és AVss) (tápfeszültség) lábát be kell kötni!
- A táplábak mellé a lehető legközelebb 100nF-os KERÁMIA kondenzátorokat kell elhelyezni.
- Az MCLR lábat, 10kohm-mal fel kell húzni a Vdd tápfeszültségre.
- Külső kvarc használatakor 4MHz-ig XT, a fölött pedig HS konfigurációt kell beállítani.
- Stabilizált tápegységet kell használni, a kapcsoló üzemű "telefon töltő" adapterek okozhatnak hibákat.
- Programozáshoz, használj lehetőleg PICKIT2 vagy 3 programozót. Kerülendő a JDM (soros porti) programozó.
- A PIC adatlapja (PDF), tartalmazza a lábak kiosztását és a PIC minden paraméterét. Az adatlap ingyen letölthető!
- Egyes PIC típusoknál az RA4 nyitott nyelőelektródás (Csak lefelé húz L szintre, H szintet nem ad ki!)
- Ha a PGM lábat digitális ki-/bemenetnek használod, az alacsony feszültségű programozási lehetőséget le kell tiltani.
Lapozás: OK   975 / 1203
(#) kissi válasza bugyi680 hozzászólására (») Aug 28, 2017 /
 
Ha jó a bekötés ( tényleg soros !? ), akkor ezzel nem tudod tönkre tenni ( rossz programmal sem 5V-ról vagy kevesebbről, de ha 12 V-ra kapcsoltad, akkor simán!) !
(#) sonajkniz válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Aug 28, 2017 / 1
 
Idézet:
„Arduinoval könnyebb lenne az egész, mert arra már kód létezik készen is!”

Te tényleg olyan fárasztó vagy, hogy nyugágy kell hozzád.
Hónapokkal ezelőtt is, és most is azon hisztiztél, hogy van neked egy PIC-ed, és nem vagy hajlandó másikat venni.
Most meg elkezdessz Arduniózni. Meg hogy arra van készen.
De amikor felajánlottak neked egy kész panelt, én pedig felajánlottam egy működő kapcsolást a hex-el együtt, még csak válaszra sem méltattál. Bővebben: Link
Már akkor is azt ajánlottuk, az alapoknál kezd! Ha már kapisgálod, haladhatsz tovább. De ezen hozzászólások valahogy nem hatolnak át a retinádon.Mégis, mit vársz tőlünk még?
Készítssük el számodra, majd térdet hajtva előtted díszdobozban adjuk át?
(#) Udvari Zsombor válasza sonajkniz hozzászólására (») Aug 28, 2017 1 /
 
Hát..., ha megvan külön a hex fájl is a panel mellé a PIC-cel együtt, akkor mehetünk privátba, mert elfogadnám a paneledet... ...felprogramozni meg úgyis megy nekem...
A hozzászólás módosítva: Aug 28, 2017
(#) Balagemann2031 válasza icserny hozzászólására (») Aug 28, 2017 /
 
A linker, a vermet az általad leírt 3 sor alapján, mindíg a .bss direktiva után felsorolt .space-el lefoglalt adatmemória címek utáni következő címre helyezi. Próbálkoztam a verem máshová helyezésével, (úgy hogy az SPLIM-be pl 0x1000-ret írok) de a hiba ugyanúgy fennáll. Lehetséges, hogy figyelmetlen vagyok és nem veszek észre valami elvi hibát egyik rutinban vagy nem tudom. De viszonylag sokáig eljut a program( TFT inicializálás, RFID modul fontosabb regisztereinek beolvasása, majd megjelenítése a kijelzőn), majd miután kiírt mindent a kijelzőre megáll a folyamat. (ekkor még egy két pixel zsizseg a kijelzőn, gondolom pont az írásnál fut bele zsákutcába.) Viszont, ha meg elírtam volna valamit, vagy pl elkalandozik a program, akkor 40 lefoglalt változónál miért nem jelentkezik a hiba?... Holnap délelött debug módban végig követem a kritikusabb pontokat hátha rájövök. Mindenesetre fura az egész.
(#) Zsora válasza Balagemann2031 hozzászólására (») Aug 29, 2017 /
 
Szerintem csinálj hibakezelő rutint. Alapból minden megszakítási és kivételkezelési vektort a reset címre állít az assembler/linker, ezért bármilyen hiba fordul elő (pl. páratlan címre történő szó méretű hozzáférés, azaz címhiba) a mikrovezérlő újraindul. Hiba esetén tehát ellenőrizni kell hogy melyik hibavektorra történt az ugrás, és melyik címen lépett fel a hiba. Ezeket az adatokat, ill. a fontosabb regiszterek tartalmát aztán megjelenítheted a kijelzőn, vagy elküldheted soros porton egy terminálra, esetleg LED-eket használhatsz állapotjelzésre.
(#) don_peter válasza don_peter hozzászólására (») Aug 29, 2017 /
 
Megoldódott a probléma.. Logikai analizátor áramfelvétele befolyásolta az AM2322 működését.
Levettem és 2 inicializálásra már dobja is külön tápról az adatokat.. Most UART-on monitorozom, így nem befolyásolja SDA és CLK lábakat.
(#) Balagemann2031 válasza Zsora hozzászólására (») Aug 29, 2017 /
 
Megpróbálom a megszakítás forrás címét kiírni kijelzőre, remélhetőleg eközben nem történik hiba. Kicsit 22-es csapdájának tűnik a feladat, de kipróbálom, mert a késöbbiekben is hasznos lehet.
(#) bugyi680 válasza kissi hozzászólására (») Aug 29, 2017 1 /
 
A bekötés jó,működött majd rátöltöttem az új progit és vége.Mind a kettő PIC-nél.Mi lehet a baj?
Terhelni biztos nem terheltem túl és mégsem jön ki a lábán feszültség 0V-ot mérek multival.A többi láb az működik.
(#) kissi válasza bugyi680 hozzászólására (») Aug 29, 2017 /
 
Ha jó a LED, jó a bekötés, nincs 12V , akkor készíts egy egyszerű programot, ami csak az adott lábon működteti a LED-et ( szerintem szoftverhibád lesz!) !
(#) bugyi680 válasza kissi hozzászólására (») Aug 29, 2017 /
 
Már készítettem és semmi.Én is előszőr azt hittem hogy programhiba de nem.
(#) Zsora válasza Balagemann2031 hozzászólására (») Aug 29, 2017 /
 
Kizártnak tartom hogy az adat- vagy veremterület foglalásával lenne gond. A korábban mellékelt képedből is látszik hogy azok szépen egymás után következnek. Szerintem olyan bibi lehet, hogy valamelyik rutinod esetleg az adatterület rossz helyére vagy fix címére hivatkozik (ír/olvas), ami adattartalomtól függő hibás működést eredményez. (Ahogy változik az adataid elhelyezkedése, úgy okoz, vagy nem okoz látható hibát.) Ez jó szivatós tud lenni.
(#) Zsora válasza icserny hozzászólására (») Aug 29, 2017 /
 
Az utolsó utasítást elírtad. Helyesen:
  1. mov  W0, SPLIM
(#) kissi válasza bugyi680 hozzászólására (») Aug 29, 2017 /
 
Másik lábra működik ( oda tudsz progit írni, ami bekapcsolja a LED-et <-- biztos fut a programod, jók a konfigurációs bitek, MCLR !? ) ??
(#) silent15 hozzászólása Aug 29, 2017 /
 
Sziasztok!

Adott egy PIC32MX150F128B kontroller. A VCAP kondenzátornak egy 10µF-os tantál kondenzátort választottam. Az adatlap szerint maximum 1R ESR értékű kondi kellene oda, viszont amit én odatennék az 3R(@100kHz). Fog ez gondot jelenteni, vagy ekkora eltérés még nem számít nagyon , kinek milyen tapasztalata van ilyen téren?

Köszönöm !
A hozzászólás módosítva: Aug 29, 2017
(#) bugyi680 válasza kissi hozzászólására (») Aug 29, 2017 /
 
A többi lábon működnek a ledek.
(#) nedudgi válasza bugyi680 hozzászólására (») Aug 29, 2017 /
 
A TRISA és ADCON regiszterek megfelelő bitjeit is állítod?
(#) Firefighter1 hozzászólása Aug 29, 2017 /
 
Teljesen elakadtam PicKit3-al kapcsolatban.. egyszerűen nem sikerül a kapcsolatot életre kelteni!
Sima dugdosós panelon..
Elég csak a "kommunikációs lábakat összekötni? tápot adjak neki ne adjak ( letiltsam mplab ba vagy sem) láttam olyanokat hogy nem szereti a PK3 ha a 100nF es kondi ott van a lábnál Ha az MCLR felvan húzva tápra, meg ilyenek....
Valaki adna nekem egy részletes útbaigazítást?

Nagyon köszönöm!
(#) silent15 válasza Firefighter1 hozzászólására (») Aug 29, 2017 /
 
MpLabban is kell neki tápot adnod, vagy külső táplálás.
Ha MpLab akkor:
1. Run > Set Project Configuration > Customize...
2. "Categories" ablakban kattints egyszer a PICkit 3ra.
3. Jobboldalt "Option Categories" lenyíló menüben válaszd ki a "Power"t.
4. Jelöld ki hogy :"Power target circuit from PICkit 3".
5. Válaszd ki a feszültségszintet
Ennyi az egész
A hozzászólás módosítva: Aug 29, 2017
(#) Firefighter1 válasza silent15 hozzászólására (») Aug 29, 2017 /
 
És akkor ha kiválasztom ott akkor külön tápot már nem kell adnom a PIC nek ugye?
Az a 470 Ohm-os ellenállás kell az egyes kettes pin közé?
(#) silent15 válasza Firefighter1 hozzászólására (») Aug 29, 2017 /
 
Ha a PICkit3 adja a tápot (van egy limit mennyit tud adni, nem tudom pontosan de megkeresem ha releváns) akkor nem kell külső táp, sőt ha jól tudom észleli is és letilt akkor a PICkit3 (a 2 szerintem tiltott - nekem sincs régóta picKit3-om).
Ha a programban használod az MCLR beállítást akkor tegyél oda egy ellenállást, 10K a tipikus értéke. Ha a programban nem vagy bemenetnek használod a lábat akkor nem szükséges oda semmi.
(#) kissi válasza bugyi680 hozzászólására (») Aug 29, 2017 /
 
Ha jól néztem ,akkor az RA5-t szeretnéd "piszkálni" !? A TRISA-t gondolom, hogy megfelelően beállítottad ( ha másik lábra tudtál vezérlést csinálni, akkor tudod, hogyan állítsd kimenetnek ! ), itt még ami gondot okozhat, az a CMCON regiszter, ha pl. megváltoztattad a default ( CMCON=7 ) beállítást (valami komparátor használat miatt ) !
A hozzászólás módosítva: Aug 29, 2017
(#) Balagemann2031 válasza icserny hozzászólására (») Aug 29, 2017 /
 
Megtaláltam a hibát! Van egy 64 bájtot letároló rutinom, aminél meg volt adva kezdésnek a 0x0854 cím, majd ettől kezdve pakolászta a beolvasott adatokat, viszont így mikor a 41. változót lefoglaltam (a 41. cím a 0x0852 re esik) a verem pedig a lefoglalt adatmemória terület után kerül szabályszerűen, ha az általad is említett 3 soros verem inicializálást használom, így a verem a 0x0854- címen kezdte a tárolást, ezért a rutinom beleírt a verembe mikor az meg lett hívva. Köszönöm a segítő szándékot Tőled és Zsora-tól is!
(#) icserny válasza Balagemann2031 hozzászólására (») Aug 30, 2017 /
 
Minden jó, ha jó a vége!
(#) don_peter válasza Firefighter1 hozzászólására (») Aug 30, 2017 /
 
Szerintem hagyd az MPLAB-ot, mert nem lesz elegendő a táplálás és még csak felprogramozni sem fogod tudni. Külső táp szükséges a PicKit3 használatához, legalább is nekem csak ekkor működik biztosságosan.. Még belső programból való táplálás esetén nem sikerült rendesen programoznom vele. Külső tápról minden esetben. Programozáshoz használd az MPLAB IPE-t.
MPLAB X telepítése közben ki tudod választani az IPE-t.
(#) usane válasza don_peter hozzászólására (») Aug 30, 2017 /
 
Nekem 3 PICKIT3-am van, mindegyikkel tudok programozni külső táp nékül is. Néha lejebb kell venni ennyi az egész. Pl. 3.3V-osnál 3.125V-ra kell rakni. Persze ha 1000db LED meg egyebek lógnak a PIC-en akkor más a helyzet.
(#) kissi válasza usane hozzászólására (») Aug 30, 2017 /
 
Nekem is megy, arra kell figyelni, hogy a PK3-nál manuálisan kell engedélyezni a táp felkapcsolását ( ellentétben a PK2-vel !) !
(#) bugyi680 válasza kissi hozzászólására (») Aug 30, 2017 /
 
Semmi ilyesmit nem használtam.Erre rá nem jövök hogy,hogy ment tönkre, ráadásul 2 picnél is.
(#) kissi válasza bugyi680 hozzászólására (») Aug 30, 2017 /
 
Dugdosós panelen van ? A stabilizátor is ?
(#) bugyi680 válasza kissi hozzászólására (») Aug 30, 2017 /
 
Igen azon van.De milyen stabilizátor?
(#) kissi válasza bugyi680 hozzászólására (») Aug 30, 2017 /
 
5V-osra gondoltam (7805) vagy hogyan táplálod ?
A hozzászólás módosítva: Aug 30, 2017
Következő: »»   975 / 1203
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem