Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Tesla tekercs építése
 
Témaindító: finenet, idő: Júl 17, 2006
Lapozás: OK   224 / 227
(#) vargalaszlo0405 hozzászólása Dec 5, 2017 /
 
Üdv!

Egy kérdés: a minitesla (vagy bármely más konstrukció ) esetében a szekunder csévetestét mivel kell kitölteni (kell e egyáltalán) a belső átütések elkerülésére?

Tisztelettel: VL
(#) _BiG_ válasza vargalaszlo0405 hozzászólására (») Dec 5, 2017 / 1
 
Levegővel. Ha jól van megcsinálva a csévetest, akkor belül nem üt át.
(#) Skori válasza vargalaszlo0405 hozzászólására (») Dec 5, 2017 / 1
 
Nem kell kitölteni, de ha ki akarod tölteni, akkor egy nagyobb paraffin gyertyát megolvasztasz és azzal kitöltheted.
(#) vargalaszlo0405 hozzászólása Dec 6, 2017 /
 
Köszi! Akkor nem erőlködöm vele.
(#) lajos1969 hozzászólása Dec 12, 2017 /
 
Sziasztok
Csak annyi lenne a kérdésem, hogy az SF38 dióda helyett berakhatom a HER308-at?
Köszönöm!
(#) vargalaszlo0405 hozzászólása Dec 27, 2017 /
 
Üdv!

24V-os minitesla meghajtását két 12V os akku sorba kötésével tervezem megoldani. Mivel, ahogy Skori is figyelmeztet rá, a teljes töltöttségi feszültség magasabb lehet mint 25V, a kérdésem az lenne, hogy egy mezei 24V os zéner+ellenállás fesz stabilizátor elég lehet e ide megoldásnak?

VL
(#) _BiG_ válasza vargalaszlo0405 hozzászólására (») Dec 27, 2017 / 1
 
Mekkora az áramfelvétel? Mert nagyon fog fűteni az ellenállás, azon felül a zener felé is nagy áram fog folyni, eldurran. Nem kapsz akkora zenert, ami ezt kibírná.
Ugyanis nem folyhat nagyobb áram a terhelés felé, mint a zener felé, mert nem fogod tudni az előtétellenállással lekorlátozni a zener felé. Ha meg a zenert veszed figyelembe és annak terhelhetőségét, akkor meg a terhelésre nem fog elég feszültség jutni.
(#) vargalaszlo0405 válasza _BiG_ hozzászólására (») Dec 30, 2017 /
 
Köszönöm! Sajnos sejtettem, hogy nem járható út így... 5W-os zenerem van és elvileg egy-másfél volt amit korlátozni kéne. A minitesla leírásában ha jól emlékszem 6A es lökésekről van szó tehát a zénert így is úgy is túllépném. Van esetleg ötleted mi lenne a megoldás? Egy feszmérő modult vettem bele hogy lássam mennyin állnak az akksik. De hogy hogyan korrigáljam a feszültséget az még nem megoldott. Mivel egy szép dobozban kompakt módon igyekszem elhelyezni szeretnékn erre is valami "tisztességes" megoldást.
(#) _BiG_ válasza vargalaszlo0405 hozzászólására (») Dec 30, 2017 /
 
Erre a legjobb ötletem, hogy írj Skorinak. Ő tervezte az áramkört, ő tudja, miért is annyira fontos, hogy az a 2-3 Volt különbségre figyeljünk.
Nekem a tippem az, hogy az 555 tápfeszültségét kéne zenerrel megfogni, hogy semmiképpen se tudjon túl nagy impulzusokat adni a T4 FET gate-jére, amitől az átütne. Tehát az 555 tápfeszültségét le kéne választani a közvetlen betápról (T5 és T6 tranzisztorok pozitívra kapcsolódásai, beleértve az R10-et is) A földpont marad a helyén. Persze külön puffert is kapjon.
De leginkább Skori tudna segíteni.
(#) lajos1969 hozzászólása Dec 31, 2017 / 1
 
Készült még egy tónusz!!
(#) _BiG_ válasza lajos1969 hozzászólására (») Dec 31, 2017 / 1
 
Nagyon szép... de ez tóRusz

Illetve toroid
A hozzászólás módosítva: Dec 31, 2017
(#) lajos1969 válasza _BiG_ hozzászólására (») Dec 31, 2017 /
 
Akkor tórusz toroid!
(#) Gafly válasza _BiG_ hozzászólására (») Dec 31, 2017 / 1
 
Vigyázat a "nusz"-okkal.

Van tórusz.
Van Tónusz, lásd:
Idézet:
„Ezért a szokásos kalandozásra Tónusz besenyő sámán vezetésével Bátika aranyasszony indult el, akit a besenyő sámán feleségül vett.”

Meg van a sima NUSZ.
Tovább is van
(#) Pethy997 hozzászólása Jan 20, 2018 /
 
Szervusztok,

akadt egy kis problémám, a szekunder és a primer között átüt a Teslám, elvileg le van lakkozva a szekunder de ezek szerint nem eléggé (Akril bázisu lakkal).
Èrdemes még pár réteget ráfújni?

Ezen kívül feltünt nekem, hogy az átütés erössége frequencia függö, 0,3nF primér kondival átüt 1-2nF
nem üt át, 15nF meg nagyon átüt. Ez hogy lehet?

Amúgy számításom szerint 4nF kellene, de azt még nem építettem meg.
(#) lajos1969 hozzászólása Jan 20, 2018 / 1
 
Három a magyar igazság!! /ez a harmadik teslám/
A hozzászólás módosítva: Jan 20, 2018
(#) Pethy997 hozzászólása Jan 20, 2018 / 1
 
Hány Herzen müködik, ha megkérdezhezem?
(#) lajos1969 válasza Pethy997 hozzászólására (») Jan 20, 2018 /
 
Ez jó kérdés! Én gyakorlatias "emberke" vagyok!!!
A hozzászólás módosítva: Jan 20, 2018
(#) _BiG_ válasza Pethy997 hozzászólására (») Jan 20, 2018 /
 
Mekkora a primer-szekunder távolság?

Amúgy a különböző kapacitásokra eltérő viselkedés természetes. Az az igazi, ha a szekunder huzal hosszának negyede a szekunder hullámhossz, azaz a frekvenciához tartozó hullámhossz negyede. Ekkor van a feszültségmaximum a tekercs tetején.

De a kapacitások variálása másodlagos rezgéseket is kelthet, amiknek máshol van a feszültségmaximumuk (tekintsd úgy a szekundert, mint egy antennát), így az átütési pont közel kerülhet a primerhez.

Egyébként meg tegyél kitörési pontot a szekunder tetejére és majd ott szeret szikrázni.
A hozzászólás módosítva: Jan 20, 2018
(#) lajos1969 hozzászólása Jan 21, 2018 / 1
 
Itt a három tesla tekercs!
Mind szuperül üzemel!

Teslák1.jpg
    
(#) vargalaszlo0405 hozzászólása Jan 21, 2018 /
 
Üdv! Skory féle 24V-os mini tesla kapcsán kérdeznék. Elkészült, működik eddig ok. De miután bedobozoltam, a kezemre is szikrázik a kapcsoló, a potméter tekerő gomb( fém) és a hűtőborda külső csavarjai. Mi lehet sz ok? Mi lenne a megoldás? (Jó ez így, csak gondolom nem normális ha ezt csinálja ) Az L4-C4 rezgőkör még nincs benne. Az okozhatja ezt?

Tisztelettel: VL
(#) _BiG_ válasza vargalaszlo0405 hozzászólására (») Jan 22, 2018 / 1
 
Nincs egyértelmű földpontod. Amihez képvisel nagyfeszültséget a tetőkapacitás.

Amúgy a nagyfrekvenciás tér közelében minden szikrázik, ha fémesen nincs is kapcsolatban, de te valami módon más potenciált képviselsz, kapacitív csatolással.
(#) vargalaszlo0405 válasza _BiG_ hozzászólására (») Jan 22, 2018 /
 
Köszönöm! Gyanakodtam erre, de nem voltam biztos. Mivel amíg nem volt dobozban ne csinálta (vagy nem vettem észre ). De jogos, a dobozban minden sokkal közelebb került egymáshoz, és mindennek van vezetéke ami ezek szerint frankó antenna... Építettem bele a negatív táppal közös földponti csatlakozást. Ha leföldelem akkor elvileg megszűnik ezek szerint. Köszönöm a segítséget. Reméltem, hogy nem komoly gond.
(#) Pethy997 válasza _BiG_ hozzászólására (») Jan 27, 2018 /
 
Köszönöm a tippet, most már értem hogy miért 1/4 hullámhosszra kell hangolni.
(#) Pethy997 hozzászólása Jan 27, 2018 /
 
Nem egy vérprofi tekercs, még igazán késszen sincsen, de legalább saját dizájn.
(A képen éppen kb 7cm-es szikrákat szór, 10W bemenettel)
A hozzászólás módosítva: Jan 27, 2018

Tesla2.jpg
    
(#) lajos1969 hozzászólása Jan 28, 2018 /
 
Kapott egy kis levehető formás csúcsot, így most már a csúcson, vagy a toroidon szikrázik!
(#) B.I válasza Pethy997 hozzászólására (») Jan 28, 2018 /
 
Szia. Közzétennéd a kapcsolását? 10W bemenettel elég nagy szikrák.
(#) vargalaszlo0405 hozzászólása Márc 3, 2018 /
 
Üdv! Már egy ideje elkészült a Skori féle 24 voltos, de most sikerült elfogadható fotókat csinálni. A tetőkapacitás helyén egy kis érdekesség: 5l es "uborkás" üveg, egy hűtőgép szelep segítségével -0,8 ra kivákuumolva. Avagy plazmadunszt. Stabilizáló rezgőkör és egy "rendes" tetőkapacitás még hiányzik. Két 12V os zselés akkuról megy.
Itt ragadnám meg az alkalmat, hogy köszönetet mondjak mindenkinek a segítségért. Skorinak külön köszönet a személyes közbenjárásért/javításért.
(#) datapopp hozzászólása Ápr 1, 2018 /
 
Sziasztok!
A youtubon is fellelhető mini tesla tekercs (amelyiket 9v-os elemről üzemeltetik) működik?
csak most kattantam rá a tekercsre azt szeretnék egy egyszerűbbet összerakni.
(#) Bakman válasza datapopp hozzászólására (») Ápr 1, 2018 /
 
Működik csak nem szór villámokat, ahhoz gyenge, egy kompakt csövet viszont beindít.
(#) datapopp hozzászólása Ápr 1, 2018 /
 
Szenzációs! Akkor ezzel a nagyon minivel kezdem azt haladok a nagyobb fele.
Kár, hogy idővel mindent likvidáltam, pedig most jól jönne néhány alkatrész... még egy vacak 2N2222 tranyóm sincs ithon... egyedül a poloskáimat tartottam meg, azokba is hasonló van 2N3904 ... Na 17év után ismét irány a Lomex
Következő: »»   224 / 227
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem