Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Kapcsolóüzemű táp 230V-ról
 
Témaindító: cimopata, idő: Szept 13, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   703 / 778
(#) ferci válasza djloui hozzászólására (») Jan 8, 2018 /
 
Az AL érték ( > 2000-2500 < ) az első dolog, aztán ha ráférnek a menetek...
(#) djloui válasza ferci hozzászólására (») Jan 8, 2018 /
 
Ez eléggé úgy néz ki mint ami nekem is van csak nekem 4 szekuder kell.
(#) Ge Lee válasza djloui hozzászólására (») Jan 8, 2018 /
 
Ha így összepödröd az 5 drótot az a szórásnak jót tesz, de nem vagyok benne biztos hogy nem fog átütni a lakk. Lehet ilyet csinálni de csak úgy, ha van még egy plusz szigetelés a huzalon, viszont akkor már újra távolabb lesznek a szálak egymástól.
A 0,8 teljesen felesleges, a 0,25-ös huzalátmérő is elég. A mag akkor jó ha teljesítményátvitelre készült, erre némileg lehet az AL értékéből következtetni. A menetszám meg annyi legyen, hogy az üzemi frekire számolt gerjesztés 0,1T alatt legyen. Szigetelés szempontjából soronként kell feltekerni a tekercseket, köztük szigetelés, a primert kell középre tenni, alatta és felette legyen a 4 szekunder.
(#) gerleimarci válasza Ge Lee hozzászólására (») Jan 8, 2018 /
 
Egy gate trafónál ennyire számít a szigetelés úgy, hogy a meghajtó áramkör nincs galvanikus kapcsolatban a szekunderrel? Feszültség se sok van ott, csak 10V környéke. Ezt kérdésnek szánom, nem kötekedésnek.
(#) Ge Lee válasza gerleimarci hozzászólására (») Jan 8, 2018 /
 
A 10V-nál egy picivel több van ott. Amikor az egyik átló vezet akkor a másik zárva van, tehát minimum 320V körül van két adott tekercs között amihez hozzájön még a túllövés is, szóval akár közel 400V is lehet. Ezt a huzalon lévő lakkrétegnek elvileg bírnia kellene, de vagy bírja vagy nem, de ha bírja is akkor sem a végtelenségig mert öregszik. Ahogy öregszik úgy szárad, 30-40 vagy akárhány év elteltével az íveknél elkezd lepattogni a huzalról és kész is a zárlat. Sajnos elfelejtettem erről képet csinálni, de láttam már ilyet, és a CuZ ismertetőjében is írnak róla. Nem biztos hogy a kérdező 50 évig szeretné majd használni, de ki tudja.
(#) djloui hozzászólása Jan 8, 2018 /
 
Találtam egy törött lapos tévének a terápiában ilyen duplán szigetelt vezetéket zománcozott is és még egy műanyagréteg is van rajta.

IMG_4408.JPG
    
(#) gerleimarci válasza Ge Lee hozzászólására (») Jan 8, 2018 /
 
Nekem is kellene már egy kicsit foglalkoznom a gate trafó témával, mert sok a nyűg az IR IC-ékkel Jobb az ha egymás mellé van tekerve.
(#) vede hozzászólása Jan 9, 2018 /
 
Egy TV sorkimenő ferrit maggal szeretnék rezonáns tápot készíteni. Mekkora teljesítmént lehetne kivenni vele. S~1.5cm2, L(erővonal hossz)~160mm Al~1500uH. Itt Skori Weblapja 1.5cm2-t behelyettesítve P~300W. Kicsit sokalom (100W-tal elégedett lennék). (Ugyanitt a primer menetszám 27.7 lenne?)
Köszönöm a választ.
(#) ferci válasza vede hozzászólására (») Jan 9, 2018 /
 
Szia!
Az ne zavarjon, hogy a táblázat szerint mekkora teljesítmény jönne le róla, mert oda jobb vas is kell és nem ekkora erővonalhosszal.. A frekivel menj le nyugodtan 30 kHz környékére és számold át a menetszámot ennek megfelelően.
(#) jdani válasza Dudus hozzászólására (») Jan 9, 2018 /
 
Milyen tápok ezek, hol használandóak?
Kicseréltem a vezérlő IC-t és működik.
(#) ferci válasza jdani hozzászólására (») Jan 9, 2018 /
 
Ilyen táp-rajzot se láttam még.. - az optó fordítva van bekötve, hihi... a COMP-ra megy a led, a szekunder dc-re meg TL431 és a tranyó..- nem semmi!
Kész átverés..
(#) ferci válasza ferci hozzászólására (») Jan 10, 2018 /
 
Felteszem a kapcsolás említett részét kijavítva, hátha valaki nem ismeri.
(#) djloui válasza Ge Lee hozzászólására (») Jan 11, 2018 /
 
Jelenleg ilyen jelalak látható a fetek G & S lábán viszont A halozat meg nincs rajta a feteken.

IMG_4429.JPG
    
(#) Dudus válasza jdani hozzászólására (») Jan 11, 2018 /
 
Az Aktív PFC-s tápok?

Bizonyos teljesítmény fölött mindnek ilyennek kellene lennie, a bemeneti áram alakját közelíti a szinuszhoz, hogy kevesebb zavart termeljen és kisebb legyen a meddő teljesítmény.
(#) szendi001 válasza ferci hozzászólására (») Jan 11, 2018 /
 
Félrerajzolta valaki az optót. A többi része is ennyire rossz?
(#) Ge Lee válasza djloui hozzászólására (») Jan 12, 2018 /
 
Egy kicsit nagy a mágnesezőáram, nagyobb menetszámok kellettek volna. A meghajtótranyók mennyire melegszenek?
(#) voodoo válasza djloui hozzászólására (») Jan 12, 2018 /
 
Ez a tekerési mód, úgy ahogy van felejtő.
Próbáld meg úgy, hogy egy gombócba tekered fel, mind az 5 szálat, és legyen vagy 9-10 menet. Csúnya lesz, de legalább hasznos!

Semmiféle melegedés a trafón nem lesz ami megrövidítené a sima lakkozott huzal élettartamát, 2: a főtrafó elvileg leválaszt, ha bár mi baj lenne. Nyílván új dróttal tekerünk.

Ennek ellenére leszoktuk szigetelni, és le is kell, mert nagyon apró hajlításoknál lepattoghat a lakk és hiába új drót, meg 500V vagy nagyobb átütési szilárdság, nem bízzuk a véletlenre mert tönkre mehet.

Bár voltak itt magyányos harcosok régebben akik fejest egyenesen soha senkire nem hallgatva hetente 30 darab ic-t, fetet robbantgattak, és szinte megcsapott a füstszag annyira égette a trafókat a videóiban. Hiába mondjtuk neki: pucéron sose tekerünk trafót, és a százforintosban kapható szigszalag nem lesz jó. Nemtudom emlékszik még rá a régiek közül valaki?
A hozzászólás módosítva: Jan 12, 2018
(#) djloui válasza Ge Lee hozzászólására (») Jan 12, 2018 /
 
Eléggé jol fűtenek, nem kezmeleg inkabb mar süt azt mondanám. Probalkoztam minden itthon fellelhető maggala de ez a kis zold lett a legjobb.
(#) djloui válasza voodoo hozzászólására (») Jan 12, 2018 /
 
Hogy érted azt hogy egy gombócba tekerjem fel ? Ne menjen körbe a gyűrűn hanem egy helyen egy kupacba egymáson?
Nem szigetelőszalaggal szigetelt m hanem amiket szét bontottam trafót és ha értelmesen lejött róla a szalag Úgy hogy még ragad azzal, amíg nem jön meg a tekercs.
Új drótom csak 0 25 ös ben van itthon és nagyon vastag tehát a próbák erejéig marad a bontott drót.
(#) Ge Lee válasza djloui hozzászólására (») Jan 12, 2018 /
 
Legalább 20-30%-kal nagyobb menetszámokkal kellett volna megtekerned. A tranyóknak csak annyit lenne szabad fűteni hogy akár egy BC327-337 páros is bírja. Ezekre a tokokra megadnak olyan 0,5W körüli max. disszipációt, de 0,2 W esetén már olyat fűtenek hogy az ember nem tudja az ujját rajta tartani a tokon.
(#) voodoo válasza djloui hozzászólására (») Jan 12, 2018 /
 
Igen úgy értettem.
(#) silent15 hozzászólása Jan 13, 2018 /
 
Sziasztok!

Ehhez a cikkhez (a javított változathoz) akinek van sprint layout 6-ja nem tudná nekem elküldeni a gerber fájlokat, kontúrmarással, pozíciórajzzal, furatpozícióval és mindennel együtt ? Nagyon hálás lennék!

Köszönöm!
(#) Zsiroskenyer hozzászólása Jan 14, 2018 /
 
Sziasztok!

Egy nagyon egyszerű kis kapcsolással van problémám.
Tudom, nem 230V-os, de kapcsolóüzemű táp. 5-15V-ból kéne stabil +/-5V-ot előállítania.
A Skori féle kisteljesítményű kapcsolóüzemű tápot alapul véve terveztem egy kapcsolást,
ami lényegében egy feszvezérelt áramgenerátorral szabályozott blocking oszcillátor.

Meg is építettem, de egy igen érdekes jelenséget produkál. A kimenő fesz a maximumon van
(5V-os tápfesz esetén 32V terhelés nélkül), és egyáltalán nem szabályoz.
Először a visszacsatolásra gyanakodtam, elkezdtem visszabontani az áramkört,
és arra lettem figyelmes, hogy az oszcillátor mindenféle bázisellenállás nélkül is működik,
pedig elvileg a bázisellenálláson folyó árammal lehet szabályozni a kimenő feszt.
A tekercsről jövő kondenzátoron kívül semmi sincs a tranyó bázisán, de az oszcillátor így is
minden gond nélkül működik, még akkor is, ha a kimenetet terhelem.
Próbáltam más kondival, a menetszámok változtatásával, de nem sok sikerrel. Ha sokkal kisebb kondit rakok bele(néhány pF), akkor nem megy, de így már ellenállással együtt sem hajlandó menni.

Ha valaki elmagyarázná nekem, hogy ez mitől lehet, azt nagyon megköszönném, mert már nincs több ötletem.
(#) dara válasza Zsiroskenyer hozzászólására (») Jan 14, 2018 /
 
Miért nem egy gyári kapcsolással kezded?Talán a lemágnesezéssel is kellene foglalkoznod.Szerinted az a 10n csak úgy lemágnesezi?
A hozzászólás módosítva: Jan 14, 2018
(#) Zsiroskenyer válasza dara hozzászólására (») Jan 14, 2018 /
 
Akkor a Skori tápja hogy működhet? Ő azért csak nem ír cikket egy hibás kapcsolásról.
És mit kéne még beépítenem, hogy működjön?
(#) ferci válasza Zsiroskenyer hozzászólására (») Jan 15, 2018 /
 
Az oszci tranyó " bázisellenállása" a szabályozott TL431> optó> BC212 útvonal.
A 10k alapban nyitja a BC-t, az a BD-t és az előzőek szerint a TL-optó viszi zárás felé, ha sok a kimenőfesz.
Az optó diódájára paralel tegyél egy 1k ellenállást, habár az eredetin talán van.
Szerintem folytasd majd valamelyik DC konverter topikban.
(#) latyakosa válasza Zsiroskenyer hozzászólására (») Jan 15, 2018 /
 
A Skori példájában írt példa induktivitás értékekhez képest a Te trafód milyen jellemzőkkel bír, légrést raktál bele ?
"Erre 16+11 menetet tekertem fel (ha jól emléxem ) 0,5mm-es CuZ huzalból, és a vasmagot kicsi légréssel raktam össze: 1 cellux ragasztószalag réteg adta a légrést, így kaptam 40+20uH-t."
A hozzászólás módosítva: Jan 15, 2018
(#) Zsiroskenyer válasza ferci hozzászólására (») Jan 15, 2018 /
 
Az oké, csak az a baj, hogyha a BC212 teljesen zárva van, tehát a BD241 bázisa felé nem enged áramot, az oszcillátor akkor is teljes gőzzel üzemel. Még akkor is, ha a BD tranyó B-E közé berakok egy ellenállást. És erre nem jövök rá, hogy ez miért van. Dara említett valami lemágnesezési problémát a 10nF-os kondinál, de nem árulta el, hogy ezt hogyan lehetne megoldani.
(#) Zsiroskenyer válasza latyakosa hozzászólására (») Jan 15, 2018 /
 
Én egy kb. 2cm átmérőjű ferrit gyűrűre tekertem fel 10+5 menetet, a szekunder tekercsek is 10+10 menet. Induktivitást sajnos nem tudok mérni, de Skori azt írja, hogy nem az induktivitások számítanak, hanem a menetszámok aránya, ami 1:2 kell legyen. De ha hazaérek lefényképezem a trafót.
(#) Skori válasza Zsiroskenyer hozzászólására (») Jan 15, 2018 /
 
- Ez egy flyback táp, általában kell egy picike légrés a trafóba. Porvas gyürüvel működhet, de a ferrit problémás lehet.
- A felső visszacsatoló tekercset úgy kell méretezni, hogy a legnagyobb bemenő feszültség esetén se legyen rajta kb. 5...7Vpp -nél nagyobb feszültség , ugyanis nagyobb feszültség esetén a tranzisztor B-E átmenete záróirányban is vezetni kezd, amitől a kondi polaritása átfordul, és nyitva tartja a tranyót. Ezért megy akár bázisellenállás nélkül is. Ha a feszültség belül lenne ezen a határon akkor lehetne szabályozni is. Magyarán az 5 menetből tekerj le egy kicsit....
-a 4n25 ledjével kell párhuzamosan egy 1k ellenállás, mert a TL431 minimum árama 1mA, alatta nem szabályoz megfelelően.
A hozzászólás módosítva: Jan 15, 2018
Következő: »»   703 / 778
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem