Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Li-Po - Li-ion akkumulátor és töltője
 
Témaindító: yokesz, idő: Máj 30, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   176 / 312
(#) pipi válasza nagy hoho hozzászólására (») Jan 6, 2018 /
 
Hali!
1 cellánál(ill párhuzamos kötésnél) nincs így gond, ha több cella van sorbakötve, akkor kell a töltéskiegyenlítésre gondolni.
(#) RoliNyh válasza devisionhun hozzászólására (») Jan 6, 2018 /
 
Mint látod az aksi cellánkénti maximális töltési végfeszültsége 4.35V.
A merítési végfeszültség nem ismert.
A védő bms áramkörrel kapcsolatban szinte semmi adat nincs, nem tudni, milyen feszültségeknél tilt le.
Ebből a szempontból hiányos az információ.
Ha nem engedi 4.2V -nál (Li-Ion celláknál ugye ennyi a maximum) nagyobb szintre tölteni a cellákat,
ez még nem is olyan nagy baj, de ebből az következik, hogy a teljes akkukapacitást nem fogod tudni kihasználni.

A másik dolog, mint látni az akku folyamatosan 10C kisütőáramot bír, tehát esetünkben ez 32A.
(És ebből még nem vontuk ki, a nem teljesen feltöltés miatti kapacitásvesztést.)
A bms -ed meg 80A, ami elég túlméretezett ehez az akkuhoz, bár a motorról semmit nem írtál.
Az impulzus terhelés 20C, ami szintén még csak 64A.

Én inkább egy 50A -es bms -t választanék ehez az akkuhoz, vagy kb kétszeresére növellném az akkukapacitást. Az hogy a bms kissebb áramnál letilt, mint az akku impulzusüzemű árama, nem baj, ezzel jobban kímáli az akkukat.
Viszont mint említettem, a motorról semmit nem tudunk...
A hozzászólás módosítva: Jan 6, 2018
(#) devisionhun válasza RoliNyh hozzászólására (») Jan 6, 2018 /
 
A BMS tulmeretezes inkabb amolyan biztonsagi tartalek =) Gondolom a 20S parameter miatt nem tudnek akar meg tobb ilyen 16Ah akksit rakotni...
A motorhoz csatoltam a doksit amit rendeleskor kuldtek. QuanShun (vagy QSmotor) agymotor.

Viszont a BMS 20 kis drotjat nem tudom az akkukra hova kene kotni. Illetve az akkun levo 5 (piros, sarga, feher , kek, fekete) sem tudom melyik micsoda.

Addig kb megvan, hogy a vastag kabelekel sorbakotom az akkukat es a vegen a fekete a B- a piros meg melle? (nincs rairva hogy B+) Es ezek a bizonytalansagok es ekkora aram miatt nem kiserletezgetnek magamtol... =D
(#) RoliNyh válasza devisionhun hozzászólására (») Jan 6, 2018 /
 
Párhuzamosan köthetsz rá több cellát...
Egyébként a bekötési séma ott van "ráragasztva"...

Az akkun a vékony vezetékek a cellakivezetések, azokat a bms kis csatlakozóira kell kötni.
Itt lentebb tekerve láthatsz két bekötési sémát is. A nyíllal áthúzott ellenállásnak látszó tárgy a motort,
a másik a töltőt szimbolizálja.
(Bár magam sem értem, miért nem tudnak egy normális szabványos jelölést használni ezek,
pl egy ellenállást, és egy feszültséggenerátort.)
Egyébként írj az eladónak, hogy adjon angol nyelvü használtai útmutatót.

Egy kis matematika, 3KW motort állandóan max teljesítményen járatva 76V névleges feszültségnél kb 40A áramfelvételed lesz. Ami azt jelenti, hogy a 16Ah -s akku kb 0.4 tized óráig üzemel terhelés nélkül. Magyarul kb 24 percig. Ezt a további terhelések (amiket már korábban is leírtam) plusz még az esetleges feltöltetlenségből eredő kapacitásvesztés is tovább csökkentik.
A hozzászólás módosítva: Jan 6, 2018
(#) devisionhun válasza RoliNyh hozzászólására (») Jan 6, 2018 /
 
Ah, az enyemen nem volt sema, a linken csak azt neztem, hogy 20S 80A es ugy nez ki mint az enyem.

A masik link az en agyamnak jobban ertelmezheto a leirasoddal kiegeszitve =) koszonom!
Mondjuk a BMSrol a szalakat meg nem tudom az akksi melyik vezetekere kellene kotnom, mert akksinkent 5 vezetek van es csak 4 cella...

Ezert van 5db ilyen akku es szerintem sikitanek meloig meg vissza, ha vegig max terhelesen menne. Ha majd ket ora nyelgaz benne van a rendszerben, akkor egesz jol sikerult osszeloni a mereteket. (kb 20-22km, kozepen egy Janos-hegy fel-le, szoval remelem a motorvisszatoltes is fog menni.

Arra mennyire lennel kaphato, hogy a konkret cuccok konkret vezetekeit segitenel elarulni, hogy melyik hova? Van itt meg vezerlo, meg kijelzo, tolto... Az en agyam meg korlatozott (illetve meg bele kell ferjen az is, hogy mi hova kerul a mocin, hogyan rogzitem, hogy fekezek =D )
(#) devisionhun válasza devisionhun hozzászólására (») Jan 6, 2018 /
 
Lehet kezdem erteni...
5 kabel az minden cella elott meg az utolso utan gyakorlatilag. Tehat nekem az 5 pakknal (vagyis 20 cella) 4 pakknal az "utolso" vezetek nem kell, hisz a kovetkezo pakk elso vezeteke ugyanaz, majd az utolso pakknal kell az utolso vezetek. ?

UPDATE: egy retardalt vagyok es nem tudok szamolni. Termeszetesen 21 vezetek jon a BMSbol...
A hozzászólás módosítva: Jan 6, 2018
(#) devisionhun válasza devisionhun hozzászólására (») Jan 6, 2018 /
 
Es akkor mar az is kezd osszeallni, hogy a B- ra az akku sor elso fekete kabele jon, az akkusor utolso piros kabele tolto/motor "piros" kabele fele, a C- a tolto es motor "fekete" kabele.
Viszont azon a kinai oldalon van egy olyan verzio, ahol a P- hoz jon a tolto talan. (csatolva)

Mire valo akkor a P-?
(#) RoliNyh válasza devisionhun hozzászólására (») Jan 6, 2018 /
 
Van itt egy mórickarajz. Ezen láthatod, hogy vannak bekötve az akkuban a vezetékek.
Az azonos potenciálon lévőket felesleges kétszer bekötni. Szóval az első akku utolsó vezetéke bekötésre kerül, akkor a következő akku első vezetéke nem kerül bekötésre már.
(De ez fordítva is igaz.)

Az akkuhoz még csak annyit, jó lenne tudni tartalmaz -e belső védelmet, mert ha igen, akkor azt lehet ki kell venni belőle.
A másik ábra szerinti bekötés funkcióját pedig az eladótol kérdezd mi a különbség, én nem mennék bele most találgatásokba, bár van némi gyanúm...
(#) devisionhun válasza RoliNyh hozzászólására (») Jan 6, 2018 /
 
O ez szuper! koszonom, pont ilyen morickarajzra volt csak szuksegem es az azonos potencialos kabelekre is megkaptama valszom.

Nincs mar meg az az elado szerintem, de megprobalom felturni. Ezt mar pont regebben megvettem, az akksik jottek osszel.


UPDATE:
Megis megtalaltam az eredeti linkjet, ezekszerint este rossz oldalon neztem.
KEP
Ebbol en ugy ertem, hogy a C- a tolto feloli negativ a P- pedig a motor/vezerlo feloli negativ.
Es a leiras 160A peak discharge-ot ir es 10A charge (default, en meg nem kertem mashogy)

https://www.aliexpress.com/item/20S-Li-ion-Lipo-Batteries-Protectio...7.html
A hozzászólás módosítva: Jan 6, 2018
(#) fecus válasza RoliNyh hozzászólására (») Jan 6, 2018 /
 
Akkor már csak egy kérdés: Az Ebay-es balancerek rajta maradhatnak az aksikon párhuzamosan a BMS-el? Lemerítik?
Mert ha nem akkor venni v. csinálnom kell egy balanszeres töltőt és minden ilyen cuccra több pólusú csati kell és ki kell dobnom az eredeti töltőket.
(#) RoliNyh válasza fecus hozzászólására (») Jan 6, 2018 /
 
Nem tudom milyen a balanszered, de az alapvetően nem fogyaszt áramot (legfeljebb rendkívül minimálisat). Maradhat az akkukon...
(#) fecus válasza RoliNyh hozzászólására (») Jan 8, 2018 /
 
Ezt rendeltem meg, de a leírásában nem találom a nyugalmi fogyasztást.
(#) sdrlab válasza fecus hozzászólására (») Jan 8, 2018 /
 
Általában ezek az elektronikák max 1-2 tucat uA nagyságrendű nyugalmi árammal rendelkeznek, az az sokkal kisebbel, mint ami az önkisülése egy cellának!
(#) vladcepes válasza user1914 hozzászólására (») Jan 9, 2018 /
 
Szia!
Itt ennél a töltőnél pl: egy 6 db sorba kötött akkunál bedugod a 6 cells-be gondolom cellánként kell rákötni a kivezetést, és az Output + ; - az hova? (jó gondolom a dobozában van leírás) ,a DC Input az ott mire való? mert ott az AC 100-240V
Köszi a választ!
(#) RoliNyh válasza vladcepes hozzászólására (») Jan 9, 2018 / 1
 
Az out az akkusor test és pozitív pontjára megy, azon keresztül megy a töltés.
A cellánkénti vezetékek a balanszálás miatt, és a cellánkénti feszültségmérés miatt kellenek.
DC in mi nem egyértelmű? Működik AC -ről és DC -ről is, ott van a leírásban is...
A hozzászólás módosítva: Jan 9, 2018
(#) vladcepes válasza RoliNyh hozzászólására (») Jan 9, 2018 /
 
Köszönöm! Most már értem!
(#) vladcepes válasza RoliNyh hozzászólására (») Jan 10, 2018 /
 
Amit még nem értek: A DC bemenet az DC 11.0 - 18.0 Volt. Ha 6 db 18650 akkut akarok tölteni az 3,7Vx6= 22.2V ha 4,2Vx6=25,2V ,akkor hogy tölti fel? Nyilván AC-rol fogom használni csak,ezt így még nem értem.
(#) RoliNyh válasza vladcepes hozzászólására (») Jan 10, 2018 /
 
Nézd meg hogy működik a DC-DC step up konverter, neten rákeresve sokminden van róla...
A hozzászólás módosítva: Jan 10, 2018
(#) nagy hoho válasza pipi hozzászólására (») Jan 10, 2018 /
 
Értem, köszönöm.
(#) user1914 válasza vladcepes hozzászólására (») Jan 11, 2018 /
 
Szevasz!
A benne lévő elektronika a dc 12V-ből (230/12) csinál az akkunak megfelelőt. Akár felfele kell emelni, akár lefele csökkenteni. Először mindíg a beállított áramra szabályoz, a feszültség elérése után a feszt tartva az áramot csökkenti. A beállított áram kb 10-15 %-a után kapcsol le, és eddig számolja a bevitt (kivett) teljesítményt (időt). Mindevégig látod az akku pontos feszültségét, valamint az eltelt időt is a kijelzőn. A kisütéskor a benne lévő áramkör működése átkapcsol fordított üzemre.
Az előttem szólók megírták, hogy a + és - az akku két vége. A köztes pontokat (balaszert) kötöd a kis csatlakozóra, de itt még az akku minusznak és a plusznak közösnek kell lenni az előzővel (vastag banándugós + -).
Üdv. M.
A hozzászólás módosítva: Jan 11, 2018
(#) vladcepes válasza user1914 hozzászólására (») Jan 11, 2018 /
 
Szia!
Köszönöm! Nem tudtam,hogy Inverterként is dolgozik. (de 99,9%-ba úgy is a 230V-ot fogom használni).
Köszönöm a választ!
(#) csavarkulcs hozzászólása Jan 14, 2018 / 1
 
Megéri vigyázni a lítiumos aksikra, amiket kínából rendelnék, ha kiszállításkor így bánnak vele?Bővebben: Link
PL: védem a rázkódástól, nem dobálom stb...
A hozzászólás módosítva: Jan 14, 2018
(#) lelkes amatőr válasza csavarkulcs hozzászólására (») Jan 14, 2018 /
 
Atyagatya, ez ömlesztett árú továbbításnak is rossz, nemhogy egyedi megrendelések kezelésnek.
Ezek után max szivacsot merek rendelni, az talán törés nélkül megérkezik.
(#) pjg válasza lelkes amatőr hozzászólására (») Jan 14, 2018 /
 
Remélem ez nem általános, mert kimeríti az aljasság fogalmát.
(#) vladcepes hozzászólása Jan 16, 2018 /
 
Én már rendeltem vagy 100 terméket,(lehet van akinek kevés,van akinek sok) ,még nem volt közte olyan ami sérült lenne,na de ez a videó .... most várom a wifis villanykapcsolómat,ha az is ezek között van lehet hogy csak dróttal fog működni
(#) zsoltee0001 hozzászólása Jan 16, 2018 /
 
Sziasztok, akarok rendelni 18650-es cellákat, de ahogy nézem elég széles a paletta, tudna valaki ajánlani konkrét tipust ami neki bejött és meg van vele elégedve?
Üdv
(#) Kovidivi válasza zsoltee0001 hozzászólására (») Jan 16, 2018 /
 
Egy tipp: ne ebay-ről, de ha igen, akkor semmiképpen se legyen 2$-nál olcsóbb egy cella (ez nem jelenti azt, hogy jó cellát veszel!). Fordítottan viszont igaz: olcsó cella nem jó cella.
(#) sector99 válasza zsoltee0001 hozzászólására (») Jan 16, 2018 /
 
Én Ebay-ről - Kínából - semmilyen áron nem rendelnék Li-Ion akkut! Itthon rendeljél - vegyél -, megbízható helyről, ahol tudsz reklamálni, ha nem tudja azt a kapacitást amit ráírnak. Persze drágább lesz, de használható. A Kínai 1/10-ét(!) se tudja amit ráírnak. Ezt tapasztalatból mondom. Van egy marékkal, de az összesnek nincs akkora súlya mint egy normálisnak. Ha visszaolvasol, nem régen valaki leírta az elfogadható értéket.
(#) kapu48 válasza Kovidivi hozzászólására (») Jan 16, 2018 /
 
Én sajnos rendeltem Kínából 18650-es cellákat.
10 db.ból 6 db.-ben apró szemű sóder volt!
(#) Kovidivi válasza kapu48 hozzászólására (») Jan 16, 2018 /
 
Én laptop akksikra szoktam rákeresni, 1500-3000Ft-ért lehet kapni 6cellásat, eddig nagyon pozitív volt a tapasztalatom vele. Legutóbb mind a 6 cella tudta a 2Ah-t 1A kisütő áram mellett. De voot olyan is, hogy csak 1.4Ah-t tudott a 6-ból 4db, a másik kettő kuka. De még így is megéri. De HeStore-nál is láttam jó áron cellákat... Esetleg Ebayről az utángyártott laptop akksikat érdemes kinézni, 20$ körül már kapsz 6 cellásat, ami már nem annnyira zsákba macska, de akkor árban már majdnem ott vagy, mintha megbízható bolttól vásároltál volna. Viszont a lipo pakkokkal nincs gond (szerintem). 6-8$ egy 2S pakk, 1.5-2Ah kapacitással, nagy kisütő árammal. Verhetetlen.
A hozzászólás módosítva: Jan 16, 2018
Következő: »»   176 / 312
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem